Jump to content

Ερωτήσεις για ενυδρείο με αφρικανικές κιχλίδες


big<small+

Recommended Posts

Λοιπόν είμαι ένα βήμα πριν την αγορά ενυδρείου και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα μέσα στο forum αλλά ως εντελώς άπειρη προτιμώ να ακούσω μια γνώμη από κάποιον που ξέρει παραπάνω από μένα. Θέλω να στήσω ενυδρείο με αφρικανικές κιχλίδες malawi.

Πόσα λίτρα ενυδρείο θα χρειαστεί για να έχω ένα αξιοπρεπές οικοσύστημα χωρίς να στριμώξω τα ψάρια, υπάρχει κάποια ιδανική αναλογία σε ψάρια/λίτρα?

Σε σχέση με το φίλτρο πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο? Τι ανακύκλωση νερού πρέπει να έχω?

Οι πέτρες στο ενυδρείο πρέπει να κολληθούν? Με τι υλικό συνήθως γίνεται αυτό, μπορώ να το προμηθευτώ από κοινό petshop?

Σε κάποια setups τέτοιων ενυδρείων έχω δει και φυτά. Είναι απαραίτητα? τι φυτά χρειάζονται συγκεκριμένα και σε τι ποσότητα?

Επειδή διάβασα πως κάποια από τα ψάρια του είδους είναι ιδιαίτερα επιθετικά υπάρχει καμιά πρόταση σε σχέση με το συνδυασμό των ψαριών που μπορούν να μπουν στο ενυδρείο? Επειδή κάποια ψάρια από το είδος μεγαλώνουν αρκετά που συνεπάγεται με μεγάλο ενυδρείο (και σαν αρχάρια ο μεγάλος όγκος με τρομάζει), ψάχνω για τα πιο μικρόσωμα

Θα μου άρεσε να δω κάποια στιγμή γέννα οπότε πως μπορώ να εξασφαλίσω χαρεμάκι? Στα περισσότερα petshop που έχω πάει δεν τα ξεχωρίζουν η βρίσκω μόνο αρσενικά.

Συγνώμη για τον βομβαρδισμό από ερωτήσεις αλλά σε petshop δεν έβγαλα άκρη και από το να κάνω ένα ενυδρείο σούπα προτιμώ να ακούσω πέντε πράγματα από χομπίστες που έχουν τουλάχιστον εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη καλωσόρισες! Δες κάποιες απαντήσεις παρακάτω

Λοιπόν είμαι ένα βήμα πριν την αγορά ενυδρείου και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα μέσα στο forum αλλά ως εντελώς άπειρη προτιμώ να ακούσω μια γνώμη από κάποιον που ξέρει παραπάνω από μένα. Θέλω να στήσω ενυδρείο με αφρικανικές κιχλίδες malawi.

Πόσα λίτρα ενυδρείο θα χρειαστεί για να έχω ένα αξιοπρεπές οικοσύστημα χωρίς να στριμώξω τα ψάρια, υπάρχει κάποια ιδανική αναλογία σε ψάρια/λίτρα?

Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο ! Κατά τη γνώμη μου το μικρότερο (οριακά) από το οποίο μπορείς να ξεκινήσεις είναι ένα ενυδρείο όπως το RIO180.

Σε σχέση με το φίλτρο πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο? Τι ανακύκλωση νερού πρέπει να έχω?

Για αφρικάνικο καλό θα ήταν να είχες τουλάχιστον 5-6 φορές τα λίτρα σου, αυτό σημαίνει ότι για ένα ενυδρείο όπως το ΡΙΟ180 θα έβαζα και ένα εξωτερικό φίλτρο όπως το EHEIM2215 για να είμαι σίγουρος.

Οι πέτρες στο ενυδρείο πρέπει να κολληθούν? Με τι υλικό συνήθως γίνεται αυτό, μπορώ να το προμηθευτώ από κοινό petshop?

Οι πέτρες καλό είναι να κολλιούνται, αν όχι όλες, τουλάχιστον κατά ομάδες ώστε να είναι σταθερές και να μην υπάρχει κίνδυνος κατάρρευσης. Επίσης, στον πάτο του ενυδρείο συνήθως βάζουμε (το κολλάμε καλά με σιλικόνη) φελιζόλ για να είμαστε σίγουροι ότι αν τυχόν πέσει καμιά πέτρα δεν θα μαζεύουμε τα ψάρια από το χαλί. Βάζουμε το φελιζόλ, τις πέτρες και τέλος την άμμο.

Χρησιμοποιούμε ειδική σιλικόνη, 100% καθαρή, που αναφέρει στη συσκευασία της ότι κάνει για ενυδρεία και δεν την αγοράζουμε από petshops γιατί εκεί πωλείται συνήθως διπλά και τριπλά απ' ότι σε καταστήματα με χρώματα, σιδηρικά κλπ. Πολύ καλή και δοκιμασμένη είναι εκείνη της De Braven, αλλά υπάρχει και BAYER, BISON και άλλες.

Σε κάποια setups τέτοιων ενυδρείων έχω δει και φυτά. Είναι απαραίτητα? τι φυτά χρειάζονται συγκεκριμένα και σε τι ποσότητα?

Φυτά δεν είναι απαραίτητα, αν όμως θέλεις να βάλεις, τότε μπορείς να βάλεις valisneria, java fern ή anubia που είναι ανθεκτικά στις επιθέσεις των κιχλίδων και μάλλον δεν είναι νόστιμα. Μην το παρακάνεις όμως.

Επειδή διάβασα πως κάποια από τα ψάρια του είδους είναι ιδιαίτερα επιθετικά υπάρχει καμιά πρόταση σε σχέση με το συνδυασμό των ψαριών που μπορούν να μπουν στο ενυδρείο? Επειδή κάποια ψάρια από το είδος μεγαλώνουν αρκετά που συνεπάγεται με μεγάλο ενυδρείο (και σαν αρχάρια ο μεγάλος όγκος με τρομάζει), ψάχνω για τα πιο μικρόσωμα

Εξαρτάται από τα λίτρα. Βασικά αποφεύγουμε να αναμιγνύουμε (σε γενικές γραμμές) mbuna με haps για αρκετούς λόγους ένας από τους οποίους είναι το διαιτολόγιο (φυτοφάγα, παμφάγα).

Προτίμησε να ξεκινήσεις με σχετικά ήρεμα ψαράκια όπως labidos, maingano, acei, και όχι πολλά ψάρια, εξαρτάται από τα λίτρα.

Θα μου άρεσε να δω κάποια στιγμή γέννα οπότε πως μπορώ να εξασφαλίσω χαρεμάκι? Στα περισσότερα petshop που έχω πάει δεν τα ξεχωρίζουν η βρίσκω μόνο αρσενικά.

Δεν μπορείς. Κανένας -εκτός ίσως από κάποιο συνχομπίστα- δεν πρόκειται να σου ξεχωρίσει και να σου δώσει 1m + 2f. Όχι ότι πιθανώς δεν θέλει ο καταστηματάρχης να σε εξυπηρετήσει, αλλά επειδή συνήθως στις ηλικίες που πωλούνται στα καταστήματα δεν ξεχωρίζουν (και ναι πολύ συχνά τα αρσενικά που είναι και πιο fancy είναι περισσότερα).

Απλά παίρνεις 4-5 μικρά και περιμένεις μήπως και κάτσει κανένα ζευγάρι τουλάχιστον και χαρίζεις τα υπόλοιπα.

Συγνώμη για τον βομβαρδισμό από ερωτήσεις αλλά σε petshop δεν έβγαλα άκρη και από το να κάνω ένα ενυδρείο σούπα προτιμώ να ακούσω πέντε πράγματα από χομπίστες που έχουν τουλάχιστον εμπειρία.

Καλή συνέχεια, λογικά τώρα θα σου έρθουν κι άλλες ερωτήσεις !!! :wub:

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

εγω θα πω καλη αρχη και θα σου δωσω κατι για μελετη,μιας και με προλαβε ο Αντρεας στα υπολοιπα... :wub:

MCH

καλο διαβασμα... :rasp:

οσο πιο πολλα λιτρα παντως τοσο πιο καλα.... :D

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως εχω πάρα πολλες ερωτήσεις :D θα επεξεργαστω ομως αυτα που

διάβασα, θα δω τι λειτουργει καλυτερα στη περιπτωση μου και θα επανελθω με τις ουσιαστικες

Giannis-malawi..παω να αρχισω το διαβασμα thanks για το link! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποτάμια :wub::D (όντως)

Σε μάντρες που πουλάνε οικοδομική και διακοσμητική πέτρα

(π.χ. δες τη σελίδα www.votsalo.net)

Σε φυτώρια επίσης, όπου πουλάνε διακοσμητική πέτρα για κήπους

Στη θάλασσα ίσως

Ξέχασα να σου πω πριν, ότι για λιγότερα λίτρα (π.χ. 100)

μπορείς να κοιτάξεις και για βιότοπο Tanganyika αντί για malawi

που είναι επίσης πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση και με όμορφα ψαράκια.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

αλλον με καλυψε ο φιλος Andreas301 με τις απαντησεις που σου εδωσε.Οποτε απο μενα μονο ενα μεγαλο καλως ορισες,και οτι κανεις καντο με υπομονη!!!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Andreas301 ενθουσιάστηκα με κάποια από τα βότσαλα που είδα στο site που έγραψες. :wub:

Θα ψάξω να δω και για βιότοπο Tanganyika.

Dias υπομονή προσπαθώ να κάνω εδώ και ποσό καιρό. Το ψάχνω από εδώ και από εκεί για να στήσω κάτι λειτουργικό για τα ψάρια και παράλληλα κάτι που να μου αρέσει οπότε να μην χρειαστεί μετά να κάνω αλλαγές και να πάρω ημίμετρα. Το βρίσκω όμως πολύ δύσκολο γιατί δεν έχω γνώσεις και φοβάμαι μη κάνω καμιά γκάφα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο? Η ποιότητα του βότσαλου που θα διαλέξω πρέπει να είναι συγκεκριμένη? :D

Link to comment
Share on other sites

Γνωσεις δεν ειχε κανενας στην αρχη,και οσο για γκαφες.......ολο και καποια καναμε ολοι στο ξεκινημα μας.Αυτο θα το παραδεχτουν ολοι πιστευω εδω μεσα.Ο σκοπος ειναι τα παθηματα να γινονται μαθηματα.Και εφοσον εισαι οπως λες υπομονετικος,τοτε σιγουρα θα φτιαξεις κατι καλο.Οσο για τις πετρες,καλυτερα να ειναι ασβεστολιθικες.

Link to comment
Share on other sites

Χχμμ.. και πως θα ξεχωρίσω ποιες είναι οι ασβεστολιθικές oταν θα πάω με το καλό να τις αγοράσω? :wub:

Συγνώμη αλλά μου λέτε κάτι και αυτόματα μου έρχεται η επόμενη απορία

Link to comment
Share on other sites

Για να τσεκάρεις αν μία πέτρα είναι ασβεστολιθική ρίχνεις επάνω λίγο άκουα φόρτε (HCL). Αν αφρίζει είναι ασβεστολιθική.

Βέβαια, αν σου αρέσουν κάποια βότσαλα μην κολλήσεις στο γεγονός ότι πρέπει οπωσδήποτε να αφρίζουν!

Επίσης πρόσεξε να αποφύγεις πέτρες με διαστρωματώσεις μετάλλων ή περίεργων χρωματισμών (ιδίως σκουριάς) διότι πιθανώς περιέχουν μεταλλικά αν το λέω σωστά) ή άλλα βλαβερά στοιχεία τα οποία ίσως μετά να διαχέονται στο νερό σου και αυτό δεν είναι καλό.

Συνήθεις πέτρες που χρησιμοποιούμε είναι τόσο οι κροκάλες (βότσαλα ποταμίσια) όσο και οι φεγγαρόπετρες γιατί οι τελευταίες έχουν τρύπες που είναι χρήσιμες για να κρύβονται τόσο τα μικρά όσο και τα μεγαλύτερα ψαράκια μας. Επίσης, η σκληρότητά σου μπορεί να ανέβει και με τη βοήθεια της άμμου που θα βάλεις (εώ αποφεύγεις τη χαλαζιακή που είναι ουδέτερη και ψάχνεις για ασβεστολιθική ή μαζεύεις από τη θάλασσα).

Επίσης μπορείς να αγοράσεις και κανα δυο σακκιά άμμο για malawi είτε "νεκρή" είτε "ζωντανή" η τελευταία περιέχει έτοιμα βακτηρίδια και είναι σε υγρό περιβάλλον. Δες εδώ και εδώ και γενικότερα ψάξε λίγο το site της carib sea. (ακριβή βέβαια αλλά μπορείς να συμπληρώσεις με αυτήν που θα μαζέψεις από αλλού η με φτηνότερη αγορασμένη).

ΜΗΝ βάλεις οικοδομική άμμο δεν κάνει. Θαλασσινή άμμο πάντως από ότι φαίνεται μπορείς επίσης να βρεις σε μάντρες οικοδομικών (αν και έχω μια μικρή επιφύλαξη για αυτό).

Πάντως ψάξε το γενικά.... η υπομονή είναι το βασικό χάρισμα που καλλιεργεί ο ενυδρειόφιλος (όχι πάντα με επιτυχία πρέπει να πω κι από προσωπική εμπειρία :wub: ).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπορει καποιος απο το forum να μου πει ποιο ειναι το ειδος του φυτου που υπαρχει στο ενυδρειο παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Ήθελα να κάνω με ερώτηση. 

 

Ποιος είναι ο ρυθμός ανάπτυξης των αφρικανικών κιχλιδων; 

 

Αν ξεκινήσουμε από 6-8 εκατοστά από το πετσοπ, σε 6 μήνες πόσα εκατοστά θα έχουν γίνει;

 

Επίσης ποιες τροφες είναι ιδανικες για την σωστή ανάπτυξη τους; 

 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος την ανάπτυξη των Αφρικανών κιχλιδων; υπάρχει κάποιο site που να λέει περίπου πόσο μεγαλώνουν ανά 6 μήνες; 

 

Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα το τελικό μήκος που έχουν. Αλλά δεν είχε όλα τα ήδη από τις λίμνες. Θα προσπαθήσω να ψάξω και βρω απάντηση θα ενημερώσω. 

 

Ευχαριστώ πολύ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...