Jump to content

Sos-Νεογνά εν όψη


stormtrooper

Recommended Posts

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ένας νέος χομπίστας στο χώρο των ενυδρείων. Για να το διευκρινίσω, αγόρασα ένα ενυδρείο 300L τον Δεκέμβριο του 2007. Χρησιμοποιώ ένά εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2080 και έχω και μία λάμπα UV 11W. Το ενυδρείο μου αποτελείται κυρίως από ημιάγρια (Σκαλάρια, Γκουράμι, Καρχαριάκια...) και διάφορους plecos.

Σήμερα μόλις ανακάλυψα πως ένα ζευγάρι από Bristlenose Catfish που απέκτησα 2 εβδομάδες τώρα, μου έχουν κάνει αυγά μέσα σε ένα διακοσμητικό κοχύλι, όπου το αρσενικό τα φυλάει μέρα νύχτα.

Πρέπει να σας πω πως είμαι ο ορισμός του ΑΣΧΕΤΟΥ ως νέος στο είδος. Η γένα δεν είναι κάτι το οποίο επιδίωξα, όμως από την στιγμή που είδα τα αυγά ξετρελάθηκα.

Θα ήθελα καθοδήγηση για το τί πρέπει να κάνω. Ειλικρινά δεν γνωρίζω τίποτα... Πρέπει να πάρω νέα γυάλα να τα μεταφέρω; Πρέπει να γίνει τώρα; Πότε θα εκολαφθούν; Αλλαγες νερού κάνω;

Please HELP!!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

post-6647-1208298187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ένας νέος χομπίστας στο χώρο των ενυδρείων. Για να το διευκρινίσω, αγόρασα ένα ενυδρείο 300L τον Δεκέμβριο του 2007. Χρησιμοποιώ ένά εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2080 και έχω και μία λάμπα UV 11W. Το ενυδρείο μου αποτελείται κυρίως από ημιάγρια (Σκαλάρια, Γκουράμι, Καρχαριάκια...) και διάφορους plecos.

Σήμερα μόλις ανακάλυψα πως ένα ζευγάρι από Bristlenose Catfish που απέκτησα 2 εβδομάδες τώρα, μου έχουν κάνει αυγά μέσα σε ένα διακοσμητικό κοχύλι, όπου το αρσενικό τα φυλάει μέρα νύχτα.

Πρέπει να σας πω πως είμαι ο ορισμός του ΑΣΧΕΤΟΥ ως νέος στο είδος. Η γένα δεν είναι κάτι το οποίο επιδίωξα, όμως από την στιγμή που είδα τα αυγά ξετρελάθηκα.

Θα ήθελα καθοδήγηση για το τί πρέπει να κάνω. Ειλικρινά δεν γνωρίζω τίποτα... Πρέπει να πάρω νέα γυάλα να τα μεταφέρω; Πρέπει να γίνει τώρα; Πότε θα εκολαφθούν; Αλλαγες νερού κάνω;

Please HELP!!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Φίλε μου καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας :wub:

συγχαρητήρια ,σύντομα θα αποκτήσεις νέα γενιά... :D

Δεν χρειάζεται να μεταφέρεις τον πατέρα με τα αυγά , χρειάζεται σταθερές συνθήκες και όχι απότομες μεταβολές.θα φυλαει τα αυγά χωρίς να φεύγει ούτε για να φάει…όταν σκάσουν τα αυγά θα κρατήσει τα μικρά αρχικά μέσα στο κοχύλι και στην συνέχεια θα αρχίσεις να τα βλέπεις παντού .

Τότε χρειάζεται μεγάλη προσοχή στις αλλαγές νερού μην ρουφήξεις τα μικρά (καθώς και η είσοδο του φίλτρου ,είναι επικινδυνη)

Πιστεύω ότι θα έχεις απώλειες από τα υπόλοιπα ψάρια (Σκαλάρια,καρχαριακια..)γιατί τα μικρά είναι ζωντανή τροφή γι’αυτά…χρειαζονται πολλες κρυψώνες.

Καλο θα είναι να κανεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου και των μετρήσεων που έχεις για να μας βοηθησεις να σου δώσουμε οσο το δυνατον ακριβεστερες συμβουλές..

καλή συνέχεια :rasp:

p.s. Αλλαγές νερού συνεχίζεις να κάνεις ,χρειάζεται όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες..

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηλθες,και καλη επιτυχια.Σου ευχομαι να τα δεις ολα να μεγαλωνουν :wub::D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση τον φίλο south και για την συμπαράσταση των υπολοίπων!!!

Πραγματικά θα γίνω χαζομπαμπάς! Ήδη επισκεύτικα τα Jumbo bebe για να εξοπλιστώ με πάνες και τα σχετικά :D

Το λεπόν...

Το ενυδρείο σε γενικές γραμμές έχει καλές μετρήσεις ή τουλάχιστον έτσι νομίζω:

NH3/NH4-0

NO3-25

NO2-0

KH-5

GH-14

PH-7

Μήπως πρέπει να πάρω μία μικρή γυαλίτσα 60-70L να τα μεταφέρω για να μη μου τα φάνε; Πόσο καιρό θέλουν περίπου για να εκολαφθούν;

Επειδή επικρατεί ένας ψιλοπανικός μέσα στο ενυδρείο (ως νέος δεν μπορούσα να συγκρατηθώ) φοβάμαι πως δεν θα μπορώ να τα ελέγχω! (επισυνάπτεται φώτο)

Είμαι διατεθημένος να κάνω το σωστότερο για να έχω τις λιγότερες δυνατές απώλειες και να μεγαλώσουν σωστά τα πιτσιρίκια :wub:

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας.post-6647-1208375654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να πάρω μία μικρή γυαλίτσα 60-70L να τα μεταφέρω για να μη μου τα φάνε; Πόσο καιρό θέλουν περίπου για να εκολαφθούν;

Επειδή επικρατεί ένας ψιλοπανικός μέσα στο ενυδρείο (ως νέος δεν μπορούσα να συγκρατηθώ) φοβάμαι πως δεν θα μπορώ να τα ελέγχω! (επισυνάπτεται φώτο)

Είμαι διατεθημένος να κάνω το σωστότερο για να έχω τις λιγότερες δυνατές απώλειες και να μεγαλώσουν σωστά τα πιτσιρίκια :wub:

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας.post-6647-1208375654_thumb.jpg

Φίλε μου έχεις πολλά ψάρια διαφορετικών απαιτήσεων και συνθηκών,

(ζωοτόκα,υφάλμυρου(σκατοφάγους!!)....οι κλοουν,οι Σινοδοντες(πιμελοντέλα πίκτους!!..) ειναι φυσικοί εχθροί,τα μικρα θα γίνουν τροφή ,

φτιάξε ενα ενυδρείο 60-70L με ίδιες συνθήκες με το κυρίως ενυδρείο και μετέφερε έκει τον πατέρα με τα αυγά, αν και σύντομα θα δεις μικρά.

γέμισέ το με νερό απο το κυρίως ενυδρείο και βάλε ενα φίλτρο με υλικό απο το στρωμένο και στην εισαγωγή του βαλε ενα σφουγγαρι για να μην τραβήξει τα μικρά μέσα.

καλή συνέχεια :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη καταλάβει πως το έχω παρακάνει. Μέσα σε όλα τα παραπάνω έχω και Ελαφαντόψαρο, 2 Albifrons, 10 χελάκια kuhlii, 4 Polypterus senegalus.... Ξέρω... είμαι ο ορισμός του παπάρα για να μη το πω αλλιώς. Ήδη έχω ξεκινήσει την σχεδίαση ενός νέου ενυδρείου που σκέφτομαι να κατασκευάσω το οποίο θα καταλάβει μία πλευρά του τοίχου του σαλονιού, όπου έτσι θα ελαφρύνουν τα πράγματα.

Η ώρα είναι 9 παρά... Περιμένω λίγο ακόμα να ανοίξουν τα μαγαζιά και θα πάω να πάρω ένα ενυδρειάκι μάλλον 60άρι. Εκτός το ότι θα το χρησιμοποιήσω για την γένα, σκέφτομαι στην πορεία να το μετατρέψω σε μικρό φυτεμένο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε South. Θα έχεις νέα για την εξέληξη. Έυχομαι να τα πούμε και από κοντά στο επόμενο meeting.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους και καλή δουλειά!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση:

Πήρα νέο ενυδρείο 75L. Από χτες το έστησα, χρησιμοποιόντας υλικά και νερό (1/3 περίπου) του προϋπάρχοντος ενυδρείου.

Είχα σκοπό να μεταφέρω το ζευγάρι και τα αυγά την Κυριακή ή την Δευτέρα. Όμως το γεγονός ότι δεν υπάρχουν πλέον αυγά αλλά... μικρά (όχι ψάρια-κάτι κίτρινα πραγματάκια με ουρά) με ανάγκασε να επισπεύσω τις διαδικασίες. Έκανα τεστ PH και χλωρίου μόνο πριν την μεταφορά. Το PH είναι 7,5 (7 στο παλιό ενυδρείο) και το χλώριο 0.

Για την μεταφορά χρησιμοποίησα έναν κουβά όπου έκανα μία 20λεπτη προσαρμωγή. Κατά την μεταφορά από το παλιό ενυδρείο στον κουβά και από τον κουβά στο νέο ενυδρείο, κάποια από τα μικρά (καμιά 20αριά) βγήκαν από το κοχύλι όπου τα φυλάει ο πατέρας τους. Παρόλα αυτά τα μετέφερα με ασφάλεια από τον κουβά στο νέο ενυδρείο με τη χρήση σωλήνα. Αυτή τη στιγμή τα μικρά που είχαν βγει από το κοχύλι, περιφέρονται ελέυθερα στο ενυδρείο, ενώ όσα είχαν μείνει στο κοχύλι δεν έχουν επιχειρήσει να ξεμυτίσουν.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

Ως νέο ενυδρείο, συνεχίζω και ρίχνω βακτήρια; Πρέπει να κάνω και άλλα τεστ και αν ναι, κάθε πότε; Αλλαγές νερού κα΄θε πότε πρέπει να κάνω και σε τί ποσοστό; Για τροφή έχω ταμπλετίτσες pleco αλλά για την ώρα θα χρησιμοποιούνται μόνο για την μάνα υποθέτω, μέχρι να διαμορφωθούν τα μικρά.

Επισυνάπτονται φωτογραφίες. Αν έχετε να μου πείτε και κάτι παραπάνω, θα το δεχόμουν με χαρά!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΓΙΝΑ ΠΑΠΟΥΣ!!!

post-6647-1208613819_thumb.jpg

post-6647-1208613847_thumb.jpg

post-6647-1208613861_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες περίπου μετά την εισαγωγή των ψαριών στο ενυδρείο, παρατηρώ πως έχει δημιουργηθεί ένα ομιχλώδες τοπίο. Σαν να υπάρχει καπνός μέσα στο νερό. Το τεστ αμμωνίας που έκανα δεν έδειξε κάτι...

Το μόνο που ελπίζω είναι να μην είναι τίποτα κακό...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου,,,

Να σε συγχαρώ και εγώ με την σειρά μου για τα μικρά σου ,,,

Μπράβο ,,,

Τώρα ,, χωρίς να είμαι και κανένας expert , νομίζω οτι πρ΄πει να βάλεις και βακτήρια στο νέο σου ενυδρείο,, κακό δεν θα κάνει πιστεύω.

Δες λίγο και τα νιτρικά σου πάλι,, μου φάνηκαν λίγο ανεβασμένα,,,

Να ψάξεις να βρείς ποιό ακριβώς pleco έχεις . Όχι με την εμπορική του ονομασία μόνο > αλλά και με την επιστημονική του και το " L " του (που χαρακτηρίζει την ταυτότητα του) .

Αφού τα βρεις τα στοιχεία αυτά . ψάξε στο διαδίκτυο για σχετικές πληροφορίες .

Έτσι θα δείς τι ακριβώς συνθήκες χρειάζονται τα ψαράκια σου αυτά (και όλα τα σχετικά με αυτά) και νομίζω πως είναι κάποιος Ancistrus οπότε θα δείς και μόνος σου απο πού προέρχεται και τι θέλει .

Καλή συνέχεια ,,

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι είναι Ancistrus sp3 (Bristlenose Catfish sp.3)

συνθήκες νερού

Τίτλος Ancistrus sp. (3)

Περιγραφή Bristlenose Catfish, Common Bristlenose Catfish

Οικογένεια Loricariidae

Τελικό μέγεθος (σε εκ.) 12,5 cm

Προέλευση ψαριού Τροπικές ζώνες της Νότιας Αμερικής

Συνθήκες Νερού pH 5,8 7,2 Θερμοκρασία:22- 24 °C

Σεξουαλικός Διμορφισμός / Αναπαραγωγή Τα αρσενικά ξεχωρίζουν από τα θηλυκά από τις κεραίες (bristles) που έχουν στο πάνο μέρος του κεφαλιού.Τα θυληκά μπορεί να έχουν κάποιες μικρές κεραίες (Bristles) ή και καθόλου.

Διατροφή Το είδος αυτό είναι ώς επί το πλείστον χορτοφάγο έτσι μιά πλούσια δίαιτα σε φυτικές τροφές (άλγη,αγγούρι,κολοκύθι,πατάτα κ.α.) καθώς και ένα μικρό συμπλήρωμα από ζωικές τροφές (bloodworms,γαρίδες) είναι απαραίτητη.Στην διατροφή του επίσης θα πρέπει να περιλαμβάνεται και το ξύλο.Έτσι η προσθήκη στο ενυδρείο κάποιου κομματιού ξύλου κρίνεται αναγκαία.

Συμπεριφορά στο ενυδρείο Γενικότερα, δεν έχει παρατηρηθεί επιθετικότητα ή κυριαρχική συμπεριφορά. Το είδος αυτό θεωρείτε τελείως άκακο και προτείνετε για κοινωνικά ενυδρεία και για ενυδρεία αναπαραγωγής.Η αναπαραγωγή θα πρέπει να γίνεται με άτομα μόνο του ίδιου είδους καθώς υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες υβριδισμού στο εν λόγο ψάρι.

Μπορεί να εισαχθεί ακόμα και μαζί με μικρού ή μεσαίου μεγέθους κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι είναι Ancistrus sp3 (Bristlenose Catfish sp.3)

συνθήκες νερού

Τίτλος Ancistrus sp. (3)

Περιγραφή Bristlenose Catfish, Common Bristlenose Catfish

Οικογένεια Loricariidae

Τελικό μέγεθος (σε εκ.) 12,5 cm

Προέλευση ψαριού Τροπικές ζώνες της Νότιας Αμερικής

Συνθήκες Νερού pH 5,8 7,2 Θερμοκρασία:22- 24 °C

Σεξουαλικός Διμορφισμός / Αναπαραγωγή Τα αρσενικά ξεχωρίζουν από τα θηλυκά από τις κεραίες (bristles) που έχουν στο πάνο μέρος του κεφαλιού.Τα θυληκά μπορεί να έχουν κάποιες μικρές κεραίες (Bristles) ή και καθόλου.

Διατροφή Το είδος αυτό είναι ώς επί το πλείστον χορτοφάγο έτσι μιά πλούσια δίαιτα σε φυτικές τροφές (άλγη,αγγούρι,κολοκύθι,πατάτα κ.α.) καθώς και ένα μικρό συμπλήρωμα από ζωικές τροφές (bloodworms,γαρίδες) είναι απαραίτητη.Στην διατροφή του επίσης θα πρέπει να περιλαμβάνεται και το ξύλο.Έτσι η προσθήκη στο ενυδρείο κάποιου κομματιού ξύλου κρίνεται αναγκαία.

Συμπεριφορά στο ενυδρείο Γενικότερα, δεν έχει παρατηρηθεί επιθετικότητα ή κυριαρχική συμπεριφορά. Το είδος αυτό θεωρείτε τελείως άκακο και προτείνετε για κοινωνικά ενυδρεία και για ενυδρεία αναπαραγωγής.Η αναπαραγωγή θα πρέπει να γίνεται με άτομα μόνο του ίδιου είδους καθώς υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες υβριδισμού στο εν λόγο ψάρι.

Μπορεί να εισαχθεί ακόμα και μαζί με μικρού ή μεσαίου μεγέθους κιχλίδες.

KAΛΑ ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ????

ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!!!!

ΣΤΑΜΑΤΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ COPY PASTE

Link to comment
Share on other sites

τις συνθήκες νερού του έγραψα για να μην έχει απώλειες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους & thanx για την ανταπόκριση! Δεν έχω να πω πολλά... Δείτε τις φωτογραφίες...

Ο πατέρας είναι ακόμα μέσα στο κοχύλι!!! Υποθέτω ότι έχει ακόμα μικρά μέσα.

Ξέρει κανείς πότε πρέπει να τα βγάλω από την γεννήστρα;;;

post-6647-1208861836_thumb.jpg

post-6647-1208861869_thumb.jpg

post-6647-1208861975_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα μπράβο !!!

Link to comment
Share on other sites

SUPER!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, :D

τα μικρά εγώ δεν τα βάζω ποτέ σε γεννήστρα, έτσι μπορούν να τσιμπολογούν πάνω από τις πέτρες ,τα φυτά…

Βάλτους και αγγουράκι θα το τιμήσουν δεόντως :wub:

(παίρνεις το αγγούρι το κόβεις κατά μήκος και αφού το έχεις πλύνει και αφαιρέσει τα σποράκια, το βάζεις στο ενυδρείο και το ακινητοποιείς στο πυθμένα με το μαλακό προς τα επάνω…)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, :rasp:

τα μικρά εγώ δεν τα βάζω ποτέ σε γεννήστρα, έτσι μπορούν να τσιμπολογούν πάνω από τις πέτρες ,τα φυτά…

Βάλτους και αγγουράκι θα το τιμήσουν δεόντως :D

(παίρνεις το αγγούρι το κόβεις κατά μήκος και αφού το έχεις πλύνει και αφαιρέσει τα σποράκια, το βάζεις στο ενυδρείο και το ακινητοποιείς στο πυθμένα με το μαλακό προς τα επάνω…)

Thanx :wub:

Με ποιον τρόπο το ακινητοποιώ; Στο μεγάλο ενυδρείο είχα πρόβλημα γιατί συνεχώς επέπλεαν τα αγγούρια, πιπεριές και διάφορα υλικά χωριάτικης σαλάτας.

Γενικώς: Πότε τους ξεκινάω την διατροφή με ταμπλέτες;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο ενυδρείο μου βάζω το αγγούρι με 1 μανταλάκι και βουλιάζει(το έχω πλήνει πολλές φορές πριν το βάλώ το μανταλάκι)!!!!Εγώ πάντος αυτό κάνώ,ας μας πεί και κάποιος άλλος τι κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τα βύθισα μαζί με ένα πηρούνι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι και χρόνια πόλλα.

Καιρό είχα να ποστάρω, αλλά πέραν της ανάπτυξης των μικρών δεν υπήρχε κάποιο συγκεκριμένο θέμα. Απλά περίμενα να μεγαλώσουν κάπως, να βγάλω από τη γεννήστρα και να στείλω φώτο...

Δυστυχώς όμως δεν ποστάρω τώρα γι'αυτό...

Παραθέτω τα πράγματα με την σειρά:

Από την αρχή σχεδών είχα πρόβλημα με τα NO2 όπου ήταν ιδιαίτερα υψηλά και με ανάγκαζαν να κάνω συχνές αλλαγές νερού σε αρκέτα μεγάλο ποσοστό (70-80%). Ο λόγος που πιθανόν να συνέβαινε κάτι τέτοιο πιστεύω πως είναι λόγο του εσωτερικού φίλτρου (BluWave05) το οποίο μου αφήνει τις υποψίες πως δεν δουλεύει καλά (χαμηλή ροή και αρκετές φυσαλίδες, κάτι το οποίο σημαίνει πως ρουφάει αέρα), παρόλο που σαν υλικό του έχω 2L Siporax. Αυτός είναι ο λόγος που παρήγγειλα νέο φίλτρο, εξωτερικό (Eheim 2224), το οποίο ακόμα δεν μου έχει έρθει.

Ο λόγος που μάλλον ανέβαζε τα NO2 ήταν η τροφή (ταμπλέτες Tropical Pleco's Tabin), που παρόλο που ήταν ελάχιστη αν δεν φαγωνόταν άμεσα, μου δημιουργούσε πρόβλημα. Αντίθετα όταν έριχνα αγγούρι, δεν μου δημιουργούσε κανένα πρόβλημα.

Για να μην πολυλογώ, χτες έκανα επίσκεψη σε γνωστό κατάστημα και παρέθεσα το πρόβλημα με τα NO2. Η πρόταση η οποία μου έγινε, ήταν να ρίξω τρεις αμπούλες BioDigest τα οποία αν δεν κάνω λάθος είναι βακτήρια. Ταυτόχρονα με ενημέρωσαν πως τα NO2 όταν διασπαστούν, φτιάχνουν ΝΟ3 οπότε μου έδωσαν και πλωτό φυτό ονόματι Ceratophyllum submersum το οποίο τρέφεται από NO3. Προφανώς όλες αυτές οι κινήσεις ήταν σωστές αφού όντως τα ΝΟ2 και ΝΟ3 είναι τώρα στο 0....

Παρόλα αυτά εγώ από μόνος μου έκανα τα παρακάτω:

Τέσταρα το PH το οποίο μου βγήκε 7,5-8, ενώ η αμμωνία ήταν στο 0. Κάπου εδώ να σημειώσω πως με κάθε αλλαγή νερού έριχνα μία ταμπλέτα CO2 της Sera αφού η βρίση μου βγάζει PH 7,5 και με αυτόν τον τρόπο το έριχνα στο 7. Χτες αποφάσισα να χρησιμοποιήσω PH Minus το οποίο έδρασε άμμεσα και μου το πήγε στο 6,5 ενώ το KH μου είναι 2. Τέλος αποφάσισα να ρίξω και ένα ξεραμένο τροπικό φύλλο που αγόρασα και διάβασα πως καλυτερεύει την ποιότητα του νερού, ενώ ταυτόχρονα αποτελεί και τροφή για τα ancistrus.

Με άλλα λόγια έκανα πολλά πράγματα τα οποία όλα γίνανε με σκοπό την καλυτερεύση και θεωρητικά κανένα σεν ήταν επικίνδυνο, αλλά επειδή το αποτέλεσμα μετράει.... θα έλεγα πως κα΄τι δεν πήγε καλά.

Σήμερα το πρωί, ξυπνώντας είδα ένα θολό νερό με ακόμα ποιο θολό το νερό της γεννήστρας. Ταυτόχρονα ένα πλήθος μικρών να είναι στο πάτο της γεννήστρας... νεκρά.... ενώ όσα ήταν ζωντανά ήταν σαν μαστουρωμένα. Αυτομάτως βούτηξα την γεννήστρα στο νερό του ενυδρείου ώστε να αλλαχτεί όλο το νερό που είχε μέσα με αποτέλεσμα όσα μικρά ήταν ζωντανά να αναζογωονηθούν.Επίσης να αναφέρω πως το νερό είχε μία έντονη μυρωδιά, μάλλον από το ξερό φύλλο που μούλιαζε.

Απολογισμός: Τουλάχιστον 16 νεκρά μικρά τα οποία φυσικά τα έβγαλα από την γεννήστρα ενώ επέζησαν καμιά 55άρα.

Συμπέρασμα: ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ "ΔΟΥΛΕΥΕΙ", ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ!!! Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν.

Ερώτηση 1: Μήπως κανείς ξέρει τί από τα παραπάνω μπορεί να φταίει;;;;

Ερώτηση 2: Αν καταπιείς νερό ενυδρείου, τί γίνεται (άσχετη αλλά συνέβει).

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω πως είδα ανησυχητικές φουσκάλες (σαν σαπουνάδα) στα τοιχώματα, ενώ παρατήρησα κάτι λευκά με μάυρη ρίγα "πραγματάκια" (ζωντανά) σε μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας να κυκλοφορούν μέσα στο ενυδρείο περπατώντας (!!!!!) σχετικά γρήγορα.... Τί είναι αυτά;;;;

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έλειπα τον τελευταίο καιρό και δέν παρακολούθησα το θέμα σου από την αρχή.....

Λοιπόν έχουμε και λέμε.....

-Το καλύτερο μεγάλωμα των μικρών γίνεται ΠΑΝΤΑ στο ενυδρείο των γονιών.

-Τα μικρά έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης όταν είναι μαζί π.χ. γενίστρα.

-Ο χώρος πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να αερίζεται 24χ7

-Οι αλλαγές νερού θα πρέπει να αποφεύγονται τον πρώτο καιρό

-Οι τροφές που τους δίνουμε θα πρέπει να είναι πλούσιες πρωτεϊνικά.

Ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά...Τα ψαράκια σου θα ξαναγεννήσουν και θα τα πάς καλύτερα την επόμενη φορά....

Ελπίζω να τα πούμε στην συνάντηση το επόμενο Σάββατο και να σου εξηγήσω και από κοντά την σωστή διαδικασία.... :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Jim,

Αν και έίμαι νέος στο "κουρμπέτι", η φήμη σου είναι αρκετά μεγάλη για να σε έχω μάθει ήδη :D

Αφήνοντας το απαραίτητο γλύψιμο, θα ήθελα να ρωτήσω όταν λες πλούσιες πρωτεϊνικά τροφές, τί εννοείς; Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ αγγούρι και τις Pleco's Tabin της Tropical. Είναι καλές; Θέλει και κάτι άλλο;

Επίσης αυτά τα μικρά στρογγυλλά πραγματάκια που βλέπω να κυκλοφορούν (πλέον είναι και πάρα πολλά) κολυμπώντας ή περπατώντας, τί είναι; Να ανησυχώ;;;;

Όσο για το Σάββατο, αν καταφέρω να αποφύγω έναν γάμο, που ούτως ή άλλως δεν θέλω να παρευρίσκομαι, θα είμαι εκεί!!!!

Ευχαριστώ πολύ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...