Jump to content

Sos-Νεογνά εν όψη


stormtrooper

Recommended Posts

Ερώτηση (λες και κάνω και τίποτα άλλο):

Κάποια από τα μικρά παρατηρώ πως αποχρωματίζονται και μετά ξαναεπανέρχονται. Τί εννοώ.... Ενώ η φυσική τους απόχρωση είναι σκούρα καφέ, γίνονται σχεδόν λευκά σε όλο τους το σώμα. Ξέρει κανείς τί μπορεί να είναι αυτό κι αν θα πρέπει να ανησυχώ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, είναι φυσικό χαρακτηριστικό τους, ανάλογα την ψυχολογία τους αλλά και το περιβάλλον να βγάζουν 'λευκά μπαλώματα'... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Jim,

Αν και έίμαι νέος στο "κουρμπέτι", η φήμη σου είναι αρκετά μεγάλη για να σε έχω μάθει ήδη :bowdown:

Αφήνοντας το απαραίτητο γλύψιμο, θα ήθελα να ρωτήσω όταν λες πλούσιες πρωτεϊνικά τροφές, τί εννοείς; Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ αγγούρι και τις Pleco's Tabin της Tropical. Είναι καλές; Θέλει και κάτι άλλο;

Επίσης αυτά τα μικρά στρογγυλλά πραγματάκια που βλέπω να κυκλοφορούν (πλέον είναι και πάρα πολλά) κολυμπώντας ή περπατώντας, τί είναι; Να ανησυχώ;;;;

Όσο για το Σάββατο, αν καταφέρω να αποφύγω έναν γάμο, που ούτως ή άλλως δεν θέλω να παρευρίσκομαι, θα είμαι εκεί!!!!

Ευχαριστώ πολύ

Νίκος

Μιας και βρίσκομαι στην ίδια θέση με τον φίλο stormtrooper θα μπορούσε να μας δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για την διατροφή των μωρών

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρίσκομαι στην ίδια θέση με τον φίλο stormtrooper θα μπορούσε να μας δώσει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για την διατροφή των μωρών

Χεχε... ήρθε η ώρα να το παίξω έμπειρος!!! :bowdown:

Φίλε tags,

Οι Pleco's Tabin της Tropical είναι η ιδανική τροφή για plecos καθότι περιέχει όλα τα φυτικά συστατικά που χρειάζονται, αλλά είναι και πλούσιες σε πρωτεϊνες για την ανάπτυξη των μικρών. Οι συγκεκριμένες ταμπλέτες έχουν διάμετρο 2,5cm και φθσικά δεν πρέπει να τις ρίχνεις ολόκληρες μέσα στο ενυδρείο, αν είναι να φάνε μόνο τα μικρά. Μισή τέτοια ταμπλέτα είναι ιδανική για μία μέρα διτροφής. Εγώ την μισή ταμπλέτα την κόβω σε 3-4 κομματάκια για να είμαι σίγουρος ότι θα την βρούνε όλα τα μικρά. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τροφή σε μορφή Granules (κόκκους τροφής) που βυθίζονται σχετικά γρήγορα, εφόσον είναι πλούσιες πρωτεϊνικά. Φρόντισε, ότι ποσότητα κι αν ρίχνεις να μην μένει για πολύ ώρα αφάγωτη, γιατί θα σου ανεβάσει αμμωνία και ΝΟ2.

Τα παραπάνω, παρά την ασχετοσύνη μου, μου τα είπαν έμπειροι αυτού του site οπότε μπορείς να βασιστείς. Για οτιδήποτε άλλο που να μπορώ να σε βοηθήσω, εδώ είμαι :buttrock:

ΥΓ: Να χαίρεσαι τα πιτσιρίκια :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε stormtrooper για τις πληροφορίες :bowdown:

Πάω για τις ταμπλέτες, σε συνδυασμό με το αγγουράκι που τους βάζω και τρελαίνονται μου φαίνεται ότι θα είναι πλήρης η διατροφή τους, εκτός αν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nα σου ζήσουνε τα μικρά!! Mε αυτά τα μικρά που κολυμπάνε και περπατάνε τι έγινε τελικά? είμαι περίεργος να δω φωτό τους..!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλισταααα.

Επανεφερες το πρωτο ποστ του Stormtrooper στην επιφανεια :welcome:;);)

Αν αρχίσουμε να ξεθάβουμε παλιά μου τόπικς, δεν το γλυτώνω το ΒΑΝ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...