Jump to content

L'aquarium Barcelona


Recommended Posts

Πρόσφατα επισκέφτηκα το ενυδρείο της όμορφης αυτής πόλης, το οποίο βρίσκεται στο λιμάνι της:

( moll d’Espanya del Port vell.)

Λειτουργεί για δώδεκα χρόνια και είναι ένα από τα πέντε πιο επισκέψιμα σημεία της πόλης.

Εχει πολλά ενυδρεία με γλυκό και θαλασσινό νερό αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι το μεγάλο θολωτό ενυδρείο με τους καρχαρίες το οποίο μπορείς να παρατηρήσεις κινούμενος πάνω σε κυλιόμενο διάδρομο με τα ψάρια να κινούνται γυρο από σένα αλλά και από πάνω σου.

Σκοπός της επισκέψεις μου ήταν να καταδυθώ σε αυτό, αφού έχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα

DIVING WITH SHARKS με μόνη απαίτηση να είσαι πιστοποιημένος δύτης και να έχεις το μαγιό σου μαζί αλλά μόνο σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες. Βέβαια μετά την επίσκεψη μου αυτή διαπίστωσα ότι κάποια ψάρια στον ίδιο χώρο είχαν εμφανή τα σημάδια των δοντιών του καρχαρία στο σώμα τους, αυτό με έβαλε λίγο σε σκέψη.

στις παρακάτω διευθύνσεις θα βρείτε τα βιντεακια από την επίσκεψη μου:

Τέλος να ευχαριστήσω τον compadre Κωστα Μαυρακακη που επιμελήθηκε του μοντάζ και της μουσικής, χωρίς την βοήθεια του το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ φτωχό

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακουστηκε οτι θα γινει και στην Ελλαδα ενα τετοιο (σε 100 χρονια). Περα απο την πλακα ειναι πολυ ομορφο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το μερος και τα βιντεακια.Στο τελευταιο βιντεο φανηκαν και κατι σαργοι φαραω η ειδα λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για τους φαραω έχουν εκλείψει από τις Ελληνικές θάλασσες εδώ και πολλά χρόνια, και αυτοί που είδες ήταν τουλάχιστον 1,5-2 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για τους φαραω έχουν εκλείψει από τις Ελληνικές θάλασσες εδώ και πολλά χρόνια, και αυτοί που είδες ήταν τουλάχιστον 1,5-2 κιλα.

Δεν εχουν εκλειψει,αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ σπανια ψαρια,και πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να δεις καποιο.Ειχα την τυχη να ψαρεψω εναν στη Σαντορινη το 1992 :wub:

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω και εγώ, αν από το 1992 και μέχρι σήμερα δεν έχεις δει άλλο τότε η είναι στην Χαβάη η εξαφανίστηκαν

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...