Jump to content

Γειά σας.


agrodoc

Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα. Με λένε Χρήστο και γράφτηκα στο forum, φυσικά

για να μάθω περισσότερα από τα λίγα που γνωρίζω.

Είχα κατασκευάσει στο παρελθόν 3 ενυδρεία και σκέφτομαι να ξανασχοληθώ

με το hobby κατασκευάζοντας ένα καινούριο για το νέο σπίτι διαμονής μου. Επειδή

σκέφτομαι (για πρώτη φορά) να το φυτέψω, θέλω να συγκεντρώσω διάφορες πληροφορίες

για τροπκό ενυδρείο με φυτά γλυκού νερού. Οπότε βλέπω ότι έχω αρκετό διάβασμα, αλλά τουλάχιστον υπάρχουν οι πληροφορίες που ψάχνω :wub: .

Αν είναι να κάνω μια ερώτηση πριν αρχίσω να διαβάζω, είναι η εξής :

Το ενυδρείο που σκέφτομαι θα έχει διαστάσεις : 110 x 35 x 45(ύψος) cm και απλώς γυάλινο καπάκι από επάνω (με άνοιγμα περίπου 2 cm κατά μήκος ή και χωρίς άνοιγμα-πιθανότερο). Φωτισμό από επάνω με κάποιου τύπου καλαίσθητου επιμήκους πορτατίφ. Βιολογικό φίλτρο με πλακάκια κάτω από το χαλίκι. Επειδή έχω θερμοστάτη 50w, θέλω να κρατήσω τον πραγματικό όγκο νερού γύρω στα 60 λίτρα, γεμίζοντας το χώρο με ογκώδη αντικείμενα : ύψος χαλικιού βυθού, βράχοι κλπ. Υπολογίζω ότι στο ενυδρείο θα μπορούν να κατοικήσουν γύρω στα 13 κοινωνικά ψάρια των 4-5 cm. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες.

Σύμφωνα με τις διαστάσεις που αναφέρεις τα λίτρα θα είναι πολύ περισσότερα από τα 60. Δεν έχει σημασία εάν απότελούνται από νερό ή βράχους. Όταν ζεσταίνεις το περιεχόμενο της δεξαμενής, ζεσταίνεις όλο το περιεχόμενο, νερό, χαλίκια, βράχια, φυτά κλπ. Τα 50W είναι πολύ λίγα, θες 200. Για περισσότερες λεπτομέρειες όμως πήγαινε στο ανάλογο topic.

Link to comment
Share on other sites

SΩΣΤΑ, χρειάζομαι μεγαλύτερο θερμοστάτη...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...