Jump to content

Βοηθεια σε Skimmer


Recommended Posts

Εχει κανεις το schuran 100?Πηγα να το βαλω μπροστα και ανεβαζει μπουρμπουληθρα νερο,οχι ομως αφρο.Το πιο πιθανο ειναι να μην κανω κατι καλα.Γνωριζει κανεις κατι?

Σημειωση...Ειμαι νεος στο Reef,βρισκομαι στη φαση που εχω ριξει μονο αραγωνιτη και ΖΒ.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο το καινούριο σου skimmer .. :D

το manual του schuran έχει καλό σχέδιο για να δεις πως γίνεται το μοντάρισμα της συσκευης

δεν νομίζω να έχεις κάνει λάθος εκεί

θα παίξεις με το μικρό βανάκι που ελέγχει τον εισερχόμενο αέρα και θα το αφήσεις να δουλεύει 2-3 μέρες.. αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση να μας το αναφέρεις :wub:

καλή συνέχεια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Καλα κρασια...Ειχα κανει γκαφα απιστευτη.Ειχε φυγει το σωληνακι του αερα μεσα στο στριμωξιδι κ επαιρνε νερο.Ολα οκ.Μεχρι που πρεπει να φτανει ο αφρος στην ρυθμιση της βανας?Πιο πανω απ'το καπελο?Εκει που ξεκιναει?Οσο μπορει να δωσει?

Εχετε ακουσει γνωμες η εχετε δοκιμασει το συγκεκριμενο σκιμμερ?

Ευχαριστω παρα πολυ SalTasos για την γρηγορη ανταποκριση σου.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα με τον αφρο να φτάνει στο μέσο περίπου του πάνω τμήματος ..

και ανέβασε μια φωτογραφία να το δούμε

τα καινούρια skimmer θέλουν λίγες μέρες για να στρώσουν ..

στη πορεία είναι καλό να το ξεπλένεις με νερό του ενυδρείου για να αποφύγεις μια μικρή περίοδο προσαρμογής , αν δεν βολεύει κάτι τέτοιο .. δεν πειράζει ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Τασο στηριγμα...

Οκ,ενοεις στη μεση του καπελου πανω πανω ε?

Θα τραβηξω φωτο συντομα.Τελικα ειναι καλο skimmeraki για 240 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

η εταιρία το δίνει για 500 λίτρα ενυδρείο …

η ποιότητα κατασκευης είναι γερμανική.. η schuran ξέρει από skimmer

θα το εμπιστευόμουν ..

με ποια αντλία το δουλεύεις ? 1250 ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη πρεπει να ειναι...Βγαζει αυτο το βοθητο ομως οταν παταει τζαμι και την εχω κρεμαστει.Επισης η φασαρια οταν παιρνει αερα το σκιμμερ?Τι πραμα ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλός ή κακός θα πρέπει να συνηθίσεις αυτό τον ήχο απο το skimmer γιατί ειναι το πιο θορηβόδες μηχάνημα στο ενυδρείο μας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη πρεπει να ειναι...Βγαζει αυτο το βοθητο ομως οταν παταει τζαμι και την εχω κρεμαστει.Επισης η φασαρια οταν παιρνει αερα το σκιμμερ?Τι πραμα ειναι αυτο?

Μπορείς να τοποθετήσεις κάτω από την αντλία κάτι ελαστικό ή βεντούζες, ώστε να μην έρχεται σε επαφή το πλαστικό μέρος του σώματός της με το γυαλί.

Όσον αφορά την εισαγωγή του αέρα, πρόσεξα καλά τη σύνδεση. Αν υπάρχει "πίπα" που τοποθετείται στην εισαγωγή της αντλίας, βγάλτη και τοποθέτησέ την ανάποδα. Πιθανά να δεις διαφορά ή και να εξαληφθεί εντελώς ο ήχος της "σφυρίχτρας".

Ο θόρυβος των skimmer, συνήθως παράγεται από το νερό που "πλατσουρίζει" και όχι από αυτά που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλα με το νερο ενοειται οτι ειχα προβλημα στη βαβουρα.Το ελεισα με ενα σφουγγαρι,στριμωχτο στην επιφανεια του νερου.Πεφτει εκει το νερο οποτε ηρεμω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...