Jump to content

Ξανά από την αρχή!


Salvator_v

Recommended Posts

Από καιρό σχεδίαζα μια αλλαγή για μεγαλύτερο σπίτι στα Fancy Goldfish που φιλοξενώ, αλλά τελευταία η ανάγκη για μεταστέγαση έγινε επιτακτική, αφήνοντας πίσω άλλες κατασκευές.

(Όποιον ακούσω να σνομπάρει τα χρυσόψαρα χμ... :wub: )

Μ' αρέσει να συλλέγω υλικά και να ψάχνω για καινούργια, έχοντας μια εικόνα στο μυαλό από το πως θα ήθελα το τελικό αποτέλεσμα. Η μελέτη σε συνδιασμό με την πρωτοτυπία και τον πειραματισμό με κάνουν να δοκιμάζω υλικά για να βρώ λύσεις σε θέματα που θα φτείάξουν ένα όμορφο και λειτουργικό σύστημα.

Ομολογώ ότι ζηλεύω μερικούς φίλους εδώ, που είναι πιο κοντά στην φύση και μπορούν να βρούν υλικά από το περιβάλον.

Καμιά φορά όμως, οι συγκυρίες ή συμπτώσεις σε φέρνουν μπροστά σε αυτό που ζητάς.

Στο μυαλό μου είχα κάτι ευρύχωρο και φωτεινό, δεν ήθελα πια μαύρες ή μπλέ πλάτες. Οι έτοιμες ανοικτού χρώματος έπιαναν πολύ χώρο από τα χρήσιμα λίτρα του ενυδρείου.

Η αγορά ενός ενυδρείου από ένα φίλο, με αρκετά υλικά σαν αυτά που έψαχνα έβαλε μπροστά την δημιουργική μηχανή.

Έτσι θα ξεκινήσω με την παρουσίαση της κατασκευής της πλάτης και σιγα σιγά στην ολοκλήρωση του στησίματος, και άλλων τεχνικών λεπτομερειών.

Η πλάτη σχαδιάστηκε να ταιριάζει στην συνολική εικόνα του βιότοπου και στα συνολικά χρώματα του ενυδρείου.

Ένα υλικό που βρήκα πρόσφορο σαν βάση για την κατασκευή ήταν το Depron σε φύλο 120 x 80 x 0,5 cm. Αυτό το υλικό είναι λευκό σαν φελιζόλ, πιο συμπιεσμένο και προορίζεται για μόνωση από υγρασία.

Τα υπόλοιπα υλικά που επέλεξα ήταν :

Οικολογική Ακριλική Υδατοδιαλυτή "Σιλικόνη" σε λευκό και μαύρο χρώμα,

Οικολογικό Υδατοδιαλυτό Μονωτικό της Benjamin Moore για πέτρες και ξύλα,

post-5311-1208398062_thumb.jpg

Συν:

Άμμος ποταμού (σκούρα),

Αραγωνίτης (ανοικτόχρωμο μπεζ),

Χονδρόκοκο Χαλίκι (διαφορετικών χρωματισμών).

Έκοψα ένα κομάτι Depron στα μέτρα της πλάτης που ήθελα και το έβαψα με διαλυμένη μαύρη σιλικόνη στο πίσω μέρος.

post-5311-1208398465_thumb.jpg

Αφού έμεινε 24 ώρες να στεγνώσει, ξεκίνησε η μπροστινή πλευρά. Έφτειξα μια σπάτουλα με στρογγυλεμένες άκρες και πέρασα παχυά στρώματα ακριλικής σιλικόνης, με αυλάκια για να κρατηθεί η άμμος αργότερα, και να δώσει υφή από πέτρα.

post-5311-1208398695_thumb.jpg post-5311-1208398730_thumb.jpg post-5311-1208398777_thumb.jpg post-5311-1208398805_thumb.jpg

post-5311-1208398910_thumb.jpg post-5311-1208398984_thumb.jpg post-5311-1208399056_thumb.jpg

Μετά από 72 ώρες, με συνεχή αερισμό ώστε ρουφήξει και να στεγνώσει το παχύ στρώμα σιλικόνης, άρχισε η επίστρωση με άμμο και χαλίκι σε τρία διαδοχικά στάδια, αφήνοντας να στεγνώνει 24 ώρες ενδιάμεσα...

post-5311-1208399228_thumb.jpg post-5311-1208399249_thumb.jpg post-5311-1208399276_thumb.jpg

post-5311-1208399321_thumb.jpg post-5311-1208399362_thumb.jpg post-5311-1208399406_thumb.jpg

Σαν τελικό στάδιο, περάστηκε όλη η πλάτη μπρός πίσω με μονωτικό για πλήρη σταθεροποίηση και αποφυγή αποσταθεροποίησης της υδατοδιαλυτής σιλικόνης, με την συνεχή επαφή με το νερό...

post-5311-1208399700_thumb.jpg post-5311-1208399651_thumb.jpg

Άλλη μια βδομάδα υπομονή... για να στεγνώσει πλήρως.

Και μετά κώλημα στο πίσω τζάμι του ενυδρείου με ενυδρειακή σιλικόνη...

post-5311-1208399856_thumb.jpg post-5311-1208399905_thumb.jpg post-5311-1208399947_thumb.jpg

Υπομονή να στεγνώσει πάλι...

post-5311-1208400285_thumb.jpg

post-5311-1208400315_thumb.jpg

post-5311-1208400422_thumb.jpg

post-5311-1208400446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού με πέταξε δύο φορές το σύστημα έξω και έβαλε και μερικές φωτό διπλές, :wub:

Συνεχίζω...

Η ώρα του στησίματος, έφτασε!

Κολλήθηκε με σιλικόνη μια βεντούζα στο σημείο που είχε προβλεφθεί, για την στήριξη του κάτω μέρους της εισαγωγής του εξωτερικού φίλτρου.

post-5311-1208402324_thumb.jpg

Υπόστρωμα τώρα... και ώρα για πειράματα.

Επέλεξα να παίξω με τρία-τέσσερα διαφορετικά υλικά που είχα στην διάθεσή μου, λαμβάνοντας υπόψη τις ανάγκες των φυτών, των ψαριών και τις διαπιστώσεις που είχα κάνει στο παρελθόν μετά από παρολίγο PH crash με τις τεράστιες εκπομπές σε ρύπους και CO2 από τα χρυσόψαρα σε περιορισμένα λίτρα.

Τα υλικά που είχα:

Άμμος ποταμού, Αραγωνίτης (άμμος), Ψιλόκοκο χαλίκι, Χοντρόκοκο χαλίκι.

Για διαχωριστικό θα έμπαιναν πέτρες που είχα από προηγούμενο setup και αρκετές νέες που ήρθαν μαζί με το ενυδρείο... (Ευχαριστώ Σταύρο)

Οι νέες πέτρες επειδή ήταν πλήρως ασβεστολιθικές και δεν ήθελα τόσο πολύ Buffering, αφού πλήθικαν με διαλύμα Υδροχλωρικού οξέως 10%, στέγνωσαν και περάστηκαν μερικά χέρια με σταθεροποιητή μονωτικό.

Ένα μέρος του πυθμένα, καλύφτηκε με ανακατεμένη άμμο με αραγωνίτη, με έμφαση στο πίσω μέρος που θα έμπαιναν φυτά με σκληρά φύλα και μεγάλες ανάγκες σε αβέστιο.

post-5311-1208403364_thumb.jpg

Ένα άλλο μέρος με ψιλό χαλίκι, και το μπροστινό μέρος καλύφθηκε με χοντρό χαλίκι από το άλλο ενυδρείο με την βιολογία του και άμμο στα δεξιά.

post-5311-1208403465_thumb.jpg post-5311-1208403511_thumb.jpg post-5311-1208403548_thumb.jpg

Μετά ένα ξυλαράκι... και το ενυδρείο άρχισε να πέρνει μορφή...

post-5311-1208403621_thumb.jpg

Αμέσως μετά, μεταφορά βιολογικού υλικού στο εσωτερικό φίλτρο, νερό που περίμενε με αντιχλώριο, έξτρα βακτηρίδια και λειτουργία μερικές μέρες με άνθρακα για να τρβήξει τυχόν κατάλειπα...

Πάλι υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη καλημερα ,

η κατασκευη σου δειχνει πολυ καλη με φοβερες πατεντες και

ειμαι σιγουρος οτι το αποτελεσμα θα ικανοποιησει το δημιουργο

και τα τυχερα χρυσοψαρα .

Απο μενα καλη συνεχεια και πολυ υπομονη που σαφως εχεις .

Με τη σειρα μου θα περιμενω νεες φωτο της δημιουργιας .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πώ αναλυτικά για την μεταφορά φυτών, κάλυψη των ριζών με πέτρες για τους επίδοξους εξκαφείς, λεπτομέρειες στην διακόσμηση κ.λ.π.

Θα αφήσω τις φωτογραφίες να μιλήσουν για το αποτέλεσμα.

post-5311-1208405456_thumb.jpg post-5311-1208405479_thumb.jpg post-5311-1208405507_thumb.jpg post-5311-1208405565_thumb.jpg post-5311-1208405582_thumb.jpg post-5311-1208405597_thumb.jpg post-5311-1208405640_thumb.jpg post-5311-1208405725_thumb.jpg

Και μετά την μεταφορά νερού και ψαριών. (Ευχαριστώ Γιώργο Vicious για την πολύτιμη βοήθεια).

post-5311-1208405975_thumb.jpg post-5311-1208406002_thumb.jpg post-5311-1208406018_thumb.jpg

Θα αφήσω το θέμα στην κρίση σας και τα σχόλιά σας. :wub:

Και μόλις ετοιμάσω υλικό θα επανέλθω με τις τεχνικές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο το αποτέλεσμα αγαπητέ Φίλε!!

Τυχερά τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη να σε ρωτησω ,

τα χρυσοψαρα οταν φευγεις και ειναι μονα

κανουν παρτυ εκει μεσα ??? :wub::D:rasp:

Καταπληκτικο το σκηνικο - μακαρι να ζουσαν ολα τα χρυσοψαρα ετσι......

Μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλοι για τα καλά σας λόγια!

Κώστα, τώρα που το λές.... χμμμ μάλον γι αυτό κάνουν το χαλίκι μαντάρα και ξεριζώνουν φυτά... από τον χωρό θα είναι. :D:wub:

Καλημέρα σε όλους, πάμε για δουλειά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά και σε φώτο τα σπάει σχεδόν όσο και από κοντά!

Να προσθέσω οτι τα χρυσόψαρα αφήσαν κατά μέρους το σοκ προσαρμογής και αρχίσαν κατ'ευθείαν τις ανασκαφές...

Μπράβο και On-line Salv :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο το ενυδρειο και πανεμορφα και τα χρυσοψαρα! Συγχαρητηρια φιλε salvator! :wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

τρομερο το ενυδρειο κυριε Σωτηρη....... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο

Φανταστικό κι αυτό το ενυδρείο σου όπως όλα όσα έχουμε δει από εσένα.

Προσεγμένα ακόμη και στην τελευταία λεπτομέρεια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Το είδα λίγο καθυστερημένα το θέμα… τα συγχαρητήρια μου!!! Πάντα με αρέσουν τα ενυδρεία που έχουν μέσα αυτοκατασκευές.

Έχω μόνο μια ερώτηση το μονωτικό που χρησιμοποίησες είναι κατάλληλο για μακροχρόνια χρήση μέσα στο νερό χωρίς να παθαίνει τίποτα;

Πια είναι τα συστατικά του;

Σε ρωτάω για να γνωρίζω για της μελλοντικές μου κατασκευές σαν εναλλακτική λύση της εποχικής ρητίνης που χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια, αγαπητοί φίλοι.

Φίλη Καταρίνα, ίσως σαν γυναίκα γνωρίζεις καλύτερα ότι η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά. :wub:

Φίλε Χρήστο, το σκεύασμα της Moore's προορίζεται για εμποτισμό πετρών και προστασία από τις καιρικές συνθήκες. Είναι Ακριλική Πολυουρεθάνη με βάση το νερό και ανήκει στην νέα οικολογική γενιά υλικών. Μετά από ψάξιμο το επέλεξα γιατί δεν είχε καμία ένδειξη τοξικών και φυσικά αφού είναι με βάση το νερό δεν περιέχει διαλύτες που μπορεί να μολύνουν.

Μέχρι στιγμής η συμπεριφορά του ανταποκρίνεται σε ότι αναφέρεται στην συσκευασία, αλλά ακόμα δεν μπορώ να το συστήσω ανεπιφύλακτα.

Έχω κάνει αρκετούς πειραματισμούς σε αυτό το ενυδρείο, προσπαθόντας να καλύψω κενά του οικοσυστήματος για τα συγκεκριμένα ψάρια, από διαπιστώσεις του παρελθόντος. Είναι υπο συνεχή παρακολούθηση και μετρήσεις για πιθανές μεταβολές. Σιγά σιγά θα τις παρουσιάσω αν έχουν ενδιαφέρον για όλους.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΝLΙΝΕ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΝ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ Η ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΟΒΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ! :wub:

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

-Τα συγχαρητηρια μου ...τωρα το ειδα και μπορω να πω οτι ειναι πανεμορφο...

Αληθεια πες μου η egeria και η valisneria πως τα πανε με τα χρυσοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

-Τα συγχαρητηρια μου ...τωρα το ειδα και μπορω να πω οτι ειναι πανεμορφο...

Αληθεια πες μου η egeria και η valisneria πως τα πανε με τα χρυσοψαρα?

Ευχαριστώ πολύ!

Τα συγκεκριμένα φυτά επιλέχτηκαν για την ανθεκτικότητα, την σκληρότητα των φύλλων τους, αντοχή στο αλάτι και την μεγάλη απόδοση σε οξυγόνο.

Η Vallisneria Americana έχει αρχίσει και είναι μαλακή για το μέγεθός τους, αλλά σε καλές συνθήκες πετάει συνέχεια κατοβολάδες και αναπτύσεται γρήγορα.

Η Valisneria Gigantea αντέχει περισσότερο στο "μασούλημα".

Η Egeria Densa με καλές συνθήκες αναπτύσεται πολύ γρήγορα, (ένας λόγος που μπήκε ο Αραγωνίτης στο υπόστρωμα γιατί έχει μεγάλες ανάγκες σε ασβέστιο), οπότε αναπληρώνεται συνέχεια. Είναι και ένα συμπλήρωμα διατροφής κατά κάποιο τρόπο.

Γενικά άν στην διατροφή τους υπάρχει αρκετό ποσοστό Σπιρουλίνας και Αρακά, δεν πειράζουν τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η προσπαθεια σου ειναι αξια θαυμασμου και σιγουρα θα εμπνευσει πολλους.εμενα ενω μου αρεσει πολυ ο διαλοσμος του ενυδρειου η πλατη νομιζω οτι ειναι πολυ λευκη για τα γουστα μου και δεν δινει πολυ βαθος κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα.αλλα και παλι μπραβο για την προσπαθεια και το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο!!! μετά χαράς σου δίνω και τα δικά μου φάνσυ αλλά σε πρόλαβε άλλος στην αγγελία.

Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ και ενα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ για τις ιδέες που μου έδωσες για τα δικο μου 200αρι με κομμον.

Link to comment
Share on other sites

η προσπαθεια σου ειναι αξια θαυμασμου και σιγουρα θα εμπνευσει πολλους.εμενα ενω μου αρεσει πολυ ο διαλοσμος του ενυδρειου η πλατη νομιζω οτι ειναι πολυ λευκη για τα γουστα μου και δεν δινει πολυ βαθος κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα.αλλα και παλι μπραβο για την προσπαθεια και το αποτελεσμα.

Σεβαστή η άποψή σου για την πλάτη, αλλά έγραψα εξ αρχής ότι ήθελα κάτι πιο φωτεινό. Επίσης τίποτα δεν μένει έτσι με τον καιρό, οπότε αν θες να μείνει κάτι πιο ανοικτόχρωμο πρέπει αρχικά να είναι πολύ ανοικτόχρωμο, τώρα αρχίζει να παίρνει μια φυσική πατίνα από λίγη άλγη, τα φυτά έχουν μεγαλώσει και το σκηνικό αλλάζει...

Πολύ ωραίο!!! μετά χαράς σου δίνω και τα δικά μου φάνσυ αλλά σε πρόλαβε άλλος στην αγγελία.

Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ και ενα ακόμα μεγαλύτερο ευχαριστώ για τις ιδέες που μου έδωσες για τα δικο μου 200αρι με κομμον.

Με τιμά η προσφορά αλλά δεν χωράνε άλλα... είναι ήδη πολλά. :D

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως μου ξέφυγε πάλι αυτό το θέμα...??? :buttrock:

Όπως πάντα λεπτολόγος και τελειομανής, μπράβο Σωτήρη, συγχαρητήρια και για την έμπνευση και για την υλοποίηση!!! :bowdown::rasp:

Μήπως κάνεις τέτοια θαύματα και με υλικό το ξύλο...??? Να μας δώσεις καμιά ιδέα...? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις τέτοια θαύματα και με υλικό το ξύλο...??? Να μας δώσεις καμιά ιδέα...? :bowdown:

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Γιώργο.

Μαζεύω ξύλα 1-2 χρόνια ... κάτι θα γίνει και μ' αυτά... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα αναφέρει στην αρχή μαζεύοντας κάποιο υλικό, παρουσιάζω παρακάτω μερικές τεχνικές λύσεις πάνω στο ενυδρείο, που ίσως έχουν ενδιαφέρον.

Θα ξεκινήσω΄από πάνω προς τα κάτω.

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ

Στο μπροστινό καπάκι ανοίχτηκαν τρύπες και λειάνθηκαν με Dremel για την αυτόματη ταίστρα, και για την αυτόματη καθημερινή λίπανση (προσεχώς).

Οι θέσεις κι αποστάσεις τους είναι σε σημεία που η ροή από το εξωτερικό και το εσωτερικό φίλτρο θα βοηθήσει στην διασπορά της τροφής και στην διάχυση της λίπανσης.

post-5311-1211502982_thumb.jpg post-5311-1211502995_thumb.jpg

Στο πίσω καπάκι ανοίχτηκαν τρύπες για δύο αναμιστήρες 9 cm ένας εισόδου και ένας εξόδου.

post-5311-1211503266_thumb.jpg post-5311-1211503326_thumb.jpg

Τα καλώδια των ανεμιστήρων μονώθηκαν με θερμοσυστελόμενο για την υγρασία και ενώθηκαν σε ένα πριζάκι για λήψη 12V DC.

post-5311-1211503472_thumb.jpg

Και στην θέση τους...

post-5311-1211504107_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΑΕΡΙΣΜΟΣ

Τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν μεγάλες ανάγκες σε οξυγόνο αλλά και μεγάλες εκπομπές CO2.

Πέρα από την ανατάραξη της επιφάνειας με την έξοδο του εξωτερικού φίλτρου, ήθελα και ένα άλλο μέσο διάχυσης αέρα μέσα στο νερό. Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει την Hydor Ario με επιτυχία γιατί σπάει με την προπέλα της τον αέρα σε πολύ μικρές φυσαλίδες. Η βάση της αντλίας της Juwel μου έδωσε άλλη ιδέα ώστε να αποφύγω άλλη μια πηγή θερμότητας στο ενυδρείο.

Η συγκεκριμένη βάση (ίσως στα παλιότερα μοντέλα) έχει οπή και δίοδο για σωλήνα αέρα κατευθείαν στην προπέλα της αντλίας με το ίδιο σχεδόν αποτέλεσμα.

post-5311-1211507589_thumb.jpg

Ο θόρυβος όμως σε υψηλά επίπεδα. Οπότε χρησιμοποίησα ένα φίλτρο σιωπητήρα που είχα παρουσιάσει σε άλλο Post.

post-5311-1211507725_thumb.jpg

Για να μπορέσω να ελέγξω την παροχή αέρα με κάποιες ενέσεις κατά την διάρκεια της ημέρας και περισσότερο κατά την διάρκεια της νύκτας χρησιμοποίησα μια ηλετροβάνα που είχα και ένα χρονοδιακόπτη.

Με απότερο σκοπό να συνδεθεί αργότερα με ORP controller.

post-5311-1211508013_thumb.jpg post-5311-1211508025_thumb.jpg

Όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα... συνδεδεμένα... και τοποθετημένα.

post-5311-1211508163_thumb.jpg post-5311-1211508182_thumb.jpg post-5311-1211508235_thumb.jpg

(Η πράσινη σωλήνα στην τελευταία φωτό είναι από την αυτόματη αναπλήρωση).

Συνεχίζεται... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτσι! πάμε γερά DIY TEAM! :bowdown:

Πολύ ωραία κατασκευή και λειτουργική, χρήσιμη για ενυδρείο με ψάρια όπως τα χρυσόψαρα που καταναλώνουν τόσο οξυγόνο. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρήκα λίγο χρόνο... και προσθέτω μερικές φωτό από τον υπόλοιπο τεχνικό εξοπλισμό.

ΡΥΘΜΙΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Κλασική πια επιλογή ο Eliwell IC915.

Πολλοί φίλοι αναφέρθηκαν εκτενώς στην συνδεσμολογία κλπ οπότε θα αναφερθώ συνοπτικά στην λύση που έδωσα στην τοποθέτηση και τις παροχές του με σκεπτικό την ανεξαρτησία του και την ασφάλεια των συνδέσεων.

Επιλέχθηκε ένας μικρός πίνακας για την τακτοποίηση των έξαρτημάτων. Του IC915, 2 πρίζες σούκο ράγας, Καλώδιο ρεύματος σούκο, Ασφάλειοθήκη και ασφάλεια 1,5A, DIN Jack για την σύνδεση του αισθητήρα NTC.

post-5311-1215222872_thumb.jpg

Ανοίχτηκαν τρύπες στα πλάγια του πίνακα για τον αερισμό του IC915.

post-5311-1215223224_thumb.jpg

Προστέθηκε ένα αρσενικό DIN Jack στον αισθητήρα και ένα κοματάκι σωλήνας πολυουρεθάνης με μία βεντούζα.

post-5311-1215223373_thumb.jpg

Επιλέχθηκε ένα σταθεροποιημένο ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό 1,5 - 12V DC για την λειτουργία των ανεμιστήρων.

post-5311-1215223468_thumb.jpg

Και το σετάκι έτοιμο.

post-5311-1215222711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...