Jump to content

Τάισμα


aigagros

Recommended Posts

Τελικά δεν έχω δει μέχρι τώρα ψάρι που να μην είναι λαίμαργο.

Συνήθως είχα σαν μέτρο να μην μένει τροφή πάνω από 5 λετπά χωρίς να καταναλωθεί. Τώρα το μετρίασα στο 1 λεπτό.

Τι γίνεται όμως όταν δεν μένει τίποτα όσο και να ρίξω στι 6 κιχλίδες μου;

Η βασική τροφή που τους δίνω είναι σε κόκκους και το βαζάκι δουλεύει σαν αλατιέρα. Ρίχνω 4-6 ριξιές και δεν προλαβαίνει να πέσει στο βυθό τίποτα. Μήπως χρειάζεται να ρίχνω παραπάνω; Φοβάμαι βνα το κάνω γιατί το ενυδρείο σε λίγο κλείνει μήνα λειτουργίας και το φίλτρο θα είναι φτωχό ακόμα σε βακτήρια.

Εσείς που ασχολείστε περισσότερο καιρό με κιχλίδες τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδευτεί λίγο... :wub:

Τα παράγωγα των ψαριών είναι κυρίως αυτά που δίνουν τροφή στα νιτροποιητικά βακτήρια και όχι η ψαροτροφή, αυτό βάβαια σε ένα υγειές ενυδρείο, μάλλον μπερδεύτηκες από το είδος στρωσίματος με τροφή το οποίο το χρησιμοποιούμε όταν δεν θέλουμε να ρισκάρουμε να ταλαιπωρηθούν τα ψάρια στην αρχή που υπάρχει αστάθεια στις τιμές...

Άρα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να μένουν χορτάτα τα ψάρια σου και όχι να μένει τροφή αφάγωτη...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδευτεί λίγο... :wub:

Τα παράγωγα των ψαριών είναι κυρίως αυτά που δίνουν τροφή στα νιτροποιητικά βακτήρια και όχι η ψαροτροφή, αυτό βάβαια σε ένα υγειές ενυδρείο, μάλλον μπερδεύτηκες από το είδος στρωσίματος με τροφή το οποίο το χρησιμοποιούμε όταν δεν θέλουμε να ρισκάρουμε να ταλαιπωρηθούν τα ψάρια στην αρχή που υπάρχει αστάθεια στις τιμές...

Άρα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να μένουν χορτάτα τα ψάρια σου και όχι να μένει τροφή αφάγωτη...

Φίλε μου μάλλον εγώ σε μπέρδεψα γιατί δεν το έγραψα σωστά. Το ενυδρείο το έστρωσα με δύο ψαράκια που έριξα μέσα, απλά δεν θέλω να μένει τροφή για να μην επιβαρύνεται το νερό.

Όσο για τα ψάρια, να τα ταίζω μέχρι να χορτάσουν; Αυτή είναι η απορία μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα ψάρια είναι λαίμαργα είναι μια ασπίδα προστασίας που τους έχει δοθεί από τη φύση ή από τον θεό ανάλογα σε τη πιστεύεις. :wub:

Στο ενυδρείο μας δεν πρέπει να ταΐζουμε τα ψάρια υπερβολικά, μόνο κακό θα τα κάνουμε. Ιδανικά είναι να ταΐζουμε τα ψάρια 2-3 φορές την ημέρα μικρά γεύματα.

Πολύ όμως λόγου εργασίας τα ταΐζουν μια φορά την ημέρα τόση τροφή ώστε να φάνε όλα τα ψάρια και να καταναλωθεί στα πρώτα 2-3 λεπτά μάξιμουμ και ανάλογα με το είδος του ψαριού.

Παράδειγμα τα δικά μου σκαλάρια (φημίζονται για την λαιμαργία τους) τα ταΐζω κανονικά και την τροφή την καταναλώνουν σε 20 δευτερόλεπτα και αυτό γιατί είναι υπερβολικά γρήγορα και λαίμαργα. Επειδή λοιπόν την έφαγαν σε 20 δευτερόλεπτα δεν πάει να πει ότι θα τα ξανά ταΐσω τόσο ώστε να καταναλωθεί η τροφή σε 2-3 λεπτά. Αν το έκαμνα έτσι θα είχα τώρα γορίλες. :D

Link to comment
Share on other sites

Οσο τους ριχνεις τοσο θα τρωνε.2 γευματα την ημερα με τροφη τοση ωστε σε 2 η 3 λεπτα να καταναλωνεται ειναι για μενα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά, έτσι θα πράξω, σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...