Jump to content

δημιουργία σαλιγκαριών


DrAvalanche

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

όλα οκ στο φυτεμένο δισκοενυδρείο μου (εκτός από λίγη πράσινη άλγη).

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχουν δημιουργηθεί πάρα πολλά μικρά σαλιγκάρια.

Πάνω από 50 στα 180λ. Δε ξέρω τι φταίει. Καμμιά ιδέα;

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

μαρουλι, καλοπλημενο... μεσα σε μερικεσ ορεσ θα τα μαζεψει επανο του

αφαιρεις το μαρουλι και τα περισοτερα φιγανε... αν θες να τα εξολοθρευσεις ολα υπαρχουν και φαρμακα....

αν κανεισ αυτο με το μαρουλι καλο θα ηταν πριν πεταξεις τα σαλιγκαρια να τα βαλεισ σε ενα μπολ με πολυ αλατισμενο νερο να πεθανουν για να μην εισαγεις ξενα σαλιγκαρια στο εδω οικοσιστημα...

Link to comment
Share on other sites

Thanx phaerimm

Δυστυχώς δέν άρεσε στα σαλιγκάρια το φρεσκοπλυμμένο μαρούλι μου, σχεδόν κανένα δε το τίμησε.

No prob, θα δοκιμάσω με φάρμακα. Καμμιά γνωστή παρενέργεια;

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μην ριξεις φαρμακα....εχεις δισκους μην το ξεχνας!!!!

βαλε το βραδυ δυο μικρα πιατακια του καφε ,το ενα κανονικα και το αλλο αναποδα σαν καπακι και μεσα λιγο καροτο η πατατα η μια ταμπλετα αν εχεις για βυθοψαρα!!και το πιατακι το επανω να εχει λιγο κενω για να μπορουν να μπουν μεσα τα σαλιγγαρια οχι πολυ μην μπει και κανα ψαρι μεσα και φαί τη τροφη!!δες φωτο......

:wub:

post-3990-1208770393_thumb.jpg

post-3990-1208770421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanx akillis

θα δοκιμάσω την ιδέα σου και θα σε κρατήσω ενήμερο.

Πάντως ναι, τα φάρμακα πρέπει να είναι η τελευταία λύση.

φιλίκά

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι σχετικο με το θεμα...φυτεψα καποια φυτα και ειδα μετα απο μερικες μερες να κανουν βολτες :wub: καποια μικροσκοπικα σαλιγκαρακια...εχει καποια επιπτωση στα φυτα η τα ψαρια μου?να τα αφησω η πρεπει να τα βγαλω?δεν ειναι πολλα5-6 εχω δει μεχρι τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα τα εβγαζα γιατι θα γινουν παρα πολλα ,και ακομα εχω παρατηρησει να μου κανουν τρυπες στα φυλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κι εγω θα σου συνιστουσα να τα εβγαζες ολα...και γω στην αρχη λιγα ειχα και τωρα εχω γεμισει σαλιγκαρια..δεν μπορω να τα αφαιρεσω...στην επιφανεια φαινονται λιγα,τα περισσοτερα ειναι κατω απ τα χαλικια...να ρωτησω κατι,αν κανω το κολπο με το πιατακι η αυτο με το μαρουλι θα πρεπει μετα να το ξανακανω καθε τοσο???και αν ριξω φαρμακο και τα εξολοθρευσει,μετα πως θα τα βγαλω απ το ενυδρειο αυτα που θα ναι κατω απ τα χαλικια...????

Link to comment
Share on other sites

κκαι αν ριξω φαρμακο και τα εξολοθρευσει,μετα πως θα τα βγαλω απ το ενυδρειο αυτα που θα ναι κατω απ τα χαλικια...????

μα γιαυτο εγω προσωπικα φωναζω και λεω συνεχεια,ΟΧΙ στην αλλογιστη χρηση φαρμακων οταν δεν χρειαζεται..!!!

μα ειναι λογικο οτι το φαρμακο θα τα σκοτωσει,αλλα αυτα που θα πεθανουν κατω απο το υποστρωμα παγιδευμενα,και δεν θα τα δουμε ποτε,θα ανεβασουν την αμμωνια στα υψη...

οσο για τους δισκαδες που αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα με σαλιγκαρια,ας ηρεμησουν λιγο καθοτι το μαλακο νερακι απο οσμωση που κατα κορον χρησιμοποιουμε στα δισκοενυδρεια μας(και οχι μονο...)ειναι ακαταλληλο για τα σαλιγκαρια,καθως δεν εχει καθολου αλατα του ασβεστιου που ειναι απολυτως απαραιτητα για το καβουκι τους,και ετσι μετα απο λιγο καιρο θα παψουν να υπαρχουν και σιγα-σιγα θα εξαφανισθουν απο το ενυδρειο..... :D

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειχα και προλημα με σαλιγκαρια,και τα εβγαλα ολα με το χερι.οποτε δεν βαριομουν εβαζα μεσα το χερι και λιγα λιγα τα εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...