Jump to content

Καραντινα


Recommended Posts

Ερωτημα....

Πως κραταμε την βιολογια μιας καραντινας οταν δεν εχουμε ψαρακια μεσα? Μονο με ταϊσμα?

Link to comment
Share on other sites

ο πιο απλος και σωστος κατα τη γνωμη μου τροπος ειναι να εχουμε μονιμα μεσα στο κανονικο μας ενυδρειο ενα εσωτερικο φιλτρο,ετσι ωστε οταν χρειαστουμε την καραντινα,απλα να μεταφερουμε το φιλτρακι στην καραντινα,και ετσι εχουμε ετοιμη βιολογια και πολυ γρηγορα..!!!

Link to comment
Share on other sites

ο πιο απλος και σωστος κατα τη γνωμη μου τροπος ειναι να εχουμε μονιμα μεσα στο κανονικο μας ενυδρειο ενα εσωτερικο φιλτρο,ετσι ωστε οταν χρειαστουμε την καραντινα,απλα να μεταφερουμε το φιλτρακι στην καραντινα,και ετσι εχουμε ετοιμη βιολογια και πολυ γρηγορα..!!!

Ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει......

Thx klaz :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτημα....

Πως κραταμε την βιολογια μιας καραντινας οταν δεν εχουμε ψαρακια μεσα? Μονο με ταϊσμα?

Φάνη καλησπέρα κι από 'μένα.

Επίσης θα μπορούσες να διατηρείς μία πολύ μικρή δεξαμενή η οποία θα λειτουργούσε κανονικά με λίγο χαλίκι και ένα πολύ μικρό εσωτερικό φίλτρο και όποτε χρειαζόταν έβαζες μία ώρα πρίν μία αντίσταση να δουλέψει

για να σου φέρει λίγο την θερμοκρασία και κατόπιν έβαζες το ψαράκι με μια μικρή προσαρμογή.

Μάλιστα θα μπορούσες να "τσιμπήσεις"και λίγο την θερμοκρασλια προς τα πάνω,καλό θα έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Φάνη καλησπέρα κι από 'μένα.

Επίσης θα μπορούσες να διατηρείς μία πολύ μικρή δεξαμενή η οποία θα λειτουργούσε κανονικά με λίγο χαλίκι και ένα πολύ μικρό εσωτερικό φίλτρο και όποτε χρειαζόταν έβαζες μία ώρα πρίν μία αντίσταση να δουλέψει

για να σου φέρει λίγο την θερμοκρασία και κατόπιν έβαζες το ψαράκι με μια μικρή προσαρμογή.

Μάλιστα θα μπορούσες να "τσιμπήσεις"και λίγο την θερμοκρασλια προς τα πάνω,καλό θα έκανε.

Η δεξαμενη υπαρχει και ειναι στρωμενη..

Οταν ομων δεν υπαρχει ψαρι μεσα δεν χαλαει η βιολογια του? τα βακτηριδια μενουν ζωντανα, δεν εχουν "τροφη" και πεθαινουν και παλι απο την αρχη? Αυτο ρωταω :wub:

Link to comment
Share on other sites

Η δεξαμενη υπαρχει και ειναι στρωμενη..

Οταν ομων δεν υπαρχει ψαρι μεσα δεν χαλαει η βιολογια του? τα βακτηριδια μενουν ζωντανα, δεν εχουν "τροφη" και πεθαινουν και παλι απο την αρχη? Αυτο ρωταω :wub:

Φάνη δεν νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο,άλλωστε με την λογική αυτή δεν θα άφηναν τα πρωτοστημένα ενυδρεία να δουλεύουν μόνα τους για κάποιο διάστημα και ιδίως τα θαλασσινά που μένουν άδεια για έξι μήνες τουλάχιστον ακριβώς για να στρώσει η βιολογία τους σε συνδυασμό με τον ζωντανό βράχο και τον ζωντανό αραγωνίτη.

Τουλάχιστον έτσι πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρηθουν τα βακτηριδια θελουν ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να διατηρηθουν τα βακτηριδια θελουν ταισμα.

thx...αυτο ηθελα να μου πειτε :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...