Jump to content

Ζωοτόκα????


lerigos

Recommended Posts

Καλησπέρα…

Επειδή είμαι τελείως άπειρος στο τομέα των ζωοτόκων θέλω απλά τα φώτα σας για το καλύτερο δυνατό των μικρών ψαριών μου!

Σας γράφω λοιπόν τα χαρακτηριστικά του...:

120 lt με:

Eheim 2217 / Αεραντλία 24 ώρες (όχι πολύ δυνατά) / Διοξείδιο με μέθοδο DIY / Φωτισμό 2x18w Μια Tropic και μια φυσικό λευκό για 12 ώρες την ημέρα συνεχόμενα και η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 25,5

Αλλαγές νερού 2 φορές την εβδομάδα (με σκούπα τη μια) 25-30% όγκου νερού. Σε κάθε αλλαγή την κατάλληλη ποσότητα (stres coat) και (stres zyme) μια φορά την εβδομάδα όπως λένε οι οδηγίες.

Από μετρήσεις έχω τις εξής :

Ammonia: 0

Νitrite: 0

Νitrate: 25 (και δεν ξέρω γιατί) παρά τις αλλαγές νερού και το τάισμα μια φορά την μέρα (χωρίς υπερβολές)

ph: 7,5

Το ενυδρείο είναι στρωμένο με υπόστρωμα κατά κύριο λόγο της Seachem και ένα μικρό ποσοστό της JBL και με πολύ ψιλό χαλίκι όπως θα δείτε και στην φώτο μαύρο με μπλε.

Έχει βράχους μη ασβεστολιθικούς, ξύλα και….

Από ψάρια :2 Molly (silver ballow)

3 koi sword xiphophorus heller red eyes

Αρκετά Poecilia reticulata (Guppy)

2 Chromobotia macracanthus (Clown),

1 Plecostomus

Α! και 2 γαριδάκια που δεν ξέρω πως λέγονται

Και από φυτά :1 Limnophila sessiliflora (την οποία την έχω φυτέψει σε κάνα διό σημεία ακόμη)

Echinodorus 'Red Diamond'

Cabomba caroliniana (η οποία πάτωσε)

Και ένα ακόμα με πλατιά διάτρητα φύλα ???

Αυτά---

Περιμένω συμβουλές και σχόλια...

post-4546-1208722008_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται εμένα, θα προτιμούσα όμως περισσότερα φυτά και δεν θα έβαζα χρωματιστό χαλίκι. Όσο για τη θερμοκρασία και 1 βαθμό πιο κάτω δεν θα πείραζε. Τα ψαράκια φαίνονται πολύ άνετα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που τα πήρα όμως φίλε μου εχω 5 απώλειες γκαπι και 2 μολι και δέν ξέρω γιατί...

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που παρουσιάζεις δεν είναι υπερβολικές, ίσως να είχαν συνηθίσει σε διαφορετικά νερά από εκει που τα πήρες, ίσως να υπέβοσκε κάποια αρρώστια από παραλαβής, δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Όσον αφορά τις αλλαγές νερού, όχι ότι φταίει αυτό, μήπως τις κάνεις πολύ συχνά; Δεν θα ήταν καλύτερο να τις κάνεις εβδομαδιαίες;

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο το ειχες το ενυδρειο στρωμενοι και σε ποσο χρονικο διαστημα εβαλες ολα τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ειναι στρωμένο εδω και ένα χρόνο και κάτι ψιλά απο αφρικάνες απλά κατέβασα λίγο το ph.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις βαλεις μονο τους 'η παρεα με τις αφρικανες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε GIN είπαμε, είμαι αρκετά αρχάριος αλλά επειδή έχω ασχοληθεί κοντά ενάμισι χρόνο με τις αφρικάνες...

σαφώς και όχι...όχι μαζί με τίποτε...!απλά ήταν στρωμένο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη ειμαι και σε ρωταω γιατι δεν καταλαβα

Τα ψαρια σου πριν να παρεις το νερο απο το ενυδρειο για να το βαλεις στα ζωοτοκα ηταν ενταξει;

ΣΤο καινουργιο το ενυδρειο τα ψαρακια τα εβαλες ολα μαζι 'η οχι;

Το ενυδρειο σου θα το προτειμουσα χωρις τους κλοουν που θελουν πολλας λιτρα και με πολυ περισσοτερα φυτακια για να μπορουν να κριβονται και τα μωρα με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το φίλε…

Λοιπόν οι αφρικάνες ήταν σε τέλια κατάσταση πριν τις δώσω για να ξεκινήσω στο ίδιο ενυδρείο τα ζωοτόκα..

Στο ήδη λοιπόν στρωμένο ενυδρείο αφού έγιναν ακριβός οι μετρήσεις όπως γράφω πιο πάνω έβαλα τα πρώτα 8 ψάρια (6 θρυλικά και 2 αρσενικά) και μέσα σε 4 μέρες είδα γύρω στα 30 μικρά! Μετά απλά πρόσθετα ένα ένα κάθε φορά που είχα τις απώλειες.

Όσο για τους κλόουν έχεις απόλυτο δίκιο αλλά είπα να τους αφήσω πειραματικά στην αρχή να δω πως θα τα πάνε….

Από ότι βλέπω βέβαια τουλάχιστον όσες ώρες τα παρακολουθώ συνεργάζονται μια χαρά!(Τους κλόουν τους είχα μαζί με τις αφρικάνες και δεν ήθελα να τους δώσω και αυτούς). (Α! και από μικράκια σωθήκαν κάπου στα20…)

Συγνώμη αν σου φάνηκα λίγο απότομος…απλά φάνηκε λίγο περίεργα στον γραπτό λόγω. Δεν το ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπακια ειναι παρα πολυ ευαισθητα ψαρια και αν ειχαν συνηθησει να ζουν σε νερο με αλατι θα πρεπει να τους βαλεις την ιδια αναλογια αλλα να μην εχεις μεσα αλλα ψαρακια οπως τα κλοουνακια

Περιμενουμε νεα σου

Δεν παρεξηγηθηκα μην στεναχωριεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ GIN για το ενδιαφέρον σου...΄Εχει περάσει καιρός χωρίς απώλειες!

:D:excl::excl:

Και μια νεα photo:

post-4546-1209925189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αρα ολα καλα μεχρι στιγμη

ΘΑ μου αρεσε περισσοτερο το ενυδρειο σου χωρις το μπλε χαλικακι θα προτειμουσα αμμο ή χαλικι φυσικο και πολυ περισσοτερα φυτακια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...