Jump to content

Καλημέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα.


george.lukas

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα.Με λένε Γιώργο και είμαι από Θεσσαλονίκη.Πέφτοντας και εγώ θύμα της τρέλας μου και του ( carrefour ) απόκτησα το δικό μου ενυδρείο 120lt εδώ και 6 μήνες .Όντος σαν αρχάριος και εγώ έκανα τα δικά μου λάθη και αυτή τη στιγμή κατέληξα να έχω δύο OSKAR και τρία (Παπαγαλόψαρα).

Έχω πάρει ένα test (αυτό με τα χαρτάκια) και μετράω τα εξής

No3 100

No2 1

GH 16 d

KH 16 d

pH 7.6

Εάν μπορεί κάποιος να μου τα εξηγήσει και αν είναι λογικά ή κάνω λάθος

Επίσης πρέπει να υπάρχει και πρόβλημα με το οξυγόνο όταν κλείνω το καπάκι τι μπορώ να κάνω μ αυτό;

Ευχαριστώ java script:emoticon(':wub:', 'smid_4')

:Dpost-7356-1208779477_thumb.jpgpost-7356-1208779508_thumb.jpgpost-7356-1208779530_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα , και καλή συνέχεια.

Θα σε στεναχωρέσω λιγάκι αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Τα ψάρια που φιλοξενείς θα πρέπει να αλλάξουν σπίτι και να πάνε σ' ένα αρκετά μεγαλύτερο το συντομότερο.

Με NO 3 στο 100, πολύ φοβάμαι ότι τα ψαράκια δεν έχουν αρκετή ζωή.

Μπορείς αφού δώσεις τα ψάρια, και μηδενιστούν τα ΝΟ3, να κάνεις άλλη επιλογή με μικρότερο τελικό μέγεθος ψαράκια

Έγινε επεξεργασία - ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος. Εκτός από αυτά που σου γράφει η Χριστίνα, πρέπει το ΝΟ2 να κατέβει πολύ κοντά στο μηδέν. Το ένα είναι υπερβολικό. Βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ stick και δεν ξέρω πόσο ακριβείς είναι οι μετρήσεις που αναφέρεις. Θα σε συμβούλευα να πάρεις υγρά test.

Όσον αφορά το οξυγόνο, πάρε μία τρόμπα αέρα να διοχετεύσεις μέσα αέρα από το περιβάλλον.

Για λοιπές πληροφορίες άνοιξε νέο θέμα σε ανάλογες κατηγορίες.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στο ΑΖ!

Όσο για το ενυδρείο ακολούθησε τις συμβουλές! :wub:

Link to comment
Share on other sites

:wub::D:rasp::rasp::rasp::rasp::unsure::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα , και καλή συνέχεια.

Θα σε στεναχωρέσω λιγάκι αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Τα ψάρια που φιλοξενείς θα πρέπει να αλλάξουν σπίτι και να πάνε σ' ένα αρκετά μεγαλύτερο το συντομότερο.

Με NO 3 στο 100, πολύ φοβάμαι ότι τα ψαράκια δεν έχουν αρκετή ζωή.

Μπορείς αφού δώσεις τα ψάρια, και μηδενιστούν τα ΝΟ3, να κάνεις άλλη επιλογή με μικρότερο τελικό μέγεθος ψαράκια

Ευχαριστώ πολύ Χριστίνα και τα άλλα μέλη που με καλωσόρισαν.

Είναι αλήθεια ότι με στεναχώρησες λίγο αλλά αφού έτσι πρέπει γίνει θα το κάνω.

Όμως αλλάζοντας μεγάλο μέρος νερού από το ενυδρείο κατέβηκαν οι τιμές στα νιτρικά Νο 2 = 0, Νο 3 =30, 50

μάλλον γιατί είχα 3μήνες να αλλάξω νερό.

Θα ήθελα, εάν μπορείς και έχεις ώρα και διάθεση, να μου εξηγήσεις για τι θέλουν περισσότερο χώρο (ενυδρείο) γιατί εμένα μου φαίνονται καλά

Link to comment
Share on other sites

Welcome και από εμένα, στην παρέα το aquazone,

η αλήθεια είναι ότι τα oscar μεγαλώνουν πολύ (~35 cm), τρώνε πολύ (οπότε καταλαβαίνεις και τι θα κάνουν πολύ...), οπότε έχουν αυξημένες απαιτήσεις σε φίλτρανση.

Οι "ειδικοί" συστήνουν περίπου 250lit για ένα μόνο oscar. Οπότε τα 120 είναι λίγα.

τσέκαρε και εδώ (ένας από τους ειδικούς): www.tsamisaquarium.gr , στην κατηγορία "Ψάρια" θα βρείς πληροφορίες για αρκετά είδη (εννοείται και για oscar)

Τέλος αυτό με την αλλαγή νερού και τους τρεις μήνες είναι λίγο .... τρομακτικό!

Προσεξέ το

Φιλικά και πάντα στην διαθεσή σου

Skandal

Είναι αλήθεια ότι με στεναχώρησες λίγο αλλά αφού έτσι πρέπει γίνει θα το κάνω.

Όμως αλλάζοντας μεγάλο μέρος νερού από το ενυδρείο κατέβηκαν οι τιμές στα νιτρικά Νο 2 = 0, Νο 3 =30, 50

μάλλον γιατί είχα 3μήνες να αλλάξω νερό.

Θα ήθελα, εάν μπορείς και έχεις ώρα και διάθεση, να μου εξηγήσεις για τι θέλουν περισσότερο χώρο (ενυδρείο) γιατί εμένα μου φαίνονται καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...