Jump to content

Έγκυος Black Neon ???


Recommended Posts

Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για εκγυμοσύνη?

Το ψάρι είναι μια χαρά ζωηρό όπως και τα άλλα αλλά σε λίγες μέρες έχει κάνει μια κοιλιά "ΝΑ" και σίγουρα δεν είναι απ' το φαί...

post-3972-1208785100_thumb.jpg

:wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περίεργο φούσκωμα φίλε Γιώργο.... :wub:

Αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι...

Δεν φαίνεται καθαρά αλλά δείχνει να έχει πολλαπλά εξογκώματα στην κοιλιακή χώρα.

Αν πιστεύεις ότι έχει φουσκώσει από αυγά...

Βρες κανένα μικρό ενυδρείο με φυτά (έχεις, έχεις) κατέβασε την στάθμη του νερού, το PH στο 5,5 - 6,0 και σκοτείνιασέ το σκεπάζοντας με κάποιο πανί. Βάλτην με ένα αρσενικό κατέβασε απότομα την θερμοκρασία με προσθήκη κρύου νερού στους 24-25 και περίμενε...

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι όσο το κοιτάω, δεν μου φαίνεται και πολύ υγειές τελικά... αν εξαιρέσεις την κοιλιά του, φαίνεται λεπτό και με σκελετικές κακώσεις...

Να σου πω τα έχω τόσο καιρό, νομίζω αξίζει να προσπαθήσω, θα κόψω κανένα ενυδρειάκι για νατο έχω για τέτοιες δουλίτσες... προτεινόμενα λίτρα-ύψος?

Αν δεν γεννήσει ή δεν πάει καλά γενικά, θα του κάνω καμιά θεραπεία για βακτήρια με sera bactopur direct. (?)

Link to comment
Share on other sites

Πως πάει το ψαράκι;

Αν είναι εσωτερική βακτηριακή μόλυνση είναι προτιμότερο να ταίσεις μόνο με Sera Bactotabs (τροφή με bactopur) για 7 μέρες.

Για ενυδρειάκι γενήστρα για τα συγκεκριμένα κάνει κάτι σε 20-30 λίτρα, χαμηλό 20-25 εκ. με πολύ καλή φίλτρανση συνήθως σφουγγάρι με αεραντλία.

Ας είναι καλά το ψαράκι και συζητάμε λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι νέα φίλε? Τελικά το ψαράκι γέννησε...? :D

H "εγκυμοσύνη" συνεχίζεται, μόλις βρώ τύρφη για τις αλχημείες μου θα προχωρήσω και θα ενημερώσω. :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ατυχία, :buttrock: μόλις ετοίμαζα το 200άρι για προσωρινή γενήστρα αλλά τελικά το ψαράκι το έχασα, είχε κάτσει στον πάτο και συνεχώς κρυμένο, ένα πρωί το βρήκα χωρίς ουρά (ίσως την τσίμπησαν τα άλλα ψάρια ή οι γαρίδες red cherry όταν κοιμόταν) από τα συμπτώματα πιστεύω ήταν Dropsy, αν και του έκανα θεραπεία με bactopur direct αντί για ευθανασία δεν τα κατάφερε... :bowdown:

Τα ψαράκι τα έχω κοντά 2 χρόνια και νομίζω αξίζει να προσπαθήσω αναπαραγωγή αλλά οργανωμένα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...