Jump to content

Γεια σας


stavroula

Recommended Posts

Γεια σας κι απο μενα

Ειμαι αρχαρια στα ενυδρεια και εχω ενα 90λιτρο ενυδρειο με ενα χρυσοψαρο που ξεμεινε απο τις αρχες και διαφορα τροπικα ψαρια, τιγρακια, γκουραμι, καρχαριοειδη, πλακοστομο, αγγελοψαρα,καθαριστες . Επειδη στην περιοχη που μενω νερο ειναι πολυ σκληρο και ειχα πολλες απωλειες μετα απο συμβουλη του ιδιοκτητη του πετ σοπ κανω αλλαγες μονο με απιονισμενο νερο στο 1/3 ή 1/2 καθε δυο μηνες περιπου. Απο τοτε σταθεροποιηθηκαν τα ψαρακια και εχω ελαχιστες απωλειες καπου καπου. Σημερα ομως ενω εκανα οτι κανω καθε φορα μετα την αφαιρεση του μισου νερου και την προσθηκη νεου τα ψαρακια αρχισαν να πεθαινουν το ενα πισω απο το αλλο 2 καρχαριες, 2 γκουραμι, 3 τιγρακια καποια αλλα ηταν μισολιποθυμα και καπως τα βλεπω καλυτερα τωρα. Ελπιζω να σταματησει εδω. Δεν μπορω να καταλαβω τι πηγε στραβα αφου εχω επαναλαβει πολλες φορες τη διαδικασια και δεν ειχα αναλογο προβλημα. Τι μπορει να πηγε στραβα? Υπαρχει περιπτωση να επαθαν καποιο σοκ μεταξυ της αλλαγης? :D Μου χαλασε η μερα.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου,?

χρησιμοποιεις αντιχλωριο στις αλλαγες σου..?

ποιες ειναι οι υπολοιπες μετρησεις σου(ph,gh,kh,no2,no3).

επισης να μας πεις τι φιλτρο εχεις και με ποιο τροπο το καθαριζεις-πλενεις..

αυτο που συνεβηκε και μαλιστα με τοσο γρηγορο και αιφνιδιο τροπο καπου μας οδηγει....

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι διαβασα,κανεις αλλαγη νερου καθε 2 μηνες.Ειναι λιγο μεγαλο το διαστημα.Επισης υπαρχει χρυσοψαρο μεσα στο ενυδρειο.Οπως ειπε και ο Klaz kalo θα ηταν να κοιταξεις τις μετρησεις σου

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Σταυρουλα,και καλως ορισες στην παρεα μας. :wub:

καταρχην,οι αλλαγες νερου που κανεις,ειναι πολυ αραιες.κανε για αρχη καποια τεστ no2/no3 να δεις σε τι επιπεδο ειναι το νερο σου,και ξεκινα για αρχη κατα την γνωμη μου καθε εβδομαδα το 1/4.αμα εχεις προβλημα με την σκληροτητα,το pet shop καλα σε ενημερωσε σε αυτο το σημειο...(αν κανω λαθος,ας με διωρθωσει καποιος πιο εμπειρος...)κανε ξανα μετρησεις ....μπορει να χρειαστεις και πιο τακτικες αλλαγες.προσθεσε παντα αντιχλωριο και βακτιρια σε καθε αλλαγη,και να προσπαθεις να φερεις το νεο νερο στην ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου(25-26)θα προτιμουσα να μας εγραφες και τον υπολοιπο εξοπλισμο σου περα απο τα λιτρα σου(φιλτρο,θερμοστατη κτλ)

αυτο που εκανε λαθος ο μαγαζατορας,ειναι οτι σε φορτωσε με πολλα ψαρια,τα οποια δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους(αληθεια,το εστρωσες σωστα το νερο του ενυδρειου πριν τα βαλεις μεσα? :D )αγγελοψαρα με γκουραμια ειναι τελειως ακυρος συνδιασμος...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρηκα

Τελικα εχασα και ενα ακομα γκουραμι το οποιο δεν ηταν καλα ουτως ή αλλως τις τελευταιες μερες. Το χρυσοψαρο οπως σας ειπα ( ειναι κογκολεζος) ξεμεινε και τι να το κανω. Ειναι η μασκοτ του ενυδρειου. :wub: Τα αλλα οσον αφορα τη συμβατοτητα ρωτησα τον μαγαζατορα πριν τα παρω και μου ειπε οτι ειναι οκ. Πχ αλλα που ηθελα να παρω μου ελεγε οτι θα φαγωθουν. Δεν υπηρχε καποιο προβλημα ζουσαν αρμονικα. Επισης μου ειχε πει οτι εφοσον βαζω απιονισμενο νερο δεν χρειαζονται φαρμακα :D Και πραγματικα δεν υπηρχε προβλημα ως τωρα. Οσον αφορα το στρωσιμο ειχα ξεκινησει με νερο βρυσης και παρολο που εβαζα οτι φαρμακα μου εδιναν ειχα καθημερινες απωλειες και οπως σας ειπα εστρωσε με απιονισμενο νερο μονο Το ph της περιοχης μου (τρικαλα) ειναι 7.81. Τεστ δεν κανω γιατι εδειχνε να ειναι ενταξει το νερο αφου δεν ειχα απωλειες εκτος απο καποια στιγμη που ειχα παει νερο στο πετ σοπ και το μετρησαν εκει. Η διαδικασια που ακολουθησα χτες ηταν αλλαγη του ανθρακα, επλυνα τα σφουγγαρακια με νερο βρυσης γιατι ειχαν πολυ γλιτσα μεσα και δεν τραβουσε καλα το φιλτρο γενικα οτι επλυνα προσεξα πολυ καλα να μην ερθει σε επαφη με καποιο απορρυπαντικο μονο με νερο. Τα ψαρακια τα αφησα μεσα με το 50% του νερου και αμεσως μολις αδειασε αρχισα να βαζω το νεο. Μεσα σε πεντε λεπτα αρχισαν να εχουν κατι σαν σπασμους λες και ειχαν παθει ασφυξια. Τα τιγρακια μαλιστα πρηστηκαν. Να πεθαιναν την αλλη μερα καποια σιγα σιγα μπορεις να πεις οτι ηθελε καποιο φαρμακο αλλα αυτο το αποτομο με ξαφνιασε. Τελος παντων ελπιζω να μην μου ξανατυχει.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρηκα

Τελικα εχασα και ενα ακομα γκουραμι το οποιο δεν ηταν καλα ουτως ή αλλως τις τελευταιες μερες. Το χρυσοψαρο οπως σας ειπα ( ειναι κογκολεζος) ξεμεινε και τι να το κανω. Ειναι η μασκοτ του ενυδρειου. :wub: Τα αλλα οσον αφορα τη συμβατοτητα ρωτησα τον μαγαζατορα πριν τα παρω και μου ειπε οτι ειναι οκ. Πχ αλλα που ηθελα να παρω μου ελεγε οτι θα φαγωθουν. Δεν υπηρχε καποιο προβλημα ζουσαν αρμονικα. Επισης μου ειχε πει οτι εφοσον βαζω απιονισμενο νερο δεν χρειαζονται φαρμακα :D Και πραγματικα δεν υπηρχε προβλημα ως τωρα. Οσον αφορα το στρωσιμο ειχα ξεκινησει με νερο βρυσης και παρολο που εβαζα οτι φαρμακα μου εδιναν ειχα καθημερινες απωλειες και οπως σας ειπα εστρωσε με απιονισμενο νερο μονο Το ph της περιοχης μου (τρικαλα) ειναι 7.81. Τεστ δεν κανω γιατι εδειχνε να ειναι ενταξει το νερο αφου δεν ειχα απωλειες εκτος απο καποια στιγμη που ειχα παει νερο στο πετ σοπ και το μετρησαν εκει. Η διαδικασια που ακολουθησα χτες ηταν αλλαγη του ανθρακα, επλυνα τα σφουγγαρακια με νερο βρυσης γιατι ειχαν πολυ γλιτσα μεσα και δεν τραβουσε καλα το φιλτρο γενικα οτι επλυνα προσεξα πολυ καλα να μην ερθει σε επαφη με καποιο απορρυπαντικο μονο με νερο. Τα ψαρακια τα αφησα μεσα με το 50% του νερου και αμεσως μολις αδειασε αρχισα να βαζω το νεο. Μεσα σε πεντε λεπτα αρχισαν να εχουν κατι σαν σπασμους λες και ειχαν παθει ασφυξια. Τα τιγρακια μαλιστα πρηστηκαν. Να πεθαιναν την αλλη μερα καποια σιγα σιγα μπορεις να πεις οτι ηθελε καποιο φαρμακο αλλα αυτο το αποτομο με ξαφνιασε. Τελος παντων ελπιζω να μην μου ξανατυχει.... :rasp:

Καλημέρα Σταυρούλα! Χωρίς να θέλω να φανώ "κακός" απλά θα σχολιάσω κάποια πράγματα που μου φάνηκαν οτι δεν στέκουν!

1) Όταν πλένουμε τα σφουγγάρια του φίλτρου ΔΕΝ τα πλάνουμε με νερό βρύσης, παρα μόνο με νεράκι από το ενυδρείο μας που έχουμε κρατήσει από την αλλαγή! Και αυτό γιατί πλένοντας τα με το νερό της βρύσης, πολύ απλά "σκοτώνουμε" την βιολογία (βακτήρια).

2) Αν κατάλαβα καλά, με την αλλαγή που έκανες δεν πρόσθεσες αντιχλώριο. Πιθανότατα να έπαιξε και αυτό τον ρόλο του! Πάντα σε κάθε αλλαγή νερού που κάνουμε προσθέτουμε και την αντίστοιχη ποσότητα αντιχλώρίου!

Όταν λέμε στρώσημο, δεν εννοούμε να φέρουμε το ρΗ εκεί που θέλουμε, αλλά την δημιουργία βιολογίας! Έχεις διαβάσει καθόλου για τον "κύκλο του Αζώτου";

Και κάτι τελευταίο! Από την στιγμή που μιλάς για σπασμούς, μου έρχεται στο μυαλό διλητηρίαση. Ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι αν κάνω λάθος!

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να αγοράσεις τεστάκια για να δεις που βρίσκεσαι από θέμα αμμονίας, νιτρωδών και νιτρικών!

Να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Αν και στην περίπτωση που δεν έχει στρώσει το ενυδρείο θα είναι όλα στα "κόκκινα".

Link to comment
Share on other sites

Πηγε καποιος δικος μου σημερα το νερο για μετρηση και ηταν οκ. Ο μαγαζατορας ειπε οτι δεν ηταν απο το νερο. Τα ψαρακια που εζησαν ειναι ενταξει αρα δεν ηταν δηλητηριαση γιατι θα πεθαιναν ολα. flying_guardian ευχαριστω για τις συμβουλες απο δω και περα θα προσεχω περισσοτερο. Εφοσον κραταω νερο απο το "στρωμενο" και προσθετω απιονισμενο που δεν εχει χλωριο θελει παλι αντιχλωρικο και βακτηρια γιατι απο το πετ σοπ μου ειπαν οτι δεν θελει. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο φιλος flying_guardian οταν πλενουμε τα σφουγγαρια απο το φιλτρο.το κανουμε μονο με νερο απο το ενυδρειο,γιατι αλλιως η βιολογια χανετε.Το αντιχλωριο,γνωμη μου ειναι το λιγοτερο.Τωρα οσο για τις μετρησεις,εφ οσον εχεις σχεση πελατειακη με το πετ σοπ,τοτε μην εχεις και καμμια εμπιστοσυνη.Αγορασε τεστ και κανε μονη σου τις μετρησεις,για να εισαι 100% σιγουρη για τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου το απιονισμενο δεν ειναι λύση.

Καλυτερα να βρεις ψαρια που ταιριαζουν στο νερο της βρυσης σου και βεβαια χωρανε στο ενυδρειο σου.

Ετσι θα μπορεις να κανεις και πιο συχνες αλλαγες νερου. Προσωπικα κανω σταθερα 30% καθε εβδομαδα παρολο που οι μετρησεις μου θα μου επετρεπαν να μην κανω ουτε μια φορα το μηνα...

Τωρα για αυτο που συνέβει, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι απότομη μεταβολή των συνθηκων του νερού δηλαδη:

θερμοκρασια, pH και σκληροτητες (GH & KH)

Όταν κάνουμε αλλαγή προσπαθούμε οι συνθηκες του νερου που βαζουμε να ειναι σχεδον ιδιες με του ενυδρείου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...