Jump to content

Πόσα νέον χωράνε σε 20λιτρο ενυδρειο


Recommended Posts

Σκέφτομαι αφού στρώσει το ενυδρειάκι να χαρίσω το χρυσόψαρο και να βάλω νέον. Αλήθεια πόσα μπορώ να βάλω μέσα και πόσα φυτά; (Τον μονομάχο τον μετέφερα σε μεγάλη γυάλα 10 λίτρων). :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιώργο αυτό θα κάνω θα βάλω 6 νέον και μερικά φυτά. Αλήθεια πόσα να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις φυτα πρεπει να ξερουμε τι φωτισμο εχεις. ευκολα φυτα που μπορεις να βαλεις και τα οποια ειναι χαμηλων απαιτησεων ειναι οι ανουμπιες , jaba moss , βαλισνεριες , καρετοφυλλο , λιμνοφυλλο κ.α. τωρα απο αριθμο μπορεις να βαλεις αρκετα.

Έγινε επεξεργασία - tony80
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως οπως τα εγραψε ο τονυ.

Αν εχεις καμια 8-10 βατ φωτισμο, μπορεις να βαλεις μερικά φυτά.

Αν και τα ψαρια που θα βαλεις ειναι μικροσωμα και δεν εχουνιδιαιτερο πρόβλημα, εγω δεν γεμιζα παραπανω απο το 50% του ενυδρειου με φυτά.

Οχι πανω απο 2-3 ειδη φυτων μιας και το ενυδρειο ειναι μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Εχω φως αλλά δεν ξέρω πόσα WAT είναι πάντως έχει πολύ φως γιατί είναι σε τζαμαρία. Κ αυτό με φοβίζει στο μέλλον για άλγη. Αλλά προς το παρόν αυτό είναι ακόμα μακριά. Λοιπόν βάζω 2 ή 3 φυτά από αυτά που είπε ο Τόνυ βάζω και 6 νέον κ όλα καλά. Μονο πειτε μου σας παρακαλώ να το βγάλω το ενυδρείο από την τζαμαρία;

Link to comment
Share on other sites

Το απευθειας ηλιακο φως δεν ειναι καλό.

Πολλη αλγη και συντομα υψηλες θερμοκρασιες.

Καλυτερα μια μικρη λαμπα φθορισμου...

Link to comment
Share on other sites

Το απευθειας ηλιακο φως δεν ειναι καλό.

Πολλη αλγη και συντομα υψηλες θερμοκρασιες.

Καλυτερα μια μικρη λαμπα φθορισμου...

Eυχαριστώ :wub: κ Χρονια πολλά. Ολα πάνε καλά. Το ενυδρειάκι στρώνει έβαλα χαλικάκι ένα διακοσμητικό ψευτικό προς το παρόν κ σκέφτομαι να το μετατρέψω σε τροπικό. Θα δώσω το χρυσόψαρο και θα βάλω 6 νέον. Ολα καλά. Ο δε μονομάχος ειναι ευτυχισμένος στην γυάλα των 10 λίτρων με το φιλτράκι ένα ωραίο ξύλο που πήρα από ειδικό μαγαζί με το χαλικάκι του και δύο διαφορετικές τροφές που μου εδωσαν. Το τεστ δειχνει καλές τιμές. Εβαλα στο ενυδρείο ενα σούπερ φιλτρο κ το παλιό (κάτω του μετρίου) το έβαλα στην γυάλα με τον μονομάχο. Ολα στρώνουν... σιγά. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα εβαζα σε 20 λιτρα κανενα ψαρι εκτος απο μονομαχο που ειναι μια χαρα για αυτον και οχι μικροτερο.

Και αυτο δεν θα το εκανα γιατι σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν θα εβλεπα τη συμπεριφορα του κοπαδιου ουτε την κινηση του.

Απλως θα ειχα μερικα ακινητα ψαρακια σε λιγο νερο.

Εκ πειρας τα λεω αυτα. Ειχα 6 τετρα δε 45 λιτρα και τωρα εχω 12 σε 180 και ενω ειναι τα ιδια ψαρια δεν εχουν καμια σχεση με πριν :wub: , ουτε ο μονομαχος που εχω τωρα μονο του στο 45αρι που ηταν οι καρδιναλιοι. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...