Jump to content

βοηθεια με μονομαχο


giannio1976

Recommended Posts

σημερα ειδα στο σωμα του και στα πλαινα πτερηγια κατι ασπρες πολυ μικρες κουκιδουλες τρωει κανονικα αλλα απο την στιγμη που τον μετεφερα στο καινουργιο ενυδρειο 26 λιτρον δεν εχει φτιαξει ακομα φωλια γνωριζει καποιος τι σημβαινει;

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα στο σωμα του και στα πλαινα πτερηγια κατι ασπρες πολυ μικρες κουκιδουλες τρωει κανονικα αλλα απο την στιγμη που τον μετεφερα στο καινουργιο ενυδρειο 26 λιτρον δεν εχει φτιαξει ακομα φωλια γνωριζει καποιος τι σημβαινει;

Ισως να είναι μια ασθένια που λέγεται ich.

Εμφανίζεται συχνά όταν τα ψάρια στρεσάρονται είτε απο αλλαγές συνθηκών νερού είτε απο την παρουσία άλλων ψαριών.Με μια μικρή θεραπεία και καλό νεράκι θα γιάνει (αν όντως είναι αυτό)

Ας πάρεις και καμια γνώμη ακόμη. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις θερμοστατη στο νεο του ενυδρειο αν ναι ανεβασε την θερμοκρασια στους 30 και πες μας πως παει σε 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχει ο μονομαχος μου εχω ανεβασει θερμοκρασια και του εχω βαλει σταγονες της tetra medica contraspot για την καταπολεμιση ενως παρασιτου.θα δουμε ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

Βαζε του και βιταμινες στην τροφη του καθε μερα οσο κανεις την θεραπεια και συνεχισε τες και μετα το τελος για αλλες 7 μερες

Περιμενουμε νεα του μικρου σου

Link to comment
Share on other sites

ο πιτσιρικος πηγενε πολυ καλα ειχε καθαρισει τελειος αλλα σημερα ειδα οτι εχει αλλο ενα στα βραγχια του την θεραπεια δεν του την ειχα σταματησει δεν ξερω που οφειλεται αυτο μηπως πρεπει να αλαξω φαρμακο και ποσο πρεπει να συνεχισω την θεραπεια;τωρα για τις βιταμινες τι ενωεις υπαρχουν σκετες η μεσα σε τροφη;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επερνα της Aquarium Pharmaceuticals και θα του εκανα θεραπεια. Προσεχε να κρατας το νερο του παρα πολυ καθαρο και να μην τον στρεσαρεις καθε λιγο με αλλαγες και διαφορες επεμβασεις στο ενυδρειο του. Βιταμινες εχει η ΣΕΡΑ σε υγρη μορφη που θα τις βαζεις πανω στην τροφη του να μουλιασει και μετα θα του την δινεις. Συνεχισε να εχεις ανεβασμενη την θερμοκρασια και περιμενουμε νεα

Link to comment
Share on other sites

απο οτι βλεπω του εφυγε και το τελευταιο και ειναι πολυ ορεξατος βολταρει και μου φουντωνει την ουρα του το μονο που ειδα ειναι κατι σαν γλυτσα στην επιφανεια του νερου που του το αλαξα πριν δυο μερες τι ειναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

καποιο ειδος φιλμ,που μπορει να προερχεται απο οργανικα καταλοιπα,η ακομη και απο τη θεραπεια....

ριχνε με φειδω την τροφη,αλλαγες μικρες και τακτικες,και το ξαναβλεπεις.παραλληλα μπορεις να το μαζεψεις με χαρτι κουζινας,και να δωσεις λιγη περισσοτερη κυκλοφορια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...