Jump to content

Αρσενικο η θηλυκο?


nikos05

Recommended Posts

Με ποιον τροπο μπορουμε να ξεχωρισουμε μια κιχλιδα σε ποιο φυλο ανοικει!!!!!!

μηπωσ με καποιο κιτρινο σημαδι που εχουν πισω στην ουρα???

:wub:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου..ειναι αρκετα γενικη η ερωτηση σου..Για ποιες κιχλιδες ενδιαφερεσαι εσυ?ξεχωριζουν απο πολλα διαφορετικα πραγματα αλλες ειναι ιδιες με καποιες διαφορες στο ουριαιο πτερυγιο αλλες στο τελικο τους μεγεθος αλλες εχουν εντελως διαφορετικο χρωμα αλλες εντονα egg spots...πες μας τι ειναι και θα σου πουμε

Link to comment
Share on other sites

ειναι αφρικανικες.τωρα πως ακριβως λεγονται δεν γνωριζω,αυτο που ξεχωριζω πανω σε ολες ομως ειναι ενα κιτρινο σημαδακι κατω στην ουρα τους.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανεβασεις μια φοτο?ετσι δεν μπορει να σε βοηθησει κανεις νομιζω

Link to comment
Share on other sites

για να παρεις μια γευση δες εδω ποσες ειναι οι αφρικανες..αν μπορεσεις να τις αναγνωρισεις..πες μας μπας και σε βοηθησουμε :wub:

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

Link to comment
Share on other sites

για να παρεις μια γευση δες εδω ποσες ειναι οι αφρικανες..αν μπορεσεις να τις αναγνωρισεις..πες μας μπας και σε βοηθησουμε :wub:

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html

δεν ξερω αν σε βοηθαει αυτο,η κατηγορια ειναι Mbuna(rock fish) και τα ψαρια ονομαζονται pseudotropheus sauloci..αν δεν καταλαβαινεις δεν πειραζει.

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τα pseudotropheus saulosi αντιγράφω από το βιβλίο του Ad Konings (και βλέπω και τις φωτογραφίες) ότι τα αρσενικά μοιάζουν στο σωματότυπο και στα χρώματα με τα pseudotropheus zebra ή elongatus δηλαδή έχουν βασικό χρώμα γαλαζωπό με σκούρες μπλε κάθετες ρίγες ενώ τα θηλυκά έχουν έντονο ποροκαλο-κίτρινο χρώμα. Συνεπώς με βάση αυτά δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις!

Επίσης συχνά τα αρσενικά (και όχι μόνο τα παραπάνω ψαράκια) έχουν egg spots αλλά αυτό δεν είναι ασφαλές κριτήριο γιατί επίσης έχουν καμιά φορά και τα θηλυκά. Απλά στα αρσενικά είναι εντονότερα και πιο μεγάλα μερικές φορές.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που σου ειπε ο Αντρεας συμφωνω και τηα προσθεσω οτι ειναι δυσκολο να πεις ποιο απο τα ειδη ειναι στο λεω εκ πειρας εγω τωρα αρχιζω και τα ξεχωριζω...η φωτο ειναι η ποιο ασφαλης αδος για να σου πουμε τι ειναι...μπλε ειναι η κιτρινα?

Έγινε επεξεργασία - odin79
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που σου ειπε ο Αντρεας συμφωνω και τηα προσθεσω οτι ειναι δυσκολο να πεις ποιο απο τα ειδη ειναι στο λεω εκ πειρας εγω τωρα αρχιζω και τα ξεχωριζω...η φωτο ειναι η ποιο ασφαλης αδος για να σου πουμε τι ειναι...μπλε ειναι η κιτρινα?

και απο τα 2 χρωματα εχω και τισ εξερεβνω συνεχος :wub:

προσπαθω να μαθω σε ολλα τα θεματα γυρο απο αυτεσ.....

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ο πιο ασφαλής τρόπος είναι μόνο άμα τα δεις να ζευγαρώνουν :wub: πραγματικά !

Και για του λόγου του αληθές (και νομίζω ότι είμαι εντός θέματος) στο ενυδρείο μου έχω 4 cynotilapia afra από μωρά.

Λοιπόν μεγαλώνοντας, ο ένας ήταν από την αρχή ο κυρίαρχος αρσενικός με ωραίους χρωματισμούς όπως τα αρσενικα saulosi που αναφέρεις παραπάνω (έντονες μπλε ρίγες σε γαλάζιο φόντο) και ένα άλλο -δεύτερο ας το ονομάσουμε- ήταν σχετικά γκριζωπό χωρίς ιδιαίτερους χρωματισμούς το οποίο έδειχνε να είναι θηλυκό.

Το τρίτο έβγαλε και αυτό κάθετες ρίγες αλλά πιο αχνές και συχνά απέφευγε το κυρίαρχο και έτσι θεώρησα ότι είναι υποδεέστερο αρσενικό που φοβόταν (ενώ το τέταρτο έμεινε σχετικά μικρό με απροσδιόριστο χρώμα και ένας Θεός ξέρει αν είναι αρσενικκό ή θηλυκό).

Λοιπόν πιστέψτε το ότι μετά από μερικούς μήνες, όπου μάλιστα το κυρίαρχο έμοιαζε να φλερτάρει τάχα το δεύτερο το γκρίζο, ξαφνικά το αρσενικό την έπεσε σε εκείνο που νόμιζα υποδεέστερο αρσενικό (το τρίτο, το οποίο αν και είχε χρωματισμό με κάθετες ρίγες, ήταν αχνές επειδή ήταν ήταν τελικά θηλυκό και όχι επειδή φοβόταν τον κυρίαρχο αρσενικό. Τώρα είναι μπουκωμένη με αυγά.

Το δε γκριζωπό αποδείχτηκε αρσενικό !! το οποίο τώρα είναι μόνιμα σε τσακωμό προσπαθώντας να αποσπάσει περιοχή από τον κυρίαρχο. Τελικά λοιπόν η φύση δείχνει !

Άλλες φορές βέβαια υπάρχει σαφής διαφορά χρωμάτων, μεγέθους, πτερυγίων κλπ οπότε μπορείς να ξέρεις με περισσότερη σιγουριά.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ο πιο ασφαλής τρόπος είναι μόνο άμα τα δεις να ζευγαρώνουν :wub: πραγματικά !

Και για του λόγου του αληθές (και νομίζω ότι είμαι εντός θέματος) στο ενυδρείο μου έχω 4 cynotilapia afra από μωρά.

Λοιπόν μεγαλώνοντας, ο ένας ήταν από την αρχή ο κυρίαρχος αρσενικός με ωραίους χρωματισμούς όπως τα αρσενικα saulosi που αναφέρεις παραπάνω (έντονες μπλε ρίγες σε γαλάζιο φόντο) και ένα άλλο -δεύτερο ας το ονομάσουμε- ήταν σχετικά γκριζωπό χωρίς ιδιαίτερους χρωματισμούς το οποίο έδειχνε να είναι θηλυκό.

Το τρίτο έβγαλε και αυτό κάθετες ρίγες αλλά πιο αχνές και συχνά απέφευγε το κυρίαρχο και έτσι θεώρησα ότι είναι υποδεέστερο αρσενικό που φοβόταν (ενώ το τέταρτο έμεινε σχετικά μικρό με απροσδιόριστο χρώμα και ένας Θεός ξέρει αν είναι αρσενικκό ή θη

εμενα μου εχι τυχει να αγοραζο ενα αρσενικο με ωρεα χροματα και αποεκι που ειταν ανιχτοχρομο μετα απο λιγο κερο εγινε σκουροχρομο.. :D .Με αποτελεσμα να μιν μπορω να καταλαβενω τα φιλα τους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν ενα ψαρι που ειναι το κυριαρχο αρσενικο χανει το χρωμα του κατι δεν παει καλα!!!θες να μας πεις λιγα πραγματα για το ενυδρειο σου?μετρησεις στο νερο κανεις?ph gh?litra? το να βρουμε τι ψαρια εχεις καλο ειναι αλλα πρεπει να δουμε και σε τι συνθηκες ζουν.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...