Jump to content

τι συμβαινει?


AGGE

Recommended Posts

καλησπερα εδω και λιγες μερες εχω το εξης προβλημα...καθε φορα που ανοιγει η ηλεκτροβανα η ροη ειναι πολυ πιο αραιη απο την προηγουμενη μερα δηλ καθε φορα που ανοιγει ο χρονοδιακοπτης ειμαι αναγκασμενος να το ξαναβαζω στην μια φυσαλιδα..παραληλλα σημερα το πρωι και ενω ηταν κλειστος ο χρονοδιακοπτης απο περιεργια κοιταξα να δω αν βγαινουν φυσαλλιδες..και τι να δω :wub: τελικα εβγαιναν φυσαλλιδες περιπυ1φυσ/8δευτ...τι γινεται?τι φταιει τα μανομετρα,η ηλεκτροβανα η κατι αλλο...και τι προκαλει

αυτην την κατασταση?..παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω συγχυστει!!!

Link to comment
Share on other sites

bubblecounter εχεις..???

στα νορμαλ πρεπει να εχεις περιπου 90 φυσσαλιδες ανα λεπτο και την πιεση στο μανομετρο περιπου απο 1 εως 2 bar μαξιμουμ..!!!!!

προφανως πρεπει να κανεις ρυθμιση στην μικρομετρικη σου....

Link to comment
Share on other sites

bubblecounter δεν εχω γιατι εχω τηνσκαλα της hαgen..τον μικρομετρητη τον ειχα βγαλει γιατι παλι ειχα το ιδιο προβλημα δηλ μετα απο ωρες η ροη δεν ηταν η ιδια.. ολλα πριν λιγο το ξανασυνδεσα μηπως δω.. διαφορα..τι φταιει ρε παιδια.. οι φυσσαλιδες δεν ειναι λογικο να βγαινουν εφ οσον η ηλεκτοβανα ειναι κλειστη..

Link to comment
Share on other sites

bubblecounter δεν εχω γιατι εχω τηνσκαλα της hαgen..τον μικρομετρητη τον ειχα βγαλει γιατι παλι ειχα το ιδιο προβλημα δηλ μετα απο ωρες η ροη δεν ηταν η ιδια.. ολλα πριν λιγο το ξανασυνδεσα μηπως δω.. διαφορα..τι φταιει ρε παιδια.. οι φυσσαλιδες δεν ειναι λογικο να βγαινουν εφ οσον η ηλεκτοβανα ειναι κλειστη..

πολλοι μπορει να ειναι οι παραγοντες,και πρεπει ενας προς εναν να τους τσεκαρεις...κατ'αρχας εισαι σιγουρος πως δεν εχεις καποια διαρροη..?(με σαπουναδα που θα απλωσεις πανω στη μπουκαλα-μανομετρα κλπ,θα το διαπιστωσεις αυτο...).

στη συνεχεια η παροχη του αεριου ειναι σχεδον στο τερμα της..?αν οχι γυρισε την...

μετρησε τις φυσαλιδες οπως σου ειπα παραπανω,και βαλε την πιεση εκει που πρεπει.

για να εχεις και ηλεκτρομαγνητικη,προφανως θα εχεις και κοντρολερ.ποιος ειναι αυτος και πως τον εχεις ρυθμισμενο..?εχεις σεταρει τον κοντρολλερ και το ηλεκτροδιο..?

φυσσαλιδες μπορει να βγουνε για ελαχιστο χρονο ομως,στην ουσια βγαινουν αυτες που ηταν μεσα στους σωληνες.......

για ψαξτο καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω ph contrller η ηλεκτοβανα ειναι συνδεδεμενη με τον χρονοδιακοπτη για τα φωτα... ηπρωτη μου σκεψη ηταν οτι εχει διαρροη αλλα ενας γνωστος που καναμε μαζι την συνδεση μυ ειπε οτι δεν παιζει.. τα κομματια ειναι ενωμενα μεταξυ τους με χοντρο βιομηχανικο σωληνακι 8mm..τι να κανω? :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...