Jump to content

Αεραντλία και θόρυβος


andrikos

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Το πρόβλημα μου όπως θα είδατε και στον τήτλο του post είναι η αεραντλία (αυτό με τις μπουρμπουλήθρες)

κάνει πολύ θόρυβο και είναι εκνευριστικό.Έτσι λοιπόν θα ρωτήσω τα παρακάτω

να μου πείτε και τη δική σας γνώμη.

1.Είναι υποχρεωτική (δισκοενυδρείο)

2.Κάνουν όλες οι μάρκες τόσο θόρυβο; (εγω έχω shego ideal 5w)

3.Αυτός ο θόρυβος-δόνηση μεταφέρεται και μέσα στο ενυδρείο;

Ευχαριστώ! :wub:

Link to comment
Share on other sites

ειναι μονο διακοσμητικη. τωρα εαν εχεις και φυτα στο ενυδρειο σου μονο κακο κανει γιατι χανεις CO2 που το χρειαζονται τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

βοηθαει αν το παρακανεις με τα ψαρια(αν περιμενεσ γεννες, αν εβαλεσ πλεκο και σου μεγαλωσε κτλ)... ετσι μου ειπαν στο καταστημα που αγορασα εγω...

δοκιμασε να της αλαξεις θεση καμια φορα συνχρονιζοντε ή κανουν ηχειο.

διορθωστε με αν κανω λαθος- μην βασιστεις μονο στη δικη μου αποψη...

απο εμφανιση παντος - εμενα δεν μου αρεσει -γουστα ειναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

Το πρόβλημα μου όπως θα είδατε και στον τήτλο του post είναι η αεραντλία (αυτό με τις μπουρμπουλήθρες)

κάνει πολύ θόρυβο και είναι εκνευριστικό.Έτσι λοιπόν θα ρωτήσω τα παρακάτω

να μου πείτε και τη δική σας γνώμη.

1.Είναι υποχρεωτική (δισκοενυδρείο)

2.Κάνουν όλες οι μάρκες τόσο θόρυβο; (εγω έχω shego ideal 5w)

3.Αυτός ο θόρυβος-δόνηση μεταφέρεται και μέσα στο ενυδρείο;

Ευχαριστώ! :wub:

Καλησπέρα Αντρέα.

Κι εγώ την ίδια μάρκα έχω(δύο απ΄το ίδιο μοντέλο και μά μεγάλη).Δύο χρόνια δεν μου έχουν δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα.Τις έχω βάλει "όρθιες"μέσα σ' ένα ντουλάπι πιάνοντάς τες με μία βίδα την κάθε μία.

Θέλεις να δοκιμάσεις κι εσύ μήπως σου κάνει δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

Το πρόβλημα μου όπως θα είδατε και στον τήτλο του post είναι η αεραντλία (αυτό με τις μπουρμπουλήθρες)

κάνει πολύ θόρυβο και είναι εκνευριστικό.Έτσι λοιπόν θα ρωτήσω τα παρακάτω

να μου πείτε και τη δική σας γνώμη.

1.Είναι υποχρεωτική (δισκοενυδρείο)

2.Κάνουν όλες οι μάρκες τόσο θόρυβο; (εγω έχω shego ideal 5w)

3.Αυτός ο θόρυβος-δόνηση μεταφέρεται και μέσα στο ενυδρείο;

Ευχαριστώ! :wub:

Φίλε andrikos

1. Με τους δίσκους δεν χρειάζεται. Ο παραπάνω αερισμός σου ανεβάζει το PH.

2. Δεν κάνουν όλες οι μάρκες τον ίδιο θόρυβο. :rasp:

3. Οι περισσότερες αεραντλίες (μπουρμπουληθρομηχανές :D ) έχουν και σημείο ανάρτησης για να την κρεμάσεις ώστε να μην μεταφέρεται η δόνηση. Ποτέ δεν πρέπει να ακουμπάει απευθείας στο ενυδρείο στο καπάκι ή στα πλάγια.

Η αεραντλία είναι χρήσιμη:

Σε περιβάλοντα που χρειάζεαι πολύ οξυγόνωση ή υψηλό PH,

σε κλειστά ενυδρεία που δεν ανανεώνεται ο αέρας και βοηθάει να μπεί αέρας,

σε περίπτωση χρήσης φαρμάκων που απαιτείται αύξηση του αερισμού,

σε γεννήστρες με νοεγνά,

σε καραντίνες,

σε δοχεία εκκόλαψης αυγών αρτέμια....

Επίσης,

σαν μέσο κίνησης μαζών νερού για ανανέωση, από κάτω προς την επιφάνεια, (ειδικά παλαιότερα που

δεν υπήρχαν κυκλοφορητές)

και σαν μέσο ανατάραξης της επιφάνειας για πτώση θερμοκρασίας (με ανάλογες συνέπειες στο PH).

Αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους τους τους παραπάνω!Ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί για άλλη μια φορά!

:wub::D:rasp:

Συμπέρασμα: Μάλλον θα πάει άκλαυτη :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που χρησιμοποιούσα την είχα βάλει πάνω σε διπλωμένο ρούχο και δεν ακουγότανε παρά ελάχιστα. Πριν την ...κλάψεις δοκίμασε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που χρησιμοποιούσα την είχα βάλει πάνω σε διπλωμένο ρούχο και δεν ακουγότανε παρά ελάχιστα. Πριν την ...κλάψεις δοκίμασε και αυτό.

και πες οκ με τον θόρυβο..την να την κάνω αν είναι να μου ανεβάζει το PH

και να μου τρώει το οξυγόνο των φυτών;

Την βλέπω για απόσυρση :wub:

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα: Μάλλον θα πάει άκλαυτη :wub::D

Μάλον την χρειάζεσαι για ώρα ανάγκης... (στο άλλο post) :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μάλον την χρειάζεσαι για ώρα ανάγκης... (στο άλλο post) :wub:

Δουλεύει ακόμα :D

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν θα την εβαζα σε δισκοενυδρειο για τον λογο του ph και μονο.κατα τ'αλλα εγω την χρησιμοποιω μονο το βραδυ οταν σβηνω τα φωτα.....

Έγινε επεξεργασία - stardust
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα δεν θα την εβαζα σε δισκοενυδρειο για τον λογο του ph και μονο.κατα τ'αλλα εγω την χρησιμοποιω μονο το βραδυ οταν σβηνω τα φωτα.....

για ποιό λόγο τότε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη χρησιμοποιούσα και για κίνηση του νερού αλλά και για παροχή φρέσκου αέρα από το περιβάλλον στο ενυδρείο. Μήπως ήταν τσάμπα ο κόπος; Αλλά από την άλλη δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να ανανεώνεται ο αέρας που βρίσκεται μεταξύ επιφάνειας νερού και καπακιού για να φρεσκάρεται έτσι και το νερό; Ή μήπως δεν χρειάζεται; Και αν δε χρειάζεται πώς ανανεώνεται ο αέρας μέσα στο κενό του ενυδρείου;;;;

Link to comment
Share on other sites

για ποιό λόγο τότε;

για το λογο το οτι το ενυδρειο μου ειναι full φυτεμενο,και εχω επεισης παροχη co2.ετσι το βραδυ,ανοιγω το οξυγονο για να κραταω την τιμη του ph σταθερη,αν και ειμαι ακομα σε πειραματικο σταδιο...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εντάξει το ότι η αεραντλία ανεβάζει το ph αλλά τα ψάρια που χρειάζονται οξυγόνο?

Αν η ανατάραξη στην επιφάνεια δεν είναι αρκετή χρειάζεται η αεραντλία για να μη δείτε τα ψάρια σας ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites

σε φρεσκο σχετικα θεμα ο κατ εμε ειδικοτατος στους δισκους nidal λεει οτι λογο των υψηλων θερμοκρασιων των δισκοενυδρειων μας , χρειαζεται η αεραντλια και μαλλον σωστα τα λεει. δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=18341&hl=

οσο για τον θορυβο εχω να πω οτι εχοντας δοκιμασει 5 διαφορετικες εταιριες και σε διαφορα μεγεθη η πλεον αθορυβη ειναι αυτη της RENA πιο αθορυβη και απο την πανακριβη EHEIM.

Εγω μια φορα και με αεραντλια 24 ωρες εχω σταθερα PH 6,3 ( με CO2 και τυρφη βεβαια. δεδομενου οτι το πρωτο κανει καλο στα φυτα και το δευτερο στα δισκακια).

ψηφιζω υπερ :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η γνώμη σου αλλα με την αεραντλία στο υπνοδωμάτιο πως την παλεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Οι αεραντλιες της RENA ειναι εντελως αθορυβες .

Βεβαια αναλογη ειναι και η τιμη τους οποτε αναλογα ποσο θελεις να την εχεις τα σκας κιολας.

Υ.Γ.

Δεν ξερω τι εξοπλισμο εχει το ενυδρειο σου αλλα με τα φυτα και τα ψαρια που εχεις λογικα το λιγοτερο πρεπει να εχεις μπουκαλα co2 που ριχνει και το πχ και ειναι το "φυσικο¨ λιπασμα των φυτων.

Οποτε θεμα αυξησης του πχ απο την αεραντλια δεν θα επρεπε να υπαρχει. Γιατι δεν ειναι τοσο μεγαλη η αυξηση ωστε να επηρεασει τα ψαρια σου.

Μαλλον το οτι θα τους χαλας την ¨ηρεμια¨θα επρεπε να σε ανησυχει κατι και το οποιο ειναι που θελουν οι δισκοι.

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

παιδιά πήρα σήμερα μια αεραντλία (πιο πολύ για εφε) της shego prima γιατί μου είπαν οτι είναι απο τις αθόρυβες...

Συγνώμη αυτές που κάνουν θόρυβο δηλαδή πως κάνουν;

Δεν υπάρχει φαντάζομαι τρόπος να μειωθεί αυτό... την έχω έξω δίπλα απο το ενυδρείο... δεν έρχεται σε επαφή όμως

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι καμια κινεζικη κανει αρκετο.... εγω την εχω μεσα στο ντουλαπι του ενυδρειου και δεν εχω κανενα προβλημα

ειναι και υποκειμενικο τι σημαινει για καποιον θορυβος.... :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα,

αεραντλία κινέζικη μέσα στο ντουλάπι του ενυδρείου, επάνω σε ένα σφουγγάρι φίλτρου. δεν ακούγεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...