Jump to content

τι προτεινετε?


vaggelis p

Recommended Posts

τα κλαδεματα που εχω βαλει στο ενυδρειο μου,δεν τα βλεπω να "προχωρανε"... :wub: ενω στην αρχη τα εβλεπα μια χαρα,σιγα σιγα βλεπω καποια κιτρινισμενα φυλλα!(οχι κατι τραγικο 2 φυλλα ισα που) και ενα φυλλο μαραμενο.αυτο που με ανησυχει ειναι μηπως αρχιζει τωρα καποιο προβλημα ελειψης σιδηρου,αν ειναι αυτο,να το προλαβω.τι προτεινετε?για να δω το ενυδρειο μου πιο πυκνοφυτεμενο?

Link to comment
Share on other sites

τι χαλικι εχεις? τι υποστρωματα εχεις βαλει αν εχεισ βαλει? τι φυτα εχεις? τι φωτισμο εχεις? τι λιπανση χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι ειναι το λεπτο,υποστρωμα δεν εχω,τα φυτα μου ειναι eusteralis stellata,Rotala rotundifolia,Rotala macrandra,Hemianthus micranthemoides,Ceratophyllum demersum - Κερατόφυλλο,Hygrophila polysperma,Hydrocotyle leucocephala,Limnophila sessiliflora.λαμπα η απλη που ειχε το ενυδρειο(carefur 94λτ) την οποια θελω να αλλαξω με μια Gro-Lux,(λες να φταιει η λαμπα?)10 ωρες φωτισμος.λυπανση καμια,γι'αυτο λεω,να αρχισω λυπανση???

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι ειναι το λεπτο,υποστρωμα δεν εχω,τα φυτα μου ειναι eusteralis stellata,Rotala rotundifolia,Rotala macrandra,Hemianthus micranthemoides,Ceratophyllum demersum - Κερατόφυλλο,Hygrophila polysperma,Hydrocotyle leucocephala,Limnophila sessiliflora.λαμπα η απλη που ειχε το ενυδρειο(carefur 94λτ) την οποια θελω να αλλαξω με μια Gro-Lux,(λες να φταιει η λαμπα?)10 ωρες φωτισμος.λυπανση καμια,γι'αυτο λεω,να αρχισω λυπανση???

απο τα λίγα που ξέρω απο φυτά (εγώ έχω κάποια) τουλάχιστον άρχισε με τα βασικά.

1.ταμπλέτες βυθού (τις χώνεις μέσα στο χαλίλκι)

2.υγρό λύπασμα

3.επαρκή φωτισμό (τουλάχιστον 10 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα πολύ σωστά που αναφέρει ο φίλος andrikos, θα σου πρότεινα άμεσα έναν ανακλαστήρα για την λάμπα σου.

Δεν θα σου πρότεινα να βάλεις Gro Lux μόνη της γιατί θα έχεις έξαρση άλγης.

Πολλά και διαφορετικά φυτά με διαφορετικές απαιτήσεις. Κάποια χρειάζονται και CO2 για να αναπτυχθούν σωστά, και κάποια είναι πιο ταχείας ανάπτυξης και τρώνε όλα τα στοιχεία από το νερό.

Διάβασε λίγο στη βιβλιοθήκη φυτών του Aquazone για τις ανάγκες των φυτών σου και διάλλεξε να κρατήσεις τα πιο κατάλληλα για τον φωτισμό και τις παραμέτρους του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

ok!ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!ελπιζω να βρω την ακρη!απλα εχω δει απο φωτος αλλων μελων που βαζουν τα κλαδεματα κ σε λιγο καιρο γινονται δαση!κ ψαχνω να βρω τι φταιει στο δικο μου!

Link to comment
Share on other sites

ok!ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!ελπιζω να βρω την ακρη!απλα εχω δει απο φωτος αλλων μελων που βαζουν τα κλαδεματα κ σε λιγο καιρο γινονται δαση!κ ψαχνω να βρω τι φταιει στο δικο μου!

Για να γίνουν τα κλαδέματα δάση, θέλει χρόνο, μελέτη και υπομονή. :wub:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι ξεκινησα οσπου μια μερα πηρα την αποφαση και ξαναεστησα το ενυδρειο απο την αρχη βαζοντας υποστρωμα , ψιλο χαλικι προσθεσα ανακλαστηρες και δυο ακομα λαμπες και συστημα CO2 .Και λιπανση. τωρα ειμαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και εγω και τα φυτα μου.

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν ειμαι τοσο του υποστρωματος,ποσο μαλλον απο την στιγμη που μπορεις να πετυχεις αυτο που κανει με ταμπλετες η με υγρο λιπασμα,αλλα η λαμπες πιστευω πως παιζουν σημαντικο ρολο ειδικα σε μενα που βλεπω καποια φυτα μου στο κατω μερος τους να μην εχουν αναπτυχθει καλα (φυλλα αραια και που) παρολο που το φως φτανει κανονικα ως εκει...

Link to comment
Share on other sites

H Rotala macrandra, και η eusteralis stellata, ειναι πολυ δυσκολα φυτα με πολλες απαιτησεις και CO2.

Εγω δεν εχω CO2 αλλα εχω υποστρωμα dennerle (5 μηνων)και 2 Τ5 (90W συνολο σε 180 λιτρα), ριχνω το ενα τριτο των δοσεων της seachem σε flourish, excell, iron και potassium (εβδομαδιαια δοσολογια)

Σε εναμιση μηνα πριν ξεκινησω καν τα υγρα λιπασματα απο ετσι (μολις φυτεμενο) εγινε ετσι.

Το κιτρινισμα και το χασιμο φυλλων παντα θα υπαρχει.

Εσυ πρεπει να κλαδευεις και να απομακρυνεις συστηματικα τα κιτρινα και αδυναμα φυλλα για να δινεις ζωη στα υπολοιπα, επισης να βγαζεις απο το νερο τα πολλα πεσμενα φυλλα για να μη σαπιζουν και δημιουργουν ρυπους. Αυτα φυσικα θα στο λενε και οι μετρησεις (NH3/NH4, NO2, NO3) αν δεν κανεις κατι καλα, αν δεν εχεις προβλημα μην το κανεις "λαμπικο", αστο να'χει να΄χει λιγη βρωμιτσα κατω. Να προσεχεις μονο για αναεροβιες περιοχες στο χαλικι σου. Οπου δεν υπαρχουν ριζες φυτων που αεριζουν το χαλικι, θα τρυπας κατα περιοδους με κατι (πχ με τη σκουπα) το χαλικι να "εξαερωνεις¨ προσοχη ομως στις ταμπλετες που ετσι κι αλλιως στις περιοχες που θα καθαριζεις το βυθο δεν πρεπει να υπαρχουν γιατι πολυ απλα δεν θα υπαρχουν φυτα εκει.

- Επισης σε πολλα φυτα συμφερει να κρατας και φυτευεις το κλαδεμα και να πετας το κατω μερος που μενει, γιατι το πανω μερος επειδη ειναι πιο κοντα στο φως ειναι πιο υγειες.

Τα αλλα φυτα δεν ειναι πολυ απαιτητικα.

Rotala rotundifolia, Limnophila sessiliflora, Hemianthus micranthemoides,

Ceratophyllum demersum - Hygrophila polysperma, Hydrocotyle leucocephala,

Το κερατοφυλλο να το κλαδευεις συστηματικα, και να μην ειναι πολυ ποσοτητα μεσα (εκτος και αν εχεις πολλα νιτρικα) γιατι "τρωει" πολυ και τα αλλα μενουν " νηστικα".

Προτεινω:

- Σταθερη φωτοπεριοδο με χρονοδιακοτη (10 ωρες)

- Τα Watt να ειναι 0,5W ανα 1λιτρο ογκου ενυδρειου (ισως και λιγοτερο αλλα με τα δυσκολα φυτα θα εχεις προβλημα) Βαλε ανακλαστηρα, συνηθως προσθετει απο 50-100% φωτισμο επιπλεον.

Αν δεν σε καλυπτει στα watt και παλι κοιυταξε για 2η λαμπα που αυτη ειναι και η πρωτη επιλογη κατα τη γνωμη μου.

- Τα φυτα σε δασακια ειδους.

- Να ειναι ετσι φυτεμενα και να κλαδευονται (ιδιως τα μεγαλα σε υψος) για να μην κρυβουν το φως απο τα αλλα.

- Αν μπορεσεις να βαλεις CO2 θα λυσεις πολλα προβληματα αλλα στοιχιζει και στοιχιζει και η συντηρηση του. αλλη λυση το diy αλλα δεν ξερω αν γινεται σε αυτα τα λιτρα (μηπως ειναι πολλα). Μαλλον γινεται ομως.

-Τα πρωτα δυσκολα φυτα (ιδιως macrandra) τοποθετησε τα απομακρα λιγο απο τα αλλα να εχει πολυ φως, και θελουν και πολλα θρεπτικα.

Βαλε μερικες ταμπλετες αραια στις ριζες ιδιως των δυσκολων, προσοχη στη δοσολογια και να μη τις ξεχωσεις απο μεσα σε τιποτα καθαρισμους και σκαλισματα, γιατι θα γεμισεις αλγες.

Φιλικα Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

τα κλαδεματα που εχω βαλει στο ενυδρειο μου,δεν τα βλεπω να "προχωρανε"... sad.gif ενω στην αρχη τα εβλεπα μια χαρα,σιγα σιγα βλεπω καποια κιτρινισμενα φυλλα!(οχι κατι τραγικο 2 φυλλα ισα που) και ενα φυλλο μαραμενο.αυτο που με ανησυχει ειναι μηπως αρχιζει τωρα καποιο προβλημα ελειψης σιδηρου,αν ειναι αυτο,να το προλαβω.τι προτεινετε?για να δω το ενυδρειο μου πιο πυκνοφυτεμενο?

Πιστευω η 2ρη λαμπα ειναι μονοδρομος .

Πρωτα αρχισε απο εκει οπως ανεφεραν και πιο πανω .

Καλη συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν και παραπανω σιγουρα θα χρειαστεις επιπλεον λαμπα και νομιζω πως η προσθηκη co2 ειναι αναποφευκτη οπως και η συστηματκη λιπανση καθως μερικα απο αυτα ειναι δυσκολα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

βασικα κ γω για 2η λαμπα σκεφτομουν αλλα μαλλον ειναι out of the question γιατι στο καπακι (καρεφουρ 94λτ) ο μονος free χωρος ειναι το καπακι που ανοιγω για να ταισω και αυτο δεν ειναι απο την μια ακρη στην αλλη!οποτε μαλλον παω για Sylvania Grolux 18watt 60cm και καποιο ειδος λιπανσης που θα μου προτεινετε αν δεν δω αμεσα αποτελεσματα απο την λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

βασικα κ γω για 2η λαμπα σκεφτομουν αλλα μαλλον ειναι out of the question γιατι στο καπακι (καρεφουρ 94λτ) ο μονος free χωρος ειναι το καπακι που ανοιγω για να ταισω και αυτο δεν ειναι απο την μια ακρη στην αλλη!οποτε μαλλον παω για Sylvania Grolux 18watt 60cm και καποιο ειδος λιπανσης που θα μου προτεινετε αν δεν δω αμεσα αποτελεσματα απο την λαμπα.

..και ομως..!!!! εχουν γινει απειρες πατενττες στο καπακι του συγκεκριμενου ενυδρειου...γνωριζω χομπιστες που εχουν βαλει ακομη και 4 τ5 λαμπες..!!!!!
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν και παραπανω σιγουρα θα χρειαστεις επιπλεον λαμπα και νομιζω πως η προσθηκη co2 ειναι αναποφευκτη οπως και η συστηματκη λιπανση καθως μερικα απο αυτα ειναι δυσκολα φυτα...

Δεν νομιζω να ειναι αναποφευκτο το CO2.

Μπορει απλα να μην βαλει τα πολυ δυσκολα φυτα. :rasp:

Και τα πιο ευκολα ειναι πανεμορφα. :wub:

Ασε που μπορει να πιασουν και χωρις CΟ2.

Εγω οπως ειπα τα εχω χωρις μπουκαλα και τα πανε μια χαρα, οπως και τα αλλα (μην πω και καλυτερα γιατι θα πρεπει να το δικαιολογησω και δεν μπορω γιατι απλα δεν ξερω). :D

Οσο για τις λαμπες δες στις DIY κατασκευες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=56 και στο google αν δεν βρεις εκει κατι σχετικο.

Η 2η λαμπα εχει προτεραιοτητα νομιζω οχι μονο για τα φυτα αλλα και το φωτισμο του ενυδρειου γενικοτερα.

Θα πρεπει να το εξετασεις καλα το θεμα ομως, οχι στο πως θα την βαλεις αυτο γινεται σιγουρα, αλλα στο ποιες λαμπες θα διαλεξεις.

Link to comment
Share on other sites

προσ το παρον ειπα να αλλαξω αυτην που εχω!πηγα λοιπον πηρα λαμπα κ σε ολα τα μαγαζια κ αποθηκες ηλεκτρικου υλικου που πηγα δεν ειχαν sylvania μαλιστα ΟΛΟΙ μου ειπαν για κινεζικη αρα κακη μαρκα κ ολοι μου εδωσαν την fluora της osram 18watt.κ ερωτω...ειναι καλη?να την βαλω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

την τοποθετησα!εχει ενα ροζε χρωμα ,δεν ξερω αλλα μου αρεσε περισοτερο το ασπρο αλλα αφου ξερω πως ειναι για το καλο τον φυτων...επισεις τα χρωματα των ψαριων φαινοντε διαφορετικα... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...