Jump to content

Corydoras Leucomelas (wild)


delta66

Recommended Posts

Προσαρμογη : Βιντεο 1 :

Εισοδος : Βιντεο 2 :

Συγνωμη στα 2 πρωτα βιντεο η γωνια προβολης ειναι πλαγια, κρατουσα οριζοντια το κινητο ενω ηθελε καθετα (ειναι καινουριο και δεν το εχω μαθει ακομα).

Μετα απο 2 μερες.

Βιντεο 3 :

Βιντεο 4 :

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο Ευρωπη τα αγορασες?

Σουπερ τα βλεπω .

Αν μπορεις πες μας λεπτομερειες για τη προσαρμογη τους.

Απωλειες ειχες?

Μιας και ειδα τη λεκανη θα σου προτεινα την

αλλη φορα να τη σκεπασεις με πετσετα .

Εχουν παρατηρηθει αλματα απο ψαρια αν ειναι πολυ

στρεσαριμενα και μετα ψαχνεις που ειναι το ψαρι.

Μπραβο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο Ευρωπη τα αγορασες?

Σουπερ τα βλεπω .

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17433 :D:rasp::rasp:

Αν μπορεις πες μας λεπτομερειες για τη προσαρμογη τους.

Απωλειες ειχες?Μιας και ειδα τη λεκανη θα σου προτεινα την

αλλη φορα να τη σκεπασεις με πετσετα .

Εχουν παρατηρηθει αλματα απο ψαρια αν ειναι πολυ

στρεσαριμενα και μετα ψαχνεις που ειναι το ψαρι.

Μπραβο.

Σου κανω copy απο ενα αλλο ποστ μου που περιεχει την απαντηση νομιζω.

"Τριτη απογευμα παμε λιγο πριν κλεισει (9 παρα 10) και διαλεγουμε 10 σκατουλακια ονειρο.

Μου τα περιποιειται, τους βαζει και οξυγονο και μου λεει βαλτα καπου να μην ειναι κρυο μεχρι να πας σπιτι

Τα παω σπιτι, μετραω το νερο της σακουλας.

pH, 7,2 TDS 180

Εγω εχω στο ενυδρειο pH 6,5 TDS 120 kH2 gH 6

Λεω οπα να κανω καλη προσαρμογη.

Βαζω μια καθαρη λεκανη διπλα στο ενυδρειο, αδειαζω σιγα σιγα τη σακουλα με το νερο και τα ψαρια.

Κοιταζω, 9 ψαρια, ΑΜΑΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΚΑΤΟ?

Κοιταζω τη σακουλα εχει κολησει σε μια πτυχη οπως αδειαζε η σακουλα.

Το ανοιγω προσεκτικα το ελευθερωνω και τη γυριζω μεσα στη λεκανη.

Μπλουμ, τσουρ κατευθειαν κολυμπι διπλα στα αλλα που ηδη εχουν αρχισει και κολυμπανε κοπαδακι μεσα στη λεκανη, αρμονικα και ηρεμα!!!! φτου-φτου

Φτιαχνω μια σουπερ ειδικη πατεντα αργης ροης νερου απο το ενυδρειο στη λεκανη.

Ενα σωληνακι απο αεραντλια με λιγο σφουγγαρι σφηνωμενο στη μια ακρη ετσι ωστε να πεφτει λιγο λιγο το νερο και να γεμισει η λεκανη σε καμια μιαμιση ωρα με νερο απο το ενυδρειο.

Φωτα σβηστα, με λιγο φως να ερχεται απο το χωλ και ταυτοχρονα αρχιαω να ετοιμαζω και τα συνεργα για αλλαγη νερου με νερο απο το βαρελι που προετοιμαζω με τυρφη.

Τα αφηνω να ησυχασουν αφου βγαζω μερικες φωτο και βιντεο με το κινητο (που να βρω ωρα τωρα να στηνω καμερες και φωτογραφικες).

Ελεγχω καθε τοσο τη σταθμη του νερου και μετα απο μιαμιση ωρα τα πιανω με την αποχη και μεσα με τροπο.

Με το που γυριζει η αποχη τσουπ αμεσως στο βυθο και αμεσως σκαψιμο λες και ητανε εκει μερες πριν.

Τι γινεται ρε? φτου φτου

ή εγω τα κανω ολα καλα (μπορει, 9 μηνες ασχολουμαι με το χομου) ή ειναι σουπερ τα ψαρια.

Μπορει και τα δυο.

Οι καρδιναλιοι με τροπο πανε απο πανω και ελεγχουν καλωσοριζοντας και τσεκαροντας τα ταυτοχρονα.

Βαζω και τα υπολοιπα και πανε (στο μισοσκοταδο τωρα μιλαμε) και αρχιζουν τσουρμο το σκαψιμο.

Βαζω φρεσκο νερο απο το βαρελι, ριχνω και λιγες βιταμινες και καληνυχτα αφου εχουμε φτασει 12 και.

Την αλλη μερα σηκωνομαι και τα βλεπω με το κεφαλι μεσα στο χαλικι και την ουρα στον αερα να σκαβουν ολα μαζι τσουρμο.

ΑΠΟΛΑΥΣΗ."

Νομιζω καταλαβες οτι δεν χρειαζοτανε πετσετα.

"Σαν το σπιτι σας" που λενε.

Πολυ χρησιμη οδηγια ομως για την πετσετα και ευχαριστω πολυ.

Το οτι ειχα πολυ χαμηλο φωτισμο στην προσαρμογη βοηθησε επισης νομιζω (το φως ηταν ανοιχτο μονο για λιγο στο βιντεο).

Σε αλλη οχι τοσο ευκολη περιπτωση θα την ακολουθησω ή μαλλον για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο θα το κανω παντα :wub:

Απωλειες οχι (φτου-φτου ελπιζω και στο μελλον).

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις χρησιμες συμβουλες. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο να σου ζήσουν. Είναι κουκλιά. :wub: Εύχομαι και καλούς απογονους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου κανω copy απο ενα αλλο ποστ μου που περιεχει την απαντηση νομιζω.

"Τριτη απογευμα παμε λιγο πριν κλεισει (9 παρα 10) και διαλεγουμε 10 σκατουλακια ονειρο.

Μου τα περιποιειται, τους βαζει και οξυγονο και μου λεει βαλτα καπου να μην ειναι κρυο μεχρι να πας σπιτι

Τα παω σπιτι, μετραω το νερο της σακουλας.

pH, 7,2 TDS 180

Εγω εχω στο ενυδρειο pH 6,5 TDS 120 kH2 gH 6

Λεω οπα να κανω καλη προσαρμογη.

Βαζω μια καθαρη λεκανη διπλα στο ενυδρειο, αδειαζω σιγα σιγα τη σακουλα με το νερο και τα ψαρια.

Κοιταζω, 9 ψαρια, ΑΜΑΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΚΑΤΟ?

Κοιταζω τη σακουλα εχει κολησει σε μια πτυχη οπως αδειαζε η σακουλα.

Το ανοιγω προσεκτικα το ελευθερωνω και τη γυριζω μεσα στη λεκανη.

Μπλουμ, τσουρ κατευθειαν κολυμπι διπλα στα αλλα που ηδη εχουν αρχισει και κολυμπανε κοπαδακι μεσα στη λεκανη, αρμονικα και ηρεμα!!!! φτου-φτου

Φτιαχνω μια σουπερ ειδικη πατεντα αργης ροης νερου απο το ενυδρειο στη λεκανη.

Ενα σωληνακι απο αεραντλια με λιγο σφουγγαρι σφηνωμενο στη μια ακρη ετσι ωστε να πεφτει λιγο λιγο το νερο και να γεμισει η λεκανη σε καμια μιαμιση ωρα με νερο απο το ενυδρειο.

Φωτα σβηστα, με λιγο φως να ερχεται απο το χωλ και ταυτοχρονα αρχιαω να ετοιμαζω και τα συνεργα για αλλαγη νερου με νερο απο το βαρελι που προετοιμαζω με τυρφη.

Τα αφηνω να ησυχασουν αφου βγαζω μερικες φωτο και βιντεο με το κινητο (που να βρω ωρα τωρα να στηνω καμερες και φωτογραφικες).

Ελεγχω καθε τοσο τη σταθμη του νερου και μετα απο μιαμιση ωρα τα πιανω με την αποχη και μεσα με τροπο.

Με το που γυριζει η αποχη τσουπ αμεσως στο βυθο και αμεσως σκαψιμο λες και ητανε εκει μερες πριν.

Τι γινεται ρε? φτου φτου

ή εγω τα κανω ολα καλα (μπορει, 9 μηνες ασχολουμαι με το χομου) ή ειναι σουπερ τα ψαρια.

Μπορει και τα δυο.

Οι καρδιναλιοι με τροπο πανε απο πανω και ελεγχουν καλωσοριζοντας και τσεκαροντας τα ταυτοχρονα.

Βαζω και τα υπολοιπα και πανε (στο μισοσκοταδο τωρα μιλαμε) και αρχιζουν τσουρμο το σκαψιμο.

Βαζω φρεσκο νερο απο το βαρελι, ριχνω και λιγες βιταμινες και καληνυχτα αφου εχουμε φτασει 12 και.

Την αλλη μερα σηκωνομαι και τα βλεπω με το κεφαλι μεσα στο χαλικι και την ουρα στον αερα να σκαβουν ολα μαζι τσουρμο.

ΑΠΟΛΑΥΣΗ."

Νομιζω καταλαβες οτι δεν χρειαζοτανε πετσετα.

"Σαν το σπιτι σας" που λενε.

Πολυ χρησιμη οδηγια ομως για την πετσετα και ευχαριστω πολυ.

Το οτι ειχα πολυ χαμηλο φωτισμο στην προσαρμογη βοηθησε επισης νομιζω (το φως ηταν ανοιχτο μονο για λιγο στο βιντεο).

Σε αλλη οχι τοσο ευκολη περιπτωση θα την ακολουθησω ή μαλλον για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο θα το κανω παντα bowdown.gif

Απωλειες οχι (φτου-φτου ελπιζω και στο μελλον).

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις χρησιμες συμβουλες. thumbup.gif

Διδαγμα προς μιμηση .

Να εισαι καλα .

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο μιας και ειδα τη 4η φωτο , θα σου ελεγα να δοκιμασεις αναμεσα απο

τα ξυλα και μπροστα Hemianthus micranthemoides

Ειμαι σιγουρος οτι θα πιασει και αν αρχισεις να το απλωνεις θα γραψει Ιστορια .

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο μιας και ειδα τη 4η φωτο , θα σου ελεγα να δοκιμασεις αναμεσα απο

τα ξυλα και μπροστα Hemianthus micranthemoides

Ειμαι σιγουρος οτι θα πιασει και αν αρχισεις να το απλωνεις θα γραψει Ιστορια .

Το εχω "τσεκαρει" και πριν το φυτο.

Ειναι πολυ ωραιο.

Η "αλανα" στο κεντρο εχει γινει εξ επιτουτου απο την αρχη του ενυδρειου για να περιμενει τα γατοψαρακια σαν "παιδικη χαρα". (Και στ'αληθεια επιασε τι κολπο, περνανε πολυ χρονο εκει, και μου δινουν την ευκαιρια να τα παρατηρω πιο ευκολα απ'οταν χωνονται στα φυτα και στα ξυλα)

Το φυτο ειναι ωραιο και αρχιζω να την ψαχνω μηπως "μπορω" να το προσθεσω τουλαχιστον σε καποιο μονοπατι ή χωρο ή μια γραμμη μπροστα, χμμ. :wub:

Το μονο που θελω ειναι να μου δωσει καποιος τα φωτα του αν εχει την εμπειρια με corydoras και Hemianthus micranthemoides στον ιδιο χωρο.

Αναρωτιομουν αν πρεπει οντως να ειναι "καθαρος" ο χωρος απο φυτα για να σκαβουν ελευθερα.

Στο τελος για να πω την αληθεια με ενδιαφερει πιο πολυ τι θελουν τα ψαρια και οχι το ματι μου, και τελικα το ζητουμενο μου ειναι ενας συνδυασμος απο θεαμα και σωστο περιβαλλον. :D

Ευχαριστω, περιμενω πληροφοριες οποιος καλος συνχομπιστας ξερεις και εχει χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω το Hemianthus micranthemoides μπροστα οχι

με corydoras αλλα με Parotocinclus jumbo . Το φυτο λογο του οτι

ειναι μπροστα εχει αναπτυχθει τρομερα . Θελει συχνα να κοβεις τις κορφες

του με λαβιδα και μετα αμεσως φυτεμα διπλα . Το αποτελεσμα ομως σε

ανταμειβει και αν ριζωσει καλα δε φευγει με τιποτα.

Για τα Parotocinclus jumbo θα ελεγα οτι τα βλεπεις εκει μονο σε

σταση ξεκουρασης καθως την υπολειπη ωρα ειναι στα σημεια με χαλικι και

σκαβουν. Αποτι βλεπω ομως στο δικο σου εχεις παντου χωρο με ψιλο

χαλικι . Πιστευω οτι δε θα εχουν προβλημα παντα θα εχουν πολυ χωρο να

σκαψουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ζωντανα σου :wub:

Αντε και με το καλο να βαλεις δισκους :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ζωντανα σου :D

Αντε και με το καλο να βαλεις δισκους :rasp:

Ευχαριστω φιλε.

Βλεπω στα ενυδρεια σου (αριστερα) σωστη και καλη οργανωση, καπως ετσι το σκεφτομαι σε βαθος χρονου. :rasp:

(Και στ'αληθεια επιασε τι κολπο, περνανε πολυ χρονο εκει, και μου δινουν την ευκαιρια να τα παρατηρω πιο ευκολα απ'οταν χωνονται στα φυτα και στα ξυλα)
Και εννοω αυτο :wub:

P4260080b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα είναι Σπύρο μπράβο :rasp:

Ειδικά η τελευταία φώτο... :wub::D

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανέμορφα, πραγματικά να σου ζήσουν...!!! :wub: (προσωπικά έχω τρελή αδυναμία στα γατόψαρα :D )

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα και πολύ καλή 'ομάδα' έφτιαξες....!!!!

Άντε και σύντομα μικρά....Θα ήταν καλό να βλέπαμε και περισσότερες αναπαραγωγές σε κόρυ...

Είναι κάτι που γίνετε πανεύκολα και ίσως πρέπει να ασχοληθούμε πιό σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι με τα corydoras μια εβδομαδα μετα μεσα στο ενυδρειο την ωρα του γευματος. παρεα με τον "μεγαλο αδερφο".

YΓ σε ενα τετοιο κοινωνικο ενυδρειο μου φαινεται δυσκολη η αναπαραγωγη. :D

Θα διαβασω σχετικα ομως και θα κανω τις απαραιτητες κινησεις στο κοντινο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Και σαν να μην εφταναν αυτα πλακωσαν και οι ερωτες, που λεει και ο Χαρυ Κλυν :D

13η μερα στο ενυδρειο !!!!

Νεα βιντεο:

Ειναι ζευγαρωμα ή απλα φλερταρουν? :excl:

Ενας φιλος μου ειπε οτι οταν κανουν Τ (ταυ) γινεται ζευγαρωμα και το ειδα σε καποιες φασεις.

Τι κανουμε τωρα?

Δωστε τουλαχιστον κανα καλο λινκ για διαβασμα. :excl:

Μαλλον με αυτην τη συνθεση των ψαριων δεν μπορουν να επιβιωσουν αυγα ε?

Σορυ αλλο δεν εχω προλαβει να ασχοληθω και με τις αναπαραγωγες. :D

9 μηνες "τρεχω" να προλαβω τα ενηλικα που ηδη ειχα. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμασου για γεννα!!!!

Αγρια ψαρια που θελουν μεσα σε δυο βδομαδες να αναπαραχθουν ειναι ΑΜΑΡΤΙΑ να μην τα βοηθήσεις.

Βεβαια με τους καρδιναλιους μεσα ειναι δυσκολο να γλυτωσει κατι...

Δυστυχως δεν ξερω να σε βοηθησω περισσοτερο :D

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάσου για να μαζέψεις τα αυγά σύντομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο αν εχεις μεσα γαριδες(οποιοδηποτε ειδος) φροντισε να τις εξαφανισεις απο προσωπου ενυδρειου!!!Εγω εκανα το λαθος κ εβαλα γαριδες .... μεχρι να γεννησουν τα κορυ(στερμπαι και παλεατους) εξαφανιζονται τα αυγα...Υστερα λενε τις πλαναριες παρασιτα...

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο αν εχεις μεσα γαριδες(οποιοδηποτε ειδος) φροντισε να τις εξαφανισεις απο προσωπου ενυδρειου!!!Εγω εκανα το λαθος κ εβαλα γαριδες .... μεχρι να γεννησουν τα κορυ(στερμπαι και παλεατους) εξαφανιζονται τα αυγα...Υστερα λενε τις πλαναριες παρασιτα...

Δεν εχω γαριδες αλλα φτανουν οι καρδιναλιοι και τα αλλα ψαρια για να μη μεινει τπτ.

Σκεφτομαι αν δεν προλαβω να δω αυγα και να τα βαλω σε γεννηστρα, να στησω ενα μικρο 80αρι ενυδρειο να βαλω το κοπαδι να γεννησει με την ησυχια του.

Αν και δεν ειναι ο αυτοσκοπος μου η αναπαραγωγη.

Αν γουσταρουν τα ψαρια ομως, και μπορω (τεχνικα, ενυδρειο , στησιμο κλπ) γιατι οχι?

Ειμαι στη φαση που μελεταω διαφορα αρθρα για την αναπαραγωγη τους.

Τωρα αν μεχρι να ειμαι ετοιμος να τους δωσω συνθηκες αναπαραγωγης, τους φυγει η .... δεν πειραζει, οταν με τις επομενες βροχες τους ξαναρθει , το κανονιζω :excl:

Δεν μου αρεσουν οι βιαστικες κινησεις.

Ιδιως τωρα που "τσουλαει" καλα το ενυδρειο και δεν χρειαζονται σπασμωδικες κινησεις.

Οποιαδηποτε συμβουλη και προταση, εννοειται οτι ειναι δεκτη και ευχαριστω και εκ των προτερων.

Οπως ευχαριστω ολους οσους απαντησατε μεχρι τωρα.

:D:excl::excl:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα μου κολλημενος στο δελτιο καιρου μεχρι να πουν χαμηλο βαρομετρικο!Παντως μια και τα κορυ ειναι "χαζα" σε σχεση με κιχλιδες ας πουμε,το να τους παρεις τα αυγα και να τα μεγαλωσεις εσυ δεν το βρισκω κακο...αλλωστε ουτε θα θυμουνται που τα καναν ουτε και θα τους στερηθει η εμπειρια του μεγαλωματος των fries.Με αλλα λογια τα cardinals δεν τα βλεπω ως απειλη απτη στιγμη που μαζεψεις τα αυγα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σιγα τα γατοψαρα. Κακασχημα ειναι. Αυτα βρηκες να διαλεξεις απο τοσα που υπαρχουν. Βαλε κατι πιο χρωματιστο. Θελεις και να γεννησουν.- :);)

Link to comment
Share on other sites

Ειδες?

Αφου για να εχει ενδιαφερον τους πηρα μπλουζακια με διαφορα χρωματα.

Κατι μπαλακια που ειδα σε ξυλα κλπ νομιζα οτι ηταν χαλικι απο ανακατεμα αλλα μαλλον ηταν "μεζες".

Δεν με νοιαζει για αναπαραγωγη αλλα μιας και το λεγαμε με το husky μπορει να παρω ενα δοχειο να τα βαλω για φικι-φικι να μη μου στενοχωριουνται. :):(

Προς το παρων τους εβαλα τα κλιματιστικα να μη ζεσταινονται και τα φεγγαροφωτα τους για ρομαντικα καλοκαιρινα βραδακια :thumbup:;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ειδες?

Αφου για να εχει ενδιαφερον τους πηρα μπλουζακια με διαφορα χρωματα.

Κατι μπαλακια που ειδα σε ξυλα κλπ νομιζα οτι ηταν χαλικι απο ανακατεμα αλλα μαλλον ηταν "μεζες".

Δεν με νοιαζει για αναπαραγωγη αλλα μιας και το λεγαμε με το husky μπορει να παρω ενα δοχειο να τα βαλω για φικι-φικι να μη μου στενοχωριουνται. :):bigemo_harabe_net-180:

Προς το παρων τους εβαλα τα κλιματιστικα να μη ζεσταινονται και τα φεγγαροφωτα τους για ρομαντικα καλοκαιρινα βραδακια :(:thumbup:

;):rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...