Jump to content

νερο


gogos2888

Recommended Posts

καλησπερα σε ολουσ εχω ενα δισκοενυδρειο εδω και 2 μηνεσ τα ψαρια ειναι μεσα 1 μηνα ειναι 240 λιτρα εχω ενα εξωτερικο φιλτρο 1200λιτρων την ωρα το οποιο εχει μεσα βιομπαλεσ σφουγκαρια υαλοβαμβακα sera siporax ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ 800 λιτρα την ωρα με υαλοβαμβακα τυρφυ sera siporax κανο αλαγη του νερου καθε σαββατο 2 δαχτυλα νερο η μετρισησ μου ειναι τελειεσ δεν εχω κανενα προβλημα το μονο προβλημα ειναι οτι περιμενο να μου ερθει Η ΑΟ αναγκαζομαι και φτιαχνω το νερο σε κουβα με ενα χυμικο το QUERCOCELL ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΜΑΖΙ ΕΧΟ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ το κακο ειναι οτι μου καηκε ο κυκλοφοριτης θα εχει προβλημα να φτιαχω σημερα το νερο και αυριο να το ρειξο στο ενυδρειο η χωρισ κυκλοφοριτη δεν κανει ?hanks

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολουσ εχω ενα δισκοενυδρειο εδω και 2 μηνεσ τα ψαρια ειναι μεσα 1 μηνα ειναι 240 λιτρα εχω ενα εξωτερικο φιλτρο 1200λιτρων την ωρα το οποιο εχει μεσα βιομπαλεσ σφουγκαρια υαλοβαμβακα sera siporax ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ 800 λιτρα την ωρα με υαλοβαμβακα τυρφυ sera siporax κανο αλαγη του νερου καθε σαββατο 2 δαχτυλα νερο η μετρισησ μου ειναι τελειεσ δεν εχω κανενα προβλημα το μονο προβλημα ειναι οτι περιμενο να μου ερθει Η ΑΟ αναγκαζομαι και φτιαχνω το νερο σε κουβα με ενα χυμικο το QUERCOCELL ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΜΑΖΙ ΕΧΟ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ το κακο ειναι οτι μου καηκε ο κυκλοφοριτης θα εχει προβλημα να φτιαχω σημερα το νερο και αυριο να το ρειξο στο ενυδρειο η χωρισ κυκλοφοριτη δεν κανει ?hanks

Το συγκεκριμενο δεν το ξερω αλλα καλο ειναι να μη ριχνεις χημικά η αλλα διαφορα ζουμια στο ενυδρειο!

Μπορεις να φτιαξεις το νερο και να το φερεις εκει που θελεις μονο με την τύρφη,που χρησιμοποιεις αλλοστε! :wub:

Link to comment
Share on other sites

και να χαλασε ο κυκλοφορητης...αν εχεις μια αεραντλια θα ηταν καλο να την εχεις μεσα στο βαρελι

που προετοιμαζεις το νερο σου

:wub:

Link to comment
Share on other sites

sas eyxaristo opote me thn aerantlia einai akrivos to idio pragma me ton kykloforiti...a kai to xymiko poy vazo ayto gia na ftiaxo to ph einai prosorino kai to vazo gia ti tha to ftiaxo shmera to nero kai tha to valo ayrio den nomizo h tirfi mesa se mia mera na moy exei kateasei to ph apo to 7,5 poy vgainei apo tin vrisi sto 7

Link to comment
Share on other sites

κατ 'αρχας αν μπορεις γραφε σε παρακαλω με ελληνικα.****

λοιπον η βασικη αρχη για εναν χομπιστα που θελει να εχει και να διατηρει σε τελεια κατασταση δισκους ειναι η εξης.

ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

αφου θεσουμε πχ την θερμοκρασια πχ στους 28,το επομενο βημα ειναι να φτιαξουμε το νερο.προσθηκη αντιστροφης οσμωσης λοιπον ,μαζι με τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια.

την σκληροτητα,λοιπον οπως και την καθαροτητα μας την φτιαχνει η αο.

το πεχα μας το κραταει σταθερο και χωρις σκαμπανεβασματα ΜΟΝΟ η χρηση φυαλης διοξειδιου του ανθρακα co2.ιδιαιτερα αν υπαρχει και πεχα κοντρολλερ με ηλεκτρομαγνητικη,μπορουμε να ελεγχουμε 100% εμεις το πεχα μεσα στο ενυδρειο μας...

ολοι οι υπολοιποι τροποι,οπως τυρφη κλπ,εκτος του οτι δεν ειναι σταθεροι,θα μας κουρασουν και γρηγορα.

μακρια απο χημειες και ζουμια που ριχνουν η ανεβαζουν το πεχα,γιατι ειναι αναξιοπιστα,και το πιθανοτερο ειναι να μας δημιουργησουν και αλγες...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η βασικη αρχη για εναν χομπιστα που θελει να εχει και να διατηρει σε τελεια κατασταση δισκους ειναι η εξης.

ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

:wub::D:rasp:

Βέβαια και η σωστή χρήση τύρφης μπορεί να έχει επίσης πάρα πολύ καλά και ελεγχόμενα αποτελέσματα, εφόσον η προετοιμασία του νερού γίνεται εκ των πρωτέρων σε κάποια βαρέλα, ώστε να δημιουργηθούν οι συνθήκες που απαιτούνται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...