Jump to content

Red Sea(παρουσιαση)


fishstick

Recommended Posts

Γεια σας μετα απο σκεψη ξεκινησα πριν απο τρεις μηνες περιπου ενα reefaki και εγω!Ολα φαινονται καλα απο τιμες αλλα δυστηχως χωρις εμφανη λογο μεχρις στιγμης εχω χασει 4 ψαρακια :wub::D

Δεν ξερω τι γινετε και θελω τα φωτα σας!!Απο τιμες οπως ειναι ολα οκ!

Νο2 , ΝΗ4 , ΡΟ4 0

Νο3 10

ΡΗ 8.2-8.3

Αλκ. 9-10

Ca 460

Μg 1400

Το ενυδρειο εκτος απο το μαμα εξοπλησμο εχει και μια coralia 3 να βαραει στη επιφασια για να εχω αρκετη αναταραξη!Αυτα δεν ξερω τι αλλο να σας πω παραθετω φωτο!θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο να μου πειτε τη γνωμη σας για τις θεσεις των κοραλιων και των βραχων καθως και τι ειναι αυτο το καφε πρασινο στην αμμο!Α!!!Τα φωτα αναβουν 7.5 ωρες και η πυκνοτητα ειναι 1024!!!Και θερμοκρασια 27 C.

post-7502-1209128942_thumb.jpg post-7502-1209128971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε επιτελους 2 μηνες παλευω να γραφτει!!Πρεπει να πω οτι το ενυδρειο το εχω ζησει και παρακολουθησει απο κοντα και ειναι τυπικη σε ολα!Και στις αλλαγες της και στις μετρησεις και σε ολα ειληκρινα και εγω δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει!!Εκει που ολα πανε μια χαρα ξαφνικα ενα ψαρι μας αφηνει...τι να πω παιδια τα φωτα σας γρηγορα γιατι ειναι ενα σταδιο πριν τη μελαγχολια :wub::D

Α!!Καλη συνεχεια και καλο κουραγιο!!!Welcome welcome!!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο !!!! :wub: πολύ καλό το αποτέλεσμα.

Οι τιμές είναι καλές, μόνο το CA να το κρατάς 380 - 410.

Κάποιες σπηλιές για φυσικό καταφύγιο θα τις δεχόντουσαν με χαρά τα ψαράκια σου.

Το clam νομίζω μπήκε νωρίς, .... προτιμάει ένα καλά στρωμένο ενυδρείο.

Τι ψάρια έχασες ?

Link to comment
Share on other sites

Α!Τωρα που ειδα τον ΝΑVΥ να λεει για το clamaki στο τσακ το προλαβε ηταν για το tank μου!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

Εχασα ενα loreto ηταν μεσα 2.5 μηνα , ενα blue tang baby και ena bicolor και ενα baby ocellaris!

Έγινε επεξεργασία - fishstick
Link to comment
Share on other sites

Έβαλες γρήγορα και πολλά ψάρια μέσα........ το αποτέλεσμα ήταν φυσικό.

Μην βάλεις άλλο ψάρι ακόμα, ΥΠΟΜΟΝΗ.

Το blue και ο LO θέλουν αρκετά λίτρα, δεν είναι για ΝΑΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Με το Γιαννη ξεκινησαμε μαζι τα ενυδρεια και το clamaki το ειχε δει εκεινος για να το παρει για το ενυδρειο του αλλα αλλαξε γνωμη και το πηρα εγω :wub:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφα αλλά με μεγάλη ευαισθησία......εγώ έβαλα μετά από ένα χρόνο.

εύχομαι να σου πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Ενα fox face,ενα cardinalfish,μια salaria και ενα goby που τρωει αμμο!!!(δυσκολευομαι λιγο με τα ονοματα)

Link to comment
Share on other sites

τα cardinal να ξερεις οτι θέλουν κοπαδακι από 5-6 ατομα...,... το fox ειναι αλγοφάγο καί κάνει πολύ καλή δουλεια στό βράχο, αλλά θέλει ενυδρείο με πολλά λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τρέχει 3 μήνες σημαίνει ότι είναι είναι/ήταν πολύ νωρίς για 4 που έχεις τώρα και 4 που πέθαναν !!!

Αλλά κατά τα άλλα μια χαρά απλά οταν βάζεις ένα ψάρι ,και ειδικά κάποιο απο αυτά που πέθαναν ,περιμένεις κάνα ,δυο μήνες πριν βάλεις το επόμενο !!!Ειδικά σε μικρά ενυδρεία που ο χώρος είναι περιορισμένος και το ένα ψάρι "στρεσάρει" το αλλο !!!

Οσο αφορά το blue tang ειναι πολύ ευαίσθητα ακόμα σε μεγάλα και ώριμα ενυδρεία και όταν δε ειναι baby τοτε είναι ακόμη πιο ευαίσθητα!!!

Πάντος πολύ ωραίο το ενυδρείο !!! :wub:

Υπομονή !και σιγά σιγά!!!

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια άνθρωποι...

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.

Παραθέτω μια φωτογραφία του αστερία που μεγαλώνω από την κατασκευή του ενυδρείου. Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει να μου πει εάν είναι ασφαλής για το ενυδρείο ή όχι. Τι να κάνωωωωωω; :wub:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

post-7502-1209631634_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον κρατας ειναι απο τους καλους.... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...