Jump to content

Βοήθεια το ενυδρείο μου πεθαίνει!!!


Recommended Posts

Σας εκλειπαρω για αμεση βοηθεια.

Προχθες εντοπισα αρλεκινο με θαμπο χρωμα κολιμενα πτερυγια να κανει γυρους σε συγκεκριμενο σημείο και να μην τρωει. Αργοτερα εντοπισα και ενα ροδοστομο με θαμπο χρωμα.

Αφου αφαιρεσα τον ανθρακα απο το φιλτρο ακολουθησα αγωγη με esha 2000.

Εχθες το βραδυ τα albino γατοψαρα παρουσιασαν ροζ χρωμα κυριως στα πτερυγια, αδυναμια στο κολυμπι, και περιτοματα χοντρα και κεραμυδι.

Σήμερα το πρωι 5 albino απο τα 9 συνολικα βρεθηκαν νεκρα μαζι με 2 sterbai και 2 ροδοστομα.

Βοηθειααααα!!!!

Το ενυδρεια εχει και 4 δισκους που μεχρι στιγμης δεν εχουν παρουσιαση κατι.

ph 7.4

kh 3

no2 0

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου ολα ειναι τελεια στο νεράκι μου.

Παρολα αυτα εχθες το βραδυ εκανα μια καλη αλλαγη με νερο απο Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου τα εχω απο χρονο και πάνω όλα απλα λογο μετακομισεις, ειχαν παραμεινει για 2 μηνες σε πολυ μικρο ενυδρειο 75 λιτρων, και εδω και 3 εβδομαδες εχουν μεταφερθει στο κανονικο τους σπιτακι 240 λιτρων κατω απο τελειες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω 4 δισκους, 8 ροδοστομους, 10 αρλεκινους, 10 καρδιναλιους και ειχα και 11 γατοψαρα τα οποια τωρα δεν υπαρχουν μπορεις να δωσεις λυση στο προβλημα μου ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

FURAN-2 & FUNGUS CURE Ή BACTOPUR DIRECT!

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορει να φταει?

Δε μπορω να καταλαβω. Τα γατοψαρα εξοντοθηκαν οταν εριξα μεσα esha2000.

Πρωτη φορα βλεπω ή ακουω κατι τετοιο να εξοντωθει ολος ο πληθυσμος των γατοψαρων.

Επερναν ενα ροζ προς κοκκινο χρωμα, τα πτερυγια αποσυντιθονταν και ολα αυτα ταχυτατα.

Ποιος μπορει να το εξηγησει?

Link to comment
Share on other sites

Τα γατόψαρα είναι γενικά πολύ ευαίσθητα ψάρια... και ειδικά για δισκοενυδρείο με θερμοκρασίες γύρω από τους 29 βαθμούς δέχονται ένα ζόρισμα παραπάνω με αποτέλεσμα να παρουσιάζονται απώλειες και ασθένιες όπως στην περίπτωση σου. Επίσης το ενυδρείο σου είναι ακόμα στα πρώτα του βήματα.

Αναφέρεις ότι πριν ξεκινήσεις την θεραπέια με esha 2000 αφαίρεσες τον άνθρακα, γιατί τον είχες μέσα???? κατά την γνώμη μου η μόνιμη χρήση του χωρίς κάποιον λόγο κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Στην θέση σου αρχικά θα ακολουθούσα την συμβουλή του Nidal.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχιν δεν εχω απλο ανθρακα αλλα κατεργασμενο με ρυτινη ο οποιος ειναι σουπερ και τον συνιστω σε ολους. Θα κανει εμφανεστατη την αλλαγη στο ενυδρειο την επομενη κιολας μερα απο την τοποθετηση του.

Η διαρκεια ζωης του ειναι 3-6 μήνες.

Δευτερον τα γατοψαρα τα ειχα 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα.

Τριτων το esha 2000 δε το συνιστατε?

Τεταρτων με τις περιγραφες που εδωσα παραπανω δε μπορει καποιος να εντοπιση την αρρωστεια. Επίσης ενας αρλεκινος εχει βγαλει απο τη μια μερια ενα εξωγκομα, και οι υπολοιποι εχουν θαμπο χρωμα και σημεια στο σωμα τα οποια μοιαζουν σαν λεκεδες.

Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει τον άνθρακα που περιγράφεις θα με ενδιέφερε να καταλάβω σε τι διαφοροποείται από τον κοινό. Όταν λες ότι είναι κατεργασμένος με ρυτίνες διαφοροποιεί το γεγονός ότι ο ανθρακας παρακρατά χρήσιμες ουσίες για την σωστή διαβίωση των ψαριών σου (που λογικά προσθέτεις όπως ιχνοστοιχία και ηλεκτρολύτες)???

Χωρίς να είμαι ειδίμον περί των ασθενειών - δεν θα απέκλεια την παρατεταμένη χρήση άνθρακα να σχετίζεται με τα προβλήματα στο ενυδρείο σου, τον αποχρωματισό των ψαριών σου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...