Jump to content

Eπιλογή ψαριών για ενυδρείο 100 λίτρων


Recommended Posts

Γειά σας,

είμαι καινούριος και θα ήθελα τα φώτα σας.Εδω και μια βδομάδα παλεύω με το καινουριο μου ενυδρείο!Αφού έβαλα τις πέτρες τις οποίες είχα μαζέψει απο τη θάλασσα (τις απολύμανα με χλωρίνη και μετά έβαλα αντιχλώριο) και το υπόστρωμα (χαλαζία 3-6mm) περιμενω να έρθουν τα υλικά του φίλτρου για να αρχίσω το στρώσιμο(τα έχω παραγγείλει από γνωστό on-line κατάστημα -γερμανικό- οποτε καταλαβαίνετε ποιο εννοώ. ξέρετε πόσο καιρό κάνουν να φτάσουν?).¨Εχω επίσης παραγγειλει ενα σκεύασμα με βακτήρια για το στρώσιμο.Πως προτεινετε να το κάνω(έχω διαβασει πολύ αλλά δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να χρησιμοποιήσω αμμωνία τροφή ή οτιδηποτε άλλο.)?Επίσης περιμένω κορμούς (Savannenholz).Τα φυτά που διάλεξα είναι εύκολα και όχι με πολλες απαιτήσεις.Anubias bart.var.barteri, Anubias barteri var. Nana,Acorus gramineus variegatus,Crinum thaianum.Tις ανούμπιες θα τις δέσω στους κορμούς , ενώ το Acorus gramineus variegatus θα το δεσω με μια πετονιά στο τζάμι του ενυδρείου γιατιί διάβασα ότι το επάνω μέρος του πρέπει να είναι έξω.Τέλος θέλω να ρωτήσω για το Crinum thaianum πρέπει να βάλω κάτι στο υπόστρωμα πριν το φυτέψω ή κατευθείαν?Το ενυδρείο ειναι 100 λίτρα και θα ήθελα βοήθεια με την επιλογή των ψαριών.Είδα ότι τα κριμπένσις είναι σχετικά εύκολα για αρχάριους καθώς και τα Mikrogeophagus ramirezi.(Σκεφτόμουν και για αγγελόψαρα αλλά το ενυδρείο μου ειναι πολυ μικρό για αυτά.)Πόσα απο αυτα μπορώ να βάλω?Μπορώ να προσθέσω και κάποια άλλα είδη?Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας!(Ουφ τα πα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες .

Mikrogeophagus ramirezi

Πανεμορφα ψαρια . Δες και κανενα κοπαδοψαρο

Cardinal Tetra -Rummy-Nose Tetra μπορεις να τα βαλεις μαζι με

τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

είμαι καινούριος και θα ήθελα τα φώτα σας.Εδω και μια βδομάδα παλεύω με το καινουριο μου ενυδρείο!Αφού έβαλα τις πέτρες τις οποίες είχα μαζέψει απο τη θάλασσα (τις απολύμανα με χλωρίνη και μετά έβαλα αντιχλώριο) και το υπόστρωμα (χαλαζία 3-6mm) περιμενω να έρθουν τα υλικά του φίλτρου για να αρχίσω το στρώσιμο(τα έχω παραγγείλει από γνωστό on-line κατάστημα -γερμανικό- οποτε καταλαβαίνετε ποιο εννοώ. ξέρετε πόσο καιρό κάνουν να φτάσουν?).¨Εχω επίσης παραγγειλει ενα σκεύασμα με βακτήρια για το στρώσιμο.Πως προτεινετε να το κάνω(έχω διαβασει πολύ αλλά δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να χρησιμοποιήσω αμμωνία τροφή ή οτιδηποτε άλλο.)?Επίσης περιμένω κορμούς (Savannenholz).Τα φυτά που διάλεξα είναι εύκολα και όχι με πολλες απαιτήσεις.Anubias bart.var.barteri, Anubias barteri var. Nana,Acorus gramineus variegatus,Crinum thaianum.Tις ανούμπιες θα τις δέσω στους κορμούς , ενώ το Acorus gramineus variegatus θα το δεσω με μια πετονιά στο τζάμι του ενυδρείου γιατιί διάβασα ότι το επάνω μέρος του πρέπει να είναι έξω.Τέλος θέλω να ρωτήσω για το Crinum thaianum πρέπει να βάλω κάτι στο υπόστρωμα πριν το φυτέψω ή κατευθείαν?Το ενυδρείο ειναι 100 λίτρα και θα ήθελα βοήθεια με την επιλογή των ψαριών.Είδα ότι τα κριμπένσις είναι σχετικά εύκολα για αρχάριους καθώς και τα Mikrogeophagus ramirezi.(Σκεφτόμουν και για αγγελόψαρα αλλά το ενυδρείο μου ειναι πολυ μικρό για αυτά.)Πόσα απο αυτα μπορώ να βάλω?Μπορώ να προσθέσω και κάποια άλλα είδη?Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας!(Ουφ τα πα!!!)

φιλε καλως ηρθες στο ΑΖ.τωρα οσο για τα πραγματα που εχεις παραγγειλει απο προσωπικη μου εμπειρια σου λεω κανα μηνα. οσο για ποσα αγγελοψαρα μπορεις να βαλεις με τα λιτρα που εχεις το πολυ μεχρι δυο και παλι εισαι οριακα..για τα υπολοιπα που ρωτας θα σου πουνε και τα υπολοιπα παιδια καλη διαμονη :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον κοντοπατριωτη.

Για το στρωσιμο μπορεις να βρεις απο κανενα συντοπιτη συνχομπιστα να σου δωσει μπολι. και σε 2-3 μερες εισαι ετοιμος.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τον κοντοπατριωτη.

Για το στρωσιμο μπορεις να βρεις απο κανενα συντοπιτη συνχομπιστα να σου δωσει μπολι. και σε 2-3 μερες εισαι ετοιμος.

Καλώς σας βρήκα!Αν υπάρχει κάποιος κοντά στην Αλεξανδρούπολη που θα μπορούσε να με βοηθήσει

θα του ήμουν ευγνώμον!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες. Εγώ είχα δύο αγγελόψαρα στα ίδια λίτρα και δεν είχα πρόβλημα, είχα βάλει και γκουράμι μαζί καθώς και ξιφοφόρους και ένα μικρό γατόψαρο.

Πάντως πριν προχωρήσεις στην επιλογή των ψαριών περίμενε να μάθεις τι είδος νερού έχεις στην περιοχή σου, οπότε για να μην ταλαιπωρείσαι, να επιλέξεις ψάρια κοντά στα χαρακτηριστικά αυτού του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να ξέρω προς τα που παω!Εχω διαβασει οτι γενικα τα αγγελοψαρα θελουν ψηλο ενυδρειο και το δικο μου ειναι μονο 40 εκατοστα.Περιμενω κι αλλες προτασεις αλλα και απαντησεις στις φυτοερωτησεις μου!Σας ευχαριστω για την ανταποκριση!

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ να μην πάρουν το τελικό τους μέγεθος, εάν δεν έχουν το απαιτούμενο ύψος στο ενυδρείο. Και το δικό μου 40 εκατοστά ήτανε. Δεν μπορώ να πω ότι γίνανε και τεράστιοι. Ίσως να έφταιγε και το ότι είχε μέσα αρκετά ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ να μην πάρουν το τελικό τους μέγεθος, εάν δεν έχουν το απαιτούμενο ύψος στο ενυδρείο. Και το δικό μου 40 εκατοστά ήτανε. Δεν μπορώ να πω ότι γίνανε και τεράστιοι. Ίσως να έφταιγε και το ότι είχε μέσα αρκετά ψαράκια...

Δλδ κατά τη γνώμη σου άμα βάλω αγγελόψαρα πόσα να βάλω?Αν βάλω ενα ζευγαρι Κριμπενσις κι ένα ζευγάρι Mikrogeophagus ramirezi ειναι οκ ή το παραφορτώνω?Αν βάλω αγγελόψαρα θα πρότεινες κάποια άλλη σύνθεση?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

:wub:

Καλώς Όρισες..

Η παραγγελία σου θα έρθει μέσα σε ένα μήνα από την ημέρα που παράγγειλες συνήθως 20 με 25 μέρες κάνει (ανάλογα με το e-shop). Θα έρθει στη Θεσσαλονίκη με το τρένο και μετά με τα ΕΛΤΑ μέχρι την Αλεξανδρούπολη. Θα σου έρθει ειδοποίηση για συστημένο, να πας να πάρεις το δέμα από το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

:wub:

Καλώς Όρισες..

Η παραγγελία σου θα έρθει μέσα σε ένα μήνα από την ημέρα που παράγγειλες συνήθως 20 με 25 μέρες κάνει (ανάλογα με το e-shop). Θα έρθει στη Θεσσαλονίκη με το τρένο και μετά με τα ΕΛΤΑ μέχρι την Αλεξανδρούπολη. Θα σου έρθει ειδοποίηση για συστημένο, να πας να πάρεις το δέμα από το ταχυδρομείο.

:D Eυχαριστώ!Βέβαια τα φυτάκια μου βλέπω να έρχονται αποξηραμένα αφου γίνεται τοσο ταξίδι!Δεν πειράζει θα τα φυτέψω σε σπόρους :rasp: !!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ κατά τη γνώμη σου άμα βάλω αγγελόψαρα πόσα να βάλω?Αν βάλω ενα ζευγαρι Κριμπενσις κι ένα ζευγάρι Mikrogeophagus ramirezi ειναι οκ ή το παραφορτώνω?Αν βάλω αγγελόψαρα θα πρότεινες κάποια άλλη σύνθεση?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Στα 100 λίτρα μέχρι δύο αγγελόψαρα καλά είναι. Δεν μπορείς να τα συνδιάσεις με neon γιατί θα τα φάνε, εκτός εάν βάλεις πρώτα τα neon και μετά από λίγες μέρες τα αγγελόψαρα. Δεν μπορείς επίσης να τα συνδιάσεις με τιγράκια (barbus) γιατί θα τους τσιμπάνε τις ουρές και τα πτερύγια. Μπορείς να βάλεις άλλα είδη που αγαπάνε το όξινο και μαλακό νερό.

Τα κριμπένσις δεν νομίζω ότι πάνε σε κοινόβιο ενυδρείο. Όσο για τα ραμιρέζι δεν γνωρίζω, ας σου πει κάποιος άλλος.

Πάντως πριν από όλα κοίταξε το νερό σου τι είναι, σκληρό, μαλακό, όξινο ή αλκαλικό. Αφου στρώνεις τώρα το ενυδρείο σου πάρε μετρήσεις και δες κι από εκεί και μετά αποφάσισε τι ψάρια θα βάλεις, για να μην ταλαιπωριέσαι μετά με το να αλλάζεισ τις συνθήκες του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μια βδομάδα παλεύω με το καινουριο μου ενυδρείο!Αφού έβαλα τις πέτρες τις οποίες είχα μαζέψει απο τη θάλασσα....

Καλως ηρθες φιλε και καλο διαβασμα.

Αυτο σε περιοριζει αρκετα στην επιλογη των ψαριων, γιατι οι θαλασσινες πετρες (πλυμενες-απλυτες δεν εχει σημασια) θα επιρεασουν πολυ τις τιμες του νερου.

Ψαχτο καλα και αυτο και τα πιο πανω που γραφουν τα παιδια.

Και φυσικα πρωτα απόλα το ενυδρειο να στρωσει καλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση.

Βρες καποιον στην περιοχη σου να σου δωσει μπολι απο το ενυδρειο του, (αν ειναι υγειες και σωστο ενυδρειο αλλιως μακρυα) για να το στρωσεις πιο γρηγορα.

Υπαρχουν αρκετοι χομπιστες στην πολη σου.

Googlare να τους βρεις :wub:

Καλη συνεχεια.

Φιλικα Δελτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε και καλο διαβασμα.

Αυτο σε περιοριζει αρκετα στην επιλογη των ψαριων, γιατι οι θαλασσινες πετρες (πλυμενες-απλυτες δεν εχει σημασια) θα επιρεασουν πολυ τις τιμες του νερου.

Ψαχτο καλα και αυτο και τα πιο πανω που γραφουν τα παιδια.

Και φυσικα πρωτα απόλα το ενυδρειο να στρωσει καλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση.

Βρες καποιον στην περιοχη σου να σου δωσει μπολι απο το ενυδρειο του, (αν ειναι υγειες και σωστο ενυδρειο αλλιως μακρυα) για να το στρωσεις πιο γρηγορα.

Υπαρχουν αρκετοι χομπιστες στην πολη σου.

Googlare να τους βρεις :wub:

Καλη συνεχεια.

Φιλικα Δελτα.

Tις είχα τεστάρει με το υδροχλωρικό οξύ και δεν είναι ασβεστολιθικές.Το έψαξα αρκετά και παντού ιδιαιτερη έμφαση δίνονταν στο αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι.Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να λάβω υπ'οψιν?Αν ναι καλό θα ήταν να το μάθω γρήγορα τώρα που δεν έχω βάλει ακόμα νερό.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1.Μετρα το νερο της βρυσης οπως σου ειπαν παραπανω .

2.Θα σου προτεινα πριν βαλεις τις πετρες να γεμισεις το ενυδρειο με νερο .

3.Να κανεις τις πρωτες μετρησεις

5.Να βαλεις τη πρωτη πετρα και μετα παλι μετρησεις .

6.Αν οι μετρησεις ειναι ΟΚ βαλε και τις αλλες και κανε μετρησεις.

7.Αν οι πετρες δεν αλλαζουν τις τιμες του νερου εισαι ΟΚ.

8.Δε πρεπει να αλλαζει η τιμη του Ν02

Link to comment
Share on other sites

1.Μετρα το νερο της βρυσης οπως σου ειπαν παραπανω .

2.Θα σου προτεινα πριν βαλεις τις πετρες να γεμισεις το ενυδρειο με νερο .

3.Να κανεις τις πρωτες μετρησεις

5.Να βαλεις τη πρωτη πετρα και μετα παλι μετρησεις .

6.Αν οι μετρησεις ειναι ΟΚ βαλε και τις αλλες και κανε μετρησεις.

7.Αν οι πετρες δεν αλλαζουν τις τιμες του νερου εισαι ΟΚ.

8.Δε πρεπει να αλλαζει η τιμη του Ν02

Ευχαριστώ.Βέβαια είναι λίγο δυσκολο να βαζω νερό και μετά τις πετρες γιατι δε θα μπορώ να τις κολλήσω!Επίσης είναι διαφορετικές μεταξύ τους και μπορεί κάποιες να επηρεάζουν και κάποιες άλλες όχι.Θα το ψαξω λίγο παραπάνω και θα δω.Αν τελικά δε κάνουν προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο είδος?(δηλαδή να μπορώ να πάω σε μια μάντρα και να ζητησω συγκεκριμένες πέτρες)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε περιοριζει αρκετα στην επιλογη των ψαριων, γιατι οι θαλασσινες πετρες (πλυμενες-απλυτες δεν εχει σημασια) θα επιρεασουν πολυ τις τιμες του νερου.

Ψαχτο καλα και αυτο και τα πιο πανω που γραφουν τα παιδια.

Πως μπορούν να αλλάξουν τις τιμές του νερού αφού τις έχει τεστάρει με το υδροχλωρικό οξύ (δεν πρέπει να αφρίζουν) και εφόσον έχουν βραστεί ή έχουν περαστεί με χλωρίνη για απολύμανση;

Έγινε επεξεργασία - teodkats
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Διαβάζω, διαβάζω σ' αυτό το post και θα ήθελα να δώ τα πράγματα σε μιά σειρά...

Φίλε kalagio καλώς ήρθες.

Η άποψή μου όπως και πολλών άλλων πιο πάνω είναι να μετρήσεις το νερό της περιοχής σου για ανθρακική σκληρότητα ΚΗ, Γενική σκληρότητα GH και το PH.

Φοβάμαι το νερό στην περιοχή σου είναι πολύ σκληρό και για αρχή θα είναι δύσκολο να δημιουργήσεις ένα περιβάλον με χαμηλές σκληρότητες και PH, που χρειάζονται τα ψάρια που θέλεις να βάλεις.

α. Φυτά

Ήδη πολύ σωστά έχεις επιλέξει φυτά για σκληρό νερό, εκτός Acorus gramineus variegatus που θέλει λίγο πιο μαλακό.

Δεν συμφωνώ να το δέσεις με πετονιά γιατί θέλει να φυτευτεί το ρίζωμά του. Μπορεί να μπεί και μέσα στο νερό. Μόνο αν θέλεις να δείς λουλούδια θα πρέπει να προεξέχει από το νερό. Συνήθως είναι φυτό που μπαίνει στις όχθες λιμνών και σπάνια σε ενυδρεία.

Το Crimun Thaianum θέλει να βάλεις το ρίζωμα και το 1/3 του βολβού μέσα στο υπόστρωμα γιατί αλλοιώς θα σαπίσει ο βολβός.

Μια παστίλια λιπάσματος στο ρίζωμα όλων των φυτών θα κάνει καλό.

β. Ψάρια

Το μίνιμουμ για ένα ζευγάρι σκαλάρια είναι 120 Lt, και πρέπει να πάρεις 3-4 και αν είσαι τυχερός και βρεθεί ζευγάρι να δόσεις τα άλλα. Αλλοιώς όσο τα περιορίζεις και έχεις περισσότερα από ένα αρσενικά σ' αυτά τα λίτρα θα έχεις τσακωμούς. Ναι μπορούν να μπούν με κοπάδι Cardinal ή Neon αλλά όπως σωστά είπε ο aigagros πρέπει να έχει στρώσει καλά το ενυδρείο χωρίς ψάρια, να μπούν τα Tetras και μετά από 1 εβδομάδα τα Σκαλάρια.

Τα Kribensis είναι Αφρικανικές κιχλίδες πιο μαλακού νερού μεν αλλά φτάνουν στα 10 εκ.

Τα Ramirezi είναι Αμερικανικές κιχλίδες αλλά θέλουν ακόμα πιο μαλακό νερό, πιο μικρά 5 εκ και θέλουν άλλη θερμοκρασία. Δεν ταιριάζουν.

γ. Πέτρες

Σε πολλά posts διαβάζω μια φοβία για τις ασβστολιθικές πέτρες. Αυτό είναι εν μέροι σωστό.

Το ασβέστιο για να φτάσει να διαλύεται στο νερό (άρα να ανεβάζει την σκληρότητα) χρειάζεται πολύ όξινο περιβάλον. Δηλαδή PH από 6,5 και κάτω. Για ενυδρεία που το PH θα παραμένει ουδέτερο 7,0 και πάνω ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα.

Καμιά φορά βοηθάνε και φυτά με σκληρά φύλα, όπως οι Anubias, Crinum κλπ να παίρνουν και λίγο ασβέστιο αλλοιώς για τις ανάγκες τους θα τραβάνε ασβέστιο από το νερό και θα κατεβάζουν την KH.

Τα πάντα είναι μελέτη και ισορροπία !

Δεν κοιτάς για κανένα περιβάλον Malawi ή Τanganika ; Σε βλέπω πιο κοντά από νερό, φυτά και πέτρες.

Καλό διάβασμα φίλε kalagio και καλές επιλογές... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα.

- Στο θεμα του Acorus gramineus variegatus να προσθεσω οτι εχω διαβασει (δεν το ειχα ποτε το φυτο) οτι : προσοχη, αργα ή γρηγορα, αν μεινει τελειως βυθισμενο θα πεθανει και θα μολυνει το νερο. Ειναι φυτο για λιμνες και η ζωη του, ετσι κι αλλιως, ειναι γυρω στον ενα χρονο.

- Στο θεμα των πετρων ειμαι παντα επιφυλακτικος ειτε ειναι απο "μαντρα" ειτε απο ποταμι ή θαλασσα.

Δεν ειναι μονο το θεμα αν ειναι ασβεστιλιθικες, αλλα τι εχουν"φαει" απο μολυνση και φυσικα ουσιες που "κουβαλανε" μεσα τους απο τη θαλασσινη καταγωγη τους.

Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος αλλα δεν εχω δει μια διευκρινηση καπου, ή μια επιβεβαιωση οτι δεν παιζει ρολο στη χημεια του νερου η θαλασσινη πετρα στο "γλυκο" ενυδρειο.

Και στο τελος δεν χρειαζεται να το ψαξω και περισσοτερο αφου θα προτιμουσα μια "γλυκια" πετρα στο "γλυκο" ενυδρειο μου.

Δεν εχω πετρα στο ενυδρειο μου, αν εβαζα ομως θα προτιμουσα μια "ψαρεμενη" σε ποταμι με "καλο προιστορικο" και μαλιστα κοντα στην αρχη του, αλλιως μια αγοραστη ενυδρειακη.

- Τετρα με σκαλαρια δεν θα εβαζα, γιατι εχω διαβασει οτι μαλις παρουν καλο μεγεθος τα σκαλαρια μπορει να αρχισω να βλεπω να λιγοστευουν τα τετρα.

Φιλικα Σπυρος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο,

Καλά τα λές, αλλά δεν υπάρχει κάτι αμόλυντο σήμερα, στα ποτάμια διοξίνες και απόβλητα από εργοστάσια.

Στην θάλασσα πετρέλαιο και χημικά. Ποιος μας εγγυάται άπό που προέρχονται οι πέτρες στα ενυδρειακά καταστήματα; Οι περισσότεροι από υλικά οικοδομών αγοράζουν. Σε ένα - δύο έχω δεί πέτρες σε σελοφάν με ετικέττα και περιγραφή για το πέτρωμα, αλλά όχι την προέλευση.

Για να μην τρομοκρατήσουμε όμως όλο τον κόσμο, έχω να προτείνω τα παρακάτω.

Καλό βράσιμο ή/και απολύμανση σε πλαστικό δοχείο με διάλυμα υδροχλωρικού οξέως 10% (απαραίτητα τα λαστιχένια γάντια).

Αυτό διαλύει τα κατάλειπα από την επιφάνεια και ανοίγει τους πόρους του πετρώματος.

Έστω κι αν είναι ασβεστολιθικές το να παραμείνουν για λίγο σε υδροχλωρικό θα καθαρίσει την επιφάνεια.

Αφού τοποθετηθούν οι πέτρες στο ενυδρείο και όλα τα υπόλοιπα, χρήση ενεργού άνθρακα 3 - 7 μέρες (ανάλογα την υπομονή) για να τραβήξει ότι μπορεί από βαρυά μέταλα, τοξίνες κλπ. και μετά τα ψάρια.

Αν πρόκειται για πέτρες από την θάλασσα, μόνο από περιοχές που υπάρχουν αχινοί. Το καλύτερο σημάδι για μη μολυσμένα νερά.

Οι πέτρες από την θάλασσα δεν είναι όλες ασβεστολιθικές, αλλά έχουν επάνω μικροοργανισμούς και κοχυλάκια. Η παραμονή τους στο υδροχλορικό θα διαλύσει (κάψει) τα υπολείματα.

Καλό είναι να αποφεύγονται στα γλυκά ενυδρεία.

Συμφωνώ μαζί σου το "γλυκό" πάει με το "γλυκό" αλλά και λίγο αλατάκι ακόμα και στα γλυκά βάζουνε... :wub:

Σωτήρης

Υ.Γ. Προσοχή απαγορεύεται να βγάζει και να παίρνει κάποιος πέτρες από ποτάμια και θάλασσα. Χρειάζεται ειδική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λές, αλλά δεν υπάρχει κάτι αμόλυντο σήμερα, στα ποτάμια διοξίνες και απόβλητα από εργοστάσια.

Στην θάλασσα πετρέλαιο και χημικά. Ποιος μας εγγυάται άπό που προέρχονται οι πέτρες στα ενυδρειακά καταστήματα; Οι περισσότεροι από υλικά οικοδομών αγοράζουν. Σε ένα - δύο έχω δεί πέτρες σε σελοφάν με ετικέττα και περιγραφή για το πέτρωμα, αλλά όχι την προέλευση.

Για να μην τρομοκρατήσουμε όμως όλο τον κόσμο, έχω να προτείνω τα παρακάτω.

Καλό βράσιμο ή/και απολύμανση σε πλαστικό δοχείο με διάλυμα υδροχλωρικού οξέως 10% (απαραίτητα τα λαστιχένια γάντια).

Αυτό διαλύει τα κατάλειπα από την επιφάνεια και ανοίγει τους πόρους του πετρώματος.

Έστω κι αν είναι ασβεστολιθικές το να παραμείνουν για λίγο σε υδροχλωρικό θα καθαρίσει την επιφάνεια.

Αφού τοποθετηθούν οι πέτρες στο ενυδρείο και όλα τα υπόλοιπα, χρήση ενεργού άνθρακα 3 - 7 μέρες (ανάλογα την υπομονή) για να τραβήξει ότι μπορεί από βαρυά μέταλα, τοξίνες κλπ. και μετά τα ψάρια.

Αν πρόκειται για πέτρες από την θάλασσα, μόνο από περιοχές που υπάρχουν αχινοί. Το καλύτερο σημάδι για μη μολυσμένα νερά.

Οι πέτρες από την θάλασσα δεν είναι όλες ασβεστολιθικές, αλλά έχουν επάνω μικροοργανισμούς και κοχυλάκια. Η παραμονή τους στο υδροχλορικό θα διαλύσει (κάψει) τα υπολείματα.

Καλό είναι να αποφεύγονται στα γλυκά ενυδρεία.

Συμφωνώ μαζί σου το "γλυκό" πάει με το "γλυκό" αλλά και λίγο αλατάκι ακόμα και στα γλυκά βάζουνε... :wub:

Το υδροχλωρικό οξύ (άκουα φόρτε) 10% σε διάλυμα με νερό (στη χημεία ήμουν άσχετος δηλαδή σε 10 λίτρα νερό και 1 λίτρο άκουα φόρτε; )

Έχω δει σε pet shop χαλίκι σε σκευασία που να λέει ποταμίσιο να έχει μέσα σπασμένα μαύρα κοχύλια από μύδια. Πιο κοροϊδεύουν τα περισσότερα υλικά είναι από θάλασσα…..

Link to comment
Share on other sites

Το υδροχλωρικό οξύ (άκουα φόρτε) 10% σε διάλυμα με νερό (στη χημεία ήμουν άσχετος δηλαδή σε 10 λίτρα νερό και 1 λίτρο άκουα φόρτε; )

Έχω δει σε pet shop χαλίκι σε σκευασία που να λέει ποταμίσιο να έχει μέσα σπασμένα μαύρα κοχύλια από μύδια. Πιο κοροϊδεύουν τα περισσότερα υλικά είναι από θάλασσα…..

Tις έβγαλα τις πέτρες!Δεν ήμουν και πολύ σιγουρος για την καθαριοτητά τους απο εκεί που τις μάζεψα.Βέβαια τώρα δε ξέρω τι να κανω για αυτό το θέμα.Τα κριμπένσις τι πέτρες χρειάζονται?Που μπορώ να βρω?Tι πρέπει να ζητήσω?

If everything seems to be going well, you have obviously overlooked something

Link to comment
Share on other sites

Το υδροχλωρικό οξύ (άκουα φόρτε) 10% σε διάλυμα με νερό (στη χημεία ήμουν άσχετος δηλαδή σε 10 λίτρα νερό και 1 λίτρο άκουα φόρτε; )

Έχω δει σε pet shop χαλίκι σε σκευασία που να λέει ποταμίσιο να έχει μέσα σπασμένα μαύρα κοχύλια από μύδια. Πιο κοροϊδεύουν τα περισσότερα υλικά είναι από θάλασσα…..

Δεν ήταν πολύ σαφές όπως το έγραψα.

Το Υδροχλωρικό Οξύ ΔΕΝ πωλείται καθαρό παρά μόνο σε χημικά εργαστήρια.

Στα Super Markets πολείται Aqua Forte το οποίο είναι έτοιμο διάλυμα υδροχλωρικού οξέος με νερό. Υπάρχει σε διαφορετικές περιεκτικότητες 1%, 3% και 10% .

Αυτό που συνέστησα ήταν το τελευταίο σαν πιο ισχυρό.

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Είναι πολύ καυστικό!

Να μην έρθει σε επαφή με το δερμα, μάτια και ρούχα.

Πάντα η εργασία να γίνεται σε ανοικτό χώρο, για να μην εισπνέονται οι αναθυμιάσεις.

Πάντα φορόντας χοντρά ελαστικά γάντια (γάντια κουζίνας).

Πάντα μέσα σε σκληρά πλαστικά δοχεία (λεκάνες, κουβάδες).

Μετά καλό ξέπλυμα με καθαρό νερό αλλά όχι να πέσει το καθαρό νερό απότομα στο δοχείο για να μην πεταχτούν σταγώνες έξω.

Link to comment
Share on other sites

Tις έβγαλα τις πέτρες!Δεν ήμουν και πολύ σιγουρος για την καθαριοτητά τους απο εκεί που τις μάζεψα.Βέβαια τώρα δε ξέρω τι να κανω για αυτό το θέμα.Τα κριμπένσις τι πέτρες χρειάζονται?Που μπορώ να βρω?Tι πρέπει να ζητήσω?

If everything seems to be going well, you have obviously overlooked something

Τα Kribensis είναι πανέμορφα ψάρια! Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις max 2 ζευγάρια.

Θέλουν πέτρες, ξύλα και ψιλό μη χαλαζιακό χαλίκι για να σκάβουν και βάζουν τα αυγά τους.

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ & ΕΔΩ για περισσότερες πληροφοριές.

Ψάξε και για βιότοπους Ν.Νιγηρίας, Καμερούν για να δείς πως είναι το περιβάλον τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...