Jump to content

Βοήθειααα


katerinan

Recommended Posts

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους.

Μιας φίλης ο μονομάχος πήδηξε από το ενυδρείο του στο πάτωμα και είναι σε κακή κατάσταση.

Πιο συγκεκριμένα τα mail της ήταν:

1. Ο κόκκινος ψαρής μου πήδηξε έξω, από το κενό που έχει το καπάκι για το φίλτρο. Δεν ξέρω πόση ώρα ήταν έξω και μάλιστα έπεσε πίσω από το γραφείο και είδα και έπαθα μέχρι να τον βγάλω λογικά δηλαδή πρέπει να έχει χτυπήσει κι όλας.Τον έριξα κατευθείαν μέσα αλλά το ψάρι είναι σε άσχημη κατάσταση μοιάζει δεν ξέρω αφυδατωμένο αναπνέει λαχανιασμένα τα μάτια του φαίνονται πολύ μικρά.Δεν ξέρω τι να κάνω.Υπάρχει, μπορώ να κάνω κάτι να τον βοηθήσω. Κοντεύω να τρελαθώ..

2. Μετά από αυτό έμεινε πολλές ώρες στο βυθό ξαπλωμένος στο πλάι.Ελάχιστες φορές ανέβηκε στην επιφάνεια για ανάσα εδώ και πολλή ώρα κάθετε επάνω σ' ένα φύλλο κρυπτοκορίνας και αναπνέει συνεχώς λαχανιασμένα. Μήπως κανένα φάρμακο ή τίποτα βιταμίνες βοηθούσαν την κατάσταση;

Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους.

Μιας φίλης ο μονομάχος πήδηξε από το ενυδρείο του στο πάτωμα και είναι σε κακή κατάσταση.

Πιο συγκεκριμένα τα mail της ήταν:

1. Ο κόκκινος ψαρής μου πήδηξε έξω, από το κενό που έχει το καπάκι για το φίλτρο. Δεν ξέρω πόση ώρα ήταν έξω και μάλιστα έπεσε πίσω από το γραφείο και είδα και έπαθα μέχρι να τον βγάλω λογικά δηλαδή πρέπει να έχει χτυπήσει κι όλας.Τον έριξα κατευθείαν μέσα αλλά το ψάρι είναι σε άσχημη κατάσταση μοιάζει δεν ξέρω αφυδατωμένο αναπνέει λαχανιασμένα τα μάτια του φαίνονται πολύ μικρά.Δεν ξέρω τι να κάνω.Υπάρχει, μπορώ να κάνω κάτι να τον βοηθήσω. Κοντεύω να τρελαθώ..

2. Μετά από αυτό έμεινε πολλές ώρες στο βυθό ξαπλωμένος στο πλάι.Ελάχιστες φορές ανέβηκε στην επιφάνεια για ανάσα εδώ και πολλή ώρα κάθετε επάνω σ' ένα φύλλο κρυπτοκορίνας και αναπνέει συνεχώς λαχανιασμένα. Μήπως κανένα φάρμακο ή τίποτα βιταμίνες βοηθούσαν την κατάσταση;

Τι κάνουμε?

Καλημέρα Κατερίνα και Χρόνια Πολλά.

Νομίζω εάν του έδινε περισσότερο οξυγόνο ίσως το βοηθούσε λίγο.Επίσης ας του άφηνε και το φως σβηστό

καθώς και λίγο STRESS ZYME δεν θα έκανε κακό.Sorry,δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Εύχομαι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη Κατερίνα και Χρόνια Πολλά,

Μάλον ο Δημήτρης θα εννοεί Stress Coat για να βοηθήσει στο δέρμα του από την ταλαιπωρία. Το Stress Zyme είναι βακτηρίδια.

Η γνώμη μου είναι να κάνει άμεσα μετρήσεις η φίλη σου στο ενυδρείο. Ένα ψάρι πηδάει έξω όταν κάτι το ενοχλεί ή/και το περιβάλον του είναι αφόρητο. Μου μυρίζει αμμωνία.

Ο μονομάχος δεν ασφυκτιά έξω από το νερό γιατί μπορεί να αναπνέει αέρα, αλλά στεγνώνει το δέρμα του.

Ελπίζω να μην τον έπιασε με τα χέρια να τον βάλει μέσα.

Μετά τις μετρήσεις και πιθανή αλλαγή νερού με μεγαλύτερη δόση Stress Coat, λίγο Melafix θα βοηθούσε περισσότερο για πιθανή βακτηριδιακή μόλυνση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Όπως θα καταλάβετε είμαι η φίλη που έκανε την ανοησία να αφήνει τρύπες ανοιχτές σε ενυδρείο μονομάχου. :wub:

Το ψαράκι δείχνει ελαφρός καλύτερα σήμερα, αφού κινήτε πολύ περισσότερο από εχθές και έφαγε κιόλας το πρωί.

Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι ουρά και πτερύγια είναι σε άθλια κατάσταση και σε αρκετά σημεία μοιάζουν σαν έχουν βγάλει τρίχες, πολύ ψιλές τριχίτσες.

Το ενυδρείο είναι 30 λίτρα καθαρά, είναι χωρισμένο με πλέγμα στη μέση και φιλοξενώ έτσι δύο μονομάχους.

Οι μετρήσεις μου είναι αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά όλα μηδέν, PH=6,6 KH=2 GH=6.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Όπως θα καταλάβετε είμαι η φίλη που έκανε την ανοησία να αφήνει τρύπες ανοιχτές σε ενυδρείο μονομάχου. :D

Το ψαράκι δείχνει ελαφρός καλύτερα σήμερα, αφού κινήτε πολύ περισσότερο από εχθές και έφαγε κιόλας το πρωί.

Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι ουρά και πτερύγια είναι σε άθλια κατάσταση και σε αρκετά σημεία μοιάζουν σαν έχουν βγάλει τρίχες, πολύ ψιλές τριχίτσες.

Το ενυδρείο είναι 30 λίτρα καθαρά, είναι χωρισμένο με πλέγμα στη μέση και φιλοξενώ έτσι δύο μονομάχους.

Οι μετρήσεις μου είναι αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά όλα μηδέν, PH=6,6 KH=2 GH=6.

Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Από προσωπική εμπειρία όσους μονομάχους είχα, σε ανοικτά ενυδρεία τους είχα, ακόμα και αυτόν που τον έφαγε η "γυναίκα" του μετά από ζυγάρωμα... δεν πήδηξε έξω. :wub:

Κάτι άλλο φταίει...

Φαίνεται να ξεπερνάει το σοκ, αλλά χρειάζεται αγωγή για βακτήρια (να μην σαπίσουν τα πτερύγια) και μύκητες (thread fungus - οι τριχούλες ) που εμφανίζονται σε ανοικτες πληγές.

Τι θερμοκρασία έχεις ;

Ανέβασε σταδιακά θερμοκρασία στους 27 οC (1 oC/ημέρα) βοηθάει στην ανάρρωση.

Ήπια αγωγή είναι API (American Pharmaceuticals Inc) Melafix & Pimafix από φυσικά συτατικά.

Η οποία δεν θα επιβαρύνει και το άλλο ψάρι.

Για βαρύτερη αγωγή πρέπει να τον βάλεις σε άλλο δοχείο και να βρείς εφόσον είσαι ΗΠΑ, σκευάσματα που να περιέχουν Methylene Blue (Μπλε του Μεθυλενίου) για βακτηριδιακή μόλυνση και Cupric Chloride + Cupric Sulfate (Χλωρίδιο του Χαλκού + Θειούχο Χαλκό) για τους μύκητες.

Αν μπορείς ανέβασε φωτό.

Καλή ανάρρωση στο ψάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. :wub:

Ευχομαι καλη αναρρωση.

Μηπως πειναγε ο μικρος?

Ο ζωηρος ειναι απο τους δυο ή ο ηρεμος?

Τον ταιζες με το χερι απο πανω? (Εγω το εκανα μερικες φορες και το σταματησα αλλα τωρα εχει μαθει οποτε βλεπει να πλησιαζω με τα κουτια των τροφων του ή με κανενα κουνουπι πηδαει απο τη χαρα του. Δεν ξεμαθαινονται αυτα.) :D

Ελπίζω να μην τον έπιασε με τα χέρια να τον βάλει μέσα.
Με ποιους τροπους θα μπορουσε να τον εβαζε μεσα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Από προσωπική εμπειρία όσους μονομάχους είχα, σε ανοικτά ενυδρεία τους είχα, ακόμα και αυτόν που τον έφαγε η "γυναίκα" του μετά από ζυγάρωμα... δεν πήδηξε έξω. :wub:

Κάτι άλλο φταίει...

Φαίνεται να ξεπερνάει το σοκ, αλλά χρειάζεται αγωγή για βακτήρια (να μην σαπίσουν τα πτερύγια) και μύκητες (thread fungus - οι τριχούλες ) που εμφανίζονται σε ανοικτες πληγές.

Τι θερμοκρασία έχεις ;

Ανέβασε σταδιακά θερμοκρασία στους 27 οC (1 oC/ημέρα) βοηθάει στην ανάρρωση.

Ήπια αγωγή είναι API (American Pharmaceuticals Inc) Melafix & Pimafix από φυσικά συτατικά.

Η οποία δεν θα επιβαρύνει και το άλλο ψάρι.

Για βαρύτερη αγωγή πρέπει να τον βάλεις σε άλλο δοχείο και να βρείς εφόσον είσαι ΗΠΑ, σκευάσματα που να περιέχουν Methylene Blue (Μπλε του Μεθυλενίου) για βακτηριδιακή μόλυνση και Cupric Chloride + Cupric Sulfate (Χλωρίδιο του Χαλκού + Θειούχο Χαλκό) για τους μύκητες.

Αν μπορείς ανέβασε φωτό.

Καλή ανάρρωση στο ψάρι σου.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

Η θερμοκρασία είναι ήδη στους 27 και αγόρασα Melafix & Pimafix, αν γίνετε δουλειά μ' αυτά θα το προτιμούσα

από το να τον φλομώσω στα φάρμακα.

Όσο για το αν τον έπιασα με τα χέρια, όχι, ήταν αδύνατο εξάλλου γιατί ήταν στριμωγμένος ανάμεσα στον τοίχο και το γραφείο πάνω στο οποίο βρίσκεται και το ενυδρείο και δεν μπορούσα να το μετακινήσω με τίποτα, έτσι αναγκάστηκα να τον πιάσω με μια μεγάλη λαβίδα που έχω για τα φυτά (φρικτή κατάσταση εύχομαι να μην τύχη σε κανέναν άλλον).

Μερικές φώτο που κατάφερα να βγάλω μετά από πολύ προσπάθεια γιατί μόλις βλέπει την μηχανή κρύβετε.

IMG_2046_1.jpg

IMG_2043_2.jpg

IMG_2043_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες. :wub:

Ευχομαι καλη αναρρωση.

Μηπως πειναγε ο μικρος?

Ο ζωηρος ειναι απο τους δυο ή ο ηρεμος?

Τον ταιζες με το χερι απο πανω? (Εγω το εκανα μερικες φορες και το σταματησα αλλα τωρα εχει μαθει οποτε βλεπει να πλησιαζω με τα κουτια των τροφων του ή με κανενα κουνουπι πηδαει απο τη χαρα του. Δεν ξεμαθαινονται αυτα.) :D

Με ποιους τροπους θα μπορουσε να τον εβαζε μεσα?

Σ' ευχαριστώ Σπύρο.

Ο ζωηρός μου την έκανε τη δουλειά φυσικά (ο άλλος είναι αρνάκι) και κόντεψα να τρελαθώ.

Και σίγουρα δεν πείναγε ούτε και άλλαξε τίποτα στις ρουτίνες τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα

Η θερμοκρασία είναι ήδη στους 27 και αγόρασα Melafix & Pimafix, αν γίνετε δουλειά μ' αυτά θα το προτιμούσα

από το να τον φλομώσω στα φάρμακα.

Όσο για το αν τον έπιασα με τα χέρια, όχι, ήταν αδύνατο εξάλλου γιατί ήταν στριμωγμένος ανάμεσα στον τοίχο και το γραφείο πάνω στο οποίο βρίσκεται και το ενυδρείο και δεν μπορούσα να το μετακινήσω με τίποτα, έτσι αναγκάστηκα να τον πιάσω με μια μεγάλη λαβίδα που έχω για τα φυτά (φρικτή κατάσταση εύχομαι να μην τύχη σε κανέναν άλλον).

Μερικές φώτο που κατάφερα να βγάλω μετά από πολύ προσπάθεια γιατί μόλις βλέπει την μηχανή κρύβετε.

Οι φωτό είναι πολύ κατατοπιστικές και δείχνουν ακριβώς το πρόβλημα μπράβο!

Βλέπω αυτό που φαντάστηκα, μόνο το ψάρι είναι πιο ωραίο :wub: φτού φτού.

Κάνε μια προσπάθεια με τα Melafix & Pimafix σύμφωνα με τς οδηγίες στο μπουκάλι η μόνη παρενέργεια που έχω διαπιστώσει μ' αυτά είναι ότι μειώνουν την περιεκτικότητα σε οξυγόνο και χρειάζεται έξτρα αερισμός. Αλλά για τα συγκεκριμένα ψάρια δεν υφίσταται τέτοιο θέμα.

Μην στεναχωρηθείς αλλά θα δείς να φεύγουν τα κομματάκια που κόπηκαν από τα πτερύγια και την ουρά.

Για να βοηθήσεις άκόμα περισσότερο, δίνε του για τροφή Red Bloodworms (Freeze Dried) έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε προτεϊνη και συντελούν στην ανάπτυξη των κυτάρων.

Καλώς ή κακώς η λαβίδα είναι καλύτερη από τα χέρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιους τροπους θα μπορουσε να τον εβαζε μεσα?

Η ένστασή μου για τα χέρια έγκειται στο γεγονός ότι σε ένα ψάρι που η βλεννώδης μεμβράνη του είναι ήδη κατεστραμένη από την επαφή του στο πάτωμα και τον αέρα, η επαφή με τα χέρια μας μεταφέρει πάρα πολλά μικρόβια και βακτηρίδια και επιδεινώνει την κατάσταση.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, άν μπορούμε βάζουμε δίπλα στο ψάρι μια απόχη και το σπρώχνουμε μέσα με μία άλλη ή αν δεν έχουμε έστω με ένα καθαρό κομάτι φύλο χαρτί. Είναι πολύ καλύτρερο από τα χέρια μας.

Σε έσχατη περίπτωση η λαβίδα με πιάσιμο από μη ζωτικά σημεία πχ την ουρά είναι καλύτερη από τα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό είναι πολύ κατατοπιστικές και δείχνουν ακριβώς το πρόβλημα μπράβο!

Βλέπω αυτό που φαντάστηκα, μόνο το ψάρι είναι πιο ωραίο :wub: φτού φτού.

Κάνε μια προσπάθεια με τα Melafix & Pimafix σύμφωνα με τς οδηγίες στο μπουκάλι η μόνη παρενέργεια που έχω διαπιστώσει μ' αυτά είναι ότι μειώνουν την περιεκτικότητα σε οξυγόνο και χρειάζεται έξτρα αερισμός. Αλλά για τα συγκεκριμένα ψάρια δεν υφίσταται τέτοιο θέμα.

Μην στεναχωρηθείς αλλά θα δείς να φεύγουν τα κομματάκια που κόπηκαν από τα πτερύγια και την ουρά.

Για να βοηθήσεις άκόμα περισσότερο, δίνε του για τροφή Red Bloodworms (Freeze Dried) έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε προτεϊνη και συντελούν στην ανάπτυξη των κυτάρων.

Καλώς ή κακώς η λαβίδα είναι καλύτερη από τα χέρια μας.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ξεκινάω λοιπόν τα φάρμακα.Με τις αλλαγές τι γίνετε; χρειάζεται μήπως να γίνονται μικρότερες και σε μικρότερα διαστήματα;

Έχω τα bloodworms (freeze dried) της Tetra είναι καλά; δεν βλέπω πάντως πουθενά να γράφει red.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές ξεκινάω λοιπόν τα φάρμακα.Με τις αλλαγές τι γίνετε; χρειάζεται μήπως να γίνονται μικρότερες και σε μικρότερα διαστήματα;

Έχω τα bloodworms (freeze dried) της Tetra είναι καλά; δεν βλέπω πάντως πουθενά να γράφει red.

Δεν γνωρίζω κάθε πότε κάνεις αλλαγές... η θεραπεία διαρκεί 7 μέρες.

Αν θέλεις κάνε πρώτα αλλαγή και μετά ξεκίνησε την θεραπεία.

Αν θέλεις να κάνεις και ενδιάμεσα, κανόνισέ το πριν βάλεις την δόση του φαρμάκου.

Μετά την θεραπεία συνιστάται αλλαγή 25% του νερού.

Απ' ότι γνωρίζω η τροφή της Tetra ονομάζεται Tetra Delica Red Blood Worms μάλον πρόκειται για το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω κάθε εβδομάδα 30%. Έχω ήδη βάλει φάρμακο και αύριο είναι να κάνω

την αλλαγή.Η τροφή που έχω είναι αυτή

πιθανόν να είναι τα ίδια δεν ξέρω και επίσης ταΐζω και Hikari Betta Bio-Gold

Και πάλι σ' ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ελένη απ' ότι βλέπω ο κούκλος σου πάει καλύτερα. Μπράβο :wub: . Εύχομαι να το ξεπεράσει γρήγορα και να τον δεις τελείως καλά. Έχω ακούσει πως για τις φθαρμένες ουρές, στις αλλαγές είναι καλό να βάζεις διπλή δόση Prime γιατί βοηθάει στην ανάπλαση των ιστών. Δεν γνωρίζω όμως σε συνδυασμό με τα φάρμακα τι γίνεται γι αυτό μην το κάνεις αν δεν μας το επιβεβαιώσει ο Salvator. Περαστικά και χαλάρωσε τώρα, όλα θα πάνε καλά θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη απ' ότι βλέπω ο κούκλος σου πάει καλύτερα. Μπράβο :D . Εύχομαι να το ξεπεράσει γρήγορα και να τον δεις τελείως καλά. Έχω ακούσει πως για τις φθαρμένες ουρές, στις αλλαγές είναι καλό να βάζεις διπλή δόση Prime γιατί βοηθάει στην ανάπλαση των ιστών. Δεν γνωρίζω όμως σε συνδυασμό με τα φάρμακα τι γίνεται γι αυτό μην το κάνεις αν δεν μας το επιβεβαιώσει ο Salvator. Περαστικά και χαλάρωσε τώρα, όλα θα πάνε καλά θα δεις.

Ευχαριστώ Κατερίνα.

Σήμερα κυκλοφορεί πολύ πιο άνετα και τρώει κανονικά :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κυρίες,

Σωστά το Prime βοηθάει την αποκατάσταση φθαρμένης βλεννώδους μεμβράνης αλλά δεν λέει για πτερύγια κλπ.

Τα περισσότερα σκευάσματα αποχλωρίωσης περιέχουν ουσίες (όπως βιταμίνη Β, Aloe Vera κλπ) για την αποκατάσταση της μεμβράνης, για να αντιμετωπίζουν ελαφρές περιπτώσεις ψαριών που πιάνονται με την απόχη, μετά από μεταφορά κλπ.

Δεν το έχω δοκιμάσει σε συνδιασμό με τα Melafix & Pimafix και δεν μπορώ να το συστήσω για υπερδοσολογία.

Δεδομένου ότι είναι άλλης εταιρίας από τα M & P θα πρότεινα να αποφευχθεί η υπερδοσολογία.

(Γενικά ισχύει για όλα τα σκευάσματα να μην αναμιγνύονται διαφορετικών εταιριών φάρμακα γιατί μπορεί να υπάρχουν άγνωστες παρενέργειες από την ανάμιξη ουσιών).

Βέβαια το Prime δεν είναι φάρμακο, αλλά ούτως ή άλλως το θέμα αντιμετωπίζεται με τα M & P.

Πως πάει ο "άλτης" ; :wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ο άλτης δείχνει πολύ καλύτερα σήμερα

Ξαναβρίσκει τον παλιό του εαυτό :wub: από θέμα συμπεριφοράς, γιατί από εμφάνιση :D

Όπως το είπες εχθές, άρχισαν να πέφτουν τα κομμάτια από την ουρά και τα πτερύγια,

αλλά έτσι ξεφορτώνεται και όλες αυτές τις τριχίτσες, οπότε μάλλον καλό είναι αυτό :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η παροιμία λέει "Μέχρι να παντρευτεί θα γειάνει" μην σε στεναχωρεί η εμφάνιση να τον αγαπάς και άσχημο. :wub:

Κοιτώντας πιο προσεκτικά τις φωτό είδα το διαχωριστικό. Έχουν οπτική επαφή τα ψάρια μεταξύ τους ;

Αν ναι θα μπορούσε να είναι αιτία έντονων αντιδράσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι βλέπονται, το πλέγμα είναι αρκετά πυκνό και το έχω βάλει και διπλό

για να ελαττώσω όσο περισσότερο γίνετε την οπτική επαφή.Σίγουρα αντιλαμβάνονται

ο ένας την παρουσία του άλλου, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ούτε την παραμικρή αλλαγή

στην συμπεριφορά τους από την στιγμή που τους έβαλα μαζί, εδώ και ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι βλέπονται, το πλέγμα είναι αρκετά πυκνό και το έχω βάλει και διπλό

για να ελαττώσω όσο περισσότερο γίνετε την οπτική επαφή.Σίγουρα αντιλαμβάνονται

ο ένας την παρουσία του άλλου, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ούτε την παραμικρή αλλαγή

στην συμπεριφορά τους από την στιγμή που τους έβαλα μαζί, εδώ και ένα μήνα.

OK ! Απλά ψάχνω για αιτίες... που τον έκαναν "άλτη".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κι εγώ τι έφταιξε, μόνο στο χαρακτήρα του μπορώ

να το αποδώσω. Από την αρχή ήταν πολύ ζωηρός, να δεις πως κάνει

μόλις με δει να ανοίγω το καπάκι για το φαγητό... χοροπηδάει σαν τρελό.

Εκτός κι αν τσατίστηκε με τα κλαδέματα που έβαλα στην πλευρά του

το προηγούμενο απόγευμα :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...