Jump to content

Το ΤΕΡΑΣ !!!!!!!!!


Igano80

Recommended Posts

Γειά σε όλους. Είμαι ο Θεόφιλος απο Πάτρα 28 χρονών. Θέλω τη βοήθεια σας, γιατί το εγχείρημα που θέλω να κάνω είναι αρκετά πάνω από τα μέτρα μου.

Όπως έγραψα και στο 1το μου post στο καλωσόρισμα μετακομίζω σε μονοκατοικία τον Αύγουστο (μετα γάμου :rasp: ) και θέλω επιτέλους να βγάλω τα ενυδρείοαπωθημένα μου στο νέο μου σπίτι χωρίς τη γκρίνια των γονιών γιατί τους γέμισα το σπίτι ενυδρεία :wub:. Επιτέλους μπορώ να βάλω ενα ενυδρείο σεβάστου κατ' εμέ μεγέθους. Η μέγιστη διαθέσιμη διάσταση, για το ενυδρείο που θέλω να φτιάξω στο σαλόνι μου είναι 220 εκ. μήκος. Σκέφτομαι για FOWLR καθώς οταν βάζω στη ζυγαριά π.χ. αν θέλω sps ή tesselata eel δεν μου είναι καν πρόβλημα να αποφασίσω υπέρ της σμέρνας :rasp: . Επειδή σκοπεύω να δαπανήσω αρκετά χρήματα και το επιχείρημα θα είναι αρκετά δύσκολο χρειάζομαι όση περισσότερη βοήθεια μπορώ να έχω για να γίνει ένας σωστός σχεδιασμός και να αποφύγω λάθη.

Εμπειρία σε αυτό το είδους ενυδρείου έχω από παλαίοτερο ενυδρείο όπου είχα μία snow flake eel, maroon clown και lionfish se 400 λίτρα. Δυστυχώς τα έχασα τα ψάρια όταν έλειπα στις διακοπές, όταν η σμέρνα σφίνωσε μέσα στο σωλήνα του sump και τον βούλωσε, με συνέπεια να κοπεί κάθε παροχή νερού προς το ενυδρείο γιατί δεν είχα κυκλοφορήτη μέσα στο ενυδρείο πέραν του sump. Αυτή τη φορά θέλω να τα κάνω όλα τέλεια και ο προσεκτικός σχεδιασμός είναι η μισή δουλειά.

Η αρχική μου ερώτηση αφορά τη διάσταση του ενυδρείου. Με 2 - 2.20 μέτρα μήκος τί θα έπρεπε να είναι οι υπόλοιπες διαστάσεις? Σκέφτομαι για 70 η 75 πόντους πλάτος και περίπου 1 μέτρο ύψος. Πώς σας φαίνονται? Έχω κάποιο άγχος ως προς το πώς θα καθαρίζω το ενυδρείο ειδικά στη μέσα πλευρά όπου θα έχουμε πάνω απο 1 μέτρο απόσταση. Πώς το κάνουνε οι φίλοι με τα τεράστια ενυδρεία? Ίσως το καθάρισμα να μην χρειάζεται αρκετά πιο αραιά από όσο φαντάζομαι?

Πιστεύετε ότι αυτό το ενυδρείο μπορεί να γίνει DIY απο εμένα και ένα φίλο μου (έχω ξανακολλήσει πάλι ενυδρεία στο παρελθόν) ? Αν όχι προτείνεται κάποιον για την κατασκευή του.

Θα ήθελα αν γίνετε να είχα ένα σχεδιάγραμμα που θα μπορούσατε να μου δείξετε πως να φτιάξω το sump μου ώστε να καλύπτουμε με το παραπάνω τις απαιτήσεις ενός τέτοιου ενυδρείου.

Δέν θα με πείραζε αν μπορούσα να φιλοξενώ και κάποια πολύ σκληρά κοράλλια ή/και ανεμώνη αλλά κυρίως μέ νοιάζει κάποια μακροάλγη καθώς προσθέτει απέραντη ομορφιά και φυσικότητα στο ενυδρείο. Παραθέτω αυτή τη φωτογραφία για να δείξω τι σκέφτομαι περίπου.

picture011mr1.jpg

Αυτά βέβαια προυποθέτουν να υπάρχουν και τα κατάλληλα ψάρια που θα το επιτρέψουν αυτό. Αλλά εφόσον διαλέγουμε τη λίστα των ψαριών που θα βάλουμε πως βλέπετε την προσθήκη των παραπάνω?

Απο την παραπάνω ερώτηση θα εξαρτηθεί το είδος των ψαριών που θα βάλουμε. Έχω αρκετά αγαπημένα ψάρια από κάθε οικογένεια ψαριών που μπορώ να διαλέξω. Ονομαστικά αναφέρω ότι μου αρέσουν αρκετά τα tesselata eel, Cephalopholis miniata, Euxiphipops navarchus, achiles tang κ.α., αλλά με ενδιαφέρει να φτιάξω ένα σωστό και εγγυημένο setup. Αυτό σημαίνει ότι η λίστα θα διαμορφωθεί ανάλογα του τι ταιριάζει με αυτό που θέλουμε.

Ζωντανός βράχος έχει νόημα σε ένα ενυδρείο που θά είναι τίγκα στους θηρευτές?? Και δεν εννοώ ως προς τη βακτηριδιακή χρήση ή τη κοραλλίνη που θα έχουν και είναι ευπρόσδεκτη. Απλά επειδή το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο θέλει πολλά χρήματα για να γεμίσει με ζωντανό βράχο και δεν θέλω να δώσω παραπανήσια χρήματα αν δεν υπάρχει τελικά νοήμα. Εννοείται πως ένα μέρος θα είναι ζωντανός βράχος απλά εξετάζω αν αξίζει να το γεμίσω μόνο με ζωντανό.

Έχω αρκετά παραπάνω ερωτήσεις αλλά ξεκινάω απο τα βασικά :D . Όταν βγάλουμε ενα αρχικό μοτίβο θα μπορώ να γίνω και πιό συγκεκριμένος σε κάποια ζητήματα. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις ώρες που θα σας φάω μέχρι να τελειώσουμε με το θηρίο :rasp: .

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες!

καλό το project!

Ευχαριστώ ! 5 χρόνια το περιμένω :wub: .

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας... :wub:

Εφοσον πας για ενα μεγαλο fish only καλο ειναι να μην επενδυσεις στο να το γεμησεις live rock οπως καλα σκεφτηκες διοτι αφενος δεν θα εχει την ιδια αποδωση με ενα reef λογο των ψαριων που θα νεκρωσουν την ζωη απο πανω του αλλα και οτι θα χασεις και ενα απο τα μεγαλα ατου του fish only εναντι του reef σχετικα με τις ασθενειες και την χρηση θεραπειων..

Για την διασταση θα σου πρωτεινα 220Μ χ 80Π χ 80Υ...... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας... :rasp:

Εφοσον πας για ενα μεγαλο fish only καλο ειναι να μην επενδυσεις στο να το γεμησεις live rock οπως καλα σκεφτηκες διοτι αφενος δεν θα εχει την ιδια αποδωση με ενα reef λογο των ψαριων που θα νεκρωσουν την ζωη απο πανω του αλλα και οτι θα χασεις και ενα απο τα μεγαλα ατου του fish only εναντι του reef σχετικα με τις ασθενειες και την χρηση θεραπειων..

Για την διασταση θα σου πρωτεινα 220Μ χ 80Π χ 80Υ...... :rasp:

Ευχαριστώ :wub:. Σχετικά με τη διάσταση 80 πόντους ύψους μου πέφτει σχετικά μικρό :rasp: . Θα προτιμούσα 1 - 1.20 μέτρο ύψος. Στα δικά σου ενυδρεία χρειάζεται να επεμβείς μέσα συχνά (δεν εννοώ για διαρύθμιση βράχων)?

Όσο για τη χρήση θεραπειών δεν το βλέπω σαν πρόβλημα γιατί θά εχώ μία πολύ σωστή καραντίνα όπου θα κρατάω το κάθε ψάρι 1-2 μήνες μέσα για πρόληψη ich. Δεν σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω χαλκό μέσα στο ενυδρείο. DSB να έχω :D ??

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις διαστάσεις που σου έδωσε ο ΤΑΝ.

Η γνώμη μου,......... το ενυδρείο με ύψος πάνω από 70 - 80 cm , είναι δυσλειτουργικό

Με τον φωτισμό τι θα κάνεις στό 1,20 υψος ?

Link to comment
Share on other sites

Για φωτισμό έχω σκεφτεί για Τ5 μιάς και θα πρέπει να έχω και καπάκι για να μην βγούν τα ψάρια έξω. Τ5 η MH θα παίξει. Ποιά είναι η μέγιστη καθαρή απόσταση που έχουν απόδοση αυτές οι δυο?

Link to comment
Share on other sites

Απο θαλλασα δεν ξερω καθολου να σου πω αλλα για τις διαστασεις αν εχεις χωρο κανε το αντιθετο 1 πλατος και μεχρι 80 ποντου υψος.

Εχω ενυδρειο με 1.20 υψος και πιστεψε με το εχω μετανιωσει και δεν ειναι μονο ο φωτισμος αλλα και αν θελεις να κανεις κατι στο βυθο θα πρεπει να κανεις κυριολεκτικά βουτια με το κεφαλι! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Απο θαλλασα δεν ξερω καθολου να σου πω αλλα για τις διαστασεις αν εχεις χωρο κανε το αντιθετο 1 πλατος και μεχρι 80 ποντου υψος.

Εχω ενυδρειο με 1.20 υψος και πιστεψε με το εχω μετανιωσει και δεν ειναι μονο ο φωτισμος αλλα και αν θελεις να κανεις κατι στο βυθο θα πρεπει να κανεις κυριολεκτικά βουτια με το κεφαλι! :wub:

Δεν ξερω το κατα ποσο θα θες να βαλεις μεσα το χερι σου... :D

gymnothorax_favagineus_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω το κατα ποσο θα θες να βαλεις μεσα το χερι σου... :wub:

gymnothorax_favagineus_01.jpg

Kαλα ειμαι με τα δισκακια μου :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα Θεοφιλε!

Κατ΄αρχας συμφωνω με το θεμα του υψους...σιγουρα το 1 μετρο δεν θα σε βολεψει αλλα απο εκει και περα ειναι δικο σου θεμα :wub:

Απο την στιγμη που εχεις αποφασισει να μην κανεις θεραπειες χαλκου (και καλα θα κανεις αφου αργοτερα ή και στην αρχη μπορει να θελεις να βαλεις καποιο ασπονδυλο) ισως να αξιζει η επενδυση στον ζωντανο βραχο...αν το αντεξει η τσεπη σου τοτε προχωρα :D

Επισης για να μην μπερδευομαστε οπως το γραφεις

(Δέν θα με πείραζε αν μπορούσα να φιλοξενώ και κάποια πολύ σκληρά κοράλλια)
ειναι σαν να θεωρεις οτι οταν λεμε σκληρα κοραλλια εννοουμε ανθεκτικα...ομως ειναι ακριβως το αντιθετο!! Τα σκληρα κοραλλια ειναι αυτα με σκληρο σκελετο και μικρους πολυποδες που ειναι τα πιο ευαισθητα και σιγουρα δεν κανουν για το FO ενυδρειο που σκεφτεσαι!!

Μπορεις να εχεις ανεμονη και ισως καποιες γοργονιες ή ρικορντιες αλλα μετα θα πρεπει να επενδυσεις σε πολυ πιο δυνατο φωτισμο για το υψος του ενυδρειο σου οποτε δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.

Οτι αλλο θελεις..ΡΩΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμενα Θεοφιλε!

Κατ΄αρχας συμφωνω με το θεμα του υψους...σιγουρα το 1 μετρο δεν θα σε βολεψει αλλα απο εκει και περα ειναι δικο σου θεμα :wub:

Απο την στιγμη που εχεις αποφασισει να μην κανεις θεραπειες χαλκου (και καλα θα κανεις αφου αργοτερα ή και στην αρχη μπορει να θελεις να βαλεις καποιο ασπονδυλο) ισως να αξιζει η επενδυση στον ζωντανο βραχο...αν το αντεξει η τσεπη σου τοτε προχωρα :rasp:

Επισης για να μην μπερδευομαστε οπως το γραφεις ειναι σαν να θεωρεις οτι οταν λεμε σκληρα κοραλλια εννοουμε ανθεκτικα...ομως ειναι ακριβως το αντιθετο!! Τα σκληρα κοραλλια ειναι αυτα με σκληρο σκελετο και μικρους πολυποδες που ειναι τα πιο ευαισθητα και σιγουρα δεν κανουν για το FO ενυδρειο που σκεφτεσαι!!

Μπορεις να εχεις ανεμονη και ισως καποιες γοργονιες ή ρικορντιες αλλα μετα θα πρεπει να επενδυσεις σε πολυ πιο δυνατο φωτισμο για το υψος του ενυδρειο σου οποτε δε νομιζω οτι αξιζει τον κοπο.

Οτι αλλο θελεις..ΡΩΤΑ!!!

Λόγω δουλειάς μπερδεύτηκα :rasp: . Πολύ σκληρά κοράλλια εννοώ τα πολύ ανθεκτικά :rasp: . Όχι ότι καίγομαι απίστευτα, έχω βάλει τις προτεραιότητες μου.

Θα το γεμίσω με ζωντανό βράχο όπως το βλέπω. Είμαι off budget σε αυτό το project :D. Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο που να θυμίζει ένα κομμάτι της θάλασσας και όχι το συνηθησμένο FO με λίγους βράχους και πολλά ψάρια.

Για το ύψος το σκέφτομαι ακόμα είμαι μεταξύ 0.8 - 1 μέτρο πιό πολύ. Θέλω λίγη βοήθεια με τις μακροάλγες, που θέλω να τις χρησιμόποιησω ώς το κυρίως διακοσμητικό στο ενυδρείο μαζί με τον ζωντανό βράχο. Πιστεύεις ότι αν γεμίσει το ενυδρείο με μακροάλγη μπορώ να διατηρήσω μέσα κάποιο αγγελόψαρο ή tang? Ή θα τη φάει όλη? Στην περίπτωση που δεν μπορούν να συνηπάρξουν με ενδιαφέρει να έχω πιό πολύ την μακροάλγη.

Πήρα τηλέφωνο σήμερα το κουμπάρο το τζαμά και βλέπω ότι με συμφέρει απίστευτα να το φτιάξω μόνος μου το ενυδρείο και με τη διαφορά των χρημάτων να αγοράσω το ζωντανό βράχο. 12άρι η 15άρι γυαλί για αυτές τις διαστάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ο πάτος σίγουρα 15άρι και τριπλές κόντρες (σάντουιτς) σε τέτοια διάσταση.

Και εμένα η γνώμη μου είναι να μην πάς πάνω απο 80 cm ύψος .

Αλλιώς θα βουτάς με μάσκα και θα καίγεται η πλάτη σου απο τις ΜΗ ... :wub:

Επίσης αν θέλεις και μερικά εύκολα κοράλια (σαρκόφυτα,ζοάνθους,μανιτάρια) , σε τέτοιο ύψος, μόνο ΜΗ.

Γνώμη μου είναι να πάρεις 70% νεκρό και 30% ζωντανό (αν θέλεις να κάνεις οικονομία).

DSB Μπορείς να κάνεις στο sump-refugium.

Σ' εμένα ένα τανκάκι εξαφάνισε ότι μακροάλγη είχα,(εκτός απο halimenta-chaeto).

Eφόσον είσαι και παθών , θα πρέπει αυτήν την φορά να δώσεις μεγάλη προσοχή στην υπερχύλιση.

Σίγουρα διπλές υπερχυλίσεις και επίσης διπλές αντλίες επιστροφής.

Mε καλές DIY πλαστικές φραγές για την σμέρνα.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα τελικη αποφαση για το μεγεθος. Μπορω να βαλω μεγιστο 2,20 - 1 - 1. Το θεμα ειναι τι να μικρυνω?? Παντως θα εχω διπλη οψη στο ενυδρειο αφου μονο η πλαινη πλευρα θα ακουμπαει στο τοιχο ( δηλαδη θα παει καθετα το ενυδρειο σε σχεση με το τοιχο), οποτε λογικα το 1 μετρο πλατος δεν θα με ενοχλει στο να κανω διαρριθμισεις... Ολοι λετε για 80 υψος ε??? Μα θα ειμαι κατω απο 2.000 λιτρα :D:(:rasp:. Για MH σκεφτομαι και εγω καθως ειναι πολυ πιο απλο να φτιαξεις το καπακι απο το βαλεις 12 T5 :wub:.

Link to comment
Share on other sites

Ταμα το εχεις να πας στα 2000 λιτρα ? :D:excl: :excl:

Εμεις το λεμε για να ειναι πιο βολικο...αν πιστευεις οτι δεν σε πειραζει τοτε ειναι καθαρα δικο σου θεμα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ταμα το εχεις να πας στα 2000 λιτρα ? :D:excl: :excl:

Εμεις το λεμε για να ειναι πιο βολικο...αν πιστευεις οτι δεν σε πειραζει τοτε ειναι καθαρα δικο σου θεμα :excl:

Το χω ταξει στη Παναγια τη Σμερνιωτισσα :D .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαστε στην τελικη ευθεια πλεον. Τα επιπλα παραγγελθηκαν και ξερω τις διαστασεις που θα εχω διαθεσιμες.

Πρεπει να φτιαξω το ενυδρειο πριν μπουν στο σπιτι ωστε να μην γινουν χαλια ολα.

Η 1τη προταση ειναι με διαστασεις ενυδρειου 220 χ 60 χ οσο υψος θελουμε. Δυστυχως δεν με παιρνει να ειναι οσο φαρδυ το ηθελα, αλλα μου ειπε η ζουζουνα μου οτι θα βαλουμε ενα αλλο στο δωματιο που εχουμε 3,10 μ τοιχο ελευθερο :D:excl::excl: .

14401380wk2.png

Σε αυτη τη θεση πιστευω θα εχει πολυ ωραια θεση να το χαζευεις αραχτος απο το καναπε. Και υποψιν εχω υπολογισει ενα κενο απο το τοιχο περιπου 10-20 ποντους για να βγουνε οι υπερχυλισεις και παραλληλα να ειναι κρυφες απο τη κοινη θεα.

Η 2ρη προταση ειναι το ενυδρειο να παει παραλληλα με το τοιχο ακριβως εκει που ακουμπαει σε πλατος τωρα και να ειναι ενα με τη υπαρχουσα συνθεση της TV. Απλα ελεγα να κανω κατι πιο πρωτοτυπο απο το κλασικο στησιμο στο τοιχο.

Πανοραμικη του χωρου

006da4.jpg

Το σημειο που θα ξεκιναει το ενυδρειο ειτε καθετα ειτε παραλληλα του τοιχου (στη πριζα δηλαδη).

007hw9.jpg

Πραγματικα χρειαζομαι οση βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε σε αυτο γιατι καθε ιδεα μπορει να με βοηθησει. Εδω απο την λαχταρα μου να γινει τελειο, εμαθα autocad για να φτιαξω το σχεδιο :excl: .....

Έγινε επεξεργασία - Theofilos_Patra
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η πρώτη τοποθέτηση για να έχει δύο όψεις.

Υπάρχει πρόσβαση σε εξωτερικό χώρο ώστε να μπορέσεις να βγάλεις το ψυκτικό??

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κοντινο μερος που υπαρχει για να βγει το ψυκτικο ειναι η τζαμαρια στο σχεδιαγραμμα. Αν και δεν ξερω αν θα χρειαστω ψυκτικο. Ειναι στην εξοχη το σπιτι και δεν υποφερει τοσο απο τη ζεστη. Το καλοκαιρι που μας ερχεται θα παρω μετρησεις να το επιβεβαιωσω αυτο. Λογικα και επειδη ειναι πολλα τα λιτρα νομιζω οτι κρατιεται πιο δροσερο. Τι γνωμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να τα καταφέρει. Μην ξεχνάς όμως και τα θερμαντικά σώματα που έχει το ενυδρείο σου.

Τεστάρισε φέτος και του χρόνου βλέπεις.

Πάντως έχε σε ετοιμότητα δύο ανεμιστηράκια.

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία .. :excl:

πρόσεξε αυτό που λέει ο ΤΑΝ λίγο πιο πάνω ..

:D

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία .. :excl:

πρόσεξε αυτό που λέει ο ΤΑΝ λίγο πιο πάνω ..

:D

Περι ζωντανου βραχου και χαλκου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ακριβός ..

γεια σου φιλε και καλη αρχη με το τερατακι σου...οσον αφορα τον ζ.βραχο υπαρχουν αναφορες και για τον μεσογειακο βραχο δες στην αντιστοιχη κατηγορια μια συζητηση για τον μεσογειακο βραχο..καπου λεει οτι μπορεισ να βαλεις 70-30 μεσογειακο με τροπικο...δεν το εχω δοκιμασει εγω αλλα αλλοι εμπειροι χομπιστες που ειχαν μαλιστα υψηλων απαιτησεων reef ενυδρεια και πηγε καλα ποσο μαλλον εσυ που θα το κανεις με λιγα ζωανθους και γενικα ευκολα κοραλια..

Link to comment
Share on other sites

χεχε τωρα ειδα την ημερομηνια δημοσιευσης...κουκουρουκου ειμαι lool

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...