Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ!ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ!!!


CHRIS OIK.

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Είχα ένα κοινωνικό ενυδρείο 250lt από το οποίο αφαίρεσα όλα τα άλλα ψάρια και άφησα μέσα μόνο τα νέον και τους ροδόστομους,2 γατόψαρα panta και 2 οτόκυκλους.Οι μετρήσεις του νερού μου είναι μια χαρά.Πρίν 5 μέρες αγόρασα 4 Δίσκους υγιέστατους και από τότε ξεκίνησε το μαρτύριο!Είναι όλοι μαζεμένοι σε μια γωνία έχουν χάσει τα χρώματά τους και δεν τρώνε.Ενας κίτρινος δίσκος έχει μαυρίσει ανάμεσα στα μάτια.Βέβαια κάνουν που και που μια μικρή βόλτα αλλά...

Η θερμοκρασία είναι στους 29 και έχω μέσα αρκετά φυτά για να κρυφτούν.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????Πείτε μου σας παρακαλώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Είχα ένα κοινωνικό ενυδρείο 250lt από το οποίο αφαίρεσα όλα τα άλλα ψάρια και άφησα μέσα μόνο τα νέον και τους ροδόστομους,2 γατόψαρα panta και 2 οτόκυκλους.Οι μετρήσεις του νερού μου είναι μια χαρά.Πρίν 5 μέρες αγόρασα 4 Δίσκους υγιέστατους και από τότε ξεκίνησε το μαρτύριο!Είναι όλοι μαζεμένοι σε μια γωνία έχουν χάσει τα χρώματά τους και δεν τρώνε.Ενας κίτρινος δίσκος έχει μαυρίσει ανάμεσα στα μάτια.Βέβαια κάνουν που και που μια μικρή βόλτα αλλά...

Η θερμοκρασία είναι στους 29 και έχω μέσα αρκετά φυτά για να κρυφτούν.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????Πείτε μου σας παρακαλώ!!!!!!!

Oταν λες μετρησεις τι μετρησεις εκανες και με τι?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Ετσι που τα γραφεις δε μπορει να σε βοηθήσει κανεις,δωσε περισσοτερες λεπτομεριες :wub:

Link to comment
Share on other sites

εκανες καλη προσαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

βαλε και καμμια φωτο να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Με τεστ της sera

ph 6,8

gh 6

kh 3

no2 0

no3 20

Μήπως φταίει που έχω μαύρο φόντο?

Οχι δε φταιει το μαυρο φοντο!

Φιλτρασμα?

Αυτο μπορει να οφειλετε στο στρεσ!

Δωσε λιγο χρονο στα ψαρια να προσαρμοστουν στο ενυδρειοσου

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω απο καινουρια ψαρια φαγανε μετα απο ενα μηνα!

Κρατα της συνθηκες του ενυδρειου σταθερες και παρακολουθα το ψαρια.

Ξεχασα να σε ρωτησω εχεις μπουκαλα CO2 με ph controler;

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη απανησα 2 φορες εκανα λαθος :wub:

Έγινε επεξεργασία - sotos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!

Είχα ένα κοινωνικό ενυδρείο 250lt από το οποίο αφαίρεσα όλα τα άλλα ψάρια και άφησα μέσα μόνο τα νέον και τους ροδόστομους,2 γατόψαρα panta και 2 οτόκυκλους.Οι μετρήσεις του νερού μου είναι μια χαρά.Πρίν 5 μέρες αγόρασα 4 Δίσκους υγιέστατους και από τότε ξεκίνησε το μαρτύριο!Είναι όλοι μαζεμένοι σε μια γωνία έχουν χάσει τα χρώματά τους και δεν τρώνε.Ενας κίτρινος δίσκος έχει μαυρίσει ανάμεσα στα μάτια.Βέβαια κάνουν που και που μια μικρή βόλτα αλλά...

Η θερμοκρασία είναι στους 29 και έχω μέσα αρκετά φυτά για να κρυφτούν.

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????Πείτε μου σας παρακαλώ!!!!!!!

Χρήστο καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Κι εγώ συμφωνώ με τον Σωτήρη,νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου ώστε να ενκλιματιστούν τα ψάρια στο νέο

περιβάλλον αν και εφόσον έκανες σωστή προσαρμογή.Πρόσθεσε και λίγο STRESS ZYME και όλα νομίζω θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η προσαρμογή ήτανε καλή.Εγω πιστεύω (ταπεινη μου γνώμη) ότι τα ψάρια είναι στρεσαρισμένα καθως για πρώτη φορά στη ζωή τους ζούν μαζι με άλλα είδη.Να κρατήσω σταθερες τις τιμές και να περιμένω?

Τίποτε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Η προσαρμογή ήτανε καλή.Εγω πιστεύω (ταπεινη μου γνώμη) ότι τα ψάρια είναι στρεσαρισμένα καθως για πρώτη φορά στη ζωή τους ζούν μαζι με άλλα είδη.Να κρατήσω σταθερες τις τιμές και να περιμένω?

Τίποτε άλλο?

Ναι.Εκτος αν δεις καποια συμπτωματα οπως π.χ αποτομα τινάγματα να ξύνονται πανω σε φυτα, ασπρα περιτωματα κωλημενα βαρια αναπνοη και διαφορα αλλα τοτε θα επεμβεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν δω απότομα τινάγματα πάνω στα φυτά τι πρεπει να κάνω??Να προσθέσω αλάτι?Αν ναι τι ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλησπέρα και χρόνια πολλά.Οι τιμές που αναφέρεις είναι καλές αλλά ελπίζω να είναι σταθερές και όχι μετά από μια πρόσφατη αλλαγή νερού επειδή περίμενες τα καινούρια σου ψαράκια.Ελπίζω να 'εχεις ένα καλό φίλτρο με τα σωστά υλικά για βιολογικό φιλτράρισμα..αλλιώς θα 'εχεις πρόβλημα.Προς το παρόν μην επειχειρήσεις κάποια αλλαγή στα υλικά φιλτραρίσματος και περίμενε.....Κάτι άλλο τώρα...με τι προσπαθείς να τους ταισεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν δω απότομα τινάγματα πάνω στα φυτά τι πρεπει να κάνω??Να προσθέσω αλάτι?Αν ναι τι ποσότητα?

Αυτά που λες δεν είναι τινάγματα,τα ψάρια έχουν φαγούρα και προσπαθούν να ξυστούν.

Παρατήρησέ τα,πρέπει να έχουν πολύ μικρά στιγματάκια,κάτι σαν χιονάκι πάνω τους,φαίνεται καλύτερα στην ουρά.Αν ναι, πήγαινε σ' ένα pet shop και πέστο, θα σου δώσουν το κατάλληλο φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

φαρμακα δεν ριχνουμε αν δεν ειμαστε 101% σιγουροι..!!!!

δωστα χρονο να ηρεμησουν και παρατηρησε τα..τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ' όψιν ότι ο απόλυτος ενκλιματισμός των δίσκων στο νέο σου ενυδρείο μπορεί να πάρει βδομάδες.

Επίσης φρόντισε όσο το δυνατόν να μην τρομάζουν από εξωτερικούς παράγοντες.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Klaz στο θέμα των φαρμάκων - Το καλύτερο φάρμακο είναι καθαρό νεράκι και σταθερές συνθήκες... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με κατεψυγμένα bloodworms. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα, έφαγαν μετά από 3 βδομάδες.

Πρόσεξε όμως, κατεψυγμένα για μερικές μέρες στην αρχή μόνο για να τα δελεάσεις, μετά γύρνα στην ξηρή τροφή. Αλλιώς θα συνηθίσουν στην κατεψυγμένη και δε θα τρώνε ξηρή (μού συνέβη)

Δοκίμασε επίσης βελτιωτικά γεύσης της Saechem.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...