Jump to content

Ο μικρός μου κήπος


katerinan

Recommended Posts

Αφού σας ταλαιπώρησα τους τελευταίους 5 μήνες με τις αρχάριες ερωτήσεις μου, αποφάσισα να σας δείξω

το ενυδρειάκι που έκανα με την βοήθειά σας.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το ξεκίνησα το Δεκέμβριο του 2007.

Είναι ανοιχτό, φτιαγμένο από τζάμια 5 χιλιοστών και στηρίζεται….. στον πάγκο της κουζίνας :D

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκ: 60x30x38

Όγκος (μεικτός) σε λίτρα: 68

Όγκος (καθαρός) σε λίτρα: 50

Υπόστρωμα: 7 κιλά Jbl, ύψος 1 εκατοστό

Χαλίκι: 15 κιλά χαλαζιακό διαμέτρου 1.5-2.5 mm, ύψος 4 εκατοστά

Φίλτρο εσωτερικό: Ferplast blucompact 02, 450lt/h, με 2 σφουγγάρια και Substrut Pro

Φωτιστικό GLO με 2 λάμπες Τ5, μια Arcadia Plant Pro 24 watt και μια Juwel High-Lite Nature 24 watt.

Φωτοπερίοδος 12.00-20.30

Θερμαντικό σώμα Ηydor 50 watt

Θερμοκρασία λειτουργίας 26o Celcius

Συσκευή CO2 Crystal line Dennerle, σετ με μετρητή φυσαλίδων, ανεπίστροφη βαλβίδα ροής, διαχυτήρα

και μπουκάλα πεπιεσμένου CO2 80 γραμμαρίων.

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

3 x otocinclus

2 x Sae (Siamese Algae Eater)

6 x Guppies (Poecilia reticulata)

4 x Red cherry (γαρίδες)

Φυτά

Egeria densa

Ludwigia glandulosa

Nymphaea Lotus tiger

Crinum calamistratum

Micranthemum micranthemoides

Hemianthous callitrichoides (Cuba)

Cabomba Caroliana

Hygrophila Difformis

Pogostemon helferi

Eusteralis stellata

Eleocharis acicularis

Spiky moss

Συνθήκες νερού

pH: 7.4

kH: 9

GH: 10

TDS: 330

NH-3-NH-4: 0

NO-2: 0

NO3: 0

PO4: 0.5

Φροντίδα

Αλλαγές νερού γίνονται κάθε εβδομάδα σε ποσοστό 30%.

Κάθε ημέρα ρίχνω 1ml flourish nitrogen, 1ml flourish potassium και 0.3ml flourish excel

60finalcopy.jpg

up.jpg

red.jpg

lotus.jpg

Τέλος ένα μεγάλοοοο ευχαριστώ στον Klaz για τις συμβουλές και την υπομονή του. :wub:

Περιμένω με αγωνία τα σχόλια και τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!Μ'αρέσει πολυ η χρωματική διαφορά που κάνει το κόκκινο φυτό στο κέντρο!

:wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αγωνία έεε ;;;

Χμμμμ....

Συνδιασμοί μάζας φυτών...

Χρώματα...

Αναλογίες...

Βάθος...

ΑΨΟΓΟΣ ο κήπος σου φίλη Κατερίνα, Μπράβο! :wub:

(Εκτός από καλή κηπουρός και καλή φωτογράφος!)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια.

Αγωνία έεε ;;;

Φίλε Salvator και βέβαια έχω αγωνία όταν παρουσιάζω το ενυδρειάκι μου σε έμπειρους ακουαρίστες σαν εσένα που θαυμάζω την δουλεία τους και σέβομαι την γνώμη τους. Πετάω από την χαρά μου με τα καλά σου σχόλια :wub:

Δημήτρη ευχαριστώ για την παρότρυνση να πάρω μέρος στον διαγωνισμό. Αν πιστεύεις πως το ενυδρείο είναι αρκετά καλό για να συμμετέχει... γιατί όχι? Μπήκα στην πρίζα και τρέχω να προλάβω. :D

Πρέπει να πω πως εγώ δεν αισθάνομαι πως είναι τελειωμένο αλλά δεν νομίζω να το αισθανθώ και ποτέ!!!

Μάλλον αυτό είναι μέρος του χόμπυ μας.

Μίλτο σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Αν κρίνω από την δουλειά που έχεις κάνει με τον μονομάχο σου είσαι άξιος πολλών επαίνων και χαίρομαι που μου δόθηκε η ευκαιρία να στο πω.

Κlaaaaaaaaaaaaaz!!!! Που είσαι δάσκαλε?

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ

μπραβοοοοοοο :wub::D

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειος ο "κήπος" σου

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια Κατερινα για τον κηπο σου!!!ειναι απο τα καλυτερα φυτεμενα ενυδρεια που εχω δει ποτε μου!!!!!!ενα μεγαλο μπραβο και απο μενα!!!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι αρκετά τυχερός γιατί έτυχε να δω τον κήπο της Κατερίνας από κοντά. :wub:

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά. :rasp:

umb

:D

Link to comment
Share on other sites

Αφού σας ταλαιπώρησα τους τελευταίους 5 μήνες με τις αρχάριες ερωτήσεις μου, αποφάσισα να σας δείξω

το ενυδρειάκι που έκανα με την βοήθειά σας.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο το ξεκίνησα το Δεκέμβριο του 2007.

Είναι ανοιχτό, φτιαγμένο από τζάμια 5 χιλιοστών και στηρίζεται….. στον πάγκο της κουζίνας :D

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) σε εκ: 60x30x38

Όγκος (μεικτός) σε λίτρα: 68

Όγκος (καθαρός) σε λίτρα: 50

Υπόστρωμα: 7 κιλά Jbl, ύψος 1 εκατοστό

Χαλίκι: 15 κιλά χαλαζιακό διαμέτρου 1.5-2.5 mm, ύψος 4 εκατοστά

Φίλτρο εσωτερικό: Ferplast blucompact 02, 450lt/h, με 2 σφουγγάρια και Substrut Pro

Φωτιστικό GLO με 2 λάμπες Τ5, μια Arcadia Plant Pro 24 watt και μια Juwel High-Lite Nature 24 watt.

Φωτοπερίοδος 12.00-20.30

Θερμαντικό σώμα Ηydor 50 watt

Θερμοκρασία λειτουργίας 26o Celcius

Συσκευή CO2 Crystal line Dennerle, σετ με μετρητή φυσαλίδων, ανεπίστροφη βαλβίδα ροής, διαχυτήρα

και μπουκάλα πεπιεσμένου CO2 80 γραμμαρίων.

Φιλοξενούμενοι Οργανισμοί

3 x otocinclus

2 x Sae (Siamese Algae Eater)

6 x Guppies (Poecilia reticulata)

4 x Red cherry (γαρίδες)

Φυτά

Egeria densa

Ludwigia glandulosa

Nymphaea Lotus tiger

Crinum calamistratum

Micranthemum micranthemoides

Hemianthous callitrichoides (Cuba)

Cabomba Caroliana

Hygrophila Difformis

Pogostemon helferi

Eusteralis stellata

Eleocharis acicularis

Spiky moss

Συνθήκες νερού

pH: 7.4

kH: 9

GH: 10

TDS: 330

NH-3-NH-4: 0

NO-2: 0

NO3: 0

PO4: 0.5

Φροντίδα

Αλλαγές νερού γίνονται κάθε εβδομάδα σε ποσοστό 30%.

Κάθε ημέρα ρίχνω 1ml flourish nitrogen, 1ml flourish potassium και 0.3ml flourish excel

60finalcopy.jpg

up.jpg

red.jpg

lotus.jpg

Τέλος ένα μεγάλοοοο ευχαριστώ στον Klaz για τις συμβουλές και την υπομονή του. :wub:

Περιμένω με αγωνία τα σχόλια και τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ

Κατερίνα

Χρόνια σου πολλά Κατερίνα.

Πραγματικά πανέμορφος ο "κήπος" σου.

:rasp::rasp::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

πεθανα και ειμαι στον παραδεισο...???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αγαπητη μου φιλη κατερινα,αυτοι ειναι το αποτελεσμα,οταν ακους,διαβαζεις και εχεις ΥΠΟΜΟΝΗ.

μπραβο κουκλα μου.και εις ανωτερα..!!!

μερικες μικροπαρατηρησουλες(ετσι για να λεμε... :rasp::rasp: )

θα προτιμουσα τις εγγεριες ολες μαζι ,και οχι μερικα κλαδακια που βλεπω στα δεξια.

τη νυμφαια μπορεις ειτε να την εχεις ακομη πιο χαμηλη(σου απορροφα πολυ co2,οσο ψηλωνει),η να την αφησεις να ανεβει και να ξαπλωσει δημιουργωντας νουφαρα στην επιφανεια(αφου το εχεις open).ειναι καθαρα θεμα γουστου.

τις λουντβιγιες,και γενικα και τα υπολοιπα steams plants της πλατης,μπορεις να τα κλαδεψεις δημιουργωντας ενα ορθογωνιο τριγωνο,και ανεβαζοντας την ψευδαισθηση του βαθους.....στο υπερπεραν.....

*οσο για τον διαγωνισμο,μονο και μονο που θα υπαρχει η καρεν σαν κριτης.....λεει πολλα.και βεβαια να πας..!!!

θα χαρω να μαθαινω τα νεα σου...

ααα,και διπλασιασε το καλλιο...χεχεχεχε :D:wub:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο και προσεγμένο το ενυδρείο σου δεν βλέπω κανένα ψεγάδι δεν δείχνει τεχνικά στημένο και έχει μια φυσικότητα, η ιχθυοφόρτση είναι υποδειγματική.

Μόνο μια παρατήρηση ανέβασε λίγο το ΝΟ3 κάντο 10-15.

Στο μέλλον θα χρειαστείς να κλαδέψεις την λοτους γιατί θα σου πιάσει το μισώ ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Πω-πω φίλε Klaz τι αυστηρός δάσκαλος που είσαι... :D

Μόνο που εμένα μου φαίνεται σαν κλαδάκι από το Crinum, μην την αποπαίρνεις, πάνω που χάρηκε. :wub:

Με την ευκαιρία να σ' ευχαριστήσω κι εγώ φίλη Κατερίνα για τα καλά σου λόγια, μην υπερβάλεις ένας λίγο σχετικός "μονομάχος" χομπίστας είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ευχαριστώ για την παρότρυνση να πάρω μέρος στον διαγωνισμό. Αν πιστεύεις πως το ενυδρείο είναι αρκετά καλό για να συμμετέχει... γιατί όχι? Μπήκα στην πρίζα και τρέχω να προλάβω. :D

δεν πιστεύω απλά ότι είναι αρκετά καλό, αλλά πιστεύω ότι θα πάει καρφί για το βάθρο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

"Το εχω" το ενυδρειο, αλλα ειναι ευκαιρια να πω ενα μπραβο και παλι.

Του ευχομαι υγεια, εξελιξη και μακροημερευση. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω! Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

yiapasdiscus να ξέρεις πως σε ζηλεύω τρελά για τους δίσκους και την δισκοπάθεια σου.

teodkats το Φωτιστικό το πήρα 100ε και οι λάμπες αν θυμάμαι καλά γύρω στα 30 η arcadia στα 15 η juwel.

Ευχαριστώ bakis, stardust, ΔημήτρηΔ, και άλλη μια φορά τον Σπύρο delta και τον Umberto.

Αgge η συσκευή αυτή τα έχει όλα πακέτο. Έχει ένα μικρό γυάλινο δοχείο με αερόπετρα για διάχυση. Δεν είναι κανένα φοβερό σύστημα αλλά κάνει δουλειά ειδικά αν μπει κοντά στο φίλτρο.

Κlaz ευχαριστώ πολύ πολύ και για τα καλά σου λόγια και για τις συμβουλές σου.

Η egeria είναι όλη αριστερά, το δεξί είναι όντος το crinum όπως είπε ο Salvator.

H νυμφαία τώρα, φοβάμαι πως θα βγει μια μέρα και θα μας φάει όλους. Μεγαλώνει με τρελούς ρυθμούς, ανεβάζει φύλλα στην επιφάνεια έχει οργιάσει και την κλαδεύω συνέχεια γιατί σκεπάζει τα πάντα. Θέλει χώρο.

τις λουντβιγιες,και γενικα και τα υπολοιπα steams plants της πλατης,μπορεις να τα κλαδεψεις δημιουργωντας ενα ορθογωνιο τριγωνο,και ανεβαζοντας την ψευδαισθηση του βαθους.....στο υπερπεραν.....

ααα,και διπλασιασε το καλλιο...χεχεχεχε

:wub::D

Χρήστο ευχαριστώ για την απάντηση. Η γνώμη του ειδικού έχει πάντα άλλη "βαρύτητα"

Αν και σε βρίσκω υπερβολικό Δημήτρη

δεν πιστεύω απλά ότι είναι αρκετά καλό, αλλά πιστεύω ότι θα πάει καρφί για το βάθρο. :rasp:

το έστειλα γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να μην έχει πάρει άλλος μέρος στον διαγωνισμό :rasp:
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πανεμορφο :wub: Παλευω και εγω κανα 3μηνο με ενα 120λιτρο αλλα δεν με βλεπω για μποστανας.Πραγματικα πανεμορφο αποτελεσμα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...