Jump to content

ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ


brembo

Recommended Posts

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους!!!!!

Στο προηγούμενο μήνυμα μου ξέχασα να αναφερθώ στα ψαράκια - παιδιά μου!!!!

Στο ενυδρείο των 100lit έχω 2 παπαγάλους ( ένα κανονικό και μία tattoo! ) τα οποία μου κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω όλη μέρα! ( αγνώριστο το βρίσκω κάθε φόρα! ) Επίσης έχω έναν όσκαρ ο οποίος τρώει τον αγλέορα ( όπως λέει και το ομώνυμο τραγούδι! ), ακόμη έχω έναν πλακόστομο που έχει γίνει θρεφτάρι, ένα navy blue και ένα clown που είναι πιο φοβητσιάρηδες ( γιατί τα υπόλοιπα ψάρια με βλέπουν και έρχονται στα χέρια μου και μπορώ και τα χαϊδεύω όποτε θέλω!!! ).

Στο ενυδρείο των 60lit έχω 2 silver shark ( είναι αχώριστοι! ), ένα pagassious που ( όλη μέρα κρύβεται, μόνον όταν ρίχνω φαγητό τρέχει δαν τρελός! ), δύο σκαλαράκια πολύ περίεργα (παρατηρούν ό,τι και αν κάνεις!! ), ένα ρούμπι ο οποίος είναι ο τσαμπουκαλής του ενυδρείου ( δεν ανέχεται μύγα στο σπαθί του!! ) και τέλος ένα πλακόστομο ο οποίος είναι ο πιο ήσυχος και ο πιο αθόρυβος από όλους!!

Το 60lit ενυδρείο βέβαια το έχω μόλις 2 μήνες και ακόμα τα ψαράκια δεν έχουν εξοικειωθεί με εμάς όπως στα άλλο!

Ευχαριστώ πολύ όσους διάβασαν το μήνυμα μου και με καλωσόρισαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους!!!!!

Χριστος Ανεστη φιλε μου και καλη σου ημερα!!!

Στο προηγούμενο μήνυμα μου ξέχασα να αναφερθώ στα ψαράκια - παιδιά μου!!!!

Στο ενυδρείο των 100lit έχω 2 παπαγάλους ( ένα κανονικό και μία tattoo! ) τα οποία μου κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω όλη μέρα! ( αγνώριστο το βρίσκω κάθε φόρα! ) Επίσης έχω έναν όσκαρ ο οποίος τρώει τον αγλέορα ( όπως λέει και το ομώνυμο τραγούδι! ), ακόμη έχω έναν πλακόστομο που έχει γίνει θρεφτάρι, ένα navy blue και ένα clown που είναι πιο φοβητσιάρηδες ( γιατί τα υπόλοιπα ψάρια με βλέπουν και έρχονται στα χέρια μου και μπορώ και τα χαϊδεύω όποτε θέλω!!! ).

Στο ενυδρείο των 60lit έχω 2 silver shark ( είναι αχώριστοι! ), ένα pagassious που ( όλη μέρα κρύβεται, μόνον όταν ρίχνω φαγητό τρέχει δαν τρελός! ), δύο σκαλαράκια πολύ περίεργα (παρατηρούν ό,τι και αν κάνεις!! ), ένα ρούμπι ο οποίος είναι ο τσαμπουκαλής του ενυδρείου ( δεν ανέχεται μύγα στο σπαθί του!! ) και τέλος ένα πλακόστομο ο οποίος είναι ο πιο ήσυχος και ο πιο αθόρυβος από όλους!!

Οπως ειναι βγαλτα ολα απο εκει μεσα.Ουτε ενα δεν μπορεις να εχει απο τα παραπανω που ειπες.Μολις το διαβασα καταλαβα οτι σε λιγο καιρο δεν θα ειναι ενυδρειο αλλα νεκροταφειο.Και οι λογοι δεν ειναι ενας αλλα παραπανω.Silver shark,pagassious γινονται μεγαλα σε μεγεθος.Να φανταστεις αλλοι βαζουν pagassious ζευγαρι σε 240 λυτρα και ακομα λιγα ειναι.Τα σκαλαρια δεν πανε καθολου σαν ψαρια με τα silver shark και τα pagassious και θελουν και αυτα πολλα λυτρα.

Το 60lit ενυδρείο βέβαια το έχω μόλις 2 μήνες και ακόμα τα ψαράκια δεν έχουν εξοικειωθεί με εμάς όπως στα άλλο!

Ευχαριστώ πολύ όσους διάβασαν το μήνυμα μου και με καλωσόρισαν!!!

Έγινε επεξεργασία - Νίκος_Κρικ
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω που σου γράφει ο φίλος Νίκος και συμφωνώ κ’εγώ, να τα εφαρμόσεις και στο πρώτο ενυδρείο 100 λιτ..............

αυτά τα λίτρα είναι απαγορευτικά για τα ψάρια που έχεις

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για σένα και ευτυχώς για τα ψαράκια σου θα πρέπει και εγώ να συμφωνίσω με τους παραπάνω :rasp:

Βεβαια σε αυτό μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει το εκάστοτε κατάστημα...

Τωρα θα πρέπει να σκευτείς και να διαβάσεις ωστε να αποφασίσεις

ποια ψαράκια μπορείς να κρατήσεις σε αυτά τα λίτρα :rasp:

Λίγο πολύ όλοι τα έχουμε περάσει!

Καλως ήρθες στο Α.Ζ

:wub::D

Link to comment
Share on other sites

Pangasius? ωραιο ψαρι για "πισινα".

http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=5186

http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=1997

http://www.planetcatfish.com/catelog/image.php?image_id=2035

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/warm_fr...ophthalmus2.jpg

http://www.jjphoto.dk/fish_archive/warm_fr...nitwongsei2.jpg

Και η καλυτερη : http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...Catfish-WWF.jpg

Να τα πας πισω σ'αυτον που στα πουλησε, και να τους εξηγησεις οτι το ενυδρειο σου ειναι 60 λιτρα, οχι 60 μετρα, μηπως δεν καταλαβε ο ανθρωπας. :D

Εγω ευτυχως ειχα πεσει στα πιο μ****α, μου δωσανε ενα clown botia (25 cm θα γινει) και ενα Pterygoplichthys pardalis (35cm θα γινει) :wub:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:D:wub:
Link to comment
Share on other sites

Αααα και μη ξεχασω.

Μολις πας στον πετσοπα και του πεις το και το, η συνηθισμενη απαντηση θα ειναι, "ρε μην ακους τι λενε στο ιντερνετ, ακου εμενα τι θα σου πω. Τα ψαρια αμα τα βαλεις σε μικρο ενυδρειο δεν μεγαλωνουν τοσο οσο λενε".

Απαντω λοιπον απο τωρα.

Εχεις δει ποδια κινεζας, που τα βαζει σε εκεινα τα μικρα παπουτσακια για να μη μεγαλωνουν?

Καπως ετσι ειναι το ψαρι απο μεσα.

Δηλαδη μεγαλωνουν τα εσωτερικα του οργανα και δεν μεγαλωνει απ'εξω.

Καταλαβαινεις πως νοιωθει λοιπον το ψαρακι.

Αλλα και κανενα προβλημα σωματικης υγειας να μην αντιμετωπιζε, σκεψου την χαρα του που ειναι σαν τη χαρα του καταδικου που εχουν κλεισμενο στην απομονωση που δεν εχει χωρο ουτε να στριψει.

Φιλικα παντα

Σπυρος.

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο έβαλες τα μεγάλα μέσα βλέπω... :wub:

Αλλά θα ήθελα να κάνω μια φιλική παραίνεση, σε όλους.

Αν παίρνουμε έτσι από τα μούτρα τα νέα μέλη με όσα λάθη κι αν έχουν κάνει, μάλον δεν θα τα ξαναδούμε. Αυτό είναι χειρότερο και για το χόμπυ και για τα ψάρια.

Όλοι περάσαμε από στάδιο που τα θέλαμε όλα.

Πιστεύω ένας πιο ήπιος τρόπος υπόδειξης, με αναφορές για τα μεγέθη, παρότρυνση να διαβάσουν περισσότερα, ίσως να βοηθούσε καλύτερα.

Λέω εγώ τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνουμε έτσι από τα μούτρα τα νέα μέλη με όσα λάθη κι αν έχουν κάνει, μάλον δεν θα τα ξαναδούμε. Αυτό είναι χειρότερο και για το χόμπυ και για τα ψάρια.

Μαλλον δεν καταλαβες, φιλε S.

Δεν πηρα το φιλο απο τα μουτρα, το αντιθετο τον δικαιλογησα και δικαιολογησα την "κατασταση" του με την απειρια του, οπως και πολλων αλλων εδω, αναμεσα και τη δικη μου.

Να τα πας πισω σ'αυτον που στα πουλησε, και να τους εξηγησεις οτι το ενυδρειο σου ειναι 60 λιτρα, οχι 60 μετρα, μηπως δεν καταλαβε ο ανθρωπας. :rasp:
Εγω ευτυχως ειχα πεσει στα πιο μ****α, μου δωσανε ενα clown botia (25 cm θα γινει) και ενα Pterygoplichthys pardalis (35cm θα γινει) :wub:

Επισης δεν εμεινα στις πληροφοριες, αλλα εδωσα και οδηγιες που θα φανουν χρησιμες πιστευω στην αντιμετωπιση των αντιρρησεων απο το μαγαζι.

Τα εχω περασει προσφατα και καταθετω την εμπειρια μου, γιατι ξερω οτι ο αρχαριος δεν μιλαει οταν δεν ξερει και οσα περισσοτερα γνωριζει τοσο το καλυτερο.

Επισης προσπαθησα να τονισω το υφος των προτασεων μου με τη φιλια μου.

Αααα και μη ξεχασω.

Μολις πας στον πετσοπα και του πεις το και το, η συνηθισμενη απαντηση θα ειναι,......

Φιλικα παντα

Σπυρος.

:D

Αν εσφαλα ή δεν εγινε κατανοητη η προθεση μου, ζητω συγνωμη.

Φιλικα Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αν παρεξήγησες το χιούμορ μου φίλε Σπύρο, και συγνώμη για το θάρος, αφορούσε μόνο την τελευταία αναφορά για τα κινέζικα παπούτσια, την οποία θεωρώ πολύ πετυχημένη παρομοίωση.

Η παραίνεσή μου, δεν ήταν προσωπική και πάντα είσαι πολύ λεπτομερής στις απαντήσεις σου, δεν βλέπω το λόγο να ζητάς συγνώμη γιατί εκφράζεις την γνώμη σου.

Ούτε είμαι moderator να διευθετώ ή κάνω παρατήρηση σε κανέναν.

Απλά, μου κτυπάει άσχημα όταν μπαίνω σε ένα post ειδικά νέου μέλους, να διαβάζω επιτακτικό τόνο. (Και δεν είναι το μόνο).

"Να τα βγάλεις όλα αμέσως ή να τα πας πίσω κλπ κλπ"

Πιστεύω ότι κλείνει τα κανάλια επικοινωνίας αντί να τα ανοίγει.

Αν ήμουν το νέο μέλος, θα το σκεπτόμουν πολύ να ξαναμπώ. Ίσως είναι προσωπική ιδοτροπία να προτιμώ πιο ήπιους τόνους και διαφορετική προσέγγιση.

Σταματώ για να μην κανιβαλίσω το Post του νέου φίλου brembo.

Ευχαριστώ,

Σωτήρης

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση,οταν λες παπαγαλοψαρο tatoo? δηλαδη?αυτα με τις ενεσεις ε?

:wub::D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αν παρεξήγησες το χιούμορ μου φίλε Σπύρο, και συγνώμη για το θάρος....

Κανενα προβλημα.

Δεν παρεξηγησα.

Φιλικη κουβεντα κανουμε προς οφελος ολων. :D

Εμενα με βοηθησαν αφανταστα αυτου του ειδους οι προτασεις και παραινεσεις οταν εγινα μελος και διορθωσα (και διορθωνω ακομα) τα λαθη μου. :wub:

Φιλικα Σπυρος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απλά, μου κτυπάει άσχημα όταν μπαίνω σε ένα post ειδικά νέου μέλους, να διαβάζω επιτακτικό τόνο. (Και δεν είναι το μόνο).

"Να τα βγάλεις όλα αμέσως ή να τα πας πίσω κλπ κλπ"

:D:wub:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς καλησπέρα!!!!

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον να διαβάσουν το άρθρο μου και να μου στείλουν τις συμβουλές τους. Να ξέρετε ό,τι το εκτιμώ ιδιαίτερα.

Θα ήθελα να διορθώσω λίγο τα πράγματα γιατί παρεξηγήθηκα. Στο μικρό ενυδρείο ναι μεν έχω βάλει αυτά τα δύο είδη ψαριών που μεγαλώνουν αρκετά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα τα κρατήσω για πάντα εκεί!

Μετά από λίγο καιρό τα ψάρια θα πάνε σε ένα περιβάλλον που τους αρμόζει. Έτσι πήρα και το ενυδρείο των 100lit, γιατί είχα το 60άρι εξ'αρχής και μεγάλωσε ο παπαγάλος μου!Οπότε επειδή δεν ήθελα να τον δώσω αποφάσισα να του προσφέρω ένα καλύτερο περιβάλλον!!!!Όπως έκανα και με το ψυκτικό μηχάνημα, πράγμα που για μένα θα έπρεπε πολλοί να έχουν ( αφορά όσους έχουν πρόβλημα με υψηλές θερμοκρασίες ) γιατί είναι ντροπή να ψοφάνε τα ψάρια από την ζέστη. Για μένα δεν είναι απλά κάποια ψαράκια που κολυμπάνε, και άμα ψοφήσουν δεν πειράζει θα πάρουμε άλλα....Από τη στιγμή που τα αγοράζεις θα πρέπει να τους δώσεις τα πάντα έτσι ώστε να ζήσουν όσο καλύτερα μπορούν!!!Έτσι δεν είναι???

Αφού λοιπόν έφταιξα το μεγάλο ενυδρείο αποφάσισα μετά από πολύ καιρό να φτιάξω και το μικρό!!!

Και εννοείται πως από το κατάστημα με είχαν προειδοποιήσει να μην πάρω αυτά τα είδη!!Και όχι μόνο μία φορά αλλά το έταιρον ήμιση ήθελε τα συγκεκριμένα είδη πάρα πολύ!!! ( και είπαμε μόλις περάσει λιγος καιρός να τα δώσουμε!!! ) Δόξα τον Θεό από αυτούς δεν έχω κανένα παράπονο!!!Ίσα ίσα που ανά πάσα στιγμή μπορώ να τους καλώ ακόμα και στα προσωπικά τους τηλέφωνα εάν έχω κάποιο πρόβλμα με τα ενυδρεία μου, και μου δίνουν σωστές και βάσιμες συμβουλές. Άσε που δεν είναι έμποροι αλλά λατρεύουν αυτό που κάνουν!!! ( πολύ σημαντικό !! ) Your the best!!!!!

Επίσης δεν είμαι άντρας, είμαι γυναίκα!!!!!!!!!!!

Αυτά!!!Sorry αν δεν έγινα κατανοητή από την αρχή!!!Νέο μέλος βλέπεις!!!

KISSES!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστη η τοποθέτηση σου. :wub:

Θα ήταν καλύτερα να το έγραφες συνέχεια του πρώτου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ

Και καλά έκανες και αποσαφήνισες ορισμένα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλη brembo κι από μένα, και είναι ευχάριστο να διαβάζω την σημερινή σου τοποθέτηση.

Το πρόβλημα όμως σε λίγο θα γίνει ορατό, γιατί και τα 100 Lt δεν είναι αρκετά για τα ψάρια που επιλέξατε με το έταιρον ήμισι.

Οπότε αν αποφασίσετε να τα κρατήσετε χρειάζεται πολύ μεγαλύτερος χώρος ή να επιλέξετε κάποια είδη ψαριών για τα 100 Lt που το τελικό τους μέγεθος θα παραμείνει μέχρι 10 εκ και θα σας συντροφεύουν για χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ενοποίηση των δύο θεμάτων .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...