Jump to content

Γειά χαρά σε όλους! Καλώς σας βρήκα!


A.Lazaros

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους! Καλώς σας βρήκα!

Να σας συστηθώ και εγώ με την σειρά μου. Είμαι ο Λάζαρος 33χρόνων απο Θεσσαλονίκη. Το επάγγελμα μου είναι φωτογράφος. Έχω μεγάλη αγάπη για τα ενυδρεία απο πολύ-πολύ μικρός, και είμαι ερωτευμένος με τα ψαράκια (ειδικά τα νέον) μέχρι και σήμερα. Δεν μπορώ να φανταστώ ποτέ ότι θα έκανα ενυδρείο χωρίς νέον! Με ευχαριστεί αισθητικά το ενυδρείο του αμαζονίου. Τώρα είμαι στα σκαριά για ένα νέο ενυδρείο στα 90 με 110εκατοστά μήκος. Στα ψαράκια έχω μια σχετική εμπειρία. Κράτησα ένα ιδιοκατασκευασμένο 60άρι ενυδρείο για 4χρόνια μέ ενα φύλτρο βυθού καί ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο χωρίς απώλειες . Στα φυτά είχα πρόβλημα γιατί δεν ήξερα ότι θέλουν επιπλέων λίπανση, CO2 κλπ...

Τώρα με το νέο ενυδρείο που ετοιμάζω θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων αφού θα χρειαστώ νέο δυνατότερο εξοπλισμό για το φιλτράρισμα και σκέφτομαι να βάλω φυτά και να τα διατηρήσω σωστά. Κυρίως όμως θα με στεναχωρούσε να κάνω λάθη που θα στοίχιζαν τη ζωή σε οποιοδήποτε πλάσμα και θυμάμαι μικρός έβλεπα συχνά εφιάλτες ότι πέθανε κάποιο ψαράκι και ξυπνούσα για να ελέγξω το ενυδρείο!

Αν κάποιος έχει την καλωσύνη ας μου προτείνει ένα έτοιμο στήσιμο κοινωνικού ενυδρείου 100εκατοστών με εύκολα φυτά, ένα καλό φίλτρο (κατά προτίμηση εσωτερικό) και ένα πληθυσμό οικότροφων με βάση τα νέον και 2-3 άλλα είδη όσο πιο παιχνιδιάρικα γίνεται.

Τα τιγράκια που μου αρέσουν θα τα πάνε καλά με τα νέον σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο?

Στο μικρό ήταν πολύ άταχτα και τα έβγαλα...

Σας ευχαριστώ και περιμένω τις συμβουλές όσων ξέρουν κάτι παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες γκαρνταση στην πιο σουπερ-ντουπερ παρεα..!!!!

μαζι με τα νεον,ωραια θα ηταν μια ομαδα απο κορυντορας των 4-6 ατομων.

εγω προσωπικα δεν θα εβαζα αλλα ψαρια,θα αυξανα τον αριθμο των νεον,και θα κοιτουσα να το εκανα το ενυδρειο πυκνοφυτεμενο και καταπρασινο.

προσεχε ομως τωρα το καλοκαιρι να μην τα ζοριζεις με υψηλη ζεστη να νεον καθως υποφερουν σε θερμοκρασιες ανω των 26...

προτεινομενη ειναι οι 24 βαθμοι.

καλη συνεχεια φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες γκαρνταση στην πιο σουπερ-ντουπερ παρεα..!!!!

μαζι με τα νεον,ωραια θα ηταν μια ομαδα απο κορυντορας των 4-6 ατομων.

εγω προσωπικα δεν θα εβαζα αλλα ψαρια,θα αυξανα τον αριθμο των νεον,και θα κοιτουσα να το εκανα το ενυδρειο πυκνοφυτεμενο και καταπρασινο.

προσεχε ομως τωρα το καλοκαιρι να μην τα ζοριζεις με υψηλη ζεστη να νεον καθως υποφερουν σε θερμοκρασιες ανω των 26...

προτεινομενη ειναι οι 24 βαθμοι.

καλη συνεχεια φιλε μου.

Ευχαριστώ για την πρόταση! Πάντα τόσο γρήγορα απαντάτε?

Λες να έχω μόνο νέον και τίποτα άλλο αν κατάλαβα καλά? Ξέρεις μήπως και τι φυτά (ονομασίες) θα μπορούσα να βάλω?

Είστε πολλοί απο Θεσσαλονίκη στο site?

Link to comment
Share on other sites

απλα επεσες πανω στον turboκινητο..χεχεε.

λοιπον απο φυτα μπορω να σου προτεινω πολλα.

το ζητουμενο ομως ειναι αν εχεις τις προυποθεσεις για να τα διοατηρησεις,και μιλαω σαφως για το βασικο θεμα του φωτισμου.

εαν εισαι οκ,τοτε θα σου βγαλω και προγραμμα σωστης λιπάνσης,και πολλα πολλα αλλα....

**απο σαλονικα ειμαστε πολλοι,και οχι μονο πολλοι,αλλα και καλοι..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο ΑΖ

Και εγώ θα σε πρότεινα το κυρίως ψάρι να είναι τα νέον, βάλε κάτω και μερικά γατόψαρα και για της αλγης βάλε SAE.

Τα φυτά μην τα φοβάσαι αν στήσεις εξ αρχής σωστά το ενυδρείο θα τρελαθείς να κλαδεύεις.

Για πιο ολοκληρωμένες απαντήσεις θέσε τα ερωτήματα σου στην ανάλογη κατηγορία εκεί θα λάβεις ακόμη πιο γρήγορα απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Κώστα κόψε λίγο ταχύτητα :rasp: σήμερα εγώ είμαι αργός και δεν σε προλαβαίνω. :wub:

Με χάλασε το τούρμπο :D

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους! Καλώς σας βρήκα!

Να σας συστηθώ και εγώ με την σειρά μου. Είμαι ο Λάζαρος 33χρόνων απο Θεσσαλονίκη. Το επάγγελμα μου είναι φωτογράφος. Έχω μεγάλη αγάπη για τα ενυδρεία απο πολύ-πολύ μικρός, και είμαι ερωτευμένος με τα ψαράκια (ειδικά τα νέον) μέχρι και σήμερα. Δεν μπορώ να φανταστώ ποτέ ότι θα έκανα ενυδρείο χωρίς νέον! Με ευχαριστεί αισθητικά το ενυδρείο του αμαζονίου. Τώρα είμαι στα σκαριά για ένα νέο ενυδρείο στα 90 με 110εκατοστά μήκος. Στα ψαράκια έχω μια σχετική εμπειρία. Κράτησα ένα ιδιοκατασκευασμένο 60άρι ενυδρείο για 4χρόνια μέ ενα φύλτρο βυθού καί ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο χωρίς απώλειες . Στα φυτά είχα πρόβλημα γιατί δεν ήξερα ότι θέλουν επιπλέων λίπανση, CO2 κλπ...

Τώρα με το νέο ενυδρείο που ετοιμάζω θα ήθελα τα φώτα των πιο έμπειρων αφού θα χρειαστώ νέο δυνατότερο εξοπλισμό για το φιλτράρισμα και σκέφτομαι να βάλω φυτά και να τα διατηρήσω σωστά. Κυρίως όμως θα με στεναχωρούσε να κάνω λάθη που θα στοίχιζαν τη ζωή σε οποιοδήποτε πλάσμα και θυμάμαι μικρός έβλεπα συχνά εφιάλτες ότι πέθανε κάποιο ψαράκι και ξυπνούσα για να ελέγξω το ενυδρείο!

Αν κάποιος έχει την καλωσύνη ας μου προτείνει ένα έτοιμο στήσιμο κοινωνικού ενυδρείου 100εκατοστών με εύκολα φυτά, ένα καλό φίλτρο (κατά προτίμηση εσωτερικό) και ένα πληθυσμό οικότροφων με βάση τα νέον και 2-3 άλλα είδη όσο πιο παιχνιδιάρικα γίνεται.

Τα τιγράκια που μου αρέσουν θα τα πάνε καλά με τα νέον σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο?

Στο μικρό ήταν πολύ άταχτα και τα έβγαλα...

Σας ευχαριστώ και περιμένω τις συμβουλές όσων ξέρουν κάτι παραπάνω!

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε.

Αν εισαι και φωτογραφος? με τις προτασεις των καλων φιλων εδω θα φχαριστηθεις να τραβας φωτογραφιες των ενυδρειων σου (και ανεβαζε και καμια να βλεπουμε και μεις :wub: )

Δεν καταλαβα μονο αν στο νεο ενυδρειο που θα παρεις θα μεταφερεις ψαρια (neon) που ηδη εχεις ή θα βαλεις καινουρια εντελως.

Γιατι αν θελεις καποια που ειναι το ιδιο ομορφα αλλα αντεχουν πιο ψηλες θερμοκρασιες, κοιτα και τα cardinal tetra που ειναι και αυτα στο ιδιο στυλ (εμενα προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο)

Και θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω, μη βαλεις πανω απο ενα κοπαδι που κολυμπαει στα μεσαια επιπεδα, θα δεις πιο ωραια συμπεριφορα ετσι και δεν θα σπαει το ενα κοπαδι το αλλο.

Στο βυθο ναι, ενα κοπαδι γατοψαρα corydoras (λιγο περισσοτερα για πιο κοπαδικη συμπεριφορα, 8 θα ελεγα) και προσοχη στο χαλικι με τα γατοψαρα.

Θελει ψιλο χαλαζιακο (γυρω στο 0,5 mm μισο χιλιοστο, οχι ασπρο-φωτεινο και οχι κοφτερο) για να μη καταστραφουν τα μουστακια τους και δεν μπορουν να τραφουν σωστα.

Επισης μην τα βαλεις απο την αρχη αλλα ασε το βυθο να στρωσει 1-2 μηνες (ισως και παραπανω).

Επισης νομιζω μπορεις να βαλεις και ενα ζευγαρι κιχλιδιτσες αμερικης σε αυτο το μεγεθος ενυδρειου για να "ζωντανεψει" λιγο το ενυδρειο.

Ας κανουν προτασεις οι πιο εμπειροι σε αυτο.

Για ενυδρειο προτεινω το (καλη τιμη προς αποδοση κατα τη γνωμη μου και πιο καλη προταση ακομα το rio240) RIO180 με Τ5 λαμπες και βαση, εσωτερικο φιλτρο που θα πειραξεις, βγαζοντας το μαυρο και πρασινο σφουγγαρι και αντικαθιστωντας τα με βιολογικο υλικο (substrat pro ή biomech ή siporax, θα τα δουμε σε αλλο θεμα σου αυτα) και επισης αντικαθιστωντας το θερμαντηρα με πιο αξιοπιστο (jaeger) γιατι εχουν ακουστει πολλα παραπονα για δυσλειτουργεια του μαμισιου με τραγικα αποτελεσματα.

Καλη συνεχεια και τα λεμε.

φιλικα σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες !!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

:rasp::wub::rasp::rasp::D:rasp:
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά όλους για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας!

Σήμερα πήγα στο AnimalFarm και δυστυχώς έμαθα ότι είναι υπο διάλυση, σε ένα μήνα κλείνει...

Σε δυο-τρία άλλα πετσοπ της περιοχής πήρα κάτι εξωφρενικές τιμές... πχ για το EHEIM 2215 140ευρώ.

Θα το ψάξω περισσότερο αυτές τις ημέρες όσον αφορά τον εξοπλισμό.

Ston Delta66 και στον "ΤούρμποΘεσσαλονικιό" ένα ακόμη ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εχεις προσωπικο μυνημα.(πμ)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο AnimalFarm και δυστυχώς έμαθα ότι είναι υπο διάλυση, σε ένα μήνα κλείνει...

Σε δυο-τρία άλλα πετσοπ της περιοχής πήρα κάτι εξωφρενικές τιμές... πχ για το EHEIM 2215 140ευρώ.

Για ψαξε κι αλλα μαγαζια, ειναι εξωφρενικες οι τιμες που λες (εκτος κι αν εχουν γινει γενικα τρελλες αυξησεις)

Απο Κηφισια ειχα παρει τον 11/07 το eheim 2026 με 157E.

Κοιτα και εδω

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...