Jump to content

2,3 ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ


NEMESIS13

Recommended Posts

Χι!!χι!! ωραια δεν καταφερα να κανεις διαφημιση,ενταξει θα βρω,σορι ομως,δεν ειχα σκοπο..Οσο για την αλλαγη δεν κανω """""""τι-πο-τα"""""",προσεχω μονο την θερμοκρασια να ειναι κοντα στην προβλεπομενη (28-29),τα ζουμια τα ριχνω μετα η αληθεια ειναι.Τωρα που τα λεμε εσυ τελικα καθε ποτε αλλαζεις το νερο σου,γιατι εχω μπερδευτει ..και τι κανεις πριν το ριξεις στο ενυδρειο,γιατι ο καθε ενας βαζει τα δικα του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κοίτα το σημαντικό για τους δίσκους είναι η σταθερότητα συνθηκών όπως λέει και o δάσκαλος klaz λίγα post πιο πάνω!Αυτό που κάνεις δεν είναι καλό γιατί προσθέτεις νερά διαφορετικών συνθηκών και απλά με χημικά κατεβάζεις το ph!Κάτι που πιθανόν να βλάψει ιδιαίτερα τα ψάρια σου!Όχι μόνο τους δίσκους!Εγώ προετοιμάζω το νερό σε βαρέλι με νερό απο αντίστροφη όσμωση σε ίδια θερμοκρασία και προσθέτω ιχνοστοιχεία και κάτι άλλο για τους δίσκους για να ανεβάσω λίγο την σκληρότητα απο το μηδέν!Και μετά το προσθέτω μέσα!Όσο για το πόσο συχνά οι γνώμες διαφέρουν!Υπάρχει και ολόκληρο τόπικ αν κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ!Εγώ κάνω 30% με α/ο 1 φορά την βδομάδα!Αλλά είναι πάντα ανάλογα τα λίτρα και τις συνθήκες κατα την γνώμη μου!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Χι!!χι!! ωραια δεν καταφερα να κανεις διαφημιση,ενταξει θα βρω,σορι ομως,δεν ειχα σκοπο..Οσο για την αλλαγη δεν κανω """""""τι-πο-τα"""""",προσεχω μονο την θερμοκρασια να ειναι κοντα στην προβλεπομενη (28-29),τα ζουμια τα ριχνω μετα η αληθεια ειναι.Τωρα που τα λεμε εσυ τελικα καθε ποτε αλλαζεις το νερο σου,γιατι εχω μπερδευτει ..και τι κανεις πριν το ριξεις στο ενυδρειο,γιατι ο καθε ενας βαζει τα δικα του.

Για μενα τα ζουμια θα σου ελεγα να μη τα χρησιμοποιήσεις γιατι μπορει να σου δημιουργησουν αλλα προβληματα π.χ αλγες!

Αφου εχεις ΑΟ θα παρεις ενα βαρελακι 50 -100 λιτρων και θα ετοιμαζεις το νερο σου εκει μεσα!

Θα μετρησεις το νερο του δικτυου σου και θα το ανακατευεις με νερο απο ΑΟ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

soto ευχαριστω,ειδα τα ΑΟ..nemesis εχω διαβασει για της αλλαγες και γιαυτο σε ρωτησα,απλως θελω να καταλαβω πανω κατω ποσο % αλλαζει καποιος την εβδομαδα,εγω παραδειγμα αλλαζω 20%. ..Δηλαδη αν παρω αο θα σταματησω τα ζουμια;Της kent ειναι για το στρες και για τα φυτα και αυτο το κατι για τους δισκους,δεν βαζω κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε για να καταλάβω!To ph πως το κατεβάζεις? Γιατί αυτά της Kent που αναφέρεις είναι τα ιχνοστοιχεία που σου ανέφερα που ανεβάζουν σκληρότητα και προστατεύουν τους δίσκους!Αν πάρεις α/ο θα έχεις έτοιμο νερό χαμηλού ph και μηδενικής σκληρότητας χωρίς χλώριο για να το διαχειριστείς όπως θέλεις :bowdown: !

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταρχας τρεια ξυλα επισης CO2 bio system,μετα για να χαμιλωσω το ph χρησιμοποιο discus buffer ph seachem.τελος το discus essential. οι photo ειναι σχετικα παλιες αλλα ετσι ειναι το ενυδρειο μου.

post-7639-1212348066_thumb.jpg

post-7639-1212348119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λοιπόν αυτό που λέει και ο sotos ο οποίος όπως έχεις δει διατηρεί ιδανικά δίσκους!Τώρα όπως βλέπω τον βυθό σου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να είχες ψιλό χαλικάκι ή άμμο παρά αυτό που έχεις!Αυτά τα λίγα!κοίτα μην απογοητεύεσαι!Κάνε ένα διάβασμα σε αυτό το τόπικ και σε άλλα στην κατηγορία discus lovers και θα καταλάβεις πολλά πράγματα!Καταρχάς θα καταλάβεις και τους λόγους που σου προτείνουμε να κάνεις όλα αυτά!Εδώ έχουν συζητηθεί σχεδόν όλα!Κάνε και κανένα search για δίσκους και ξαναέλα με απορίες!Ότι μπορούμε θα στο πούμε!Αν το ξέρουμε φυσικά :bowdown: Δεν είμαι και ειδικός!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Εχω καταρχας τρεια ξυλα επισης CO2 bio system,μετα για να χαμιλωσω το ph χρησιμοποιο discus buffer ph seachem.τελος το discus essential. οι photo ειναι σχετικα παλιες αλλα ετσι ειναι το ενυδρειο μου.

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!

Το buffer ph καλυτερα να το σταματησεις γιατι μονο προβληματα μπορει να σου δημιουργήσει!

Αν σε παιρνει οικονομικώς θα σου ελεγα να παρεις ενα Ph controller για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Οσο για τα ιχνοστοιχεία δεν ειναι απαραιτητα αν ανακατεύεις το νερο της ΑΟ με το νερο της βρυσης,αλλα δεν κανουν και κακο βέβαια!

Ολο το μυστικο στους δισκους ειναι σταθερες συνθηκες!

Οχι π.χ εχω ph 6.0-6.5 πρεπει να ξερεις ακριβως γιατι η διαφορα του 6.0 με το 6.5 ειναι πολυ μεγαλη και αν υπαρχει αυτη η διακύμανση στη διαρκεια του 24ωρου τα ψαρια ειναι θεμα χρονου το ποτε θα αρωστησουν! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να χρησιμοποιεις οσο λιγοτερα χημικα μπορεις.Παρε α/ο και κανε αλλαγες μονο απο νερο α/ο.30 % καθε εβδομαδα.το νερο της α/ο καλο ειναι να το ετοιμαζεις εκτος ενυδρειου (σε βαρελι οπως ειπε ενας φιλος παραπανω).το r/o right ή το electro right φτιαχνει το gh το kh μπορεις να το φτιαξεις με μαγειρικη σοδα.Ολα αυτα σε βαρελι ΜΑΚΡΙΑ απο το ενυδρειο σου.κονοντας συνεχης μετρησεις με τα τεστ για να ξερεις που βρισκεσαι.επισης θερμαντηρας και κυκλοφορητης μεσα στο βαρελι για να ανακατευτουν οσο το δυνατον καλυτερα τα διαφορα συστατικα και το νερο σου να εχει την πλησιεστερη θερμοκρασια με αυτην του ενυδρειου σου.χρηση μαυρης τυρφης κατα εμε απαραιτητη.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα test για kh,gh,οι μετρησεις μου βγηκαν καλες,το gh=3 kh=7..Αγορασα παγωμενη τροφη του Bernd Degens οπου δεν την αγγηξαν,απο την αλλη οταν με ειδαν εκαναν λες και υπηρχε ηλεκτρικο ρευμα,πηγεναν τρελλαμενα..δεν ξερω τη παει λαθος..αν μεχρι το απογευμα δεν την φανε πρεπει να την βγαλω,αντε καντο τωρα..Τι να κανω παιδια,τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

κατι ισως εκανες λαθος....

κοβουμε ενα κομματακι απο ντην κατεψυγμενη το βαζουμε σε ενα ποτηρακι με νερο του ενυδρειου,η απλα απο αο,και εκει αν εχουμε και λιγο υγρο σκορδο,ριχνουμε και το αφηνουμε να ξεπαγωσει...

στην συνεχεια ταιζουμε .....εαν δουμε οτι για καποιον λογο δεν τρωνε,μεσα σε 4-5 λεπτακια βγαζουμε και την πεταμε την τροφη,αλλιως θα σαπισει και θα μας μολυνει πολυ γρηγορα το νερο του ενυδρειου,θα ανεβασει φωσφορικα ,και γενικα θα δημιουργησει προβληματα....

με τους δισκους χρειαζεται γενικως υπομονη αλλα και πολυ διαβασμα για να γνωριζεις τα παντα σχετικα μ'αυτους.....

ψαξε εδω μεσα και θα βρεις πολυ υλικο απο παλαιοτερα ποστ σχετικα με τους δισκους που φιλοξενεις...

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω πως κάτι στραβό έγινε κατα την μετακίνηση τους και έχουν τρομάξει!Γι'αυτό και σε φοβούνται!Τα ψάρια δεν έχουν τόσο μικρή μνήμη όσο λέγεται!Προτείνω να βγάλεις την τροφή που έριξες και να κάνεις κάποια άλλη ώρα αυτό που είπε ο klaz!Επίσης προσπάθησε οι κινήσεις να είναι όσο το δυνατόν πιο ήρεμες και γενικά να μην υπάρχει μεγάλη ταραχή στον χώρο που βρίσκονται έτσι ώστε να ηρεμήσουν και να σε συνηθίσουν!

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο με την τροφη δεν το ηξερα ουτε μου το 'παν,αυριο τοτε πιο σωστα..η μετακινηση ηταν γρηγορη,λογο που ειναι κοντα το μαγαζι και η προσαρμογη τους ηταν αργη (45λ περιπου).νομιζω οτι εχει να κανει οτι δεν υπαρχη αρκετη κινηση στο σημειω του ενυδρειου(γιατι δεν βολευε αλλου),οποτε,μαλλον εκει ειναι το προβλημα..Κlaz εχει κατι το ιδιετερω το red malboro;;;

Link to comment
Share on other sites

κΚlaz εχει κατι το ιδιετερω το red malboro;;;

οχι δεν υπαρχει κατι το ιδιαιτερο,ισχυει οτι ισχυει για ολους τους δισκους εκτροφης.....
Link to comment
Share on other sites

Λιγες ακομα Αποριες: Η μουσικη,βοηθαει στη κατασταση στρεσαρισματος των ψαριων(σοβαρα).Γιατι δεν βλεπω εξελιξη των πραγματων,οι δισκοι χανουν και το χρωμα τους,τα πραγματα δεν πανε και τοσο καλα.Αυριο θελω να κανω αλλαγη,εχω ετοιμο το νερο(Δοχειο) αλλα δεν ξερω να την κανω ή οχι!!!

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατή μουσική και πιο πολύ το μπάσο στρεσάρουν τα ψάρια καθώς παράγουν δονήσεις στο τζάμι του ενυδρείου!Τώρα για την αλλαγή νερού πιστεύω πως δεν πρέπει να είναι μεγάλη και πρέπει να την κάνεις με τρόπο που να μην στρεσαριστούν οι δίσκοι σου!(δηλ. όχι χέρια μέσα και λίγες αργές κινήσεις)

Link to comment
Share on other sites

αι βεβαια κανει καλο .στις κατεψυγμενες τροφες βαζω και εγω σκορδο(μια φορα την εβδομαδα).μην ξεχνας οτι ειναι φυσικο συστατικο και δεν υπαρχει περιπτωση τα ψαρια να επηρεαστουν αρνητικα με αυτο.αλλα γνωμη μου και σε αυτο οχι υπερβολες.στην κατεψυγμενη τροφη ριξε σκορδο .

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο.μην ταιζεις συνεχεια τα ψαρια μονο με κατεψυγμενες τροφες.δες ποια προτιμανε περισσοτερο κατεψυγμενες ,bits,φυλαρακια.εγω χρησιμοποιω και τα τρια ειδη .την κατεψυγμενη μια φορα την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να σας αναφερω πως τα ψαρακια μου ηθελαν υπομονη,εχουν ζωιρεψη αρκετα,τρονε μια χαρα απλα μαλλον ηρθε η ωρα να φυγουν οι clown..φοβουντε βεβαια ακομα αλλα πηστευω οτι ολα θα πανε καλα..Απλος τα ταιζω κακκινο σκουλικη και βαζω λιγο σκορδο οπως ειπε και ο φιλος μου ο klaz,το θεμα ειναι ποσο καλο κανει το σκορδο στο νερο γιατι οταν ανοιγης το καπακι του ενυδρειου μυριζει σκορδιλα..αυτο σαν απορια..Ευχαριστω ολους για της σωστες τοποθετισεις σας,στα προβληματα(αποριες) μου..Ευχαριστω.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

zapetro τα φυλαρακια δεν βλεπω να τα ακουμπoυν,στα bits βλεπω καποια κινηση..εχεις μηπως καποια μεθοδο να μαθουν την ξηρα τροφη,γιατι καθε φορα παω και την μαζευω,να μην μενει στο ενυδρειο..Και εσυ ποια κατεψυγμενη τροφη χρησιμοποιεις..Εγω βαζω κακκινο σκουλικη και καρδια μια στο τοσο..

Link to comment
Share on other sites

υτο μπορει να οφειλεται στο γεγονοσ οτι ο πωλητης ή ο εκτροφεας τα ταιζε ποιο πολυ bits.απο κατεψυγμενη και εγω χρησιμοποιω κοκκινο σκουλικι της ocean nutrition.μην τα μαθεις ομως μονο με κατεψυγμενη γιατι κακομαθαινουν

Link to comment
Share on other sites

Είδες τελικά όλα πήγαν καλά! :) Να ξέρεις ότι ειδικά με τους δίσκους το κόλπο είναι η υπομονή!Όσο γι'αυτό που λέει ο Πέτρος έχει δίκιο!Δεν είναι καλό να τους κακομαθαίνεις γιατί θα έχεις προβλήματα αργότερα!Το μόνο που σκέφτομαι είναι αφού πάρουν τα πάνω τους για τα καλά σταμάτα να τους ταίζεις κατεψυγμένα και δίνε τους απο την άλλη τροφή και άστους α πεινάσουν για να δεις αν θα φάνε!Βέβαια μην τους αφήσεις νηστικούς για πολύ καιρό και μην ρίχνεις πολύ τροφή και έχεις προβλήματα αμμωνίας!

Αυτά πάω τώρα να δω Γαλλία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..Σημερα εκανα τεστ το νερο στο δοχειο(αλλαγης νερου) παρατηρησα πως αλλες ηταν καλες εκτος απο δυο,το συμαντηκοτερω ο fe=1mg/l,πρεπει συγουρα να το κατεβασουμε,αυτο μου δινει η ευδαπ και αρκετα επικυνδινο,με πιο τροπο θα το κατεβασουμαι;Το δευταρο ειναι το kh=5 γνωριζω απο το forum οτι πρεπει να ειναι 3-4,δεν με πολυ ανησυχει αλλα θα ηθελα την τοποθετηση σας,ειδικα για το fe.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..Σημερα εκανα τεστ το νερο στο δοχειο(αλλαγης νερου) παρατηρησα πως ολες ηταν καλες εκτος απο δυο,το σημαντικοτερο ο fe=1mg/l,πρεπει σιγουρα να το κατεβασουμε,αυτο μου δινει η ευδαπ,ειναι αρκετα επικυνδινο για το hoby μας,με πιο τροπο θα το κατεβασουμε;Το δευταρο ειναι το kh=5 γνωριζω απο το forum οτι πρεπει να ειναι 3-4,δεν με πολυ ανησυχει αλλα θα ηθελα την τοποθετηση σας,ειδικα για το fe. Συγνωμη..για τα λαθη παω για δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...