Jump to content

2,3 ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ


NEMESIS13

Recommended Posts

με υγρα τεστ εκανες μετρηση σιδηρου?κοιταξε μηπως εχει ληξει γιατι αυτο πρωτη φορα το ακουω.δυκτιο με σιδηρο 1 mg/l.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

τωρα ειμαι στη δουλεια,δεν νομιζω οτι εχει ληξει,ειναι καινουργιο κιολας και εχω ξανακανει μετρηση και ηταν 0,25 κοντα,στο ενυδρειο τοσο εχω,ειναι της sera..ενταξη αν δεν ειναι 1 ειναι 0.85,ξερεις τα χρωματα δεν ειναι απολυτα αλλα εκει καπου ειναι..

Link to comment
Share on other sites

εχεις ψαρια στο ενυδρειο?φυτα?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοοις φιλαρακι δεν καταλαβενω..βεβαιος εχω και τρεχουν καιρο τωρα..υπαρχη περιπτωση να τα δω αναπωδα δηλ.ολα πανε καλα παντος μεχρι στηγμης ,οι δισκοι μου ολα τα ψαρακια ειναι μια χαρα,τρωνε κολυμπανε,ειναι δραστηρια..τι συμβενει;

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ειδα.ισωςς θα ειναι καλυτερα να σκεφτεις την αγορα α/ο γιατι ο σιδηρος να βρισκεται στο 1 mg/lt δεν ειναι και μικρη ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

εγω τουλαχιστον μονο 2 τροπους ξερω.ο ενας ειναι η χρηση ανθρακα αλλα δημιουργει αλλα προβληματα,και δευτερον η χρηση α/ο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nemesis γεια σου και από μένα και γω βρίσκομε στην ίδια φάση με σένα (στήσιμο δισκοενυδρείου και αρχάριος ) , σε προηγούμενα post είδα ότι χρησιμοποίησες κάποιο buffer για να ρίξεις το Ph και θα θελα να σε ρωτήσω αν αντιμετώπισες πρόβλημα με αυξημένες τιμές φωσφορικών ΡΟ4

Έγινε επεξεργασία - dpolyk
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nemesis γεια σου και από μένα και γω βρίσκομε στην ίδια φάση με σένα (στήσιμο δισκοενυδρείου και αρχάριος ) , σε προηγούμενα post είδα ότι χρησιμοποίησες κάποιο buffer για να ρίξεις το Ph και θα θελα να σε ρωτήσω αν αντιμετώπισες πρόβλημα με αυξημένες τιμές φωσφορικών ΡΟ4

Γειά σου και σένα!Μάλλον δεν το έγραψα σωστά!Δεν χρησιμοποίησα κανένα ζουμί για να ρίξω το ph!Αυτά της kent που χρησιμοποίησα ήταν μόνο ιχνοστοιχεία και κάποιο ενισχυτικό για τους δίσκους!Χρησιμοποίησα νερό μόνο απο α/ο και μάλιστα πρόσθεσα και σόδα για να ανεβάσω λίγο το kh!Τώρα έχω ξανακούσει ότι σε χρησιμοποίηση buffer υπάρχει το ενδεχόμενο να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα φωσφορικά!Αν σου συνέβη ψάξε λίγο στο foroum για συμβουλές!Πάντως για να ξεμπερδεύεις απο όλη την φασαρί η γνώμη μου είναι να πάρεις α/ο!Θα σου βγει πιο οικονομική μακροπρόθεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...