Jump to content

Kalkwasser δοσολογεια!


Recommended Posts

σκέφτομαι σιγα σιγά να αρχίσω να δοκιμάζω το Kalkwasser.

το ερώτημα ειναι στον κουβά του τοπ οφ που ειναι 20λτ πόσα γρ. Reef Kalkwasser της seachem

να ρίξω?

κάτι που να προσέξω?

α ο κουβάς ειναι αυτός που χρησιμοποιώ για την αναπληρωση και το δουλεύω με περισταλτική αντλία

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε ένα κουταλάκι του γλυκού για κάθε 4 λίτρα περίπου ..

το ανακατεύεις και περιμένεις 4-5 ωρες .. μετά ξεκινάς τη περισταλτική που πρέπει να τραβάει καθαρό νερό και όχι το ίζημα από το πάτο του δοχείου ούτε τη κρούστα από την επιφάνεια ,

παρακολουθα το ph μην ανέβει απότομα :D ..

προτίμησε τις βράδυνες ώρες για να σου κρατάει το ph σε καλά επίπεδα ( το ξέρω ότι το ήξερες για τους άλλους το γράφω :wub: )

καλή συνέχεια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

μου τα είχε πει και ο στάθης απλά ειχα μπερδευτεί σε ένα πραγματάκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στέφανε ένα κουταλάκι του γλυκού για κάθε 4 λίτρα περίπου ..

το ανακατεύεις και περιμένεις 4-5 ωρες .. μετά ξεκινάς τη περισταλτική που πρέπει να τραβάει καθαρό νερό και όχι το ίζημα από το πάτο του δοχείου ούτε τη κρούστα από την επιφάνεια ,

παρακολουθα το ph μην ανέβει απότομα :excl: ..

προτίμησε τις βράδυνες ώρες για να σου κρατάει το ph σε καλά επίπεδα ( το ξέρω ότι το ήξερες για τους άλλους το γράφω :D )

καλή συνέχεια :excl:

πανω σ'αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω γιατι καπου διαβασα και για την παραλληλη χρηση ξυδιου μαζι με το καλκ...που αποσκοπει κατι τετοιο,αν ειναι αξιοπιστη η διπλη χρηση καλκ-ξυδιου και αν ναι,ποια θα μπορουσε να ειναι η δοσολογια παντα σε καδο αναπληρωσης αν γινονται ολα αυτα...?

ευχαριστω εκ των προτερων αλμυροι μου φιλοι....

Link to comment
Share on other sites

το λευκό ξύδι βοηθά στην απόδοση του kalkwasser σε ασβέστιο

, προσθέτει οργανικό άνθρακα που είναι τροφή για τα βακτήρια

και εξουδετερώνει κάποιους κινδύνους που μπορεί να προκύψουν από λάθος χρήση του kalkwasser

η αναλογία μπορεί να φτάσει 15 ml/l νερού

διαλύουμε μισή κουταλιά του γλυκού kaklwasser σε 15 μλ λευκό ξύδι 5%

και το ρίχνουμε σε ένα λίτρο νερό

Link to comment
Share on other sites

το λευκό ξύδι βοηθά στην απόδοση του kalkwasser σε ασβέστιο

, προσθέτει οργανικό άνθρακα που είναι τροφή για τα βακτήρια

και εξουδετερώνει κάποιους κινδύνους που μπορεί να προκύψουν από λάθος χρήση του kalkwasser

η αναλογία μπορεί να φτάσει 15 ml/l νερού

διαλύουμε μισή κουταλιά του γλυκού kaklwasser σε 15 μλ λευκό ξύδι 5%

και το ρίχνουμε σε ένα λίτρο νερό

μαλιστααααα....μια διευκρινισουλα..?οταν λεμε λευκο ξυδι....υπαρχει στα σουπερ..?

καποια μαρκα....?

για μενα που βαζω 1 κουταλια γλυκου καλκ ανα 4 λιτρα νερου αο αναπληρωσης,και το δοχειο μου αναπληρωσης ειναι 8 λιτρα συνολικα..?

(σορρυ,αλλα επειδη ειναι ηδη αρκετα επικινδυνο το καλκ,και εγω εχω μια χουφτα νερο..για να μην γινει καμμια στραβη,ξαναρωταω...

ευχαριστω ξανα τασο μου... :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

ξύδι λευκό χωρίς αρωματικά πρόσθετα από το σούπερ μάρκετ

. η <συνταγή> ζητάει πιο πολύ kalkwasser από ότι συνήθως γιατί με το ξύδι αλλάζει το επίπεδο κορεσμού , χωράει δηλ πιο πολύ kalkwasser στο νερό .

Link to comment
Share on other sites

οσο ζω μαθαινω....

ευχαριστω πολυ τασο μου.

θα κατσω να κανω τους υπολογισμους μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Χρησιμοποιω το Kalkwasser (Seachem), σε 20lt δοχειο νερου απο Α.Ο. βαζω 10 κουταλιες του γλυκου (2 κουταλιες / 4λτ) συμφωνα με της οδηγιες.

Στο ενυδρειο προσθετω λιγοτερο απο 1lt σκευασματος καθημερινα, περισσοτερο για να κραταω το ph στο 8.0 - 8.25, διαφοερετικα χωρις kalk παιζω 7.80-8.00.

Το νερο που χρησιμοποιειται για το Kalkwasser ειναι καθαρα απο A.O. ή αλατονερο? (Δεν διευκρινιζεται στις οδηγιες).

Εχουν παρατηρηθει προβληματα με την μακροχρονια και καθημερινη χρηση του (πχ πτωση Kh)?

Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι απο Α/Ο γιατί η όλη διαδικασία γίνεται κατα την αναπλήρωση.

Δεν έχω προσέξει εως τώρα κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

επαναφερω το θεμα ρωτωντας....

εαν παμε να ξεκινησουμε να βαζουμε καλκ στο ενυδρειο μας μεσω περισταλτικων και χρησιμοποιουμε πχ 5λιτρο μπετονι για το διαλυμα,μηπως δεν μπορουμε να βαλουμε μαζι και ξυδι(πηγη ανθρακα)εφοσων παραλληλα δουλευουμε και biopellets,και ποσα μλ θα προτεινατε να πεφτουν καθημερινα το βραδι για αρχη..?

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα ρωτωντας....

εαν παμε να ξεκινησουμε να βαζουμε καλκ στο ενυδρειο μας μεσω περισταλτικων και χρησιμοποιουμε πχ 5λιτρο μπετονι για το διαλυμα,μηπως δεν μπορουμε να βαλουμε μαζι και ξυδι(πηγη ανθρακα)εφοσων παραλληλα δουλευουμε και biopellets,και ποσα μλ θα προτεινατε να πεφτουν καθημερινα το βραδι για αρχη..?

Από τη στιγμή που δουλεύεις biopellets ξέχασε το ξίδι.

Ο λόγος; Είναι μια πηγή προσθήκης άνθρακα άρα μπορεί να κάνεις υπερδοσολογία άνθρακα χωρίς να το θέλείς, με τα γνωστά αποτελέσματα.

imo είναι σαν να μου λες θα δουλέψω ζεόλιθοθους και biopellet μαζί :unsure: .

Link to comment
Share on other sites

θενκς.αρα σωστη η σκεψη μου οχι για ξυδι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...