Jump to content

Τελευταία προσπάθεια (;;;)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναιιιι....

μη φανταστείς θολούρα να μη βλέπεις μέσα τίποτα... αλλά δεν ήταν το κρυστάλλινο νερό που ήταν πριν και που είναι τώρα. Σαν κάτι να ανακάτωσε λίγο τον αραγωνίτη και αυτό απλώθηκε ψηλά (γιατί τη θολούρα την εντόπισα στην επιφάνεια). Σαν να ρίχνεις ένα φάρμακο στο νερό...

Τέλος πάντων, παρά την αλλαγή νερού και την πτώση της θερμοκρασίας κατά ένα βαθμό, τα τρία σαλιγκάρια που έπεσαν ταυτόχρονα είναι σήμερα ψόφια...

Υπάρχει περίπτωση το σφουγγάρι μου ή κανένα κοράλι να πετάξε καμία τοξική ουσία;; (αν και από όσο ξέρω ότι έχω δεν χαρακτηρίζεται aggressive εκτός από τη goniopora)

Link to comment
Share on other sites

έχεις πολλά σαλιγκάρια ?

τι είδος ?

υπάρχει το ενδεχόμενο το νερό σου να θόλωσε εξ αιτίας μαζικής προσπάθειας αναπαραγωγής ..

το έχων ζήσει πολλές φορές το φαινόμενο , τη πρώτη φορά πανικοβλήθηκα όπως εσύ , όταν είδα ότι δεν έχει επιπτώσεις στο ενυδρείο , σταμάτησα να ανησυχώ και έδινα μικρά σαλιγκάρια σε φίλους ,

αυτό που δεν ταιριάζει στην ιστορία είναι ο θάνατος των σαλιγκαριών ..

ίσος το μέγεθος του ενυδρείου να είναι η αιτία

τα κοράλλια βγάζουν τοξικά και το σαρκόφυτο είναι από τα <χειρότερα> αλλά σε αυτή τη περίπτωση το λογικό είναι να επηρεαστούν και άλλα κοράλλια ..

μήπως κάποια ενέργεια σου ήταν αιτία της θολούρας ? έκανες τίποτα <ύποπτο > ?

Link to comment
Share on other sites

τώρα πρόσεξα ότι μιλούσες για σφουγγάρι ..

ναι .. μπορεί να γίνει τοξικότατο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία...

Έχω, μάλλον είχα οκτώ σαλιγκάρια zebra ή turbo, ένα astrea και ένα άλλο περίεργο που εμφανίστηκε από το πουθενά, λευκό χωρίς όστρακο, με κάτι περίεργες διακλαδώσεις στην πλάτη του που θυμίζουν το κοραλάλι το coral tree . Πέθαναν τρία μεγάλα, όμως στο ενυδρείο κυκλοφορύν πολλά μικρά, χωρίς όστρακο, προφανώς από γέννες.

Δεν πείραξα τίποτα. Περνούσα και το είδα. Το μόνο διαφορετικό που έκανα εχτές ήταν ότι άνοιξα τα φώτα μου από το μεσημέρι, ενώ με τώρα με τις ζέστες τα ανοίγω λίγο μόνο το απόγευμα (έχω πολύ καλό φυσικό φωτισμό στο σπίτι).

Μου έκανε εντύπωση μάλιστα ότι τα σαλιγκάρια έπεσαν ταυτόχρονα κάτω, σε τρία διαφορετικά σημεία του ενυδρείου...

Κατά τα άλλα, όλα καλά... τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Για το σφουγγάρι να πω ότι το έχω μία εβδομάδα περίπου. Με το που μπήκε, καταστράφηκε ένα κόκκινο coral tree που βρισκόταν κοντά του (έγειρε, σκίστηκε από τη βάση και έπεσε από το βράχο).

Τι να κάνω; Που να το τοποθετήσω το σφουγγάρι; (τώρα το έχω ψηλά γιατί είναι μεγάλο και εκεί χωρούσε καλύτερα, αν και διάβασα ότι θέλει μέση ή πάτο). Τι να προσέξω; Ή να μην προσέξω τίποτα και να το δώσω δρόμο; :)

Link to comment
Share on other sites

τι χρώμα είναι το σφουγγάρι ?

αν θέλεις ανέβασε καμιά φωτογραφία να το δούμε ..

βάλε φρέσκο ενεργό άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

και ένα άλλο περίεργο που εμφανίστηκε από το πουθενά, λευκό χωρίς όστρακο, με κάτι περίεργες διακλαδώσεις στην πλάτη του που θυμίζουν το κοραλάλι το coral tree .

nudibranchs

Για δες και πες μας ποιο είναι?

http://images.google.gr/images?ndsp=18&amp...tart=0&sa=N

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry131710

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και τρόμαξα :blink:

Τόσο καιρό διαβάζω και διαβάζω... δεν έχω όμως δει τίποτε για αυτά τα slugs...

Όχι, το δικό μου το άσπρο δεν μοιάζει με κάποιο από αυτά που είδα στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, αλλά είναι σίγουρα τέτοιο είδος. Να το βγάλω αμέσως δηλαδή άμα το ξαναδώ;;;

Και όχι μόνο αυτό... αλλά διαπίστωσα ότι τα συμπαθητικά "σαλιγκαράκια" που έβλεπα να κυκλοφορούν χωρίς κέλυφος δεν ήταν σαλιγκαράκια αλλά slugs. Τι να κάνω; Να τα πετάω κι αυτά μόλις τα δω;;;

Όσο για το σφουγγάρι, αν είναι τέτοιο κι αυτό, δείτε τη φωτογραφία (ελπίζω να είναι καλή) και πείτε μου αν είναι επικίνδυνο και ποια είναι η καταλληλότερη τοποθέτηση (διάβασα για μέση και πάτο, αλλά εγώ το έχω ψηλά γιατί εκεί είχα χώρο)

post-7571-1215157102_thumb.jpg

post-7571-1215157123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σφουγγάρι εκεί που διαβασες οτι πρεπει να μπεί, γιατί θα το κάψεις............

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να το βγάλεις πρώτου δεις ποιο είναι,πάντως τα περισσότερα τρέφονται με σφουγγάρι.

το οποίο να το βάλεις χαμηλά και σε σκιερό μέρος. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόβλημα :blink::thumbup::thumbup:

Ξαφνικά θόλωσσε το νερό μου και τα σαλιγκαρια ξεκόλλησαν από το τζάμι και έπεσαν κάτω (το πρόσεξα στο μισάωρο το πολύ). Έκανα αμέσως αλλαγή καμιά σαρανταριά λίτρα και έσβησα φυσικά τα φώτα. ΘΕρμοκρασία στο 26-27, και όλα τα άλλα καλά.

ΥΠάρχει περίπτωση να μόλυνε το νερό κανένα κοράλι ή σφουγγάρι; Τι να προσέξω;

Αν είναι από τη θερμοκρασία του νερού, να πω ότι έχω αυτή τη θερμοκρασία σταθερά τον τελευταίο καιρό. Τι έγινε ξαφνικά; ; ;

Μήπως έφυγε από τη θέση του κάποιος κυκλοφορητής ή σταμάτησε να λειτουργεί??

Μυρίζει άσχημα το νερό??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...