Jump to content

Στήσιμο θαλασσινού ενυδρείου


Recommended Posts

Γεια σας

Εδώ και μερικές μέρες αποφάσισα και εγώ να φτιάξω θαλασσινό ενυδρείο μετά από το σόκ και τη τρέλλα που με έπιασε κατά τη πρόσφατη επίσκεψη μου σε ένα κατάστημα εδώ στη Λευκωσία .Λοιπόν δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο μέρος να δημοσιεύσω τισ ερωτήσεις μου αλλά οι moderators μπορούν να με διορθώσουν.

Λοιπον να μπούμε στο θέμα τώρα .Το δωμάτιο που θα εγκαταστήσω το ενυδρείο βρίσκεται στο πρώτο όροφο του σπιτιού μου.Θέλω να το κάνω χωρητικότητας 1000 λίτρων και θα είναι φυτεμένο σε συνδυασμό με ψάρια.Θα έχει τόσο μαλακά όσο και σκληρά κοραλλια .Θα ήθελα ο εξοπλισμός να εγκατασταθεί κατά τέτοιο τρόπο ΄ώστε να προκαλείται όσο το δυνατό λιγότερο θόρυβος κατά τη λειτουργία του.Δε θέλω να γίνω πολύ κουραστικός και ελπίζω να μη γίνω αλλά έχω τόσα πολλά να ρωτήσω και να μάθω μέχρι να το φτιάξω.

Οι ερωτήσεις μου είναι γενικές σχετίκα με το στήσιμο και εξοπλισμό του ενυδρείου.και αρχίζω :

1)Μπόρει ο εξοπλισμός και η υπερχείλιση να τοποθετηθούν σε δωματιάκι που θα φτιάξω σε ψηλότερο σημείο από το ενυδρείο ή αναξκαστικά πρέπει να είναι σε χαμηλότερο ύψος?

2) Τι πάχος πρέπει να είναι το γυαλί για να αντέχει τόσο βάρος?

3)Ποιές θα είναι οι ανάγκες μου γενικά σε εξοπλισμό καί σε φωτισμό?

4)Θα ΄ήθελα επίσης να αλλάζω το νερό αυτόματα .Υπάρχουν καθόλου έτοιμοι μηχανισμοί ή πρέπει να κατασκευάσω ένα?

Αυτά για αρχή.Ισως είναι αστείες οι ερωτήσεις μου αλλά είμαι σίγουρος ότι εδώ θα βρώ τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες,

Μηπως πρεπει πρωτα να δεις την στατικη μελετη αν αντεχει 1 τοννο+ ο πρωτος οροφος? Το πατωμα ειναι ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες,

Μηπως πρεπει πρωτα να δεις την στατικη μελετη αν αντεχει 1 τοννο+ ο πρωτος οροφος? Το πατωμα ειναι ξυλο?

Γειά σου φίλε filrou

Σε ευχαριστώ για το καλωσώρισμα.Ναι το πάτωμα είναι μπετόν ,αρα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα βάρους.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε filrou

Σε ευχαριστώ για το καλωσώρισμα.Ναι το πάτωμα είναι μπετόν ,αρα δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα βάρους.

.....και ομως.....μπορει να υπαρξει....

μιλαμε για πολυ μεγαλο φορτιο βαρους ακομη και αν τοποθετηθει κατω απο δοκαρι(που ετσι κι αλλιως πρεπει να γινει..).

νομιζω οτι πρεπει να συμβουλευτεις τον πολιτικο μηχανικο,και τον εργολαβο.και ειναι πολυ σοβαρο.μην το αμελησεις.υπαρχει κινδυνος.!!!! :D:excl:

Link to comment
Share on other sites

.....και ομως.....μπορει να υπαρξει....

μιλαμε για πολυ μεγαλο φορτιο βαρους ακομη και αν τοποθετηθει κατω απο δοκαρι(που ετσι κι αλλιως πρεπει να γινει..).

νομιζω οτι πρεπει να συμβουλευτεις τον πολιτικο μηχανικο,και τον εργολαβο.και ειναι πολυ σοβαρο.μην το αμελησεις.υπαρχει κινδυνος.!!!! :excl::excl:

Οκ με πείσατε :excl:

Θα μιλήσω με τους ειδικούς αν προχωρήσω για τέτοιο μέγεθος.Αλλώς αν υπάρχει κίνδυνος θα προχωρήσω με δύο μικρότερα :D

'Οσον αφορά τα άλλα μου ερωτήματα ποιά η άποψη σας?

Link to comment
Share on other sites

Mε σωστό σχεδιασμό όλα γίνονται.

Αν το sump είναι ψηλότερα απο το ενυδρείο ,θα πρέπει οι αντλίες να βρίσκονται στο ενυδρείο και η υπερχύλιση στο sump.

Μπορείς να κάνεις και μία ενδιάμεση δεξαμενή (ΔΑ). που θα χρησιμοποιηθεί για τις αλλαγές .

Θα είναι σε σειρά με την επιστοφή του sump.

Αυτή η ΔΑ δεξαμενή θα υπερχυλίζει στο ενυδρείο . Θα έχει μια τρύπα στον πάτο με διακόπτη και σωλήνα στην αποχέτευση.Όταν θα θέλεις να κάνεις αλλαγές , θα σταματάτας την κυκλοφορία , θα αδειάζεις αυτήν την δεξαμενή ΔΑ και θα την γεμίζεις με καινούργιο νερό.

Θα ξεκινάς την κυκλοφορία και έτοιμος.

Μπορείς να βάλεις και PLC να γίνονται όλα αυτόματα με το πάτημα ενός κουμπιού .

Όλα γίνονται , όρεξη και χρήματα να έχεις :D .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...