Jump to content

συνδιασμος φωτισμου


AGGE

Recommended Posts

καλησπερα.. θα ηθελα να μου προτεινετε τον βελτιστο συνδιασμο για την καλυτερη αποδοση..λοιπον εχω το record 60..αυτη την στιγμη χησιμοποιω 2 τ5 * 24 watt juwel (1nature& 1colour) και μια arcadia t8 15 watt original tropical plant..υποψιν οτι δεν με παιρνει σε μηκος για αλλες t5 λαμπες εκτος απο juwel κ denerlle 43.8 cm..τι γνωμη εχετε για την Trocal T5 Special Plant της denerlle http://www.dennerle.de/EN/HG10UG03.htmτο ενυδρειο παει για πυκνοφυτεμενο..οσο για τ8 υπαρχει μεγαλυτερη γκαμα.. οποτε περιμενω προτασεις.. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ;

Να προσθέσεις ή να αντικαταστήσεις με άλλο συνδιασμό τις λάμπες ;

Έχεις ανακλαστήρες ;

Ήδη για τα λίτρα και το ύψος του ενυδρείου είναι πολύ το φως.

Από θερμοκρασίες τι κάνεις ;

Link to comment
Share on other sites

εχω ανακλαστηρες αλλα οι συγκεκριμενοι δεν κανουν και πολλη δουλεια εχω την εντυπωση.. απο θερμοκρασιες δεν εχω προβλημα προς το παρων.. θελω να κανω καινουργιο συνδιασμο..λοιπον?

Link to comment
Share on other sites

salvator -v ..νομιζω οτι μου ειχες απαντησει και σε παλιοτερο ποστ οταν σκεφτομουν την μετατροπη..οποτε καταλαβαινεις το προβλημα με το μηκος..για αυτο σκεφτομαο τις λαμπες τις denerlle..πως σου φαινονται απο φασμα κλπ.. http://www.dennerle.de/EN/HG10UG03.htm

Link to comment
Share on other sites

salvator -v ..νομιζω οτι μου ειχες απαντησει και σε παλιοτερο ποστ οταν σκεφτομουν την μετατροπη..οποτε καταλαβαινεις το προβλημα με το μηκος..για αυτο σκεφτομαο τις λαμπες τις denerlle..πως σου φαινονται απο φασμα κλπ.. http://www.dennerle.de/EN/HG10UG03.htm

Καλημέρα AGGE,

Τις λάμπες της Dennerle δεν τις έχω δοκιμάσει για να σου δώσω σαφή απάντηση. Από φασματική ανάλυση δεν λέει και πολλά στο site αλλά από την φωτό βλέπω από τις εκτυπώσεις στα κουτιά τους ότι είναι κλασικές με δύο ή τρία peak. Δεν βλέπω κάποιο σημαντικό λόγο να αλλάξεις μια από αυτές που έχεις με κάποια Dennerle, μου φαίνεται ίδια με την Juwel Color και την Arcadia Tropical, με την διαφορά ότι έχει φίλτρο UV.

Ήδη έχεις δόσει έμφαση στο μπλέ και κόκκινο χρώμα για την φωτοσύνθεση με τις λάμπες που έχεις βάλει, (Juwel Color και Arcadia Tropical) ίσως υπερβολικά. Η Juwel Natur είναι πάλι σε θερμοκρασία 4100 Κ άρα πιο κοκκινοπή.

( Από άλγη πως πας; )

Προσωπικά προτιμώ τις λάμπες πλήρους φάσματος της JBL, αλλά στις διαστάσεις που θέλεις έχει μόνο σε Τ8.

Αν δεν σε ικανοιποιεί το μωβέ - κόκκινο από τιε λάμπες σου δες για μια T8 JBL Solar Natur στα 9000 Κ.

Επίσης η Juwel προτείνει σαν καλύτερο συνδιασμό με την T5 Color την T5 Day πάλι στα 9000Κ όχι την Natur.

Τις ανάβεις όλες μαζί ή με κάποια χρονική σειρά ;

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου..τι εννοεις εχει φιλτρο uv?..απο αλγη δεν εχω σχεδον καθολου...οι λαμπες ανοιγουν ολε ς μαζι και κλεινουν ταυτοχρονα..ενα γεγονος που μου εκανε εντυπωση και προβληματηστηκα με τις λαμπες ειναι οτι ενω η rotala rudontifolia ειναι κατω απο την τ5 colour ξαφνικα τα κλωναρια της εχουν γυρει προς την arcadia που ειναι στο κεντρο..κατι μου λεει οτι της denerlle οι λαμπες ειναι καλυτερες ,δεν ειναι τυχαιο που εμπορευεται και φυτα αρα λογικα γνωριζει και τις απαιτησεις τους (φασμα , κελβιν κλπ)..οσο για τιην τ8 εχω επιλογες εκει θα βρω ακρη με τις τ5 τι κανω ομως? Ισως 2Trocal T5 Special plant 3000 Κ και τηνT8 JBL Solar Natur στα 9000 Κ..?και κατι αλλο τα φυτα κατευθυνονται προς την λαμπα με τα περισσοτερα kelvin η δεν παιζει αυτο..?

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο UV εννοεί ότι έχει ένα φίλμ σαν κάλυμα στην λάμπα που κόβει όλο το φάσμα κάτω από 400 nm δηλ την ακτινοβολία UV, με σκοπό τον περιορισμό της άλγης.

Μην γινόμαστε και υπερβολικοί, σίγουρα η Dennerle από φυτά ξεκίνησε κι έχει προδιαγραφές αλλά δεν είναι κατασκευαστής και ότι πουλάει ακριβά δεν σημαίνει πάντα ότι είναι η καλύτερη. :D

Τα φυτά πάνε προς την πηγή φωτός με την μεγαλύτερη ένταση, απλά τυχαίνει στην περίπτωσή σου η Arcadia να έχει τα περισσότερα Lumen. Δεν έχω όμως σαφή πληροφόρηση ούτε από την Juwel ούτε από την Arcadia ούτε από την Dennerle πόσα lumen είναι οι λάμπες τους.

Αν μπορείς ανέβασε κάποια φωτό να δώ πως είναι η διάταξη από τις λάμπες και ανακλαστήρες στο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να ανεβασω το απογευμα φωτο.. παντως προφορικα στο πισω μερος βρισκεται η nature στο κεντρο η arcadia και μπροστα η colour..γραψε λαθος για την rotala ειναι κατω απο την nature..

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να ανεβασω το απογευμα φωτο.. παντως προφορικα στο πισω μερος βρισκεται η nature στο κεντρο η arcadia και μπροστα η colour..γραψε λαθος για την rotala ειναι κατω απο την nature..

Η Nature και η colour δεν είναι περίπου ίδιες ένταση λάμπες; Οπότε ισχύει το ίδιο που είπα παραπάνω.

Το ότι οι λάμπες colour ή Nature βοηθάνε στην φωτοσύνθεση, δεν σημαίνιε ότι τα φυτά δεν έχουν ανάγκη και από το υπόλοιπο φάσμα για τον μεταβολισμό τους.

Δες αν μπορείς να ανάβεις τις λάμπες σταδιακά με διαφορετικούς χρονοδιακόπτες.

Που είναι η φωτό ; οεο

Καλό θα ήταν να μπορούσες να τραβήξεις το ενυδρείο με αναμένες τις λάμπες μία μία και σε συνδασμό.

Link to comment
Share on other sites

nature 4100k colour 6400k νομιζω.. οσο για τις φωτο περιμενω απο ενα φιλο μου που ακομα ψαχνει για το καλωδιο της φωτογραφικης..

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά πάνε προς την πηγή φωτός με την μεγαλύτερη ένταση, απλά τυχαίνει στην περίπτωσή σου η Arcadia να έχει τα περισσότερα Lumen. Δεν έχω όμως σαφή πληροφόρηση ούτε από την Juwel ούτε από την Arcadia ούτε από την Dennerle πόσα lumen είναι οι λάμπες τους.

nature 4100k colour 6400k νομιζω.. οσο για τις φωτο περιμενω απο ενα φιλο μου που ακομα ψαχνει για το καλωδιο της φωτογραφικης..

Αν παρατηρήσεις καλύτερα μίλησα για ένταση σε Lumen, όχι για θερμοκρασία χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρήσεις καλύτερα μίλησα για ένταση σε Lumen, όχι για θερμοκρασία χρωμάτων.

εχεις δικιο εψαξα στην συσκευασια αλλα δεν λεει τιποτα για lumen..παντως υπαρχει και αυτη η λαμπα http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...lan=en....μηπως να κρατησω την 15αρα Τ8 που ειναι ροζ και να παω σε 2 τ5 * 24 w ιδιες πληρους φασματος ?υπαχουν σε μηκος 43,8 cm?

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο εψαξα στην συσκευασια αλλα δεν λεει τιποτα για lumen..παντως υπαρχει και αυτη η λαμπα http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...lan=en....μηπως να κρατησω την 15αρα Τ8 που ειναι ροζ και να παω σε 2 τ5 * 24 w ιδιες πληρους φασματος ?υπαχουν σε μηκος 43,8 cm?

Δυστυχώς οι μόνες πλήρους φάσματος που γνωρίζω σε Τ5 είναι οι JBL αλλά δεν έχουν τέτοια διάσταση. :D

Ξανασκέψου τον συνδιασμό που σου είχα πει παραπάνω.

Αντί για την Arcadia να βάλεις μια T8 JBL Solar Natur (9000K) και αν μπορείς να τις ανάβεις με σειρά και διαφορά 1-1:30 ώρας και να τις σβήνεις με την αντίθετη σειρά πάλι με διαφορά 1-1:30 ώρας.

1. Juwel Nature

2. Juwel Colour

3. JBL Solar Natur

Ωστε να κάνεις απομίμηση του ημερήσιου κύκλου.

Γύρω στις 10:00 το πρωί η θερμοκρασία φωτός είναι κοντά στα 4000K κι όσο ανεβαίνει ο ήλιος αυξάνεται επίσης κατεβαίνει όσο πάει προς την δύση.

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου..περιμενα και απο αλλους καποιες συμβουλες αλλα.. θα το ψαξω το θεμα και αλλο και θα δω τι θα κανω.. μηπως μπορεις να μου δωσεις καποιο λινκ για το πως ειναι τα πραγματα στην φυση η οτιδηποτε αλλο που να με βοηθησει ωστε να κατανοησω πως πανε τα κελβιν.φασματα.λουμεν αναλογα με τη ωρα της ημερας?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...