Jump to content

αποριες.......


Recommended Posts

..Βρε παιδια δεν ξερω αν καποιος μπορει να μου λυσει καποιες αποριες που εχω σχετικα με τα φυτα μου που πραγματικα με κανουν εξαλη!!

Ως γνωστον εχω ενα 240λιτρο φυτεμενο, με δισκους και αλλα.

1) 9 στις 10 φορες που εχω αγορασει φυτα, πανε απο το κακο στο χειροτερο.

οσες φορες ομως εχω βαλει κλαδεματα απο φιλους του site, οχι μονο πιανουν αλλα οργιαζουν κιολας!

2) Φυτα οπως καμπομπα και ενα αλλο που μοιαζει με μαρουλι(χαχα) οπως και ενα αλλο που εχει φτασει μεχρι την επιφανεια του νερου και γινεται κοκκινο πανε τελεια!!!!!!! ΑΛΛΑ... οσον αφορα τις ανουμπιες, ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ!! Οσοι φιλοι το ακουσαν και το ειδαν , δεν μπορουσαν να το πιστεψουν. Διοτι καποια ελαφρως δυσκολα φυτα (δεν ξερω τις ονομασιες τους) πιάνουν και πανε πολυ καλα στο ενυδρειο μου και οι ανουμπιες που θεωρουνται απο τα πιο ευκολα μου σαπιζουν σιγα-σιγα. :excl: Δοκιμασα και να τις φυτεψω και να τις δεσω αλλα τιποτα. Μολις χαλασουν, τις βγαζω απο το μεγαλο ενυδρειο και τις βαζω σε ενα 40λιτρο που το εχω για αυτη την δουλεια και αμεσως ξεκιναν και πεταν νεα φυλα και μεγαλωνουν!!!!

3) Μολις εριξα λιπασμα της aquarium farmakeftical, το μικροσοριουμ πτεροπους που ηταν δεμενο σε ξυλο και ειχε οργιασει, σαπισε!!!!

Μολις περασαν 2 εβδομαδες και δεν ξαναεριξα ΤΙΠΟΤΑ απο λιπασμα, αρχισε να ξαναβγαζει φυλλα!!!!!!!! :D

Το τελικο πορισμα που εχω βγαλει (και ας γελατε) ειναι οτι οταν τα παραταω και δεν ριχνω τιποτα ολα πανε καλα.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλη nnd...διαβασα το post σου και το μονο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι η ποιοτητα του νερου σου...ειδα οτι στο μεγαλο σου ενυδρειο εχεις δισκους.μηπως φταιει το γεγονος οτι το ph ειναι αρκετα χαμηλο?τι αλλες μετρησεις εχεις?παροχη co2?λιπασμα και σιδηρο βαζεις,και αν ναι σε τι μορφη?το μικρο σου ενυδρειο,τι παραμετρους εχει?δεν ειμαι και πολυ εμπειρος,αλλα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.αν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος....γνωμη μου ειναι να κοιτας πρωτα τα χαρακτηριστικα καθε φυτου πριν τα βαλεις στο ενυδρειο σου,και οχι με παραγοντα ποια σου αρεσουν....

Έγινε επεξεργασία - stardust
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποισες καθολου ταμπλετες λιπασματος βυθου¨?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλη nnd...διαβασα το post σου και το μονο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι η ποιοτητα του νερου σου...ειδα οτι στο μεγαλο σου ενυδρειο εχεις δισκους.μηπως φταιει το γεγονος οτι το ph ειναι αρκετα χαμηλο?τι αλλες μετρησεις εχεις?παροχη co2?λιπασμα και σιδηρο βαζεις,και αν ναι σε τι μορφη?το μικρο σου ενυδρειο,τι παραμετρους εχει?δεν ειμαι και πολυ εμπειρος,αλλα αυτο ειναι το συμπερασμα μου.αν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος....γνωμη μου ειναι να κοιτας πρωτα τα χαρακτηριστικα καθε φυτου πριν τα βαλεις στο ενυδρειο σου,και οχι με παραγοντα ποια σου αρεσουν....

καλα τα λες αλλα....

εδω μιλαμε για ανουμπιες!!!! που και στην τουαλετα να τις πεταξεις(που λεει ο λογος..!) πιανουν!

Οσο για το ph ειναι 6.8. Μια χαρα δηλαδη!

Και γιατι τα αλλα φυτα πανε καλα, εκτος απο τις ανουμπιες???? :D:excl::excl:

Οσο για το μικρο ενυδρειο, που δεν εχω ψαρια μεσα, το μονο που κανω ειναι να προσθετω λιγο νερο οταν το θυμηθω, και οι ανουμπιες εκει πανε μια χαρα...

Ουτε λιπασματα, ουτε τιποτα!

Δεν ξερω παιδια.. Αν του εχει τυχει καποιου κατι τετοιο, ας μας δωσει τα φωτα του...

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποισες καθολου ταμπλετες λιπασματος βυθου¨?

Φιλε Πετρο τα εχουμε πει αυτά. Εχω δοκιμασει και με ταμπλετες. Τα κλαδεματα που μου ειχες δωσει, εχουν φτασει μεχρι την επιφανεια του νερου !!! (55cm)

Αλλα οσον αφορα τις ανουμπιες,,,,,, τζιφος η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...