Jump to content

αρχαριος με μονομαχο...


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.την παρασκευη αγορασα εναν μονομαχο και τον εχω βαλει σε μια γυαλα ενος λιτρου περιπου.το μεσημερι διαβασα ακετα απο την ιστιοσελιδα αυτην για μονομαχους και αποφασισα να παρω ενα ενυδρειο εικοση λιτρων.θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε τι θα πρεπει να εχει το ενυδρειο ετσι ωστε να περναει καλα ο μονομαχος μου.επεισης θα ηθελα να ξερω τι κανει να τον τα'ι'ζω περα απο φιλαρακια.σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου..!!

το βασικο ειναι να προμηθευθεις φιλτρακι για το ενυδρειακι σου,και ισως και μεςρικα ζωντανα και ευκολα φυτακια οπως πχ,ανουμπιες η και λιγο κερατοφυλλο,για να αισθιανεται και πιο ανετα το ψαρι σου αλλα και κρυψωνες να εχει...

σαφως εκτος απο τροφες θα χρειαστεις και ενα καλο αντιχλωριο για τις αλλαγες νερου που θα κανεις....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.την παρασκευη αγορασα εναν μονομαχο και τον εχω βαλει σε μια γυαλα ενος λιτρου περιπου.το μεσημερι διαβασα ακετα απο την ιστιοσελιδα αυτην για μονομαχους και αποφασισα να παρω ενα ενυδρειο εικοση λιτρων.θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε τι θα πρεπει να εχει το ενυδρειο ετσι ωστε να περναει καλα ο μονομαχος μου.επεισης θα ηθελα να ξερω τι κανει να τον τα'ι'ζω περα απο φιλαρακια.σας ευχαριστω!!!

Δες ενα πολυ ωραίο ενυδρειο ενος συνχομπυστα μας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=15431&hl=

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους!!!το ενυδρειο τι θα ηταν καλυτερο να εχει αμμο ή χαλικακι και που θα βρω σε pet shop?!!!

Link to comment
Share on other sites

Με άμμο θα σου πρότεινα αφού και τα φυτά θα ριζώνουν και θα αναπτύσσονται καλύτερα, ο μονομάχος δεν θα κινδυνέψει να σκίσει κάποιο πτερύγιο και το ενυδρείο σου θα φαίνεται μεγαλύτερο. :D

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω!!! :D το ενυδρειο για τον μονομαχο μου θα ηταν καλο να εχει και φωτισμο?ο αδερφος μου παλια ειχε ενα ενυδρειο και ειχε αγορασει ενα αντλιακι νερου που εβγαζε μπουρμπουλιθρες κανει να το βαλω στον μονομαχο μου?στο ενυδρειο που εχω σκοπο να παρω απο 'βδομαδας 20λ θα πρεπει να κανω αλλαγη στο μισο νερο παρολο που θα εχει φιλτρο?και πωσ θα κανω την αλλαγη δλδ ο μονομαχος θα παραμενει στο ενυδρειο με περιπου 10cm νερο?γιατι την τελευταια φορα που πηγα να κανς αλλαγη στο νερο και τον εβαλα σε ενα μπολακι πλαστικο μου εκανε ενα αλμα και βγηκε στον νηπτηρα ''τα ειδα ολα''τον αρπαξα και τον εβαλα πησω και εκανα 5 λεπτα να σηνελθω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, το φίλτρο του ενυδρείου σου αναλαμβάνει τον συνεχή καθαρισμό του νερού. Φυσικά και δεν χρειάζεται καθημερινός καθαρισμος του νερού!!! Από την άλλη ένας τακτικός καθαρισμός του φίλτρου (π.χ. μια φορά στις 15 ημέρες επιβάλλεται). Ο φωτισμός του ενυδρείου είναι απαραίτητος όταν έχεις ζωντανά φυτά σε αυτό αλλά και τα ψάρια σου θα έχουν ανάγκη από φως. Φυσικά πρέπει να το ρυθμίσεις ωστε να λειτουργεί 10-12 ώρες ημερισίως. Για την αλλαγή του νερού, δεν είμαι και ο ''ειδικός'' αλλά με τις λίγες μου γνώσεις νομίζω οτί ΠΟΤΕ δεν αλλάζεις ΟΛΟ το νερό του ενυδρείου σου. Πάντα θα αλλάζεις ένα ποσοστο (π.χ. 2/3 ή 1/2) Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...