Jump to content

Video - ΑΤΥΧΑ ΨΑΡΙΑ


Recommended Posts

Δειτε καποιους πως φερονται σε ( ατυχα ) ψαρια !!! ΕΔΩ :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΑΚΑ ,ΜΑ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως υπαρχουν πολλοι-πολλοι τετοιοι ''χομπιστες''....

δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και μεγαλυτεροι μακακες ψαξε το ιδιο αλλα με ποντικι.

Link to comment
Share on other sites

Μερκα πραγματα παιδια πρεπει να τα λεμε για να μειονουμε τα φαινομενα ! :D

Link to comment
Share on other sites

Ανατριχιαστικό θέαμα, αλλά δεν καταλαβαίνω την έκπληξη.

Οι χομπίστες που διατηρούν ψάρια θηρευτές, τι τα ταίζουν, γλιφιτζούρια; Δεν τους ρίχνουν ζωντανή τροφή;

Ή υπάρχουν ζωντανά που έχουν μικρότερη αξία από τα υπόλοιπα ζωντανά; :D

Link to comment
Share on other sites

Ανατριχιαστικό θέαμα, αλλά δεν καταλαβαίνω την έκπληξη.

Οι χομπίστες που διατηρούν ψάρια θηρευτές, τι τα ταίζουν, γλιφιτζούρια; Δεν τους ρίχνουν ζωντανή τροφή;

Ή υπάρχουν ζωντανά που έχουν μικρότερη αξία από τα υπόλοιπα ζωντανά; :D

Tην ιδια τροφη πιστευω θα την ετρωγαν μια χαρα αν ηταν και κατεψυγμενη.Για να μας πουν καποια παιδια που διατηρουν τετοια ψαρια,ειναι σωστο και πρεπων απο τη στιγμη που δεν βρισκονται ελευθερα στη φυση;Ειναι ομως στη φυση καποιων ανθρωπων φιλε μου.Ευχαριστιουνται τον πονο.Των αλλων ομως.!!!

Link to comment
Share on other sites

α εγωτου εκανα comment δεν αντεξα

Link to comment
Share on other sites

Eίχα πετύχει έναν τυπά που είχε ένα μεγάλο ενυδρείο και είχε δημιουργήσει την εξής ισορροπία.

είχε στον πυθμένα την μίας πλευράς του ενυδρείου μία αποικία με Neolamprologus multifasciatus και είχε και μια μεγάλη στοίβα πέτρες με Cyphotilapia frontosa τα οποία είναι ο φυσικός θερευτής των multies.

Τα multies αναπαράγονταν γρήγορα και τα frontosa ήταν σε αριθμό τέτοιον ωστε να διατηρούν τον αριθμό των multies σχεδόν σταθερό,

η ισορροπία αυτή μου φαίνεται υγειής αφού οι πιθανότητες και οι συνθήκες απιβίωσης των ψαριών αντικατοπτρίζουν τη φύση, ένα σχόλιο που θυμάμαι είναι οτι τα multies τις περισσότερες φορές προστέτευαν αποτελεσματικά την αποικία τους διώχνωντας τα, δεκάδες φορές μεγαλύτερα από αυτά, frontosa.

σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο για ένα παιδί να μεγαλώνει με την ιδέα του θανάτου αφού μπορεί να το επηρρεάσει αρνητικά σε αυτήν την τρυφερή ηλικία, αλλά πιστεύω πως κάποιος ώριμος άνθρωπος που σέβεται τη φύση και ξέρει τι είναι λάθος και τι όχι, θα δει θετικά τον κύκλο της ζωής επικεντρώνοντας στην ομορφιά της ισοροπίας και όχι στην βαναυσότητα.

Και φυσικά το να πετάς ένα ανυπεράσπιστο ζωντανό σε ένα κοπάδι πεινασμένα πιράνια δεν σου προσφέρει τίποτα εκτός από την άρρωστη ικανοποίηση της καταστροφής και της αγριότητας.

Μπορώ να ακούσω μερικές απόψεις?...

Link to comment
Share on other sites

To παραδειγμα που εφερες με τα μουλτι και τα φροντοζα ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο που ειδαμε στο βιντεο.Ο τυπος που λες,εχει καταφερει να εχει μια αναπαρασταση του φυσικου τους περιβαλοντος.Δεν πεταει μεσα με το χερι καμια 20αρια γεννητουρια με σκοπο μονο και μονο να γινουν βορα,οπως εκανε αυτος στο βιντεο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω και τα 2 ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα απλα το ενα ειναι κομψο και το αλλο ακομψο .

Απο τη στιγμη που αποφασισεις να κρατησεις εναν οργανισμο σε ενα κλειστο συστημα ειμαι της αποψης οτι δε μπορεις να κανεις τετοιου ειδους πραγματα . Δεν ειναι το ιδιο η αμυνα ενος οργανισμου σε ενα ποταμι/λιμνη και το ιδιο σε ενα ενυδρειο πχ 1000 λιτρων ...

Και στο φιλο που ρωτησε σχετικα με το τι τρωνε τα πιρανια στα ενυδρεια και αν ειναι φυσιολογικο αυτο που εκανε η απαντηση ειναι ενα μεγαλο ΟΧΙ .... Υπαρχουν τοσες κατεψυγμενες τροφες στο εμποριο που απλα αυτο που εκανε ο τυπος στο βιντεο ειναι αχαρακτηριστικο ... και συνηθως τα πιρανια στη φυση δεν τρωνε εναν υγιη δυνατο οργανισμο αλλα ψαχνουν συνηθως τον ασθενεστερο , ετοιμοθανατο ή ηδη νεκρο ...

Link to comment
Share on other sites

Το Video όπως και άλλα αντίστοιχα στο YuTube που εκφράζουν την ικανοποίηση άγριων ενστίκτων κάποιων ιδιοκτητών πιράνια είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ σαν ιδέα!

Από την άλλη πλευρά, η δημιουργία βιότοπων σε ένα κλειστό σύστημα, το οποίο κρατάει τις δικές του ισορροπίες είναι πιο κοντά στην φύση.

Με την προϋπόθεση ότι έχουμε προβλέψει όλα τα απαραίτητα συστατικά (πέτρες - ξύλα - φυτά - κρυψώνες) για την σωστή διαβίωση των οργανισμών που φιλοξενούμε.

Έχοντας ένα ενυδρείο που αυτή την στιγμή έχει γίνει παιδικός σταθμός, αφού φιλοξενεί δεκάδες νεογέννητα Guppy, Platy, Ancistrus και Corydoras είναι αδύνατο να τα προφυλάξω όλα από τα ένστικτα των μεγαλύτερων σε ηλικία ψαριών. Αλλά έχοντας πυκνά φυτά και ξύλα με πολλές κρυψώνες ο αριθμός επιβίωσης είναι "υπερβολικός" θα έλεγα, ώστε να χρειάζεται επέμβαση για μείωση πληθισμού με χάρισμα ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να χαριζεις παρα να καταδικαζεις

Link to comment
Share on other sites

Ανθρωποι χαμηλής αγωγής και ΚΥΡΙΩΣ οσο και αν σας φαίνεται περίεργο αυτο που θα πώ αγαπητοί φίλοι εγώ τους θεωρώ δειλούς.Ξεσπούν σε ανυπεράσπιστα πλάσματα.Σε κάποιο πρόβλημα πολύ σοβαρό δεν πιστεύω οτι αυτοί οι χαρακτήρες μπορούν να αντεπεξέλθουν.Αυτή είναι η γνώμη μου.

Πάντα φιλικά Σωκράτης :D

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σωκράτη εχεις ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απαράδεκτο... :D Όμως ας μην εκπλησόμαστε τόσο. Το youtube είναι γεμάτο με τέτοια βίντεο. Έχω δει (πάντα τυχαία φυσικά) να ταϊζουν ψαράκια στις χελώνες τους, στα φίδια τους, στις σαύρες τους και πολλά άλλα... Αν κάνετε παρόμοιες αναζητήσεις θα δείτε πολλά τέτοια παρόμοια... έχει δεκάδες μην πω εκατοντάδες τέτοια βίντεο... Πραγματικά άρρωστοι άνθρωποι... :excl: Κανονικά πιστεύω θα έπρεπε να ελέγχουν τα βίντεο που ανεβάζονται κι όχι να βάζει ο καθένας ότι βίντεο θέλει...

Αλλά μιας και το 'φερε η κουβέντα μου 'ρθε τώρα κάτι στο μυαλό που αν θέλετε το συζητάμε... Η παραγωγή, για παράδειγμα, αρτέμιας που κάνουμε και ταϊζουμε στα ψάρια μας δεν είναι παρόμοια πράξη...? Προσωπικά δεν έχω κάνει, αλλά σκόπευα να κάνω και το σκεφτόμουν εδώ και καιρό, αλλά βλέποντας το βίντεο σκέφτηκα πως κάνω κάτι παρόμοιο... Δεν ξέρω, τι πιστεύετε? Εντάξει, αρχικά μπορεί να μην το κατανοούμε (ίσως γιατί είναι τόσο μικροσκοπικές οι αρτέμιες που δε μπορούμε να διακρίνουμε τον τρόπο που καταβροχθίζονται απ' τα ψάρια μας), αλλά σίγουρα είναι και αυτό μια βαναυσότητα... Σκεφτείτε να μπορούσαμε να το δούμε σε μεγένθυση... Ίσως σταματούσαν πολλοί από μας να καλλιεργούν αρτέμια...

Ας το συζητήσουμε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

κατι αναλογο,σε 2ο μακακα!!!

:excl::D:excl:

και καλο θα ηταν μην ξανα βγουν τετοια αναλογα video γιατι αηδιαζω...

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

α εγωτου εκανα comment δεν αντεξα

το ειδα μαματο ητανε!!! :D:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

ε οχι,ελεος πια..κριμα το ψαρακι...μεσα σε δευτερολεπτα εγινε μακαριτης ,αυτος που το κανε θελει

:D

Link to comment
Share on other sites

α εγωτου εκανα comment δεν αντεξα

το ειδα μαματο ητανε!!! :D:excl::excl:

μόλις το είδα, μπράβο φίλε να γιάσει το στόμα σου... όμως παρατήρησε κανείς τα υπόλοιπα σχόλια που κάνανε? όλοι το αντιμετώπιζαν λες και έκανε κάνα κατόρθωμα, μόνο συγχαρητήρια δε του δώσανε... τι να πει κανείς...? τι άνθρωποι...!!!

Link to comment
Share on other sites

οτι και να πεις ειναι λιγο :D ψαξτε λιγο καλυτερα και βρειτε αυτο με τον βατραχο...και γελανε κιολας :excl: μου θυμησε τον αλλον αχαρακτηριστο με το σκυλι και το λαδι,πριν λιγους μηνες...

καποιοι νομιζουν οτι εχουν φονιαδες μεσα στο ενυδρειο τους και το κανουν και δημοσια προβολη....μπραβο τους.και οι περισσοτεροι απο αυτους βαζω και στοιχημα οτι δεν εχουν και ιδεα για το τι κανουν,ουτε εχουν ιδεα απο ενυδρεια.ειναι σαν τους τυπους που παιρνουν pitbull,και τα βγαζουν βολτα για να ξεσκισουν κανα ανυπερασπιστο γατακι,και χειροκροτουν και καμαρωνουν για το κατορθωμα του ζωου τους.δεν θελω να θηξω καταστασεις,αλλοστε υπαρχουν και γνωστες για το τι εχουν στα χερια τους..

τετοιοι ''ανθρωποι'' κανουν τα χομπι και την αγαπη μας,να φαινονται αγρια,βγαζοντας ολα τα αποθυμενα και τα κομπλεξ τους πανω σε αλλα αδυναμα ζωα.....τελικα ποιος ειναι πιο ζωων δεν εχω καταλαβει ομως...και η λεξη ζωων παιρνει αλλη εννοια.....

αυτα απο μενα....και συγνωμη αν εγινα κουραστικος.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρομαι γιατι βλεπω πως ειμαστε ολοι στην ιδια κατευθηνση σχολειαζοντας αρνητικα αυτα τα video και θεωρω οτι ετσι αποτρεπουμε και καποιους που επιρεασμενοι απο κατι τετοια video θα εκαναν τα ιδια !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως με αυτό που θα πω μερικοί με περάσετε για κακό αλλά θέλω να καταλάβετε πως θα το πω. Όντως όταν είδα το βίντεο αναγούλιασα και το έκλεισα. Μακάρι ο τύπος όταν έβαζε το χέρι του μέσα να του το δάγκωναν έτσι ώστε να καταλάβαινε τι κακό κάνει. Πάντα όμως υπάρχει ένα ΑΛΛΑ. Το ίδιο γίνετε και στην φύση. Είναι ο νόμος του δυνατότερου. Όλοι στα post απαντάμε ότι στην φύση δεν γίνεται αυτό, ότι στην φύση δεν γίνετε το άλλο. Προσπαθούμε να έχουμε τα ψάρια στο ενυδρείο μας όσο πιο κοντά γίνετε στο φυσικό τους περιβάλλον. Τα πιράνχας είναι κυνηγοί. Ζουν έτσι καθημερινά. Και πάλι ξαναλέω ότι είμαι κατά σε αυτό που έκανε ο τύπος στο YouTube αλλά όπως είπα και παραπάνω ακριβώς το ίδιο γίνεται και στην φύση. Καταλάβετε πως το λέω για να μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...