Jump to content

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ?


Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι και φιλες ,θα ηθελα να ρωτησω ποιες τροφες κανει να τρωνε τα αφρικανακια απο MALAWI ?

Πρεπει να τρωνε μονο τις ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ (που περιεχουν αλγη και λαχανικα σαν βαση ) ή τις ΚΟΚΚΙΝΕΣ (natural protein formula...πρωτεινουχα τροφη...) ?

Η ερωτηση αυτη μου ηρθε διαβαζοντας ενα προβλημα (αιφνιδιος θανατος ψαριου :excl: ) χομπιστα σε καποιο αλλο site του ειδους.

Εκει οι φιλοι ισχυριζονται οτι επειδη τα συκγεκριμενα ψαρια ειναι αλγοφαγα θα πρεπει να τρωνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ τροφες,διαφορετικα η ζωη των ψαριων μικραινει. :D

Ισχυει κατι τετοιο?Εγω εδω και 2 χρονια ταιζω και απο τις δυο χωρις να εχω δει κατι.

Παντως η αληθεια ειναι οτι ειχα καποιους θανατους στα ξαφνικα.Οι μετρησεις του νερου τοτε ομως ηταν ενταξει ,ποτε δεν μου πηγε το μυαλο οτι μπορει και να εφταιγε η λαθος επιλογη τροφης.

Θα ηθελα τις γνωμες και τις αποψεις σας.

Φιλικα

Χρηστος :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ο ξαφνικος θανατος ειναι για μενα ενα καφαλαιο πολυ μπερδεμενο.Ειχα κι εγω στο παρελθον 2 τετοια περιστατικα με ψαρια αγορασμενα απο το ιδιο μαγαζι, διαφορετικες χρονικες περιοδους, και απο την ιδια χωρα εισαγωγης.Περιεργο ε;Λοιπον τα Μbuna ειναι φυτοφαγα ενω τα haps oχι.Οι πρασινες τροφες εχουν σαν βασικο συστατικο την αλγη και τη σπιρουλινα,αλλα περιεχουν και συστατικα πρωτεινουχα,οπως κρεας και ελαια και λιπη ψαριων.Οι κοκκινες τροφες εχουν σαν βασικα συστατικα τα πρωτεινουχα που ανεφερα παραπανω,αλλα περιεχουν και αλγη,και σπιρουλινα.Εγω καλε μου φιλε,εχω haps.Ταιζω κοκκινη, και μια φορα την εβδομαδα η και δυο πρασινη.Ελπιζω να σε καλυψα.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι και φιλες ,θα ηθελα να ρωτησω ποιες τροφες κανει να τρωνε τα αφρικανακια απο MALAWI ?

Πρεπει να τρωνε μονο τις ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ (που περιεχουν αλγη και λαχανικα σαν βαση ) ή τις ΚΟΚΚΙΝΕΣ (natural protein formula...πρωτεινουχα τροφη...) ?

Η ερωτηση αυτη μου ηρθε διαβαζοντας ενα προβλημα (αιφνιδιος θανατος ψαριου :excl: ) χομπιστα σε καποιο αλλο site του ειδους.

Εκει οι φιλοι ισχυριζονται οτι επειδη τα συκγεκριμενα ψαρια ειναι αλγοφαγα θα πρεπει να τρωνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ τροφες,διαφορετικα η ζωη των ψαριων μικραινει. :D

Ισχυει κατι τετοιο?Εγω εδω και 2 χρονια ταιζω και απο τις δυο χωρις να εχω δει κατι.

Παντως η αληθεια ειναι οτι ειχα καποιους θανατους στα ξαφνικα.Οι μετρησεις του νερου τοτε ομως ηταν ενταξει ,ποτε δεν μου πηγε το μυαλο οτι μπορει και να εφταιγε η λαθος επιλογη τροφης.

Θα ηθελα τις γνωμες και τις αποψεις σας.

Φιλικα

Χρηστος :excl:

Πολύ σωστά τα λένε οι φίλοι.

Απ'τη στιγμή που τα mbuna είναι φυτοφάγα, πρέπει να τρώνε ως επι το πλείστον "πράσινες" τροφές. (Σκέψου να ταίζεις μια αγελάδα κάθε μέρα κρέας).

Η πολύ "κόκκινη" τροφή έχει σαν αποτέλεσμα να μην απορροφούνται και να αποβάλλονται σωστά οι τροφές το οποίο με την σειρά του προκαλεί εσωτερικές βακτηριακές μολύνσεις και κατόπιν θάνατο.

Οπότε είναι πολύ πιθανό οι αιφνίδιοι θάνατοι να οφείλονται στην τροφή.

Το ιδανικό είναι να ταίζεις μα μια ποικιλία "πράσινων" τροφών και μπορείς 1 φορά στις 7-10 ημέρες να ταίζεις και "κόκκινη" τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι και φιλες ,θα ηθελα να ρωτησω ποιες τροφες κανει να τρωνε τα αφρικανακια απο MALAWI ?

Πρεπει να τρωνε μονο τις ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ (που περιεχουν αλγη και λαχανικα σαν βαση ) ή τις ΚΟΚΚΙΝΕΣ (natural protein formula...πρωτεινουχα τροφη...) ?

Η ερωτηση αυτη μου ηρθε διαβαζοντας ενα προβλημα (αιφνιδιος θανατος ψαριου :excl: ) χομπιστα σε καποιο αλλο site του ειδους.

Εκει οι φιλοι ισχυριζονται οτι επειδη τα συκγεκριμενα ψαρια ειναι αλγοφαγα θα πρεπει να τρωνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΑΣΣΙΝΕΣ τροφες,διαφορετικα η ζωη των ψαριων μικραινει. :D

Ισχυει κατι τετοιο?Εγω εδω και 2 χρονια ταιζω και απο τις δυο χωρις να εχω δει κατι.

Παντως η αληθεια ειναι οτι ειχα καποιους θανατους στα ξαφνικα.Οι μετρησεις του νερου τοτε ομως ηταν ενταξει ,ποτε δεν μου πηγε το μυαλο οτι μπορει και να εφταιγε η λαθος επιλογη τροφης.

Θα ηθελα τις γνωμες και τις αποψεις σας.

Φιλικα

Χρηστος :D

[/quote

Με καλύψαν οι φίλοι πιο πάνω.Ειναι γεγονός οτι όλες οι τροφές έχουν πρωτεινες.Προσέχουμε λοιπόν η περιεκτικότητα εκεί που γράφει την σύνθεση της τροφής να είναι περίπου 36- 42 % πρωτείνη περίπου.Υπάρχούν τροφές με υψηλότερη αναλογία πρωτείνης δηλ. 48 - 50 % περίπου ,αυτές θα έλεγα να της αποφεύγουμε εφόσον έχουμε mbuna.Εγώ λοιπόν που διατηρώ μαζί mbuna και haps ( είμαι αιρετικός :excl: ) χρησιμοποιώ τροφές χωρίς ψηλή περιεκτικότητα πρωτείνης ( 48 - 50 % ) παρότι υπάρχουν και haps και όμως όλα πάνε μια χαρά.Κάθε 10 - 15 μέρες δίνω και κατεψυγμένο brine shrimps.

Πρασινάδες , σπιρουλίνα , φρέσκο μαρούλι , αγγούρι , και κάποτε σπανάκι.

Φιλικά Σωκράτης :excl:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...