Jump to content

Το νέο Reef του τσιγκούνη


formentini30

Recommended Posts

Καλημέρα

Η υπερχείλιση δουλεύει κανονικά εδώ και πέντε μήνες χωρίς καμία έκπληξη. Ο αέρας που εγκλωβίζετε εσωτερικά γεμίζει μέχρι ενός σημείου και μετά σταματάει γιατί ανεβαίνει η στάθμη και έτσι οι φυσαλίδες δεν μπορούν να κατεβούν τόσο χαμηλά. Όποτε το θυμηθώ τραβάω λίγο τον αέρα από την ανεπίστροφη που έχει στην κορυφή αλλά και πάλι δεν χρειάζεται. Αγόρασα και μια maxi jet και την συνέδεσα για να τραβάει τον αέρα από μέσα, αλλά δεν δούλεψε σωστά για τον λόγο ότι πρέπει να υπερνικήσει την βαλβίδα που είναι μια τετρα και θέλει αρκετή δύναμη. Αν ήταν καμία πιο απλή θα τράβαγε αλλά δεν το ρισκάρω και ούτε το σκέφτομαι για χωρίς βαλβίδα γιατί αν κοπεί το ρεύμα θα έχουμε γέλια.

Γενικά είναι μια κατασκευή αρκετά σταθερή που πιστεύω ότι έχει εφαρμογή σε μεγάλα ενυδρεία.

Από θόρυβο είναι λογικός αλλά θα κάνω μια πατέντα να γίνει τελείως αθόρυβη.

Δεν πιάνει αρκετό χώρο σε σχέση με ένα πύργο υπερχείλισης και πάνω από όλα είναι φτηνή (λόγο τσιγκουνιάς).

Ευχαριστώ,

Θα με ενδιεφερε πολυ να δω το τελικο σχεδιο (Θορυβος, ροη κτλ) μιας και ενδιαφερομαι και γω για τετοιου τυπου υπερχηληση.

Καλημέρα

Έχω μια τρελή ιδέα και θα παρακαλούσα όσους γνωρίζουν να μου πουν αν μπορεί να εφαρμοστεί.

Πρόκειται για την μετατροπή ενός απλού εξωτερικού φίλτρου σε calcium reactor αλλά με τρόπο τελείως διαφορετικό από αυτόν του εμπορίου.

Η ιδέα έχει ως εξής. Παίρνουμε ένα φίλτρο και το γεμίζουμε με υλικό για ριακτορα, παίρνουμε 5-10 (ή όσο χρειαστεί ανάλογα με το πόσο κορεσμένο θέλουμε το διάλειμμα) λίτρα αποστειρωμένο νερό σε ορό από φαρμακείο, τα βάζουμε όλα αυτά να γυρίζουν και διοχετεύομε μεγάλη ποσότητα από co2 μέσα στο σύστημα με σκοπό να λιώσουμε όλο το υλικό. Το διάλειμμα που προκύπτει το παίρνουμε και το ρίχνουμε σταγόνα σταγόνα μέσα στο ενυδρείο ή το βάζουμε στην κατάψυξη σε μικρά παγάκια και το ρίχνουμε κάθε μέρα μαζί με το τάισμα στο sump.

Ένα παγάκι την ημέρα από το συγκεκριμένο διάλειμμα σίγουρα θα έχει χαμηλότερη περιεκτικότητα από μια η δυο κουταλιές σκόνης που βάζουμε κάθε τόσο μέσα στο σύστημα και δεν νομίζω να έχει τρομερές διακυμάνσεις .

Ιδέες και σχόλια αναγκαίες

Ευχαριστώ,

Δεν ειμαι σιγουρος πιος ειναι ο στοχος σου. Αν υποθεσουμε πως το ενυδρειο σου εχει αυξημενη καταναλωση ετσι ωστε να δικαιολογει ενα C/R τότε ο στόχος σου θα πρέπει να είναι συμπλήρωση στοιχειων με σκοπο την σταθεροποιηση των τιμων. Δεν ειμαι σιγουρος πως μπορεις να το καταφερεις με τα παγακια. Ασε που πιστευω πως συμπληρωνοντας με υγρα θα ειναι πιο φτηνο και λιγοτερο χρονοβορο.

Ισως να ειχε νοημα να φτιαξεις μια DIY κατασκευη που θα δινει μια χ ποσοτητα την ημερα απο υγρα συμπληρωματα CA, MG, ALK κτλ (Balling Method)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποια η διαφορά να ρίχνεις ενα παγακι απο το να βάζεις ενα υγρό...

Το θεμα ειναι οι σταθερές τιμές χωρις να θέλει να σαι καθε μέρα απο πάνω....!!!!

Αυτό μας ενδιαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Για την υπερχείλιση αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις κάτι ανάλογο θα έρθεις από το σπίτι να την δεις από κοντά. Δεν είναι κάτι δύσκολο και έχει χαμηλό κόστος. 20-30 €. Την Balling Method δεν την είχα ξανά ακούσει αλλά είναι ενδιαφέρον. Το πρόβλημα μόνο που εντόπισα είναι ότι με τα χημικά μπορεί να γίνει κανένα λάθος και τότε άστα να πάνε. Ο

Στόχος ο δικός μου είναι να χρησιμοποιηθούν έτοιμα σκευάσματα (υλικό για calcium reactor) αλλά χωρίς των αντιδραστήρα.

Αντιδραστήρα έχω δει μόνο σε φωτογραφία και αυτό πρέπει να λιθφει υπόψυν αλλά από αυτά που διάβασα κατάλαβα τελικά ότι το σημαντικό σημείο στο όλο το σύστημα είναι η συνεχής και σταθερή σε περιεκτικότητα και σε ποσότητα παροχής του υγρού που παράγετε από την αντίδραση, και όχι η ίδια η αντίδραση. Έτσι δεν καταλαβαίνω για πρέπει να δαπανηθούν μεγάλα ποσά για την αγορά ενός ριακτορα και ακόμα μεγαλύτερα για την αγορά κοντρολερ κ.τ.λ όταν μπορούμε να <<λιώσουμε>> το υλικό με φτηνό τρόπο και να το εισάγουμε μέσα στο ενυδρείο με ακόμα φτηνότερο.

Τα παγάκια είναι μια απλή μέθοδο συντήρησης (αν και δεν χρειάζεται) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι χωρίζουμε το παραγόμενο υγρό σε ίσες ποσότητες και με την ίδια περιεκτικότητα σε συστατικά πριν αυτό μείνει στάσιμο σε ένα δοχείο και αρχίσουν τα υλικά να κάθονται στον πυθμένα.

Τώρα για την αυτόματη αναπλήρωση προσανατολίζομε σε μια κατασκευή που μελετάω και μπορεί να διοχετεύει ποσότητες ανά μικρά διαστήματα. Η καρδιά του όλου συστήματος είναι ο μηχανισμός από τα αποσμητικά χώρου που έχουν αρκετή δύναμη και είναι και αξιόπιστα (μπαταρίες, 3χρονια λειτουργία χωρίς πρόβλημα.)

Για βοήθεια σε όλα τα παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω

Α) πόσες σταγόνες την ώρα πέφτουν μέσα στο ενυδρείο?

Β) ποσότητα σε γραμμάρια του υλικού?

Γ) χρόνος που χρειάζεται αλλαγή το υλικό?

Ευχαριστώ, θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Παρακαλώ μια βοήθεια γιατί αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Έχω μια xenia σαν αυτή της φοτο και δεν πάει καλά τώρα τελευταία. Ο κορμός και τα πλοκαμακια είναι φυσιολογικά αλλά στην άκρια εκεί που τελειώνει τα μικρά τα πλοκαμακια μαδάνε και κόβονται. Την έχω περίπου τρις μήνες και ήταν μια χαρά και εξαπλώθηκε αλλά τώρα έχει πρόβλημα. Δεν άλλαξα κάτι ούτε πρόσθεσα κάτι διαφορετικό. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

Ευχαριστώ,

post-6261-1226304264_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Για την υπερχείλιση αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις κάτι ανάλογο θα έρθεις από το σπίτι να την δεις από κοντά. Δεν είναι κάτι δύσκολο και έχει χαμηλό κόστος. 20-30 €. Την Balling Method δεν την είχα ξανά ακούσει αλλά είναι ενδιαφέρον. Το πρόβλημα μόνο που εντόπισα είναι ότι με τα χημικά μπορεί να γίνει κανένα λάθος και τότε άστα να πάνε. Ο

Στόχος ο δικός μου είναι να χρησιμοποιηθούν έτοιμα σκευάσματα (υλικό για calcium reactor) αλλά χωρίς των αντιδραστήρα.

Αντιδραστήρα έχω δει μόνο σε φωτογραφία και αυτό πρέπει να λιθφει υπόψυν αλλά από αυτά που διάβασα κατάλαβα τελικά ότι το σημαντικό σημείο στο όλο το σύστημα είναι η συνεχής και σταθερή σε περιεκτικότητα και σε ποσότητα παροχής του υγρού που παράγετε από την αντίδραση, και όχι η ίδια η αντίδραση. Έτσι δεν καταλαβαίνω για πρέπει να δαπανηθούν μεγάλα ποσά για την αγορά ενός ριακτορα και ακόμα μεγαλύτερα για την αγορά κοντρολερ κ.τ.λ όταν μπορούμε να <<λιώσουμε>> το υλικό με φτηνό τρόπο και να το εισάγουμε μέσα στο ενυδρείο με ακόμα φτηνότερο.

Τα παγάκια είναι μια απλή μέθοδο συντήρησης (αν και δεν χρειάζεται) αλλά το σημαντικότερο είναι ότι χωρίζουμε το παραγόμενο υγρό σε ίσες ποσότητες και με την ίδια περιεκτικότητα σε συστατικά πριν αυτό μείνει στάσιμο σε ένα δοχείο και αρχίσουν τα υλικά να κάθονται στον πυθμένα.

Τώρα για την αυτόματη αναπλήρωση προσανατολίζομε σε μια κατασκευή που μελετάω και μπορεί να διοχετεύει ποσότητες ανά μικρά διαστήματα. Η καρδιά του όλου συστήματος είναι ο μηχανισμός από τα αποσμητικά χώρου που έχουν αρκετή δύναμη και είναι και αξιόπιστα (μπαταρίες, 3χρονια λειτουργία χωρίς πρόβλημα.)

Για βοήθεια σε όλα τα παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω

Α) πόσες σταγόνες την ώρα πέφτουν μέσα στο ενυδρείο?

Β) ποσότητα σε γραμμάρια του υλικού?

Γ) χρόνος που χρειάζεται αλλαγή το υλικό?

Ευχαριστώ, θερμά.

Θα ηθελα να το δω απο κοντα οταν θα εχεις χρονο. Τωρα για τις υπολοιπες ερωτησεις πιστευω πως εξαρταται απο την καταναλωση του ενυδρειου σου. Μια κοινη ρυθμιση ροης εξοδου C/R ειναι 1 με 2 σταγονες / δευτερολεπτο αλλα εξαρταται απο τις τιμες στην εξοδο του C/R και κατ επεκταση στο PH του ρεακτορα. Εγω δουλευω με 3 λιτρα υλικο της ARM. Δεν ξερω ακομα ποσο καιρο θα με κρατησει αλλα δουλευει 1 με 2 μηνες και δεν εχω δει οπτικα αισθητη μειωση του υλικου στον ρεακτορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Μετά από αρκετό καιρό επανέρχομαι με μια καινούργια φοτο από το ενυδρείο. ένα τρομερό λάθος οδήγησε το ενυδρείο στα πρόθυρα της καταστροφής αλλά λόγο τύχης και πολλών αλλαγών νερού έχασα μόνο τέσσερα μαλακά κοραλλιά.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο μέλος Rain για τα φραγκακια που μου έδωσε.

Ένα μεγάλο ευχάριστο στο μέλος Aquarius για τα φραγκακια που μου έδωσε

Υ.Γ. έχω μεγάλο ξέσπασμα σε κυανό μέσα στο sump τι να κάνω? Να σβήσω το φως για λίγες μέρες?

post-6261-1229376434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι τρομερό λάθος έκανες??

Η ανάπτυξη κυανοβακτήριου, οφείλεται σε πολλούς παράγοντες ή σε συνδυασμό κάποιων από αυτών. Φρόντισε για την καλή οξυγόνωση, με σωστή κυκλοφορία και sκimming, μείωση νιτρικών και φωσφορικών, σωστό φωτισμό. Θα πάρει το χρόνο του για να εξαφανιστεί, αλλά θα εξαφανιστεί σίγουρα εφόσον τα πάντα λειτουργούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πριν από καιρό μου πέθανε μια σινουλαρια που είχα και αυτό το γεγονός μαζί με μια 12 ωρη διακοπή ρεύματος που είχα, φέρανε το σύστημα στα όρια της κατάρρευσης . βέβαια φταίω και εγώ γιατί λόγο δουλείας το κατάλαβα κάπως αργά αλλά τώρα τα πράγματα είναι καλά . ευτυχώς το reef συνεχίζει κανονικά τώρα και όσο περνάει ο καιρός ομορφαίνει.

Το κυανό έχει μεγάλο ξέσπασμα μέσα στο sump που έχει τον δικό του φωτισμό αλλά παραμένει μόνο εκεί δεν επηρεάζει το όλο σύστημα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Υπάρχει κίνδυνος από την μεγάλη έξαρση του κυανό μέσα στο sump?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για το refugium αναφέρεσαι. Αν βελτιώσεις την κυκλοφορία πιστεύω ότι θα εξαφανιστεί με την πάροδο του χρόνου. Παρενέργειες δεν θα υπάρξουν εκτός από την αισθητική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Γνωρίζει παρακαλώ κανείς τι είναι αυτό το ζωάκι που κάνει βόλτες μέσα στο ενυδρείο μου? Είναι παρά πολύ αργό και την ημέρα φωλιάζει σε μια τρυπά το έχω δει πάνω από 2 μήνες αλλά δεν έχει πειράξει κάτι. Σήμερα σκέφτηκα να το φωτογραφήσω.

Ευχαριστώ,

post-6261-1230300259_thumb.jpg

post-6261-1230300367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...