Jump to content

ΛΕΡΝΑΙΑ


drosos

Recommended Posts

Exω 4 kissing gourami, 2 puffers, 1 pleco 2 γατοψαρα σε 100l. Μονο στα 4 gourami μου παρουσιαστηλε η χαρακτηριστική εικώνα του "δικέφαλου" σκουληκιου λερναία συνοδευόμενη απο αιματωματα (ελκη). Ακολούθησα 4 μέρες θεραπεία με esha 2000 και όλα φάνηκε να περνούν. Πάλι τα gourami μου το ξαναεμφάνησαν και με νέα θεραπεία πάλι εξαφανίστηκαν. Ομως μετά πάλι από μια εβδομάδα ξαναεμφανήστικε το φαινόμενο και πάλι μόνο στα gourami. Τι κάνω? Γιατί μόνο στα gourami? Τι επιπτώσεις έχει η συνεχιζόμενη θεραπεία στο σύνολο του ενυδρείου? Εχει πεσει το PH από 7,2 στο 6,8 (βλ. επιπτώσεις στα puffers)μπορεί να είναι από το φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον τα ψαρια σου ειναι ασημβατα θα πρεπει να βγαλεις τα παφερς και τα γκουραμακια θελουν περισσοτερα λιτρα

Δευτερον μπορεις να βαλεις μια φωτο να δουμε το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον τα ψαρια σου ειναι ασημβατα θα πρεπει να βγαλεις τα παφερς και τα γκουραμακια θελουν περισσοτερα λιτρα

Δευτερον μπορεις να βαλεις μια φωτο να δουμε το προβλημα;

Μου ειναι δυσκολο να κανω τετοιο close up. φαινεται παντως σαν ενα αιμάτωμα ή σπυρι πανω στο ποιο εξέχει μια τριχα με δύο καταλήξεις. Κανω θεραπεια με esha 2000.

Μεχρι τώρα (2 μήνες )δεν έχω πρόβλημα συμβιωσης. Τα gouramis τα έχω εξάμηνο και είναι ήδη 10 cm. Τα puffers είναι που μπήκαν πρίν 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω ποσους κυκλους θεραπειας κανεις την φορα;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την συνιστώμενη δοσολογία (και λίγο περισσοτερο για 4 μέρες) η Συνιστώμενη δοσολογια για τα 100λιτ είναι για τρεις μέρες:

α μερα 25 σταγ εγω 35 σταγ.

β 15 22 σταγ

γ 15 22 σταγ

δ - ------- 22 σταγ

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχεις παλι προβλημα ή ολα πανε καλα

και ποσες φορες τους εχεις κανει θεραπεια;

Τα ψαρακια με τη χρηση φαρμακων εξασθενουν και καλο θα ειναι να τους μουλιαζεις την τροφη με βιταμινες πριν να τους τη δωσεις

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ, ΕΒΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΠΑΒΗΞΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩς ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΤΟ ΕΝΑ PUFFER

Link to comment
Share on other sites

κανε αυτο που σου ειπε αρχικα η φιλη gin.

μειωσε τον αριθμο των ψαριων και κανε τις συνθηκες ζωης τους καλυτερες....

βασικος κανονας διατηρησης ζωντανων πλασματων ειναι η προληψη αρχικα και οι σωστες συνθηκες.αν τα τηρεις ισως να μην ξαναδεις μπροστα σου τις λεξεις ''θεραπεια-αρρωστεια''.!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...