Jump to content

Ταϊσμα ενος Pleco


voudou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

καινούργιος στο forum και στα ενυδρεία. Έχω ενα πρόβλημα... Στο ενυδρείο μου, το οποίο είναι καινούργιο και κάνει ακόμα τον κυκλο του (5η μέρα σημερα), εχω 2 χρυσοψαρα και ένα pleco (sailfin ή leopard... δεν είμαι σιγουρος). Το προβλημα ειναι οτι αφου σβισουν τα φωτα, ριχνω την ταμπλετα για το pleco αλλα τα χρυσοψαρα την βρισκουν! Το pleco ειναι ΠΑΡΑ πολυ ντροπαλο (2η μερα στο ενυδρειο). Μέχρι που του βάζω την ταμπλετα δίπλα του, αλλα τιποτα...

Μηπως να το χειριστω αλλιως?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Δε βαζεις κανενα κομματακι αγγουρακι καλα πλυμενο σε μια βεντουζα ??

Βγαλε και τα σπορια.

Αστο 1-2 μερες μεσα και μετα βγαλτο.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε νομιζω οτι μπορει και να το χασεις το πλεκο σου..!!!!!

δεν στρωνουμε ενυδρειο με τετοιου ειδους ψαρια,και καλο θα ηταν να το εδινες πισω ,μεχρι τουλαχιστον να στρωσει το ενυδρειο σου..!!!!

αυτη τη στιγμη εσυ αναρωτιεσαι γιατι δεν τρωει,ενω το ζωντανο εχει πολυ μεγαλυτερο προβλημα να αντιμετωπισει,και αυτο ειναι το νεκρο περιβαλλον στο ενυδρειο σου και η παντελλης ελλειψη βιολογιας......

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε νομιζω οτι μπορει και να το χασεις το πλεκο σου..!!!!!

δεν στρωνουμε ενυδρειο με τετοιου ειδους ψαρια,και καλο θα ηταν να το εδινες πισω ,μεχρι τουλαχιστον να στρωσει το ενυδρειο σου..!!!!

αυτη τη στιγμη εσυ αναρωτιεσαι γιατι δεν τρωει,ενω το ζωντανο εχει πολυ μεγαλυτερο προβλημα να αντιμετωπισει,και αυτο ειναι το νεκρο περιβαλλον στο ενυδρειο σου και η παντελλης ελλειψη βιολογιας.....

Δεν ειχα δει οτι το στρωνεις τωρα .

Ο klaz εχει δικιο .

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να δωσεις οχι μονο τον πλεκο αλλα και τα χρυσοψαρακια σου γιατι δεν ειναι σωστο να στρωνεις το ενυδρειο σου με τα ζωακια τι σου φταινε ειναι κριμα.

Διαβασε αρθρα που ειναι σχετικα με το στρωσιμο των ενυδρειων και ακολουθησε τις διαδικασιες και οτι αλλο θες ή εχεις απορρεια πες μας να το συζητησουμε

Link to comment
Share on other sites

βαλέ αγγελία και ζήτα μπόλι από κάποιον με στρωμένο ενυδρείο, αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση.επίσης λογικά pleco με χρυσόψαρα δεν ταιριάζουν λόγω θερμοκρασίας .

Link to comment
Share on other sites

Μπολι αμεσως.

Αλλα και να στρωσει το ενυδρειο, παλι δεν θα τρωει ο πλεκο γιατι ειναι αργος και ντροπαλος στο φαι, τρωει στο σκοταδι και σε συνδυασμο με το οτι υπαρχουν τα λαιμαργα χρυσοψαρα που ειναι ψαρια "κρυου" νερου και δεν πρεπει να βρισκονται στο ιδιο ενυδρειο, θα σου φυγει γρηγορα. :D

Διαβασε τα σχετικα αρθρα και κανε "αναζητηση" για παρομοια θεματα.

Φιλικα Δελτα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα της θερμοκρασιας εξαρταται απο το ειδος των χρυσοψαρων.

Ο πλεκο μπορει να ειναι αργος σε σχεση με τα γουρουνακια σου τα αλλα αλλα να εισαι σιγουρος πως θα βρει τροπο για να φαει, συνηθως ετσι γινεται βεβαια υπαρχουν και εξερεσεις. Ο δικος μου που δεν τον αφηνε να φαει ενας αλλος πλεκο μολις με εβλεπε ανεβαινε προς την επιφανεια και με το στομα του προς το χερι μου και του εβαζα την τροφη στο στομα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...