Jump to content

Hello Hello...


voudou

Recommended Posts

Γεια σας...

Νεο μελος και ειπα να συστηθω.

Τωρα ξεκιναω την βουτια μου στον θαυμαστο κοσμο του ενυδρειου. Απο μικρος ηθελα αλλα ποτε δεν ετυχε.

Το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα με εσωτερικο φιλτρο (Juwel). Ειναι η 5η μερα και ακομα κανει τον κυκλο του. Εχω μεσα 2 χρυσοψαρα και ενα pleco... για την ωρα. Ακομα δεν εχω κατασταλαξει σε τι ειδος θα βαλω αργοτερα... σκεφτομαι ημιαγρια ή άγρια (κιχλιδες).

Αν εχεται καποιες πληροφοριες σχετικα με τι είδη θα μπορουσα να ξεκινησω, θα ηθελα να μάθω.

Ευχαριστω....

voudou

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

κατα τη γνωμη μου,κακως στρωνεις το ενυδρειο σου με χρυσοψαρα πολυ περισσοτερο δε με πλεκο...!!!!!!!!

θα μπορουσες να ξεκινησεις ριχνωντας βακτηρια και λιγη τροφη και οχι με τον σκληρο αυτον τροπο που επελεξες....

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

κατα τη γνωμη μου,κακως στρωνεις το ενυδρειο σου με χρυσοψαρα πολυ περισσοτερο δε με πλεκο...!!!!!!!!

θα μπορουσες να ξεκινησεις ριχνωντας βακτηρια και λιγη τροφη και οχι με τον σκληρο αυτον τροπο που επελεξες....

Σ'ευχαριστω για το καλοσωρισμα... Εχω ριξει το filterstart και καθε μερα Dinotrol (αν το θυμαμαι σωστα). Όσο για τα ψάρια, λες καλυτερα να τα βγαλω και να το αφήσω αδειο το ενυδρειο? Στο μαγαζι, μου είπαν οτι ειναι εντάξει να το ξεκινισω ετσι...¨ :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε voudou στην ομορφη παρεα μας!!!!!!οσο για τον τροπο που στρωνεις το ενυδρειο,ο φιλος klaz,τα λεει μια χαρα...ριξε μια ματια στο αναλογο αρθρο στο forum για το στρωσημο του ενυδρειου σου,διαβασε το καλα,και καλο θα ηταν να μην ξανακουσεις τον μαγαζατορα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.... δεν σας ειχα βρει νωριτερα δυστυχως!!!

Κριμα και ειναι ΜΕΓΑΛΟ καταστημα και πιστευα οτι θα μου δινανε καλες πληροφοριες...

Το κακο ειναι μη αναστρεψιμο? θα πρεπει να αντικαταστήσω φιλτρα και ξανα απ την αρχη? :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.... δεν σας ειχα βρει νωριτερα δυστυχως!!!

Κριμα και ειναι ΜΕΓΑΛΟ καταστημα και πιστευα οτι θα μου δινανε καλες πληροφοριες...

Το κακο ειναι μη αναστρεψιμο? θα πρεπει να αντικαταστήσω φιλτρα και ξανα απ την αρχη? :D

Καλώε ήρθες. Από τη στιγμή που έπεσαν τα πρώτα κόπρανα νομίζω ότι ο κύκλος έχει αρχίσει. Μπορείς να βγάλεις τα ψάρια και να συνεχίσεις το στρώσιμο με τη μέθοδο που σου είπαν οι παλαιότεροι.

Link to comment
Share on other sites

:D Πηρα τηλ. και δεν δεχονται το ψαρακι (Pleco) πισω... Κριμα.

Θα το φροντισω οσο γινεται... Εκτος αν υπαρχει αλλη λυση...?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ μας

Τώρα ότι έγινε έγινε, και δεν έχει νόημα να αναζητούμε ευθύνες το πρώτο που πρέπει να σε απασχολεί είναι να έχεις μηδενικά ΝΗ3/4, ΝΟ2. Αν αυτά τα κρατήσεις στο μηδέν ή πολύ κοντά στο μηδέν και κάνεις και της απαιτούμενες αλλαγές νερού πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επίσης μπορείς να αγοράσεις και να ρήξεις κάποια έτυμα σκευάσματα ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...