Jump to content

Συνδυασμός ψαριών


Recommended Posts

Έχω ένα μονομάχο (πριν λίγες μέρες τον πήρα) και προς το παρόν τον έχω ακόμα σε γυάλα. Έχω σκεφτεί να του πάρω ένα καινούριο σπιτικό 40Lt περίπου. Σε ένα τέτοιο ενυδρείο (40Lt) τι άλλα ψαράκια να του βάλω? Τα gappys τα Νεον και τα αγγελόψαρα μου αρέσουν και προς τα εκεί κλίνω. Τι θα μου προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε renatoshonda μαζι με τον μονομαχο δεν μπορεις να βαλεις αλλο ψαρακι.αυτο που μπορεις να κανεις στο ενυδρειο σου ,ειναι να βαλεις κανενα ζωντανο φυτο,και θα τον εχεις αρχοντα!!!ψαξε λιγο στο forum και διαβασε για τις συνθηκες του ψαριου σου,καθως και καποια ευκολα φυτακια...και θα εισαι μια χαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε γιατί ο μονομάχος μου έχει συνεχώς τα πτερύγια του μαζεμένα! Μήπως είναι γέρος ή άρρωστος ?! βλέπω άλλες φωτογραφίες και δεν είναι σε καμιά έτσι ο μονομάχος ακόμα και σε γυάλες .το ψαράκι μου προς το παρόν το έχω σε γυάλα 1 λίτρου με θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμούς και νερό βρόχινο! :excl: μια και είναι έτσι σκέφτομαι να τον βάλω με gappys!!! (αφού είναι σαν κοιμισμένος σιγά μην τους επιτεθεί)!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δωστου λιγο χρονο.Ειναι μικρος ο καιρος που τον εχεις και ισως εχει στρεσαριστει.απο φαγητο τρωει κανονικα???αν θες και αλλα ψαρια να εχεις μπορεις να βαλεις 3 μονομαχηνες μεσα στα 40 λυτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου Νίκο. Επιπλέον να ξέρεις renatohonda οτι τα ψαρια γενικά θέλουν αρκετό χρονο να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον. Υπομονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

αν θες και αλλα ψαρια να εχεις μπορεις να βαλεις 3 μονομαχηνες μεσα στα 40 λυτρα σου

3 μονομαχινες + 1 αρσενικός σε 40 λιτρα???????

Αυτο το ειδες πουθενα γραμμενο????

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε γιατί ο μονομάχος μου έχει συνεχώς τα πτερύγια του μαζεμένα! Μήπως είναι γέρος ή άρρωστος ?! βλέπω άλλες φωτογραφίες και δεν είναι σε καμιά έτσι ο μονομάχος ακόμα και σε γυάλες .το ψαράκι μου προς το παρόν το έχω σε γυάλα 1 λίτρου με θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμούς και νερό βρόχινο! :excl: μια και είναι έτσι σκέφτομαι να τον βάλω με gappys!!! (αφού είναι σαν κοιμισμένος σιγά μην τους επιτεθεί)!!! :D

Ο μονομαχος σου απλά δεν ειναι καλά στην υγεία του λόγω κακων συνθηκών.

1. 1 λιτρο γυαλα = περιπου 0,5 λιτρο νερό

2. 22 βαθμοι = σχετικά κρυο (θελει 25-26)

3. βροχινο νερο = εισαι 100% σιγουρος οτι ειναι καθαρο απο ρύπους?

Αλλαγες νερού καθε ποτε κάνεις? Πόσο και τι ταίζεις?

Η προταση μου ειναι να αγοράσεις ενα ενυδρειάκι 15-20 λίτρα με φιλτρο και θερμοστάτη και να βαλεις μονο του τον μονομάχο.

Δεν ξερω ποσο καιρο τον εχεις αλλα τα συμπτωματα που γράφεις εμενα με ανυσηχουν...

Link to comment
Share on other sites

Μένω επαρχία και σε βουνό σε μεγάλο υψόμετρο οπότε το νερό είναι σίγουρα καθαρό από ρύπους. Για την σκληρότητα του δεν έχω μετρήσει αλλά απ'όσο γνωρίζω το βρόχινο είναι κατάλληλο. Αλλαγές κάνω κάθε 2 μέρες 1/2 του νερού. Τροφή του δίνω ένα σκεύασμα που μου πρότεινε το pet-shop (Tetra Betta Complete food for Siamese fighting fish + Shrimps & Krill). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...