Jump to content

Τοποθέτηση ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους , το 1ο μου post μια και δεν βρήκα παρόμοια ερώτηση άλλου μέλους. Είμαι σε πρωταρχικό στάδιο. Πόσο πρωταρχικό ??? Δεν έχω κάν ενυδρείο

Ο χώρος που θέλω να το τοποθετήσω είναι ένα εσωτερικό παράθυρο το οποίο χωρίζει σαλόνι-κουζίνα . Η βάση του είναι συμπαγές μάρμαρο , οπότε δεν τίθεται θέμα βάρους , το ύψος του από το έδαφος 70 cm.

Ο διαθέσιμος χώρος είναι 1,15 cm Χ 39 cm και τα ενυδρεία της juwel τα οποία μου άρεσαν είναι το 125 (81Χ36) και το 180 (1,01 Χ 41cm) . Για ευνόητους λόγους προτιμώ το μεγαλύτερο .

1) Το γεγονός ότι θα βγαίνει εκτός επιφανείας κατά 1 cm από κάθε πλεύρά στο πλάτος του είναι πρόβλημα ?

2) Υπάρχει κάποιο υλικό που πρέπει να τοποθετηθεί ανάμεα στο μάρμαρο και το ενυδρείο ώστε να είναι 100% ομοιόμορφη η κατανομή βάρους μια και το μάρμαρο όσο λείο κι αν φαίνεται πιθανόν να μην είναι φινιρισμένο τέλεια ?

Σε πιθανή ερώτηση σας γιατί δεν αγοράζω και το αντίστοιχο επίπλο θα έλεγα

α) Ο συγκεκριμένος χώρος είναι τέλεια φτιαγμένος με εκπληκτική οπτική για αυτό , μακριά από καλοριφέρ , παράθυρα κτλ.

β) Δεν έχω άλλο διαθέσιμο μεγάλο χώρο και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι μικρό που θα αλλάζω σε 1 χρόνο

γ) για το κόστος

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

Link to comment
Share on other sites

) Το γεγονός ότι θα βγαίνει εκτός επιφανείας κατά 1 cm από κάθε πλεύρά στο πλάτος του είναι πρόβλημα ?

Δε θα εχεις προβλημα .

Υπάρχει κάποιο υλικό που πρέπει να τοποθετηθεί ανάμεα στο μάρμαρο και το ενυδρείο ώστε να είναι 100% ομοιόμορφη η κατανομή βάρους μια και το μάρμαρο όσο λείο κι αν φαίνεται πιθανόν να μην είναι φινιρισμένο τέλεια ?

Καποιος φιλος εχει προτεινει στρωματακια σαν αυτα που κανεις γυμναστικη.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙΑ ΠΟ ΜΕΝΑ ΦΙΛΕ.

Συμφωνώ κι εγώ ότι δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, γιατί στην ίδια θέση ακριβώς σε παράθυρο μεταξύ κουζίνας σαλονιού είναι και το δικό μου των 100 lt και περισσεύει λίγο, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Βέβαια εγώ έχω ξύλινη επένδυση και όχι μάρμαρο, το οποίο ειχε φτιαχτεί έτσι ώστε να μην υπάρχει απόκλιση.

Καλή αρχή σου εύχομαι....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι δεν θα έχει πρόβλημα; Τα juwel (και άλλα ενυδρεία) στο κάτω μέρος είναι σαν

"κορνίζα". Πόσο πλάτος έχει αυτή; Εάν είναι 2cm και το 1cm είναι στον αέρα; Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους , το 1ο μου post μια και δεν βρήκα παρόμοια ερώτηση άλλου μέλους. Είμαι σε πρωταρχικό στάδιο. Πόσο πρωταρχικό ??? Δεν έχω κάν ενυδρείο

Ο χώρος που θέλω να το τοποθετήσω είναι ένα εσωτερικό παράθυρο το οποίο χωρίζει σαλόνι-κουζίνα . Η βάση του είναι συμπαγές μάρμαρο , οπότε δεν τίθεται θέμα βάρους , το ύψος του από το έδαφος 70 cm.

Ο διαθέσιμος χώρος είναι 1,15 cm Χ 39 cm και τα ενυδρεία της juwel τα οποία μου άρεσαν είναι το 125 (81Χ36) και το 180 (1,01 Χ 41cm) . Για ευνόητους λόγους προτιμώ το μεγαλύτερο .

1) Το γεγονός ότι θα βγαίνει εκτός επιφανείας κατά 1 cm από κάθε πλεύρά στο πλάτος του είναι πρόβλημα ?

2) Υπάρχει κάποιο υλικό που πρέπει να τοποθετηθεί ανάμεα στο μάρμαρο και το ενυδρείο ώστε να είναι 100% ομοιόμορφη η κατανομή βάρους μια και το μάρμαρο όσο λείο κι αν φαίνεται πιθανόν να μην είναι φινιρισμένο τέλεια ?

Σε πιθανή ερώτηση σας γιατί δεν αγοράζω και το αντίστοιχο επίπλο θα έλεγα

α) Ο συγκεκριμένος χώρος είναι τέλεια φτιαγμένος με εκπληκτική οπτική για αυτό , μακριά από καλοριφέρ , παράθυρα κτλ.

β) Δεν έχω άλλο διαθέσιμο μεγάλο χώρο και δεν θα ήθελα να πάρω κάτι μικρό που θα αλλάζω σε 1 χρόνο

γ) για το κόστος

Ευχαριστώ για την υπομονή σας

:D

'stater' καλησπέρα και καλώς όρισες στο forum.

Πρίν κάνεις αγορά ρίξε μια ματία και στα ELITE.Έχω ακούσει καλά λόγια και είναι και οικονομικά.

Όσον αφορά το "πάτημα" σου προτείνω να βιδώσεις ένα κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης 30mm των διαστάσεων του ενυδρείου σου επάνω στο μάρμαρο .ωστε να μεγαλώσει η επιφάνειά σου,επάνω στο ξύλο να βάλεις ένα κομμάτι φελιζόλ 25mm και επάνω 'κει να καθήσει το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπαν και οι προηγούμενοι όντως υπάρχουν κάποια υλικά που μπορείς να παρεμβάλεις ανάμεσα στο ενυδρείο και το μάρμαρο για καλύτερη ΠΡΟΣΦΥΣΗ. Ομως σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ οτι αυτό σου εξασφαλίζει καλύτερη ΚΑΤΑΝΟΜΗ του βάρους! Σίγουρα το ενυδρείο θα ''πατάει'' πιο καλά απ΄ότι να το ακουμπούσες απλά πάνω στο μάρμαρο, αλλά για να μιλήσουμε για κατανομή βάρους θα χρειαστείς ένα πιο σκληρό υλικό π.χ. ξύλο που θα κατανείμει το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή απόλυτα συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις του antonis_p θα πρότεινα οπωσδήποτε

α) να βιδώσεις (με φρεζόβιδες ώστε να μην υπάρχει καρούμπαλο από τις βίδες) ή καλύτερα να κολλήσεις ένα κομμάτι συμπαγές ξύλο ή κόντρα πλακέ πάνω στο μάρμαρο, αλφαδιασμένο και διάστασης ίσης με αυτές της κάτοψης του ενυδρείου σου (όπως είπε ο Δημήτρης στο πρώτο μέρος της απάντησής του).

β) Αν αγοράσεις juwel ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ανάμεσα στο κόντρα πλακέ (φελιζόλ, στρωματάκια, θερμομονωτικό κλπ) και το ενυδρείο σου, αφού σύμφωνα με τον κατασκευαστή δεν ενδείκνυται (δεν επιτρέπεται).

Τα juwel κάθονται στην κορνίζα που έχουν στο κάτω μέρος τους τους και καλό είναι η κορνίζα να μην κρέμεται από πουθενά (θέλει βάση ίσης διάστασης με το ενυδρείο) και φυσικά να μην κάθεται πάνω σε μαλακή επιφάνεια αφού το κάτω τζάμι δεν κάθεται πάνω στη βάση απευθείας αλλά πάνω στην ειδική πλαστική κορνίζα που αποτελεί τμήμα της στατικής του ενυδρείου και με τη σειρά της η πλαστική κορνίζα κάθεται πάνω στην όποια (αλφαδιασμένη) βάση του ενυδρείου.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή απόλυτα συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις του antonis_p θα πρότεινα οπωσδήποτε

α) να βιδώσεις (με φρεζόβιδες ώστε να μην υπάρχει καρούμπαλο από τις βίδες) ή καλύτερα να κολλήσεις ένα κομμάτι συμπαγές ξύλο ή κόντρα πλακέ πάνω στο μάρμαρο, αλφαδιασμένο και διάστασης ίσης με αυτές της κάτοψης του ενυδρείου σου (όπως είπε ο Δημήτρης στο πρώτο μέρος της απάντησής του).

β) Αν αγοράσεις juwel ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ανάμεσα στο κόντρα πλακέ (φελιζόλ, στρωματάκια, θερμομονωτικό κλπ) και το ενυδρείο σου, αφού σύμφωνα με τον κατασκευαστή δεν ενδείκνυται (δεν επιτρέπεται).

Τα juwel κάθονται στην κορνίζα που έχουν στο κάτω μέρος τους τους και καλό είναι η κορνίζα να μην κρέμεται από πουθενά (θέλει βάση ίσης διάστασης με το ενυδρείο) και φυσικά να μην κάθεται πάνω σε μαλακή επιφάνεια αφού το κάτω τζάμι δεν κάθεται πάνω στη βάση απευθείας αλλά πάνω στην ειδική πλαστική κορνίζα που αποτελεί τμήμα της στατικής του ενυδρείου και με τη σειρά της η πλαστική κορνίζα κάθεται πάνω στην όποια (αλφαδιασμένη) βάση του ενυδρείου.

Φιλικά

Ανδρέας

Ελήφθη , θα εξετάσω το juwel στο κατάστημα

Ευχαριστώ Ανδρέα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...