Jump to content

Γεια σε ολους


Heopas

Recommended Posts

καλως σας βρηκα. Ειμαι καινουργιος στο χομπι (αρχαριος) και εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο Juwel 60lt. ΤΟ αγορασα προσφατα και γι αυτο το εχω σε διαδικασια στρωσιματος. Εχω διαβασει μερικα πραγματα αλλα θα εκτιμουσα τις συμβουλες και αποψεις σας για να μπορεσω να γινω καλυτερος. θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια για αρχη. Ποια ειναι τα επιτρεπτα ορια NO2 και NO3 για οι αποψεις διιστανται και εχω μπερδευτει λιγο. απο την δευτερη μερα που εχω ξεκινησει το στρωσιμο το νερο εχει θολωσει ελαφρα που οφειλεται αυτο? να συμπληρωσω οτι προσθετω καθε μερα μικρες δοσεις βακτηριων και ανεβαζω κατα 1 βαθμο την θερμοκρασια απο τους 24 στους 28 και αντιστροφα. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα. Ειμαι καινουργιος στο χομπι (αρχαριος) και εχω στην κατοχη μου ενα ενυδρειο Juwel 60lt. ΤΟ αγορασα προσφατα και γι αυτο το εχω σε διαδικασια στρωσιματος. Εχω διαβασει μερικα πραγματα αλλα θα εκτιμουσα τις συμβουλες και αποψεις σας για να μπορεσω να γινω καλυτερος. θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια για αρχη. Ποια ειναι τα επιτρεπτα ορια NO2 και NO3 για οι αποψεις διιστανται και εχω μπερδευτει λιγο. απο την δευτερη μερα που εχω ξεκινησει το στρωσιμο το νερο εχει θολωσει ελαφρα που οφειλεται αυτο? να συμπληρωσω οτι προσθετω καθε μερα μικρες δοσεις βακτηριων και ανεβαζω κατα 1 βαθμο την θερμοκρασια απο τους 24 στους 28 και αντιστροφα. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Καλώς ήρθες φίλε χέωπα!

Το οτι ξέρεις τα περι στρωσίματος είναι πολύ ενθαρρυντικό και είναι σίγουρο οτι θα τα πας πολύ καλά! :excl:

Οι επιτρεπτές τιμές είναι NO2=O και NO3<40 mg/lt και το τελευταίο, ανάλογα πάντα με τα ψάρια, κάποια ανέχονται λιγότερο...

Τα βακτήρια καλά κάνεις και τα βάζεις αλλά πρόσεξε την μάρκα αφού κάποιες αργούν πολύ.

Το θόλωμα είναι τα βακτήρια και θα συνεχίσει μέχρι να σραθεροποιηθούν οι πληθυσμοί.

Την θερμοκρασία για καλύτερα αποτελέσματα και εφόσον δεν έχεις φυτά η ψάρια μέσα ανέβασέ την στους 29 βαθμούς και κατέταβέτην μόλις το στρώσιμο τελειώσει και πρίν μπούν μέσα οποιοιδήποτε οργανισμοί.

Καλή συνέχεια. :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου. τα βακτηρια ειναι της JBL.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλως μας ηρθες και καλο διαβασμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...