Jump to content

Περίεργα όντα στο ενυδρείο μου....


Recommended Posts

Ίσως κάποιοι από εσάς να παρακολουθήσατε το τόπικ μου για τα πρώτα νεογνά που έφεραν στη ζωή 2 πλέκο μου...

Δεν θα πω πολλά πάνω σε αυτό παρά μόνο ότι για να γίνει η γένα πήρα νέο ενυδρείο 75L απ'όπου χρησιμοποίησα υλικά φίλτρου από το παλίο μου ενυδρείο. Το θέμα είναι πως εδώ και 5-6 μέρες παρατηρώ κάτι εξωγήινα όντα μέσα στο ενυδρείο μου. Το σχήμα τους μοιάζει με αυτό του κόκκου του καφέ, το μέγεθός τους είναι σχεδόν 2πλάσιο από κεφαλάκι καρφίτσας και το χρώμα τους είναι λευκό με κάτι μαύρες διαγραμμίσεις. Η συμπεριφορά τους μέσα στο ενυδρείο είναι να κολυμπάνε αρκετά γρήγορα για το μέγεθός τους ενώ μπορούν και περπατάνε επίσης αρκέτα γρήγορα. Για την τροφή των ψαριών δείχνουν παντελή αδιαφορία, αλλά με το που πέσει αγγούρι μέσα στο ενυδρείο πέφτουν όλα σαν τρελά. Τα πλέκο που έχω δείχνουν αδιαφορία για την ύπαρξή τους, όμως αυτό που με ανησυχεί πραγματικά είναι πως στην αρχή έβλεπα 5-10 τέτοια και τώρα είναι τουλάχιστον καμιά 200αριά. Οι φωτογραφίες που επισυνάπτω είναι ότι καλύτερο κατάφερα να τραβήξω.

Επίσης να αναφέρω πως ένα τέτοιο "εξωγήινο" όν έχω παρατηρήσει και μέσα στο μεγάλο ενυδρείο μου μόλις μία φορά ανάμεσα στο υπόστρωμα. Φυσικά και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μόνο ένα, αλλά παρατηρώ συνέχεια πως τα ψάρια μου τσιμπολογάνε από το έδαφος (όλα αυτά στο παλιό μου ενυδρείο).

Να ανησυχώ;;; Ξέρει κανείς τί είναι αυτά ή που μπορώ να ψάξω να τα βρω;;; Αν είναι πρόβλημα, υπάρχει θεραπεία και ποια είναι αυτή;;;

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκος

post-6647-1210022068_thumb.jpg

post-6647-1210022086_thumb.jpg

post-6647-1210022173_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Λαθεπιβατες του μεγαλου σου ενυδρειου,την λυση την ειπες μονος σου.

Βαλε το αγγουρακι αναμεσα σε 2 πιατακια του καφε χωρις να χωραει κατι αλλο εκτος απο τα aliens.Δηλ.το ενα πιατακι στον βυθο και το αλλο απο πανω του αναποδα,αφηνοντας καποιο κενο αναμεσα ωστε να μπουν μεσα και σιγα-σιγα να τα βγαλεις.Δεν ξερω παντως τι ειναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Mπορειε να βγαλης ενα να το βαλεις σε ενα ποτηρι και να μας το βγαλης φωτογραφιες απο διαφορετικές οπτικές γωνιες ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ίσως κάποιοι από εσάς να παρακολουθήσατε το τόπικ μου για τα πρώτα νεογνά που έφεραν στη ζωή 2 πλέκο μου...

Δεν θα πω πολλά πάνω σε αυτό παρά μόνο ότι για να γίνει η γένα πήρα νέο ενυδρείο 75L απ'όπου χρησιμοποίησα υλικά φίλτρου από το παλίο μου ενυδρείο. Το θέμα είναι πως εδώ και 5-6 μέρες παρατηρώ κάτι εξωγήινα όντα μέσα στο ενυδρείο μου. Το σχήμα τους μοιάζει με αυτό του κόκκου του καφέ, το μέγεθός τους είναι σχεδόν 2πλάσιο από κεφαλάκι καρφίτσας και το χρώμα τους είναι λευκό με κάτι μαύρες διαγραμμίσεις. Η συμπεριφορά τους μέσα στο ενυδρείο είναι να κολυμπάνε αρκετά γρήγορα για το μέγεθός τους ενώ μπορούν και περπατάνε επίσης αρκέτα γρήγορα. Για την τροφή των ψαριών δείχνουν παντελή αδιαφορία, αλλά με το που πέσει αγγούρι μέσα στο ενυδρείο πέφτουν όλα σαν τρελά. Τα πλέκο που έχω δείχνουν αδιαφορία για την ύπαρξή τους, όμως αυτό που με ανησυχεί πραγματικά είναι πως στην αρχή έβλεπα 5-10 τέτοια και τώρα είναι τουλάχιστον καμιά 200αριά. Οι φωτογραφίες που επισυνάπτω είναι ότι καλύτερο κατάφερα να τραβήξω.

Επίσης να αναφέρω πως ένα τέτοιο "εξωγήινο" όν έχω παρατηρήσει και μέσα στο μεγάλο ενυδρείο μου μόλις μία φορά ανάμεσα στο υπόστρωμα. Φυσικά και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μόνο ένα, αλλά παρατηρώ συνέχεια πως τα ψάρια μου τσιμπολογάνε από το έδαφος (όλα αυτά στο παλιό μου ενυδρείο).

Να ανησυχώ;;; Ξέρει κανείς τί είναι αυτά ή που μπορώ να ψάξω να τα βρω;;; Αν είναι πρόβλημα, υπάρχει θεραπεία και ποια είναι αυτή;;;

Ευχαριστώ πολύ!

Νίκος

Παρα8ετω τα κατω8ι: ΟΣΤΡΑΚΟΕΙΔΗ: kαμια φορα οι ιδιοκτητες ενυδρειων ανησυχουν απο την παρουσια μικρων οργανισμων σε σχημα φασολιου στο ενυδρειο.Αυτα ειναι οστρακοειδη ,και ειναι εντελως ακινδυνα ,πι8ανον ακομα και για τα πιο μικρα αυγα ψαριων.Μπορει να μπουν με τα Δαφνια ,η με αλλη ζωντανη τροφη ,με υδροβια φυτα η ακομα και με τα νερο. Πολλα οστρακοειδων ειναι ευρεως διαδεδομενα στα γλυκα νερα και στο 8αλλασινο.Το ζωο ζει κλεισμενο σε ενα μικρο 8αμπο οστρακο ,που μπορει να εχει κιτρινωπ εως καφε η καμια φορα πρασινο χρωμα και μηκος 1-3 χιλιοστα.Τα ειδη που ζουν αναμεσα στα φυτασ στις λιμνες εχουν συνη8ως μεχρι 1.5 χιλιοστα. Οι πιο φανερες παρεκβολες απο το οστρακο ειναι δυο κεραιες και ενα ζευγαρι ποδια λεπτα ,που τραβιουντια γρηγορα αν ενφανιστει κυνδινος.Τα Οστρακοειδη τρεφονται συνη8ως με αποσυντι8εμενο υλικο οργανικο,και ετσι μπορουν να εκτελεσουν μια χρησιμη λειτουργια στο ενυδρειο.Γεννανε μικρες ομαδες αυγων με πορτοκαλι χρωμα επανω σε υδροβια φυτα την ανοιξη που μπορουν να επιζησουν για πολλα χρονια σε στεγνη κατασταση.Μερικα ψαρια τρωνε τα οστραειδη αλλα αν αυτα δεν αποτελουν αντιαισ8ητικο 8εαμα δεν υπαρχει λογος να τα αφαιρεσετε
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...