Jump to content

στήσιμο φυτεμένου


Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα.. Κάνω τα πρώτα βήματα με φυτεμένα ενυδρεία. Έχω 1 ενυδρειάκι diy 50 λίτρων (70cm x 25 x 30), αγόρασα 5kg χαλαζιακό ψιλό χαλίκι και μαζί μου έδωσαν 2 kg χώμα.. Είμαι πρωτάρης με αυτά.. Πού πρέπει να κοιτάξω για να μάθω μερικά πράγματα για το στήσιμο; πχ θέλει πλύσιμο το χαλίκι και το υπόστρωμα; χρειάζεται λίπασμα, ταμπλέτες; Για αρχή σκέφτομαι πολύ απλά φυτά, λίγων απαιτήσεων.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τελικά έκανα μια αναζήτηση και βρήκα πληροφορίες.. τσάμπα άνοιξα το thread, ουπς!! sorry guys! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει :D

Και ότι απορια σου εμεινε ή σου δημιουργηθει μετα την αναζήτηση, εδω ειμαστε :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα τον αρχάριο! Έχω μερικές απορίες και χρειάζομαι μερικές διευκρινίσεις!

1. Ναι, είναι αλήθεια. Μαζί με το χαλαζιακό ψιλό χαλίκι ξέπλυνα και το υπόστρωμα... :D Το οποίο αργότερα έμαθα ότι περιείχε θρεπτικές ουσίες (εκείνη την καφέ σκόνη που λέρωσε τον κουβά και όλη την μπανιέρα!!). Εφόσον οι πρώην δικές μου θρεπτικές ουσίες τώρα θρέφουν τα φύκια στον Πατραϊκό Κόλπο, πρέπει να κάνω κάτι εκτός από να προσθέσω λίπασμα;

2. Το ενυδρείο μου φαίνεται στη φωτό. Έχει 1 anubia, 1 lysimachia, 1 μπαλίτσα και 1 ακόμη πίσω δεξιά που δεν ξέρω πως λέγεται. Δεν πρόκειται να του προσθέσω κάτι άλλο, θα αφήσω αυτά να μεγαλώσουν. Δηλαδή δεν θα έχει πολλές απαιτήσεις. Τι λίπασμα μου προτείνεται; Υγρό, ή ταμπλέτες και γιατί; Νομίζω το υγρό είναι πιο εύκολο να το προσθέτεις.

3. Δεν έχω σκοπό να βάλλω ψάρια μέσα, καμιά γαριδούλα το πολύ πολύ. Έχω φίλτρο από τότε που είχα ψαράκια, χρειάζομαι να το βάλλω σε λειτουργία;

4. Οι διαστάσεις του είναι 70cm μήκος, 25cm βάθος και 30cm ύψος νερού, δηλαδή 52 λίτρα. Έχει θέση για λάμπα σε ύψος 35cm όπου έχω 1 απλή φθορισμού :s (μην βαράτε, ξέρω καράτε!) αλλά προφανώς πρέπει να αλλάξω. Διάβασα για τις T5, T8 και για τα 0.6w/lt, αλλά μήπως θεωρείται ψηλό το δικό μου και χρειάζεται άλλη αναλογία; Τι φωτισμό προτείνετε;

χίλια ευχαριστώ!

post-5817-1210634837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

5. Τι λέτε για CO2, χρειάζεται να βάλλω diy;

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. παρατηρώ ότι αν πχ χρειάζομαι μια λάμπα 30 watt ξεπερνάω τα 70 cm μήκος του ενυδρείου; Καμιά ιδέα κανείς; Είναι όντως 0.6w/lt o συντελεστής;

Link to comment
Share on other sites

Τι λίπασμα μου προτείνεται; Υγρό, ή ταμπλέτες και γιατί; Νομίζω το υγρό είναι πιο εύκολο να το προσθέτεις.

Βαλε ταμπλετες καλυτερα.(λογος- δεν τρεφονται αμεσα οι αλγες επειδη ειναι μεσα στο χαλικι και τα θρεπτικα σ. τα περνουν οι ριζες των φυτων).

Ενω αν βαλεις υγρο ειναι σχεδον το αντιθετο .

Διάβασα για τις T5, T8 και για τα 0.6w/lt, αλλά μήπως θεωρείται ψηλό το δικό μου και χρειάζεται άλλη αναλογία; Τι φωτισμό προτείνετε;

Αρχικα θα σου ελεγα να βαλεις εναν ανακλαστηρα και με το καιρο βλεπεις πως πανε τα φυτα σου.Αν και οι 2 λαμπες των 15 βαττ θα ηταν καλυτερα.

Αλλα αστο αυτο ακομα - βαλε ανακλαστηρα.

Βαλε και αλλα φυτα αν μπορεις .

Φιλικα Κωστας.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανακλαστήρας μπήκε, όμως ακόμη δεν ξέρω αν χρειάζεται το φίλτρο ή όχι...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο πάντα χρειάζεται για την ροή που δημιουργεί, κάποιες άλγες επωφελούνται από στάσιμο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο πάντα χρειάζεται για την ροή που δημιουργεί, κάποιες άλγες επωφελούνται από στάσιμο νερό.

:D

Link to comment
Share on other sites

οκ, μπήκε και το φίλτρο όπως με συμβουλεύσατε. Αύριο πρωί θα πάρω και ταμπλέτες. Φίλε Kosta_new σκεφτόμουν να αφήσω αυτά να αναπτυχθούν και να γεμίσουν το ενυδρείο γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε και τρελή ποικιλία φυτών εδώ στην Πάτρα.. Ίσως πάρω κανένα την άλλη βδομάδα αν ανέβω Αθήνα. CO2 μάλλον δεν χρειάζεται για τόσο λίγα φυτά ε;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

CO2 μάλλον δεν χρειάζεται για τόσο λίγα φυτά ε;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

οχι δεν ειν αι ιδιαιτερα απαραιτητο,θα μπορουσες ομως για να φρεσκαρεις το συστημα σου να κανεις συχνες και μικρες αλλαγες νερου.

τα φυτα σου θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα...!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βρήκα και λάμπα, μια arcadia fresh water lamp, 18w, 7.500K από 1 συμφοιτητή που την είχε 1 μήνα, αλλά την άλλαξε. Δεν ξέρω αν είναι καλή, αλλά από την απλή φθορίου που είχα σίγουρα είναι καλύτερη.

Εντάξει φίλε Klaz, προς το παρόν θα φρεσκάρω έτσι το νερό και αν δεν δω εξέλιξη θα προσπαθήσω να φτιάξω CO2!

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! Υπάρχουν τόσα posts στο φόρουμ και διαβάζω συνέχεια, είναι λίγο μπλέξιμο αλλά που θα πάει!

Μόλις μεγαλώσουν θα ανεβάσω καινούργιες pics

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βρήκα και λάμπα, μια arcadia fresh water lamp, 18w, 7.500K από 1 συμφοιτητή που την είχε 1 μήνα, αλλά την άλλαξε. Δεν ξέρω αν είναι καλή, αλλά από την απλή φθορίου που είχα σίγουρα είναι καλύτερη.

καλη ,μπορω να πω μαλιστα οτι ειναι μια απο τις καλυτερες λαμπες του εμποριου,ιδιαιτερα δε για να βλεπεις τα χρωματα των ψαριων σου,αλλα αν την θελεις για φυτα,θα ελεγα οτι θα ηταν ιδανικη αν ''επαιζε'' μαζι με καποια σε κοκκινο φασμα και πολυ χαμηλοτερα κελβιν οπως πχ sylvania grolux,flora gro κλπ.....

με την συγκεκριμενη θα παρεις ελαχιστο μπλε μαζι με το λευκο,ενω θα μαλλον θα εχεις προφανη ελλειψη του βασικοτατου κοκκινου..

στη θεση σου θα κοιτουσα ακομη και μεσω πατεντας να προσθεσω τουλαχιστον αλλη μια λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές, είναι τόσο σημαντικό το κόκκινο φάσμα; Σκεφτόμουν να μην πάρω ακόμη άλλη λάμπα, να περιμένω να δω πως θα εξελιχθούν με αυτή.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι επειδή τα είχα αφήσει 3 μέρες στο ενυδρείο χωρίς καθόλου λίπασμα και με την λάμπα φθορίου τα φύλλα τους σε κάποια σημεία έχουν γίνει διάφανα, ειδικά στην lysimachia, η anubia δεν έχει πρόβλημα ωστόσο. Πήγα σήμερα για ταμπλέτες αλλά δεν είχε και πήρα PLANTAMIN της tetra.

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από αυτό; Να κόψω τα διάφανα;

Link to comment
Share on other sites

με το plantamin της tetra είμαι καλυμένος ή πρέπει να βρω ταμπλέτες;

πρέπει να διάφανα να τα αφαιρέσω ή θα συνέλθουν με την καινούργια λάμπα και το plantamin;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλά κανείς δεν ξέρει να μου απαντήσει; :D

Link to comment
Share on other sites

με το plantamin μονο δεν εισαι καλυμμενος,χρειαζεσαι και ταμπλετιτσες για να εμπλουτισεις το υποστρωμα ετσι ωστε να ωφεληθουν τα φυτα που τρωνε απο τις ριζες.

τα διαφανα φυλλα λογικα ειναι απο το σοκ της μεταφυτευσης,δεν συνερχονται ποτε,τα αφαιρεις και περιμενεις να αναπτυχθουν νεα και ωραια

η anubia δεν βλεπω καλα αλλα νομιζω οτι την εχεις φυτεψει.αν ειναι ετσι δεν κανει.δεστην πανω σε ξυλο ή βραχακι με κλωστη γιατι αλλιως θα σαπισουν οι ριζες της

το κοκκινο φασμα ειναι απαραιτητο αλλα καλο ειναι να εχουμε μια λαμπα κοκκινου φασματος σε συνδυασμο με μια λαμπα πληρους φασματος για την σωστη και πληρη αναπτυξη.

αν για καποιο λογο θες μονο μια λαμπα εγω σου προτεινω την grolux της sylvania.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

φίλε χίλια ευχαριστώ! Τόσες μέρες που περίμενα χωρίς απάντηση τα φυτά μου μαράζωναν και δεν ήξερα τι να κάνω.

Ταμπλέτες θα κοιτάξω να βρω πάλι αύριο.

Δεν έχω φυτέψει την ανούμπια, το έχω διαβάσει σε πολλά posts ότι δεν πρέπει γιατί σαπίζουν οι ρίζες της. Την έχω στερεώσει με 1 κομμάτι λάστιχο βαρύ, ώστε να κάθεται στον πυθμένα, αλλά είναι τελείως έξω οι ρίζες της. Όταν βρω ένα ωραίο κομμάτι ξύλο θα την στερεώσω εκεί.

θα κοιτάξω να βρω αν υπάρχει grolux σε διάσταση μικρότερη των 68 cm, αφού δυστυχώς τόσο είναι το μήκος του ενυδρείου μου.

και πάλι ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

και αν δεν βρεις grolux σε τετοιες διαστασεις ,υπαρχουν και αλλες μαρκες με παραπλησιο φασμα φωτος,οπως ειναι πχ. η flora glo της hagen,η και σε arcadia κλπ.....

απο ταμπλεττες νπροτιμησε αυτες της σιτσεμ,που ειναι δοκιμασμενες και πολυ ποιοτικες.....

καλη συνεχεια φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω να βρω αν υπάρχει grolux σε διάσταση μικρότερη των 68 cm, αφού δυστυχώς τόσο είναι το μήκος του ενυδρείου μου.

Η διασταση της λαμπας για το ενυδρειο σου ειναι 45 εκ.

Μετα πας σε μεγαλυτερη και δε θα χωραει.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ και kostas_new και klaz! Για να δούμε τι θα βρω εδώ στην Πάτρα!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ και kostas_new και klaz! Για να δούμε τι θα βρω εδώ στην Πάτρα!

Καλη επιτυχια .

Link to comment
Share on other sites

geia sas kai apo emas,eimaste kenourgioi sto xwro,asxoloumaste peripou ena xrono kai twra gnwrizoume siga siga kapia pragmata..twra apoktisame to deftero mas enidrio xwritikotitas 100lt kai ksekinisame na psaxnoume gia na to kanoume fitemeno,eftixws pou diabasame gia to anubia edw oti den prepei na to fitepsoume,giati den mas to tonise afto kaneis...

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με εσάς είναι ότι είστε 2, γιατί εγώ που είμαι ένας με τα χίλια ζόρια την κρατούσα και παράλληλα την έδενα! Άντε καλως ήλθατε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...